Share

A széleslevelű különösfű teleltetése

A széleslevelű különösfű, ez a mutatós észak-amerikai díszfű, kiválóan alkalmazkodott a mérsékelt övi klímához, így a magyarországi teleket is minden különösebb probléma nélkül átvészeli. Teljesen télálló, a kifejlett, jól begyökeresedett tövek akár -20 °C alatti fagyokat is kibírnak különösebb takarás nélkül. A növény téli stratégiája, hogy a föld feletti részei az első komolyabb fagyok hatására elszáradnak, a növekedés leáll, és a tő a téli nyugalmi időszakba vonul. A gyökérzet és a tő alapi része, a rizóma, a talajban biztonságban vészeli át a hideg hónapokat, hogy aztán tavasszal új, erőteljes hajtásokat hozzon. Ez a természetes ciklus teszi a teleltetését rendkívül egyszerűvé és gondozásmentessé.

A széleslevelű különösfű egyik nagy esztétikai értéke éppen a téli megjelenésében rejlik. Az ősz folyamán bronzosra, rezesre színeződő, majd elszáradó lombozat és a jellegzetes, lapított virágbugák a téli kertnek is struktúrát és érdekességet kölcsönöznek. Különösen szépek, amikor dér csillog rajtuk, vagy vékony hótakaró borítja őket. Emiatt kifejezetten nem javasolt a növényt ősszel visszavágni. Hagyjuk meg az elszáradt részeket tavaszig, hiszen azok nemcsak dekoratívak, de praktikus funkciót is betöltenek.

Az elszáradt lombozat és szárak ugyanis természetes takaróként működnek. Védik a növény tövét, a koronát és a talaj felszínét az extrém hidegtől, a téli szelektől és a talaj átfagyásától. Ez a természetes mulcsréteg segít megőrizni a talaj hőmérsékletének viszonylagos stabilitását és megvédi a gyökérzónát a kiszáradástól a fagyos, szeles napokon. A téli csapadék, a hó szintén kiváló hőszigetelő réteget képez, tovább védve a növényt a zord időjárástól. A természet tehát gondoskodik a növény téli védelméről, nekünk kevés teendőnk akad.

A teleltetéssel kapcsolatos egyetlen fontos kerti munka a késő téli vagy kora tavaszi visszavágás. Mielőtt az új hajtások növekedésnek indulnának, általában február végén vagy márciusban, az előző évi elszáradt lombozatot és virágszárakat vágjuk vissza a talajfelszín felett körülbelül 10-15 centiméteres magasságban. Ezzel helyet csinálunk az új, friss hajtásoknak, és a növény tiszta, rendezett megjelenéssel indíthatja az új szezont. Ez a tavaszi tisztogatás egyben serkenti is a tövet az erőteljes növekedésre.

A fiatal növények téli védelme

Bár a kifejlett széleslevelű különösfű rendkívül fagytűrő, a frissen ültetett, fiatal példányok az első telükön még érzékenyebbek lehetnek a hidegre. Az ősszel telepített növényeknek esetleg nem volt elegendő idejük, hogy a tél beálltáig kellően mély és kiterjedt gyökérzetet fejlesszenek, amely szilárdan rögzíti őket a talajban. Ezen fiatal tövek esetében érdemes egy kis extra védelmet nyújtani, hogy biztosan átvészeljék az első, kritikus téli időszakot. Ez a kis plusz gondoskodás meghálálja magát, és egy erős, egészséges növényt eredményez a következő tavaszra.

AJÁNLÓ ➜  A széleslevelű különösfű gondozása

A legegyszerűbb és legtermészetesebb módja a fiatal növények védelmének a tövük körüli talaj takarása, mulcsozása. Az első fagyok megérkezése előtt, de még a talaj teljes átfagyása előtt, terítsünk a növény töve köré egy 10-15 centiméter vastag réteg szerves mulcsot. Erre a célra kiválóan alkalmas az összegyűjtött, aprított falevél, a szalma, a fenyőkéreg vagy akár a félig érett komposzt is. Ez a takaróréteg szigetelőként működik, megvédi a sekélyen lévő gyökereket az extrém hidegtől és a fagy okozta talajmozgásoktól.

