Share

A viráglonc teleltetése

A viráglonc, vagy ahogy sokan ismerik, a szépségcserje, egy rendkívül hálás és a magyarországi klímát kiválóan tűrő dísznövény. Teleltetése a legtöbb esetben nem okoz fejtörést a kertbarátoknak, hiszen egy teljesen télálló cserjéről van szó, amely a zordabb mínuszokat is különösebb védelem nélkül átvészeli. Azonban a sikeres átteleléshez és a következő tavaszi bőséges virágzáshoz hozzájárulhatunk néhány őszi előkészülettel és a fiatal, valamint a dézsában nevelt példányokra fordított extra figyelemmel. A teleltetés tehát nem egy bonyolult feladat, sokkal inkább egy gondoskodó folyamat, amellyel megalapozzuk növényünk tavaszi megújulását.

A viráglonc fagytűrő képessége lenyűgöző, a kifejlett, jól begyökeresedett bokrok akár a -25, -30 °C-os fagyokat is károsodás nélkül elviselik. Ezt a tulajdonságát a genetikai örökségének köszönheti, hiszen őshazájában, Kína hegyvidéki területein is zord telekhez alkalmazkodott. A növény a tél közeledtével nyugalmi állapotba vonul, leállnak az életfolyamatai, lehullajtja a leveleit, és a fás részeiben olyan élettani változások mennek végbe, amelyek lehetővé teszik a fagyok átvészelését. Ezért az idősebb, kertbe kiültetett példányok esetében általában semmilyen speciális téli takarásra nincs szükség.

Azonban a fiatal, frissen ültetett, egy-két éves cserjék gyökérzete még nem hatol elég mélyre a talajba, és a hajtásaik is vékonyabbak, érzékenyebbek. Esetükben az első néhány tél kritikus lehet, különösen a kemény, hótakaró nélküli, úgynevezett fekete fagyok idején. Ilyenkor a talaj mélyebben átfagyhat, és károsíthatja a sekélyen lévő gyökereket. Számukra egy egyszerű, de hatékony téli védelem biztosítása indokolt lehet, ami segít átvészelni ezt a sérülékenyebb időszakot, és megalapozza a későbbi edzettségüket.

A dézsában, konténerben nevelt virágloncok teleltetése egy teljesen más megközelítést igényel. Mivel a gyökérzetüket csak egy vékony cserépfal választja el a külső hőmérséklettől, sokkal jobban ki vannak téve az átfagyás veszélyének, mint a szabadföldben élő társaik. A cserépben a földlabda teljesen átfagyhat, ami a gyökerek elhalásához és a növény pusztulásához vezethet. Ezért a konténeres példányokat mindenképpen védeni kell a téli fagyoktól, de a teleltetés módja nagyban függ a rendelkezésre álló lehetőségektől.

Felkészülés a télre: őszi teendők

A sikeres teleltetés már ősszel elkezdődik. Az egyik legfontosabb teendő, hogy szeptembertől kezdve már ne adjunk a növénynek nitrogénben gazdag műtrágyát. A nitrogén új hajtások növekedését serkentené, amelyeknek már nem lenne idejük beérni, megfásodni a tél beállta előtt. Ezek a friss, lágyszárú hajtások a legkisebb fagy hatására is elfagynának, feleslegesen pazarolva a növény energiáit, és kaput nyitva a különböző kórokozóknak.

AJÁNLÓ ➜  A viráglonc betegségei és kártevői

Ezzel szemben egy káliumtúlsúlyos őszi trágya kijuttatása kifejezetten hasznos lehet. A kálium elősegíti a vesszők beérését, a sejtfalak megerősödését, és növeli a sejtnedvek koncentrációját, ami egyfajta „fagyállóként” funkcionál, így javítva a növény fagytűrő képességét. Ezt a trágyázást szeptember végén, október elején érdemes elvégezni, hogy a növénynek legyen ideje beépíteni a tápanyagot a nyugalmi időszak kezdete előtt.

