Share

A közönséges magyal metszése és visszavágása

A közönséges magyal metszése az egyik legfontosabb gondozási munka, amellyel jelentősen befolyásolhatjuk a növény formáját, méretét, sűrűségét és egészségi állapotát. Bár a magyal metszés nélkül is képes szépen fejlődni, a rendszeres és szakszerűen elvégzett visszavágás elengedhetetlen ahhoz, hogy a cserje a legszebb formáját hozza, és hosszú távon a kertünk éke maradjon. A metszés nem egy öncélú beavatkozás, hanem egy tudatos formáló és ifjító folyamat, amely serkenti a növényt az új hajtások növesztésére, javítja a lombozat szellőzését, és segít a méretének kordában tartásában. A következőkben részletesen bemutatjuk, mikor, mivel és hogyan érdemes metszeni a magyalt, legyen szó akár egy szoliter bokorról, egy sűrű sövényről vagy egy formára nyírt alakzatról.

A metszés alapvető célja a növény igényeinknek megfelelő alakítása és egészségének megőrzése. Egyik fő indoka a formai kialakítás: a metszéssel szabályozhatjuk a növény növekedését, hogy az sűrűbb, kompaktabb legyen. Ez különösen fontos sövények vagy geometrikus formák (gömb, kúp) nevelése esetén. A visszavágás arra ösztönzi az alvórügyeket, hogy kihajtsanak, így a növény jobban elágazik és dúsabb lombozatot fejleszt. Egy jól megmetszett magyal sokkal tömöttebb és látványosabb, mint egy elhanyagolt, felkopaszodott társai. A metszés emellett a növény méretének szabályozására is szolgál, ami kisebb kertekben elengedhetetlen lehet, hogy a magyal ne nője ki a rendelkezésére álló helyet.

A másik fontos cél az egészségmegőrző, úgynevezett fitosanitáriai metszés. Ennek során eltávolítjuk a növényről az összes beteg, sérült, elhalt vagy egymást keresztező, egymáson dörzsölődő ágat. Az elhalt részek eltávolítása nemcsak esztétikailag fontos, hanem azért is, mert ezeken a részeken könnyen megtelepedhetnek a kórokozók és a kártevők. Az egymást keresztező ágak eltávolításával javítjuk a lombozat belső részeinek szellőzését és fényellátását. A jobb légmozgás csökkenti a páratartalmat a levelek között, ami jelentősen mérsékli a gombás betegségek, például a levélfoltosság kialakulásának kockázatát.

Fontos megérteni, hogy a magyal hogyan reagál a metszésre. A növény a vágás helye alatt található legközelebbi rügyekből vagy elágazásokból fog új hajtásokat hozni. Ezt a tulajdonságát kihasználva tudjuk irányítani a növekedését. Ha egy ágat visszavágunk, az alatta lévő rügyekből több új hajtás is előtörhet, ami sűrűsödéshez vezet. Az ifjító metszés során az idős, elöregedett, felkopaszodott ágakat távolítjuk el tőből, hogy helyet adjunk az új, erőteljes növekedésű sarjaknak. Ez a folyamat megfiatalítja a bokrot, és segít fenntartani annak vitalitását és díszítőértékét.

AJÁNLÓ ➜  A közönséges magyal betegségei és kártevői

A metszés előtt mindig győződjünk meg arról, hogy a szerszámaink megfelelőek és tiszták. Használjunk éles metszőollót a vékonyabb ágakhoz, ágvágót a vastagabbakhoz, és fűrészt a legvastagabb ágakhoz. A tompa szerszámok roncsolják a növényi szöveteket, ami nehezíti a sebgyógyulást és utat nyit a fertőzéseknek. A szerszámokat használat előtt és után, különösen, ha beteg növényt is metszettünk, fertőtlenítsük alkohollal vagy hipós oldattal, hogy megakadályozzuk a kórokozók átvitelét. A nagyobb, 2-3 cm-nél vastagabb vágási felületeket érdemes speciális sebkezelő anyaggal (fagél, viasz) lekenni, hogy megvédjük a sebet a kiszáradástól és a fertőzésektől.

