Share

A közönséges magyal teleltetése

A közönséges magyal örökzöld lombozatával és a nőivarú példányokon pompázó élénkpiros bogyóival a téli kert egyik legszebb és legértékesebb dísze. Bár hazánk éghajlatán az idősebb, szabadföldbe ültetett példányok alapvetően télállónak számítanak, a sikeres áttelelésük, különösen a fiatal növények és a dézsában neveltek esetében, korántsem magától értetődő. A téli időszak komoly kihívások elé állítja a növényt, a fagyos, szárító széltől kezdve a talaj átfagyásán át egészen az erős téli napsütésig. A szakszerű teleltetés és a gondos téli védelem elengedhetetlen ahhoz, hogy magyalunk tavasszal épen, egészségesen és teljes pompájában ébredjen újjá, és ne szenvedjen maradandó károsodást a zord hónapok alatt. A következőkben részletesen ismertetjük a legfontosabb teendőket, amelyekkel megvédhetjük növényeinket a tél viszontagságaitól.

A teleltetésre való felkészülés nem a tél beálltával, hanem már jóval korábban, a nyár végén és ősszel megkezdődik. Az egyik legfontosabb lépés a tápanyag-utánpótlás megfelelő időzítése és összetétele. Július végétől, augusztus elejétől már ne használjunk magas nitrogéntartalmú trágyákat, mert ezek új, zsenge hajtások növekedésére serkentik a növényt. Ezek a hajtások nem tudnának a fagyokig beérni, megfásodni, így a tél folyamán könnyen elfagynának, feleslegesen pazarolva a növény energiáit és kaput nyitva a fertőzéseknek. Ehelyett a nyár végén és kora ősszel alkalmazzunk kálium-túlsúlyos műtrágyát. A kálium elősegíti a hajtások beérését, megerősíti a sejtfalakat és jelentősen javítja a növény fagytűrő képességét.

Az őszi öntözési rend kialakítása szintén a felkészülés része. Bár a hőmérséklet csökkenésével a növény vízigénye is mérséklődik, fontos, hogy a magyal ne száraz talajjal menjen a télbe. Az őszi, csapadékban szegényebb időszakokban gondoskodjunk a megfelelő vízellátásról, hogy a növény fel tudja tölteni a szöveteit vízzel. Ez különösen fontos az örökzöldek esetében, amelyek télen is párologtatnak. Az utolsó alapos, mélyre ható öntözést még az első komolyabb fagyok beállta előtt végezzük el. A lehullott, beteg leveleket és növényi maradványokat távolítsuk el a cserje alól, hogy csökkentsük az áttelelő kórokozók és kártevők számát.

A megfelelő termőhely kiválasztása már az ültetéskor meghatározza a növény téltűrését. A szélvédett, huzattól mentes fekvés kulcsfontosságú. A fagyos, száraz téli szél az egyik legnagyobb ellensége az örökzöldeknek, mivel rendkívüli mértékben szárítja a leveleket. Egy épület fala, egy sűrű sövény vagy egy facsoport által nyújtott védelem aranyat ér a téli hónapokban. A talaj minősége szintén számít; a jó vízelvezetésű talajban kisebb az esélye a gyökerek fagyás okozta károsodásának, mint a pangó vizes, tömörödött közegben. Ezek az előrelátó lépések jelentősen csökkentik a téli védelemre fordítandó későbbi munkát és energiát.

A teleltetés módja alapvetően attól függ, hogy a magyal szabadföldben vagy dézsában nevelkedik. A szabadföldbe ültetett, idősebb példányok általában kevésbé igénylenek védelmet, míg a fiatal, frissen telepített csemeték és a konténeres növények sokkal érzékenyebbek a hidegre és a téli stresszhatásokra. A védelem célja kettős: egyrészt megóvni a gyökérzetet a mély átfagyástól, másrészt csökkenteni a lombozatot érő stresszt, elsősorban a párologtatásból adódó vízveszteséget. A megfelelő módszerek alkalmazásával minimalizálhatjuk a téli károkat és biztosíthatjuk a növény tavaszi megújulását.

