Share

A széleslevelű különösfű ültetése és szaporítása

A széleslevelű különösfű, ez a mutatós, Észak-Amerikából származó díszfű, egyre nagyobb népszerűségnek örvend a magyar kertekben is, köszönhetően árnyéktűrésének és különleges, lapított virágbugáinak. Ültetése és szaporítása nem igényel különösebb szakértelmet, így a kezdő kertészek is bátran próbálkozhatnak vele. A siker kulcsa a megfelelő időzítésben és a gondos előkészületekben rejlik. Az ideális ültetési időszak a tavasz, a májusi fagyok elmúltával, vagy a kora ősz, szeptember környékén. A tavaszi ültetés előnye, hogy a növénynek elegendő ideje van a tél beálltáig megerősödni és jól begyökeresedni. Az őszi ültetéskor pedig a hűvösebb, csapadékosabb időjárás kedvez a gyökeresedésnek, de fontos, hogy a telepítést ne halogassuk túl későre, hogy a növény felkészülhessen a fagyokra.

Az ültetés megkezdése előtt a legfontosabb lépés a megfelelő hely kiválasztása. A széleslevelű különösfű a félárnyékos, árnyékos kertrészek növénye, ahol a tűző déli naptól védve van. Ideális számára egy nagyobb fa vagy cserje szűrt fénye. A talajjal szemben nincsenek extrém elvárásai, de a humuszban gazdag, jó vízelvezetésű, folyamatosan enyhén nyirkos közeget kedveli a leginkább. A pangó vizet, a túlságosan kötött, agyagos talajt nem tolerálja, ezért ha a kertünkben ilyen a talaj, mindenképpen javítsuk fel komposzt, érett istállótrágya vagy egy kevés homok bedolgozásával.

Az ültetőgödör előkészítése szintén sarkalatos pont. Ássunk egy legalább kétszer olyan széles és mély gödröt, mint a növény földlabdája. Ez a fellazított talaj megkönnyíti az új gyökerek terjedését. A kiemelt földet keverjük össze szerves anyaggal, például komposzttal, hogy tápanyagokban gazdagabb közeget biztosítsunk a startoláshoz. Helyezzük a növényt a gödörbe úgy, hogy a földlabda teteje egy szintben legyen a környező talajfelszínnel. Töltsük vissza a feljavított földet a gödörbe, óvatosan tömörítsük a növény körül, hogy ne maradjanak légzsebek, majd alaposan öntözzük be.

Az ültetés utáni gondozás kritikus a sikeres eredés szempontjából. Az első néhány hétben, amíg a növény meg nem erősödik, rendszeres öntözést igényel, különösen száraz, meleg időben. A talaját tartsuk folyamatosan nedvesen, de ne álljon a vízben. A növény töve köré terített mulcsréteg (például fenyőkéreg vagy aprított lomb) segít megőrizni a talaj nedvességét, megakadályozza a gyomok növekedését és stabilabb hőmérsékletet biztosít a gyökérzónában. Ezzel a gondoskodással a széleslevelű különösfű hamar otthonra lel a kertünkben, és megkezdi látványos fejlődését.

A megfelelő ültetési időpont

Az időzítés kritikus tényező a széleslevelű különösfű sikeres telepítésében. A két legalkalmasabb időszak az ültetésre a tavasz és az ősz, mindkettőnek megvannak a maga előnyei. A tavaszi ültetés, amelyet általában április végétől június elejéig javasolt elvégezni, lehetővé teszi a növény számára, hogy az egész vegetációs időszakot a gyökérzetének és lombozatának fejlesztésére fordítsa. Így a tél beálltára már egy erős, jól fejlett növénnyé válik, amely könnyedén átvészeli a hideg hónapokat. A tavaszi telepítésnél azonban fokozottan kell figyelni a rendszeres öntözésre a nyári hőségben.

AJÁNLÓ ➜  A széleslevelű különösfű fényigénye

Az őszi ültetés, melyet augusztus végétől október elejéig érdemes megejteni, szintén kiváló választás. Ebben az időszakban a talaj még kellően meleg a gyökérképződéshez, ugyanakkor a levegő hőmérséklete már hűvösebb, és a csapadék is gyakoribb, ami megkönnyíti a növény begyökeresedését. Az őszi telepítésű növények kevesebb utógondozást, különösen kevesebb öntözést igényelnek a következő tavasszal. Fontos azonban, hogy ne ültessünk túl későn, mert a növénynek időre van szüksége, hogy a fagyok beállta előtt megfelelően rögzüljön a talajban.