A metszés ideális időpontja

A metszés időzítése kulcsfontosságú a magyal egészsége és a metszés eredményessége szempontjából. A nem megfelelő időben végzett visszavágás stresszelheti a növényt, fagykárt okozhat, vagy akár a következő évi termést is veszélyeztetheti. Az általános szabály az, hogy a magyal metszését a nyugalmi időszak végén, illetve a vegetációs periódus alatt végezzük, de kerüljük a tél közepén és ősszel történő erős metszést. Az időzítés nagyban függ a metszés céljától és erősségétől is.

Az erőteljesebb alakító vagy ifjító metszés legideálisabb időpontja a kora tavasz, a tél végi fagyok elmúltával, de még az új hajtások intenzív növekedésének megindulása előtt. Ez általában a március végétől április végéig tartó időszakra esik. Az ebben az időszakban végzett metszés előnye, hogy a metszési sebek gyorsan gyógyulnak a meginduló nedvkeringés hatására, és a növénynek egy egész vegetációs szezon áll rendelkezésére, hogy regenerálódjon és új hajtásokat növesszen. A tavaszi metszés serkenti a legerőteljesebb növekedést, így ez a legjobb időszak a cserje méretének csökkentésére vagy a formájának drasztikusabb megváltoztatására.

Egy második, enyhébb, úgynevezett korrekciós vagy formázó metszést a nyár folyamán, általában június végétől augusztus elejéig lehet elvégezni. Ez az időszak ideális a sövények nyírására, hogy megőrizzék a szép, szabályos formájukat, valamint a szoliter növényekről a túl hosszúra nőtt, a formából kilógó hajtások eltávolítására. A nyári metszés kevésbé serkenti az új növekedést, mint a tavaszi, inkább a meglévő forma fenntartására szolgál. Fontos, hogy a nyári metszést ne hagyjuk túl későre, mert a késő nyáron vagy ősszel fejlődő új hajtásoknak már nem lenne idejük beérni a tél beálltáig, és könnyen elfagynának.

Kerülni kell az őszi és a téli metszést. Az ősszel végzett metszés, különösen, ha erőteljes, megzavarhatja a növény felkészülését a téli nyugalmi időszakra, és fagyérzékeny hajtások növekedését indukálhatja. A tél közepén végzett metszés szintén nem ajánlott, mert a fagyos időben a metszési sebek nagyon lassan gyógyulnak, és a fagy tovább roncsolhatja a sebfelület körüli szöveteket, ami ágelhaláshoz vezethet. Az egyetlen kivétel ez alól a karácsonyi időszakban dekorációs célra vágott néhány gally, de ez nem tekinthető a növény tényleges metszésének.

AJÁNLÓ ➜  A közönséges magyal teleltetése

A sövény és a formabokrok nyírása

A magyal kiválóan alkalmas sűrű, áthatolhatatlan sövény vagy látványos, formára nyírt szoliter növény (topiary) nevelésére. Ezekben az esetekben a rendszeres és precíz nyírás elengedhetetlen a kívánt forma eléréséhez és fenntartásához. A sövénynevelés már a fiatal növények ültetésével kezdődik. A sövényt alkotó növényeket a végleges magasság eléréséig minden évben erősen vissza kell vágni, hogy alulról is sűrűn elágazzanak. Az első években a tavaszi hajtásnövekedést követően vágjuk vissza az új hajtások felét, ezzel serkentve az oldalirányú elágazódást.

A már kialakult magyalsövényt évente általában kétszer szükséges nyírni a tökéletes forma megőrzése érdekében. Az első nyírásra május végén vagy június elején, a tavaszi intenzív növekedési időszak után kerüljön sor. A második nyírásra pedig a nyár végén, augusztusban. A nyíráshoz használhatunk kézi sövényvágó ollót vagy motoros sövénynyírót. Mindig ügyeljünk arra, hogy a sövény alapja egy kicsit szélesebb legyen, mint a teteje (trapéz keresztmetszet). Ez biztosítja, hogy az alsóbb ágak is elegendő fényt kapjanak, és a sövény alja ne kopaszodjon fel az idők során.