AJÁNLÓ ➜  A közönséges magyal gondozása

A szabadföldi magyal téli védelme

A szabadföldbe ültetett magyalok esetében a téli védelem legfontosabb eleme a gyökérzóna védelme. A gyökerek a növény legérzékenyebb részei a fagyra. Mielőtt a talaj tartósan megfagyna, általában november végén, december elején, halmozzunk a növény töve köré egy 10-15 cm vastag takaróréteget, azaz mulcsot. Erre a célra kiválóan alkalmas a lomb, a szalma, a faapríték vagy a fenyőkéreg. Ez a szigetelőréteg megvédi a talaj felső rétegét és a benne lévő gyökereket a hirtelen hőmérséklet-ingadozásoktól és a mély átfagyástól, valamint segít megőrizni a talaj nedvességét. Ügyeljünk arra, hogy a mulcs ne érintkezzen közvetlenül a magyal törzsével, hogy elkerüljük a befülledést és a gombás fertőzéseket.

A fiatal, egy-két éves, frissen telepített magyalok még fokozottabb védelmet igényelnek. Esetükben nemcsak a gyökérzóna, hanem a lombozat védelme is fontos lehet, különösen, ha a növény szélnek kitett helyen áll. A lombozatot egy fagyos éjszaka előtt letakarhatjuk egy speciális fátyolfóliával vagy egy régi lepedővel, de ezt nappalra mindenképpen távolítsuk el, hogy a növény levegőhöz és fényhez jusson. Tartós védelemként a növény köré állított karókra feszített jutaszövet vagy árnyékoló háló is használható. Ez megtöri a szél erejét és enyhíti az erős téli napsütés szárító hatását, de a levegő átjárását még lehetővé teszi. A műanyag fóliával való teljes beburkolást kerüljük, mert az alatt a növény befülled, és a gombás betegségek könnyen elszaporodnak.

A téli öntözés kulcsfontosságú az örökzöld magyal számára. A legnagyobb veszélyt a „fiziológiai szárazság” jelenti, ami akkor következik be, amikor a talaj fagyott, így a gyökerek nem tudnak vizet felvenni, miközben a levelek a napsütés és a szél hatására párologtatnak. Ez a levelek barnulásához, elszáradásához vezethet. Ennek megelőzésére a tél folyamán, amikor az időjárás enyhül és a talaj felső rétege felenged (0 °C feletti hőmérsékleten), öntözzük meg a magyalt mérsékelt mennyiségű vízzel. Ezzel pótoljuk az elvesztett nedvességet. Ez különösen fontos a déli fekvésű, napos helyen álló növények esetében.

Tavasszal, a fagyveszély elmúltával, általában március végén, április elején a téli védelmet fokozatosan el kell távolítani. Ne siessük el a takaró leszedését, mert egy kései, erős fagy még kárt tehet a hirtelen védelem nélkül maradt növényben. Először a lombozatról vegyük le a borítást, majd néhány nappal vagy héttel később a tövek körüli mulcsréteget is bontsuk meg, húzzuk el a törzstől, hogy a talaj felmelegedhessen és szellőzni tudjon. A télen esetlegesen elfagyott, megbarnult hajtásokat, ágvégeket ilyenkor, a tavaszi metszés során vágjuk le, egészen az egészséges, élő részig.

A dézsás magyal teleltetése

A cserépben vagy dézsában nevelt magyalok teleltetése sokkal több odafigyelést igényel, mint a szabadföldi társaiké. Ennek oka, hogy a gyökérzetüket csupán egy vékony edényfal választja el a külső hőmérséklettől, így sokkal jobban ki vannak téve az átfagyás veszélyének. A fagyott gyökérzet nem képes vizet felvenni, és könnyen károsodhat, ami a növény pusztulásához vezethet. Ezért a dézsás magyalokat nem szabad védelem nélkül a szabadban hagyni a téli fagyok idején. A legbiztosabb megoldás, ha a növényt egy védett, fagymentes telelőhelyre költöztetjük.