A mulcsréteg nemcsak a hideg ellen véd, hanem a téli kiszáradástól is. A fagyos, szeles napokon a talaj felső rétege könnyen elveszítheti nedvességtartalmát, ami a fiatal, sekélyen gyökerező növények számára veszélyes lehet. A mulcs segít megőrizni a talaj nedvességét a gyökérzónában. Fontos, hogy a mulcsot ne halmozzuk közvetlenül a növény szárára, hagyjunk egy kis szabad gyűrűt a tő körül, hogy elkerüljük a rothadást a tavaszi olvadáskor. Tavasszal, a fagyveszély elmúltával a mulcsréteget óvatosan el lehet távolítani, vagy sekélyen be lehet dolgozni a talajba.

Egy másik fontos szempont a téli csapadék. A pangó víz, a téli olvadékból származó túlzott nedvesség ugyanolyan káros lehet a fiatal növényekre, mint a hideg. Ezért már az ültetéskor gondoskodni kell a jó vízelvezetésről. Ha a kertünk talaja hajlamos a vízmegállásra, a különösfüvet érdemes egy enyhe lejtőre vagy egy kis bakhátra ültetni, hogy a felesleges víz könnyen el tudjon folyni a tő közeléből. Ez a megelőző intézkedés a téli időszakban különösen fontos.

A konténeres növények teleltetése

A cserépben vagy dézsában nevelt széleslevelű különösfű teleltetése lényegesen több odafigyelést igényel, mint a szabadföldi példányoké. A konténerben a növény gyökérzete sokkal jobban ki van téve a hidegnek, mivel nincs körülötte a talaj természetes szigetelő rétege. A cserép földje teljesen átfagyhat, ami a gyökerek súlyos károsodásához vagy akár a növény pusztulásához is vezethet. Ezért a konténeres különösfüveket mindenképpen védeni kell a kemény téli fagyoktól.

A védelem legegyszerűbb módja, ha a cserepet egy védett helyre költöztetjük. Ideális lehet egy fűtetlen, de fagymentes helyiség, mint például egy garázs, egy pince vagy egy fészer, ahol a hőmérséklet 0 és 10 °C között van. Fontos, hogy a helyiség ne legyen teljesen sötét. Ha erre nincs lehetőség, a cserepet helyezzük a szabadban egy védett zugba, például egy fal mellé, egy eresz alá vagy egy fedett teraszra, ahol védve van a hideg szelektől és a téli csapadék egy részétől.

AJÁNLÓ ➜  A széleslevelű különösfű vízigénye és öntözése

A cserép szigetelése kulcsfontosságú. Az edényt kívülről tekerjük körbe több réteg jutazsákkal, buborékfóliával, régi pokróccal vagy speciális növényvédő textíliával. A talaj felszínét takarjuk le vastagon mulccsal, például szalmával vagy falevéllel. A cserepet állíthatjuk egy hungarocell lapra vagy néhány deszkára, hogy alulról se érje a fagyos talaj hidege. Egy másik hatékony módszer, ha a cserepet egyszerűen besüllyesztjük a kert egy kevésbé használt részébe a földbe, így a talaj természetes szigetelését használjuk ki.

A konténeres növények téli öntözése is figyelmet igényel. A fagymentes helyen teleltetett növények földjét időnként ellenőrizni kell, és ha kiszáradt, nagyon mérsékelten meg kell öntözni, éppen csak annyira, hogy a gyökerek ne száradjanak ki teljesen. A szabadban hagyott, becsomagolt cserepeket védeni kell a túlzott téli csapadéktól, mert a fagyott földlabdában megálló víz gyökérrothadást okozhat. Tavasszal, a fagyok elmúltával a növényt fokozatosan szoktassuk vissza a kinti körülményekhez, és végezzük el a visszavágást.

A téli díszérték megőrzése

A széleslevelű különösfű az egyik legszebb téli díszfüvek egyike, amelynek látványa kárpótol a hideg, szürke hónapokért. Az elszáradt, bézs és bronz árnyalatú lombozat és a jellegzetes, a szárakon maradó lapos kalászok gyönyörű struktúrát és textúrát adnak a téli kertnek. Különösen hatásosak, amikor a reggeli dér megcsillan rajtuk, vagy amikor a frissen hullott hó finoman beborítja őket. Ez a téli látvány az egyik fő oka annak, amiért a díszfüveket, így a különösfüvet sem szabad ősszel levágni.