Kerülni kell az ültetést a nyári forróságban, különösen júliusban és augusztus elején. A magas hőmérséklet és az erős napsugárzás rendkívüli stresszt jelent a frissen ültetett növény számára, a gyökerek nehezen tudnak fejlődésnek indulni, és a növény könnyen kiszáradhat még rendszeres öntözés mellett is. Hasonlóképpen, a téli ültetés sem javasolt, mivel a fagyott talajban a gyökeresedés lehetetlen, és a növény nagy valószínűséggel elpusztulna. A konténeres növényeket elvileg az év bármely fagymentes időszakában el lehet ültetni, de a tavaszi és őszi periódusok a legideálisabbak.

A választott időponttól függetlenül, az ültetést lehetőleg egy borús, hűvösebb napra időzítsük, vagy a késő délutáni órákban végezzük el. Ez csökkenti a növényt érő stresszt és a párologtatási veszteséget, elősegítve a zökkenőmentesebb átállást az új környezetbe. Az ültetés utáni alapos beöntözés soha ne maradjon el, ez segít a gyökerek és a talajszemcsék közötti szoros kapcsolat kialakításában, ami elengedhetetlen a víz- és tápanyagfelvételhez. A megfelelő időpont kiválasztása tehát megalapozza a növény hosszú távú egészségét és szépségét a kertben.

Tőosztás, a legegyszerűbb szaporítási mód

A tőosztás a legnépszerűbb és leghatékonyabb módja a széleslevelű különösfű szaporításának. Ez a vegetatív szaporítási eljárás nemcsak új növények létrehozását teszi lehetővé, hanem az idősebb, túlságosan sűrű, középen esetleg felkopaszodó tövek megfiatalítására is szolgál. A tőosztást 3-4 évente érdemes elvégezni, hogy a növényállomány vitális és dús maradjon. A műveletet kora tavasszal, az új hajtások megjelenésekor, vagy ősszel, a virágzást követően végezhetjük el. Mindkét időpontnak megvan az az előnye, hogy a növény nincs aktív növekedési fázisban, így könnyebben viseli a beavatkozást.

A folyamat egy ásó vagy egy ásóvilla segítségével kezdődik. A megosztani kívánt növénytövét körbeássuk, majd óvatosan kiemeljük a földből, igyekezve a gyökérzetet a lehető legkevésbé megsérteni. A kiemelt földlabdát rázzuk meg enyhén, hogy a felesleges föld lehulljon a gyökerekről, így jobban láthatóvá válnak a növekedési pontok és a rizómacsoportok. Egy éles ásó, kés vagy fűrész segítségével osszuk a tövet több kisebb részre. Ügyeljünk arra, hogy minden egyes leválasztott résznek legyen elegendő gyökérzete és legalább néhány egészséges hajtása vagy rügye.

AJÁNLÓ ➜  A széleslevelű különösfű metszése és visszavágása

Az így kapott új növényeket a lehető leghamarabb ültessük el a végleges helyükre. Az eljárás megegyezik az új növények ültetésével: készítsünk megfelelő méretű ültetőgödröt, javítsuk fel a talajt komposzttal, majd helyezzük be a növényt és alaposan öntözzük meg. A frissen osztott tövek különösen érzékenyek a kiszáradásra, ezért az ültetést követő hetekben fokozottan figyeljünk a rendszeres vízellátásra. Az öreg, elhalt vagy beteg gyökérrészeket a szétosztás során távolítsuk el, ezzel is segítve az új, egészséges gyökerek növekedését.

A tőosztás nemcsak praktikus, de költséghatékony módja is a kertünkben lévő állomány bővítésének. A felesleges töveket elajándékozhatjuk kertbarátoknak, vagy a kert más, árnyékos részein hozhatunk létre újabb csoportokat. Ez a módszer garantálja, hogy az új növények genetikailag teljesen azonosak lesznek az anyanövénnyel, így megőrzik annak minden pozitív tulajdonságát, mint például a virágok színét vagy a növekedési formát. A rendszeres tőosztás tehát a gondozás és a szaporítás fontos és hasznos eleme is egyben.

Magvetés lépésről lépésre

A széleslevelű különösfű magról való szaporítása egy izgalmas és olcsó alternatívája a tőosztásnak, bár valamivel több türelmet igényel. A növény a kertben hajlamos az önvetésre, így a természetes folyamatot utánozva mi magunk is sikeresen vethetünk magokat. A magokat az ősz folyamán gyűjthetjük be, amikor a dekoratív virágbugák megbarnulnak és megszáradnak. Óvatosan vágjuk le a virágzatokat, majd egy papírzacskóban vagy egy tálcán, száraz, szellős helyen szárítsuk tovább néhány napig. Ezt követően a magokat egyszerűen ki lehet morzsolni a pelyvák közül.

