Share

A chilei araukária metszése és visszavágása

A chilei araukária metszésének kérdése a kertészek körében gyakran felmerülő téma, amelyre a rövid és egyértelmű válasz a következő: ezt a növényt alapvetően nem szabad metszeni. Az araukária egyedülálló, természetes szépsége éppen a szabályos, szimmetrikus, emeletesen elhelyezkedő ágörvekből felépülő koronájában rejlik. Bármilyen emberi beavatkozás, különösen egy szakszerűtlen visszavágás, tartósan és helyrehozhatatlanul károsíthatja ezt a tökéletes geometriát, és megcsonkítja a fa fenséges megjelenését. A metszés a legtöbb fafajnál egy bevett gyakorlat a koronaformázás, az ifjítás vagy a terméshozam növelése érdekében, de az araukária esetében ezek a célok nem relevánsak, és a beavatkozás szinte mindig többet árt, mint használ.

Az araukária nehezen tolerálja a metszést, mivel a levágott ágak helyén nem, vagy csak nagyon ritkán hoz új hajtásokat. A csonkok nem forrnak be szépen, és a fa nem képes regenerálni a levágott ágörvet, így a koronában keletkezett „lyuk” végleges marad. A vastagabb ágak levágása nagy sebzési felületet hagy maga után, amely utat nyithat a különböző kórokozóknak, különösen a farontó gombáknak, amelyek a fa lassú pusztulását okozhatják. A fa természetes védekező rendszere a gyantatermelés, de a nagy sebeket ez sem mindig képes hatékonyan lezárni.

Léteznek azonban olyan kivételes és kényszerű helyzetek, amikor a metszőolló vagy fűrész használata elkerülhetetlenné válik. Ilyen eset lehet egy viharban letört, veszélyesen lógó ág, egy betegség vagy kártevő által súlyosan károsított, elhalt ágrész, vagy ha a fa alsó ágai a közlekedést akadályozzák. Ezekben az esetekben a beavatkozás nem a fa formálását, hanem a biztonsági vagy növény-egészségügyi szempontok érvényesítését szolgálja. Az ilyen típusú metszést azonban a lehető legnagyobb körültekintéssel és szakértelemmel kell elvégezni.

Összefoglalva tehát, az araukária gondozásának aranyszabálya, hogy a metszést a lehető legteljesebb mértékben kerüljük. A fa természetes növekedési formája a legszebb, és ezt kell tiszteletben tartanunk. Ha a kertünkbe araukáriát tervezünk ültetni, a legfontosabb, hogy olyan helyet válasszunk neki, ahol zavartalanul növekedhet és elérheti a végső méretét anélkül, hogy az később metszési kényszert eredményezne. A következő fejezetekben részletesen tárgyaljuk azokat a ritka eseteket, amikor a metszés indokolt lehet, és bemutatjuk a helyes technikai kivitelezést.

Amikor a metszés elkerülhetetlen: indokolt esetek

Bár az általános szabály a metszés kerülése, bizonyos helyzetekben mégis szükségessé válhat a beavatkozás. A leggyakoribb ilyen ok a biztonság. Ha egy vastagabb ág egy vihar során megsérül, megreped vagy letörik, de még a fán lóg, azt a balesetveszély elkerülése érdekében el kell távolítani. Ugyanez vonatkozik azokra a teljesen elszáradt, korhadt alsó ágakra is, amelyek már a természetes elhalás folyamatában vannak, de még nem hullottak le, és veszélyt jelenthetnek az alattuk közlekedőkre. Ezeknek az ágaknak az eltávolítása a fa egészségét is szolgálja, mert megelőzi a korhadás továbbterjedését.

AJÁNLÓ ➜  A chilei araukária vízigénye és öntözése

A másik indokolt eset a növény-egészségügyi beavatkozás. Ha egy ágat valamilyen betegség, például egy agresszív gombás fertőzés vagy egy farontó rovar támad meg, a fertőzött rész eltávolításával megakadályozható a kór továbbterjedése a fa többi, egészséges részére. Ilyenkor a vágást az egészséges fás részen, a fertőzött terület alatt kell elvégezni, hogy biztosan eltávolítsuk a kórokozókat tartalmazó szöveteket. A levágott, fertőzött ágat azonnal meg kell semmisíteni, el kell égetni, hogy ne fertőzzön tovább a kertben.