A formára nyírt bokrok, mint a gömb, kúp vagy spirál, még több figyelmet és precizitást igényelnek. A forma kialakításához az első években türelemre van szükség. A növényt fokozatosan, évről évre kell a kívánt alakra metszeni. Segítségül használhatunk sablonokat, drótvázat vagy kifeszített zsinórokat, amelyek mentén vágunk. A kialakult forma fenntartásához szintén évi kétszeri nyírásra van szükség, a sövényhez hasonló időzítéssel. A formára nyírás során a cél az, hogy csak a friss hajtásokat vágjuk vissza, hogy a növény sűrű és tömött maradjon.

A sövények és formabokrok nyírásánál fontos tudni, hogy a magyal a virágait és a termését a kétéves vagy idősebb ágakon hozza. A rendszeres nyírás során a legtöbb esetben az egyéves hajtásokat távolítjuk el, amelyek a következő évben virágoznának. Ebből következik, hogy a sűrűn nyírt magyalsövényeken vagy formabokrokon általában kevesebb vagy egyáltalán nincs termés. Ha a piros bogyók látványa is fontos számunkra, akkor érdemesebb egy lazább, kevésbé formális sövényt nevelni, amelyet ritkábban és kevésbé drasztikusan metszünk.

AJÁNLÓ ➜  A közönséges magyal vízigénye és öntözése

A szoliter bokrok metszése és ifjítása

A szoliterként, azaz magányosan ültetett magyalbokrok metszésének célja általában nem egy szigorú geometrikus forma kialakítása, hanem a növény természetes szépségének kiemelése, a méretének szabályozása és az egészségének megőrzése. Ezeket a növényeket nem kell olyan gyakran és olyan szabályosan metszeni, mint a sövényeket. A legtöbb esetben elegendő egyetlen alapos, kora tavaszi metszés. Ennek során először a már említett egészségügyi metszést végezzük el: távolítsuk el az összes elhalt, beteg, sérült és befelé növő, egymást keresztező ágat.

Az egészségügyi metszés után következhet a formai igazítás. Lépjünk hátra néhány lépést, és nézzük meg a bokor teljes alakját. Keressük a formából kilógó, aránytalanul hosszúra nőtt hajtásokat, és vágjuk vissza őket. A vágást mindig egy oldalirányú ág vagy egy kifelé néző rügy fölött ejtsük meg. Ezzel irányíthatjuk, hogy az új hajtás merre fog nőni, és elkerülhetjük, hogy a bokor belseje besűrűsödjön. A cél egy szellős, de arányos, a növény természetes habitusát tiszteletben tartó koronaforma kialakítása. Ne essünk túlzásba, a kevesebb néha több.

Az idősebb, elhanyagolt, felkopaszodott, alulról kiritkult magyalbokrokat egy erőteljes ifjító metszéssel lehet megújítani. Ez egy drasztikus beavatkozás, amelyet szintén kora tavasszal, a vegetáció megindulása előtt kell elvégezni. Az ifjító metszésnek két fokozata van. Az enyhébb változat során az idős, vastag ágak egyharmadát vágjuk vissza tőből vagy a talajhoz közel. A következő évben a maradék öreg ágak felét, majd a harmadik évben a maradékot. Ezzel a fokozatos módszerrel a bokor folyamatosan megújul, de közben mindvégig megőrzi a lombozatát és díszítőértékét.

A drasztikusabb ifjító metszés során az egész bokrot visszavágjuk a talajszint felett 15-30 cm-re. Bár ez ijesztőnek tűnhet, egy egészséges, életerős magyal jól reagál erre a beavatkozásra, és a gyökérnyaknál lévő alvórügyekből erőteljes új hajtásokat fog hozni. A nyár végére már egy teljesen új, sűrű bokrunk lesz. Ezt a módszert csak végső esetben alkalmazzuk, és a metszés után gondoskodjunk a növény bőséges öntözéséről és tápanyag-utánpótlásáról, hogy segítsük a gyors regenerálódását. Ez a drasztikus metszés egy-két évre a terméshozás elmaradását eredményezi.

Ez is érdekelni fog...