AJÁNLÓ ➜  A közönséges magyal metszése és visszavágása

Az ideális telelőhely hűvös (0-10 °C közötti) és világos. Erre a célra tökéletesen megfelel egy fűtetlen, de fagymentes garázs, egy beüvegezett veranda, egy világos pince vagy egy hűvös lépcsőház. A túl meleg, fűtött szobai körülmények nem megfelelőek, mert a növény nem tud nyugalmi állapotba vonulni, a meleg és a fényszegény környezet kombinációja pedig a hajtások megnyúlásához és a levelek lehullásához vezethet. A teleltetés előtt alaposan vizsgáljuk át a növényt, távolítsuk el a beteg, sérült részeket, és győződjünk meg róla, hogy nincsenek rajta kártevők, amelyek a zárt térben elszaporodhatnának.

Ha nincs lehetőségünk a növény fagymentes helyre való bevitelére, akkor a szabadban kell megpróbálnunk a lehető legjobb védelmet biztosítani számára. Első lépésként a cserepet szigeteljük. Soha ne hagyjuk a cserepet a puszta betonon vagy kövön állni, mert az alulról vezeti a hideget. Állítsuk a dézsát egy vastag hungarocell lapra, falapra vagy téglákra. Ezt követően magát az edényt is burkoljuk be több rétegben szigetelőanyaggal. Erre a célra használhatunk jutazsákot, buborékfóliát, régi pokrócot vagy speciális, kertészetekben kapható téli védőtakarót. A szigetelőanyagot szorosan kössük körbe, hogy a szél ne tudja lefújni.

Egy másik hatékony módszer a „cserép a cserépben” technika. Helyezzük a magyal cserepét egy jóval nagyobb, üres konténerbe, és a két edény közötti teret töltsük ki szigetelőanyaggal, például szalmával, lehullott lombbal, faforgáccsal vagy összegyűrt újságpapírral. A föld felszínét is takarjuk mulccsal. A lombozatot a szabadföldi növényekhez hasonlóan védhetjük árnyékoló hálóval vagy jutával a szárító szél ellen. A szabadban teleltetett dézsás növények téli öntözésére is különösen oda kell figyelni, fagymentes napokon pótoljuk a nedvességet, hogy a gyökérlabda ne száradjon ki teljesen.

Gyakori hibák a teleltetés során

A magyal teleltetése során a legjobb szándék ellenére is elkövethetünk hibákat, amelyek a növény károsodásához vagy akár pusztulásához vezethetnek. Az egyik leggyakoribb hiba a túlzott védelem, a „túlgondoskodás”. A növény teljes, légmentes becsomagolása műanyag fóliával az egyik legrosszabb, amit tehetünk. Bár ez megvéd a hidegtől, a fólia alatt a levegő nem tud mozogni, a pára lecsapódik, ami ideális körülményeket teremt a gombás betegségek számára. A növény befülled, berothad. Mindig használjunk légáteresztő anyagokat, mint a juta, a fátyolfólia vagy a nádszövet.

A másik gyakori probléma a téli öntözés teljes elhagyása. Sokan úgy gondolják, hogy a télen nyugalomban lévő növénynek nincs szüksége vízre. Az örökzöld magyal esetében ez végzetes tévedés. Ahogy korábban részleteztük, a növény télen is párologtat, és ha a gyökerei nem jutnak vízhez, kiszárad. A téli elszáradás, levélbarnulás oka sokkal gyakrabban a vízhiány, mint a közvetlen fagykár. Ne feledkezzünk meg tehát a fagymentes napokon történő mérsékelt öntözésről sem a szabadföldi, sem a dézsás növények esetében.