Ritkán, de előfordulhat, hogy a fa alsó ágai akadályozzák a közlekedést egy járda, egy kerti út vagy egy kocsibeálló mentén. Ilyenkor az alsó egy-két ágörv eltávolítása megfontolható, de csak akkor, ha ez elkerülhetetlen. Ezt a beavatkozást „koronafelnyírásnak” nevezik, és azzal a tudattal kell elvégezni, hogy a levágott ágak helye végleg üresen marad. A beavatkozás megváltoztatja a fa természetes, földig érő szoknyás megjelenését, ezért csak alapos mérlegelés után szabad elvégezni. Ha lehetséges, inkább a közlekedési útvonalat tervezzük át.

Soha ne metsszük az araukáriát esztétikai okokból, méretkorlátozás vagy sűrítés céljából. A fa csúcsának levágása a legsúlyosabb hiba, amit elkövethetünk, mert ezzel tönkretesszük a fa vezérhajtását és a szimmetrikus növekedését. A levágott csúcs helyén gyakran több új, gyengébb hajtás próbál versengeni a vezér szerepért, ami egy torz, „boszorkányseprűs” koronát eredményez, vagy a fa teljesen leáll a felfelé növekedésben. Az araukária méretét nem metszéssel, hanem a megfelelő hely kiválasztásával kell szabályozni.

A helyes metszési technika

Ha a metszés a fent említett okokból elkerülhetetlenné válik, a beavatkozást a lehető legnagyobb szakértelemmel kell végrehajtani, hogy minimalizáljuk a fa sérülését. A legfontosabb a megfelelő, éles és tiszta szerszámok használata. Vékonyabb, néhány centiméter átmérőjű ágakhoz egy éles ágvágó olló vagy egy fűrész is elegendő lehet. Vastagabb ágak esetében mindenképpen finom fogazatú, éles kézi fűrészt használjunk. A szerszámokat a munka előtt és után is fertőtlenítsük alkohollal vagy hipós oldattal, hogy megelőzzük a kórokozók átvitelét.

Az ágakat mindig közvetlenül a törzsnél, az úgynevezett ágörvnél vagy ággyűrűnél vágjuk le. Az ággyűrű az a kis megvastagodás, ahol az ág a törzshöz csatlakozik; ez a terület speciális sejteket tartalmaz, amelyek segítik a sebgyógyulást. Soha ne hagyjunk csonkot, mert a csonk nem tud beforrni, és a fa elkezdi visszaszárítani, ami egy nyitott kaput jelent a fertőzések számára. A vágás legyen sima és enyhén ferde, hogy a víz le tudjon folyni róla, de ne vágjunk bele az ággyűrűbe, mert azzal a sebgyógyulást lassítjuk.

AJÁNLÓ ➜  A chilei araukária betegségei és kártevői

A vastagabb, nehezebb ágak eltávolítását a három vágás technikájával végezzük, hogy elkerüljük a kéreg beszakadását. Először az ág alján, a törzstől kb. 20-30 cm-re vágjunk be egy kis árkot, körülbelül az ág vastagságának egyharmadáig. Második lépésként, ettől a vágástól néhány centiméterrel kijjebb, az ág tetején vágjuk át teljesen az ágat. Így az ág a saját súlyánál fogva leszakad anélkül, hogy a törzsön lévő kérget magával repesztené. Végül a harmadik vágással távolítsuk el a megmaradt csonkot a már leírt módon, közvetlenül az ággyűrű mellett.

A nagyobb vágási felületek kezelése vitatott kérdés a szakemberek körében. Régebben bevett gyakorlat volt a sebek speciális sebkezelő anyaggal, fapasztával való lekenése. Ma már sokan úgy vélik, hogy a fa természetes sebgyógyulási folyamatai hatékonyabbak, és a sebkezelők alatt a nedvesség megrekedhet, ami kedvez a gombásodásnak. Ha mégis a sebkezelés mellett döntünk, válasszunk egy jó minőségű, szellőző, gombaölő szert is tartalmazó készítményt, és vékony rétegben vigyük fel a tiszta, száraz vágási felületre.

A metszés ideális időpontja

Bár a metszést lehetőség szerint kerülni kell, ha mégis elkerülhetetlen, a beavatkozás időpontjának megválasztása is fontos. A chilei araukária metszésére a legideálisabb időszak a késő tél vagy a kora tavasz, a nyugalmi periódus vége felé (február-március). Ebben az időszakban a fa nedvkeringése még nem indult be teljesen, így a sebzés kevésbé „vérzik”, és a fa a vegetációs időszak kezdetén azonnal meg tudja kezdeni a sebgyógyulási folyamatokat. A nyugalmi időszakban végzett metszés csökkenti a stresszt és a fertőzések kockázatát is.