Az őszi metszést a viráglonc esetében kerülni kell. Mivel a növény a következő évi virágait az előző évi vesszőkön hozza, egy őszi metszéssel a jövő tavaszi virágzás alapjait távolítanánk el. A metszés ideális időpontja a virágzás után, nyár elején van. Ősszel legfeljebb a beteg, sérült, elhalt ágakat távolítsuk el, hogy megelőzzük a fertőzések áttelelését. Az egészséges vesszőket hagyjuk meg, ezek természetes védelmet is nyújtanak a bokor belső részei számára.

Az őszi alapos beöntözés szintén fontos része a felkészülésnek, különösen, ha az ősz száraz, csapadékszegény volt. A növénynek fel kell töltenie a vízkészleteit a tél előtt, hogy a fagyos, szeles időben a párologtatás miatti vízveszteséget pótolni tudja. A lombhullás után, de még a talaj megfagyása előtt egy bőséges öntözés segít, hogy a talaj és a növény is kellően hidratált állapotban várja a telet. Ez különösen a fiatal, még nem mélyre gyökerezett példányoknál lényeges.

A fiatal növények téli védelme

A fiatal, az ültetés évében vagy az azt követő évben lévő virágloncok esetében ajánlott a tövek téli védelme. A leghatékonyabb és legegyszerűbb módszer a tő körüli talaj takarása, mulcsozása. A lombhullás után, az első komolyabb fagyok beállta előtt halmozzunk a cserje töve köré 15-20 cm vastagon szerves takaróanyagot. Erre a célra kiválóan alkalmas a száraz avar, a szalma, a faforgács vagy a fenyőkéreg.

A mulcsréteg szigetelőként működik, megakadályozza, hogy a talaj túl mélyen átfagyjon, és megvédi a sekélyen futó, érzékeny gyökereket a fagykárosodástól. A takarást ne csak közvetlenül a tőre halmozzuk, hanem terítsük szét egy szélesebb, a gyökérzónának megfelelő területen. Fontos, hogy a takaróanyag laza, szellős legyen, hogy ne fülledjen be alatta a levegő, ami rothadáshoz vagy gombás betegségekhez vezethet. A könnyű avart vagy szalmát fenyőgallyakkal vagy ágakkal le is súlyozhatjuk, hogy a szél ne hordja el.

AJÁNLÓ ➜  A viráglonc ültetése és szaporítása

A fiatal növények föld feletti részeit általában nem szükséges takarni, de extrém hideg, szeles vidékeken, vagy ha nagyon féltjük a cserjénket, a hajtásokat lazán átkötözhetjük, és egy jutazsákot vagy egy speciális, fagyvédő fátyolfóliát boríthatunk rá. A légmentesen záró műanyag fóliát mindenképpen kerüljük, mert az alatta lévő pára nappal felmelegszik, éjjel pedig megfagy, ami súlyos károkat okozhat. A takarást tavasszal, a kemény fagyok elmúltával, március környékén, borús időben, fokozatosan távolítsuk el, hogy a növény lassan hozzászokjon a napfényhez és a külső hőmérséklethez.

A hótakaró a legjobb természetes téli védelem. Ha a tél folyamán bőségesen esik a hó, az vastag, szigetelő paplanként borítja be a talajt és a cserje alsó részét, tökéletes védelmet nyújtva a fagy ellen. Ilyenkor a mesterséges takarásra sincs feltétlenül szükség. A hótakaró olvadáskor ráadásul lassan, fokozatosan itatja a talajt, biztosítva a tavaszi ébredéshez szükséges nedvességet.

Konténeres viráglonc teleltetése

A dézsában nevelt viráglonc teleltetése sokkal több odafigyelést igényel, mint a szabadföldi társaié. Mivel a gyökérzet nincs a talaj védelmében, a cserépben lévő földlabda könnyen és teljesen átfagyhat, ami a növény biztos pusztulásához vezet. Ezért a konténeres példányokat mindenképpen fagymentes helyen kell teleltetni. Az ideális teleltető hely egy hűvös, 5-10 °C körüli hőmérsékletű, világos vagy akár sötét helyiség.