A teleltetésre való felkészülés hiánya szintén a gyakori hibák közé tartozik. A késő nyári, őszi nitrogéntrágyázás, amely gyenge, fagyérzékeny hajtások növekedését eredményezi, az egyik fő oka a téli fagykároknak. Ugyanilyen hiba, ha a növényt száraz talajjal engedjük a télbe. Az őszi, alapos beöntözés elengedhetetlen a sikeres átteleléshez. A tavaszi teendőknél pedig a sietség okozhat gondot. A téli takarás túl korai eltávolítása egy kései fagy során komoly károkat okozhat a már ébredező, érzékeny növényben. Várjuk meg, amíg az időjárás tartósan enyhül, és fokozatosan szoktassuk hozzá a magyalt a megváltozott körülményekhez.

AJÁNLÓ ➜  A közönséges magyal tápanyagigénye és trágyázása

A dézsás növények esetében a rosszul megválasztott telelőhely a legfőbb hibaforrás. A túl meleg, fűtött szobában való teleltetés legalább annyira káros, mint a fagy. A melegben a növény nem tud nyugalmi állapotba kerülni, a kevés fény miatt pedig a hajtásai felnyurgulnak, elvékonyodnak, a leveleit pedig lehullatja. A növény kimerül, és tavasszal nehezen fog regenerálódni. Mindig törekedjünk a hűvös (de fagymentes) és világos telelőhely biztosítására. Ha a növényt tavasszal kihelyezzük a szabadba, azt is fokozatosan tegyük, először árnyékos helyre, majd lassan szoktatva a közvetlen napsütéshez, hogy a levelek ne égjenek meg.

Tavaszi teendők a teleltetés után

A tél elmúltával, a tavasz beköszöntével fontos teendőink vannak, hogy segítsük magyalunkat a regenerálódásban és felkészítsük az új vegetációs időszakra. A sikeres áttelelés utáni gondoskodás legalább annyira fontos, mint maga a téli védelem. Az első lépés a téli takarás fokozatos eltávolítása, amint a kemény fagyok veszélye elmúlt, de a talaj még nem melegedett fel teljesen. A gyökérzóna körüli mulcsot érdemes kissé fellazítani és elhúzni a törzstől, hogy a talaj levegőzni tudjon és gyorsabban felmelegedjen, ami serkenti a gyökerek aktivitását.

Ez az időszak, a kora tavasz, ideális a teleltetés során esetlegesen keletkezett károk felmérésére és orvoslására. A tavaszi metszés során távolítsuk el az összes elfagyott, elszáradt, megbarnult vagy betegnek tűnő ágat és hajtást. Ne féljünk visszavágni az elfagyott részeket egészen az egészséges, élő szövettig, ahol a belső rész zöld és nedves. Ez a tisztogató metszés nemcsak esztétikailag fontos, hanem segít megelőzni a betegségek terjedését, és arra ösztönzi a növényt, hogy új, egészséges hajtásokat hozzon az alvórügyekből.

A tél után a növény tápanyagkészletei kimerülhettek, ezért a tavaszi első trágyázás kulcsfontosságú. Miután a talaj már felengedett és kissé felmelegedett, juttassunk ki a magyal töve köré egy adag lassan oldódó, komplex, örökzöldeknek szánt műtrágyát, vagy terítsünk a töve köré érett komposztot, és azt sekélyen dolgozzuk be a talajba. Ez a kezdő tápanyag-adag biztosítja a szükséges energiát az új hajtások és levelek kifejlesztéséhez. A dézsás növények esetében az átültetés is ilyenkor időszerű lehet, ha a növény már kinőtte a cserepét.

A tavaszi időszakban fokozatosan kezdjük el újra a rendszeres öntözést, ahogy a hőmérséklet emelkedik és a növény növekedésnek indul. Figyeljünk a talaj nedvességére, és ne hagyjuk kiszáradni, de a túlöntözést is kerüljük. A telelőhelyről (pl. garázsból) kihozott dézsás növényeket fokozatosan szoktassuk a kinti körülményekhez és a közvetlen napsütéshez. Először csak néhány órára tegyük ki egy árnyékosabb, védett helyre, majd napról napra növeljük a szabadban töltött időt és a napfény mennyiségét. Ez a néhány hetes „edzés” segít elkerülni a levelek megégését és a növényt érő sokkot.

Ez is érdekelni fog...