Kerüljük a metszést a vegetációs időszak csúcsán, késő tavasszal és nyáron. Ilyenkor a fa aktívan növekszik, a nedvkeringése intenzív, a vágási sebek erősen nedveznek, ami vonzza a kártevőket és a kórokozókat. A nyári melegben végzett metszés a növényt is jobban megviseli. Az őszi metszés szintén nem ajánlott. Bár a nedvkeringés már lelassul, a sebeknek már nincs idejük a tél beállta előtt megfelelően bezáródni, ami a téli fagyok és a nedvesség behatolásával növeli a fagykár és a fertőzések kockázatát.

Az elhalt, száraz ágak eltávolítását az év bármely szakában elvégezhetjük, mivel ezek már nem részei a fa élő szövetrendszerének. Ilyenkor is fontos azonban a körültekintés és a tiszta vágás, hogy az élő részeket ne sértsük meg. A vihar utáni, sürgősségi metszést, a veszélyesen lógó ágak eltávolítását szintén azonnal el kell végezni, az évszaktól függetlenül, a biztonság érdekében.

AJÁNLÓ ➜  A chilei araukária gondozása

A metszés után a fa fokozott figyelmet igényelhet. Biztosítsunk számára megfelelő vízellátást, különösen a beavatkozást követő vegetációs időszakban, hogy segítsük a regenerálódását. Egy tavaszi, lassan oldódó, kiegyensúlyozott műtrágyával történő tápanyag-utánpótlás is támogathatja a fa erőnlétét és a sebgyógyulást. Figyeljük a vágási felületeket, és ha bármilyen fertőzésre utaló jelet (elszíneződés, mézgásodás) észlelünk, konzultáljunk szakemberrel.

A természetes ágtisztulás folyamata

Fontos megérteni, hogy a chilei araukária rendelkezik egy természetes öntisztuló mechanizmussal. Ahogy a fa növekszik és idősödik, az alsóbb ágörvek, amelyek a felsőbb, sűrűbb lombozat miatt már nem kapnak elegendő fényt, fokozatosan elveszítik funkciójukat. Ezek az ágak elöregednek, elszáradnak, majd egy idő után maguktól lehullanak a törzsről. Ez egy teljesen természetes és egészséges folyamat, a fa így szabadul meg a már nem produktív részeitől, és energiáit a felsőbb, aktívabb részekre koncentrálja.

Ez a természetes ágtisztulás egy lassú folyamat, amely évekig, évtizedekig is eltarthat. A kertben nevelt fáknál esztétikai vagy biztonsági okokból zavaróak lehetnek a félig elszáradt, lógó alsó ágak. Ilyenkor dönthetünk úgy, hogy meggyorsítjuk a folyamatot, és ezeket a már teljesen elhalt, száraz ágakat eltávolítjuk. Fontos azonban meggyőződni róla, hogy az ág valóban elhalt, és a metszés során ne sértsük meg a törzs élő kérgét. A természetes folyamatba való beavatkozás itt is csak a legszükségesebb esetben indokolt.

A lehullott ágakat és leveleket a fa töve alatt hagyhatjuk természetes mulcsként. A bomlásuk során lassan tápanyagokat juttatnak vissza a talajba, javítják annak szerkezetét és segítik a talajélet fenntartását, utánozva a természetes erdei környezetet. Ez a szerves anyag hozzájárul a talaj enyhén savas kémhatásának fenntartásához is, ami kedvez az araukária fejlődésének. Természetesen, ha a lehullott részek esztétikailag zavaróak, akkor össze is gyűjthetjük és komposztálhatjuk őket.

A természetes ágtisztulás megfigyelése egyben jelzés is a fa egészségi állapotáról. Ha a folyamat a fa alsó részén, lassan és fokozatosan zajlik, az normális. Ha azonban a fa hirtelen kezd el nagyobb mennyiségű ágat vagy levelet hullatni, esetleg a felsőbb részeken is tapasztalunk száradást, az valamilyen problémára utalhat. Ilyenkor érdemes alaposabban megvizsgálni a növényt, ellenőrizni a talaj nedvességét, a tápanyag-ellátottságot és az esetleges betegségek, kártevők jelenlétét.

Fotó forrása: Flickr / Szerző: James Gaither / Licence: CC BY-NC-ND 2.0

Ez is érdekelni fog...