A magoknak szükségük van egy hideg, nedves periódusra, az úgynevezett hideghatásra vagy стратификацияra, hogy a csírázási gátló anyagok lebomoljanak bennük. Ezt legegyszerűbben úgy érhetjük el, ha a magokat ősszel, közvetlenül a begyűjtés után elvetjük a szabadföldbe egy jól előkészített, gyommentes magágyba. A magokat szórjuk a talaj felszínére, majd takarjuk be egy nagyon vékony réteg (kb. fél centiméter) földdel vagy homokkal. A természet majd elvégzi a dolgát, és a magok a téli hideg hatására tavasszal, a talaj felmelegedésével kicsíráznak.

Ha a magvetést beltéren, szabályozott körülmények között szeretnénk elvégezni, akkor a hideghatást mesterségesen kell biztosítanunk. Keverjük a magokat enyhén nedves perlitbe, vermikulitba vagy homokba, tegyük egy zárható műanyag zacskóba, és helyezzük a hűtőszekrénybe (nem a fagyasztóba!) körülbelül 4-6 hétre. A hidegkezelés után, kora tavasszal vessük el a magokat palántanevelő földdel töltött cserepekbe vagy tálcákra. A magokat éppen csak takarjuk földdel, és egy szórófejes flakonnal finoman nedvesítsük be a közeget.

AJÁNLÓ ➜  A széleslevelű különösfű gondozása

A vetést tartsuk meleg (kb. 20-22 °C), világos helyen, és a földjét ne hagyjuk kiszáradni. A csírázás általában 2-4 hét alatt megindul. Amikor a kis magoncok már elég erősek, és kifejlődött az első néhány valódi levelük, óvatosan átültethetjük őket különálló cserepekbe. A kiültetésre a szabadföldbe akkor kerülhet sor, amikor a növénykék már megerősödtek és az utolsó tavaszi fagyok veszélye is elmúlt. A magról nevelt növények általában a második vagy harmadik évükben hoznak először virágot.

A terjedés kordában tartása

A széleslevelű különösfű egy életerős növény, amely kedvező körülmények között hajlamos a terjedésre. Ezt kétféleképpen teszi: egyrészt rövid rizómáival lassan, de biztosan növeli a telep méretét, másrészt önvetéssel, a lehulló magokból kikelő új növényekkel hódít meg új területeket. Ez a tulajdonság rendkívül hasznos lehet, ha nagy, üres, árnyékos felületeket szeretnénk beültetni, talajtakaróként alkalmazni vagy egy erózióval veszélyeztetett rézsűt megkötni. Ilyen esetekben hagyhatjuk, hogy a növény szabadon terjeszkedjen, és egy természetes hatású, gondozásmentes állományt hozzon létre.

Azonban a kisebb kertekben vagy a precízen megtervezett virágágyásokban ez a terjedő hajlam problémát okozhat, és a növény könnyen invazívvá válhat. A rizómákkal való terjedés megfékezésére a leghatékonyabb módszer a gyökérgát alkalmazása. Az ültetéskor a növény köré a földbe süllyeszthetünk egy legalább 30-40 cm mély műanyag vagy fém lemezt, amely fizikai akadályt képez a szétfutó gyökértörzsek számára. Egy másik megoldás, ha évente egyszer, tavasszal egy éles ásóval körbeássuk a telepet, és levágjuk a nem kívánt irányba terjedő rizómákat.

Az önvetés megakadályozása egyszerűbb feladat. Ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy az elvirágzott, de még a magok beérése és elszórása előtt álló virágbugákat levágjuk a növényről. Ez a művelet nemcsak a kontrollálatlan terjedést gátolja meg, de a növényt arra ösztönzi, hogy energiáit ne a magérlelésre, hanem a gyökérzet és a lombozat erősítésére fordítsa. A levágott virágzatokat egyébként szárított formában vázában vagy virágkötészeti alkotásokban is felhasználhatjuk, így dupla hasznot húzhatunk a beavatkozásból.

Ha már megjelentek a nem kívánt helyen növő magoncok, azokat a legegyszerűbb fiatal korukban, kézzel kihúzni a földből. Mivel a különösfű sekélyen gyökerezik, ez általában nem okoz nehézséget, különösen egy eső utáni, felázott talajban. A kigyomlált kis növénykéket akár át is ültethetjük a kert egy másik, megfelelő pontjára. A terjedés megfelelő kontrollálásával a széleslevelű különösfű egy jól nevelt, vonzó eleme maradhat a kertnek, anélkül, hogy átvenné az uralmat más növények felett.

Fotó forrása: Flickr / Szerző: Katja Schulz / Licence: CC BY 2.0

Ez is érdekelni fog...