Share

A korallbokor szaporítása

A korallbokor, más néven díszparadicsom, népszerű dísznövény élénk színű bogyóinak köszönhetően. A Solanaceae család tagja, akárcsak a paradicsom vagy a paprika. Szaporítása többféleképpen is lehetséges, mi most a magvetést és a dugványozást fogjuk részletesen megvizsgálni. Mindkét módszernek megvannak az előnyei és hátrányai, de megfelelő odafigyeléssel mindkettő sikerre vezethet. Fontos, hogy tisztában legyünk a növény igényeivel a sikeres szaporításhoz.

A korallbokor szaporítása nem bonyolult feladat, de némi türelmet és odafigyelést igényel. A magvetés talán a legelterjedtebb módszer, de a dugványozás is hatékony lehet, különösen, ha egy adott tulajdonságú növényt szeretnénk továbbörökíteni. Mindkét módszerhez elengedhetetlen a megfelelő környezeti feltételek biztosítása. A fény, a hőmérséklet és a páratartalom mind-mind kulcsfontosságú tényezők.

A sikeres szaporítás alapja az egészséges anyanövény. Ha magról szaporítunk, válasszunk érett, egészséges bogyókat. Dugványozás esetén pedig olyan hajtásokat válasszunk, amelyek erősek és betegségmentesek. A megfelelő előkészítés és a gondos utógondozás meghozza gyümölcsét, és hamarosan gyönyörködhetünk az új növényekben.

Magvetés

A magvetés a korallbokor szaporításának egyik leggyakoribb módja. Ehhez érett bogyókat kell gyűjtenünk az anyanövényről. A bogyókat óvatosan nyomjuk szét, és vegyük ki belőlük a magokat. A magokat ezután mossuk meg alaposan, és hagyjuk megszáradni egy papírtörlőn.

A magvetéshez használjunk jó minőségű virágföldet. A földet töltsük kis cserepekbe vagy ültetőtálcákba. A magokat szórjuk a föld felszínére, majd vékonyan takarjuk be földdel. Fontos, hogy a föld mindig nedves legyen, de ne áztassuk el.

A cserepeket vagy tálcákat helyezzük világos, meleg helyre. Az ideális hőmérséklet a csírázáshoz 20-25 Celsius-fok. A magok általában 2-3 hét alatt kicsíráznak. Amikor a kis növények elég erősek, átültethetjük őket nagyobb cserepekbe.

Dugványozás

A dugványozás egy másik hatékony módja a korallbokor szaporításának. Ehhez vágjunk le 8-10 cm hosszú hajtásokat az anyanövényről. A vágást közvetlenül egy levélcsomó alatt végezzük. Távolítsuk el az alsó leveleket, és mártsuk a dugványok végét gyökereztető hormonba.

AJÁNLÓ ➜  A korallbokor (Solanum capsicastrum) teleltetése

A dugványokat ültessük nedves virágföldbe. A föld legyen laza és jó vízáteresztő képességű. A dugványokat takarjuk le átlátszó fóliával vagy üveggel, hogy biztosítsuk a magas páratartalmat. Helyezzük a dugványokat világos, de közvetlen napfénytől védett helyre.

A dugványok általában 2-3 hét alatt gyökeret eresztenek. Amikor a gyökerek elég erősek, a növényeket átültethetjük nagyobb cserepekbe. A dugványozás előnye, hogy az új növények genetikailag megegyeznek az anyanövénnyel.

A fiatal növények gondozása

A fiatal korallbokrok gondozása hasonló a kifejlett növényekéhez. Fontos a megfelelő fény, hőmérséklet és öntözés biztosítása. A fiatal növényeket öntözzük rendszeresen, de ne hagyjuk, hogy a földjük teljesen kiszáradjon. A túlöntözést viszont kerüljük, mert az gyökérrothadáshoz vezethet.

A fiatal növényeknek sok fényre van szükségük, de a tűző napot kerüljük. A legjobb, ha világos, de közvetett fényben tartjuk őket. A megfelelő hőmérséklet 18-22 Celsius-fok. A fiatal növényeket rendszeresen tápoldatozzuk a megfelelő fejlődés érdekében.

Amikor a fiatal növények elég nagyok, átültethetjük őket nagyobb cserepekbe. Az átültetéshez használjunk jó minőségű virágföldet. Az új cserép legyen legalább egy mérettel nagyobb, mint az előző. Az átültetés után öntözzük meg alaposan a növényeket.

Téli gondozás

A korallbokor nem télálló növény, ezért télen különös gondoskodást igényel. Mielőtt a fagyok beállnak, vigyük be a növényeket egy hűvös, világos helyiségbe. Az ideális hőmérséklet télen 10-15 Celsius-fok.

Télen öntözzük ritkábban a növényeket. A földjüket hagyjuk majdnem teljesen kiszáradni két öntözés között. A túlöntözés télen különösen veszélyes, mert könnyen gyökérrothadáshoz vezethet. A tápoldatozást télen szüneteltessük.

Tavasszal, amikor a fagyok elmúltak, fokozatosan szoktassuk hozzá a növényeket a kinti körülményekhez. Először csak néhány órára tegyük ki őket a szabadba, majd fokozatosan növeljük az időt. Amikor már nem fenyeget a fagyveszély, véglegesen kiültethetjük őket a kertbe vagy a teraszra.

Betegségek és kártevők

A korallbokrot is megtámadhatják bizonyos betegségek és kártevők. A leggyakoribb kártevők a levéltetvek és a takácsatkák. A levéltetvek ellen használhatunk rovarirtó szert vagy szappanos vizet. A takácsatkák ellen pedig atkaölő szert alkalmazhatunk.

AJÁNLÓ ➜  A korallbokor (Solanum capsicastrum) vízigénye és öntözése

A korallbokrot gombás betegségek is megtámadhatják, különösen, ha túlöntözzük. A gombás betegségek ellen gombaölő szert használhatunk. Fontos a megelőzés is, ezért ügyeljünk a megfelelő öntözésre és a jó szellőzésre.

Ha időben észrevesszük a problémát, és megfelelően kezeljük, a korallbokor gyorsan felépülhet. A rendszeres ellenőrzés és a megfelelő gondozás segít megelőzni a betegségek és kártevők megjelenését. A korallbokor szaporítása és gondozása tehát nem bonyolult feladat, de némi odafigyelést és törődést igényel. Ha betartjuk a fent leírtakat, hosszú ideig gyönyörködhetünk a növény szépségében.

Ez is érdekelni fog...