A téli díszérték maximalizálása érdekében érdemes a különösfüvet olyan helyre ültetni, ahol a téli hónapokban is jól látható, például egy ablakból vagy a teraszról. Jól mutat más, télen is dekoratív növényekkel társítva, mint például az örökzöld cserjék, a színes ágú somfajták (pl. Cornus sanguinea ‘Midwinter Fire’) vagy más, télen is állva maradó díszfüvek, mint a pampafű vagy a tollborzfű. A kontrasztos formák és textúrák izgalmas téli kompozíciót hoznak létre.

Az elszáradt virágzatok nemcsak a kertben mutatnak jól, hanem a lakásban is. Késő ősszel vágjunk le néhány szép szárat, és készítsünk belőlük tartós, szárazvirág-dekorációt. Vázába állítva, más száraz termésekkel vagy örökzöld ágakkal kombinálva hónapokig díszíthetik otthonunkat. A különösfű jellegzetes, lapos kalászai különösen jól mutatnak a karácsonyi dekorációkban, koszorúkban is. A virágzatok tartósításához nincs szükség különleges eljárásra, egyszerűen csak hagyjuk őket a száron megszáradni.

AJÁNLÓ ➜  A széleslevelű különösfű betegségei és kártevői

A téli kert szépségének megőrzéséhez hozzátartozik a hóval való bánásmód is. Bár a könnyű, porhó szépen díszíti a növényt, a nehéz, vizes hó súlya alatt a szárak megtörhetnek vagy elfekhetnek. Ha nagy mennyiségű, nehéz hó esik, egy seprűvel vagy egy bottal óvatosan rázzuk le a felesleget a növényről, hogy megelőzzük a károsodást. Ezzel a kis odafigyeléssel a széleslevelű különösfű egész télen át a kertünk éke maradhat, emlékeztetve minket a természet körforgására és a tavaszi újjáéledés ígéretére.

Tavaszi teendők a teleltetés után

A tél elmúltával, ahogy a nappalok hosszabbodnak és a hőmérséklet emelkedni kezd, a széleslevelű különösfű is lassan felébred a téli álmából. A teleltetés utáni első és legfontosabb feladat az előző évi elszáradt lombozat és virágszárak eltávolítása. Ezt a műveletet, a visszavágást, általában február végén vagy márciusban, de mindenképpen az új hajtások megjelenése előtt kell elvégezni. Egy éles metszőollóval vagy sövényvágóval vágjuk vissza a teljes tövet a talajfelszín felett körülbelül 10-15 centiméteres magasságban.

A visszavágás több célt is szolgál. Egyrészt esztétikai: a régi, elszáradt részek eltávolításával a növény tiszta, rendezett képet mutat. Másrészt utat enged a friss, új hajtásoknak, amelyek így akadálytalanul törhetnek a fény felé. Harmadrészt, a visszavágás serkenti a növényt a dúsabb, erőteljesebb növekedésre, és segít megőrizni a tő kompakt formáját. Az levágott száraz részeket komposztálhatjuk, vagy aprítva mulcsként is felhasználhatjuk a kert más részein.

A tavaszi visszavágás után itt az ideje a növény körüli terület rendbetételének is. Gereblyézzük össze az esetlegesen ott maradt faleveleket és egyéb növényi törmeléket. Ez a megfelelő időpont a tavaszi tápanyag-utánpótlásra is. Terítsünk a megtisztított tő köré egy vékony réteg érett komposztot vagy szerves trágyát, és sekélyen dolgozzuk be a talajba. Ez a lassan feltáródó tápanyagforrás biztosítja a szükséges energiát az induló növekedéshez.

A fagyok elmúltával és a talaj felmelegedésével a növény hamarosan új életre kel, és friss, élénkzöld hajtásokkal hálálja meg a gondoskodást. Figyeljük a növekedést, és ha az időjárás szárazra fordul, kezdjük meg a rendszeres öntözést. A tavasz a tőosztás ideje is, így ha a telep már túl sűrűvé vált, vagy szeretnénk szaporítani a növényt, a visszavágás után, de még az intenzív növekedés előtt végezzük el a tő szétosztását. Ezekkel a tavaszi munkálatokkal sikeresen lezárjuk a teleltetési periódust, és felkészítjük a széleslevelű különösfüvet az új vegetációs szezonra.

Fotó forrása: Flickr / Szerző: Katja Schulz / Licence: CC BY 2.0

Ez is érdekelni fog...