A legjobb megoldás egy fűtetlen pince, garázs, lépcsőház vagy üvegház. Mivel a növény lombhullató és nyugalmi állapotban van, a téli időszakban nincs szüksége fényre, így egy sötét pince is tökéletesen megfelel a célnak. A teleltetés előtt, az első enyhébb fagyok után vigyük be a növényt a teleltető helyre. A fagyok hatására a növény „megérzi”, hogy itt az ideje a nyugalmi állapotba vonulni. Fontos, hogy a teleltetés során a földjét csak nagyon ritkán, havonta egyszer-kétszer öntözzük meg egy kevés vízzel, éppen csak annyira, hogy a gyökerek ne száradjanak ki teljesen.

Ha nincs lehetőségünk a növényt fagymentes helyre vinni, megpróbálkozhatunk a szabadban történő teleltetéssel is, de ez sokkal kockázatosabb. Ebben az esetben a cserepet alaposan be kell bugyolálni szigetelőanyaggal. Állítsuk a dézsát egy hungarocell lapra, hogy alulról se érje a fagy, majd a cserép oldalát tekerjük körbe több réteg jutazsákkal, buborékfóliával vagy speciális téli takarófóliával. A növény tövét vastagon takarjuk mulccsal. Helyezzük a becsomagolt növényt egy szélvédett, védett helyre, például egy házfal mellé vagy egy erkély zugába.

AJÁNLÓ ➜  A viráglonc fényigénye

Egy másik kültéri teleltetési módszer, ha a cserepet a kertben a földbe süllyesztjük. Ássunk egy akkora gödröt, amibe a cserép kényelmesen belefér, majd helyezzük bele a növényt. A cserép és a gödör fala közötti rést töltsük fel földdel vagy avarral. A cserép pereméig érő földréteg hatékonyan szigeteli a gyökérlabdát. A növény tövét itt is takarjuk vastagon mulccsal. Tavasszal, a fagyok elmúltával a cserepet kiemelhetjük a földből.

Tavaszi teendők a teleltetés után

A szabadföldi viráglonc esetében a tavaszi teendők a téli takarás eltávolításával kezdődnek. Ezt ne siessük el, várjuk meg, amíg a kemény éjszakai fagyok veszélye elmúlik, ami általában március közepére, végére tehető. A takarást borús napon, fokozatosan távolítsuk el, hogy a növény alatti zsenge részek ne kapjanak sokkot a hirtelen napfénytől és a megváltozott körülményektől. A mulcs egy részét a talajon hagyhatjuk, vagy sekélyen be is dolgozhatjuk a földbe.

A takarás eltávolítása után érdemes megvizsgálni a növényt, és elvégezni egy tavaszi tisztogató metszést. Ekkor távolítsuk el azokat a hajtásokat, amelyek a tél folyamán esetleg elfagytak, letörtek vagy megsérültek. Az elfagyott részeket az egészséges, élő részig vágjuk vissza. Ez a metszés segít rendbe tenni a bokrot, és energiát ad az új hajtások növekedésének. Ne feledjük, hogy erőteljesebb alakító metszést csak a virágzás után végezzünk!

A teleltetőből kihozott dézsás növények esetében a tavaszi ébresztés szintén fokozatosságot igényel. Amikor az időjárás már tartósan fagymentes, általában április környékén, először egy árnyékos, védett helyre tegyük ki a növényt, hogy szokja a külső környezetet. Néhány nap vagy egy hét után helyezhetjük a végleges, naposabb helyére. Ekkor végezzünk el egy óvatos metszést, távolítsuk el az elhalt részeket, és ha szükséges, ültessük át friss földbe, vagy frissítsük fel a földjének felső rétegét.

A tavasz a tápanyag-utánpótlás ideje is. Mind a szabadföldi, mind a dézsás növényeket hálásan fogadják a tavaszi trágyázást. A bokor töve köré dolgozzunk be érett komposztot vagy egy adag lassan oldódó, komplex műtrágyát. Ez biztosítja a szükséges energiát a tavaszi kihajtáshoz, a levél- és virágfejlődéshez. Az első alapos beöntözéssel indítsuk útjára a növényt a vegetációs időszakban, megalapozva a gazdag, nyár eleji virágzást.

Fotó: CillasCC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...