Share

A dúsvirágú petúnia metszése és visszavágása

A dúsvirágú petúnia gondozása során a metszés és a visszavágás az egyik leghasznosabb, mégis gyakran elhanyagolt technika. Sokan félnek megválni a virágzó hajtásoktól, pedig a szakszerűen elvégzett metszés nem károsítja, hanem éppen ellenkezőleg, megfiatalítja a növényt, és a korábbinál is dúsabb, gazdagabb virágzásra ösztönzi. A visszavágás nem egy egyszeri beavatkozás, hanem egy, a szezon során többször is alkalmazható eszköz a növény formájának alakítására, a virágzás folyamatosságának biztosítására és a növény élettartamának meghosszabbítására. A metszőolló magabiztos használata a kulcs a valóban lenyűgöző, kompakt és virágoktól roskadozó dúsvirágú petúniához.

A metszés célja és fontossága

A dúsvirágú petúnia metszésének elsődleges célja a növény folyamatos megújítása és a virágzás serkentése. A növény természetes hajlama, hogy a hajtások végein hozza a virágokat. Idővel, különösen a nyár közepére, a hajtások megnyúlnak, felkopaszodnak, és a virágzás egyre inkább a növény külső peremére szorul. A metszés, vagyis a hajtások visszavágása arra ösztönzi a növényt, hogy az alvó rügyekből új, oldalirányú hajtásokat fejlesszen, így a növény sűrűbbé, bokrosabbá válik, és a teljes felületén hoz majd új virágokat.

A metszés másik fontos célja a növény formájának és méretének alakítása. A rendszeres visszacsípéssel és metszéssel megőrizhetjük a növény kompakt, gömbölyded formáját, ami különösen a balkonládákban és függőkosarakban esztétikus. Megakadályozhatjuk a növény „lábasodását”, azaz a hosszú, csupasz szárak kialakulását. Egy jól formázott növény nemcsak szebb, de egészségesebb is, mivel a szellősebb lombozatban nehezebben telepednek meg a gombás betegségek.

A metszés a növényvédelemben is fontos szerepet játszik. A beteg, sérült, elszáradt vagy kártevők által megtámadott hajtások eltávolítása az első és legfontosabb lépés a problémák továbbterjedésének megakadályozásában. Ezzel a mechanikai beavatkozással jelentősen csökkenthetjük a vegyszeres kezelések szükségességét. A rendszeres tisztogató metszés hozzájárul a növény általános higiéniájához és egészségéhez.

Végül, a metszés elengedhetetlen a növény teleltetésre való felkészítésében és a tavaszi újraindításban is. Az ősszel végzett erőteljes visszavágás csökkenti a párologtató felületet és megkönnyíti a növény elhelyezését a teleltetőben. A tavaszi metszés pedig eltávolítja a télen elhalt részeket, és formára igazítja a növényt, serkentve az új, erőteljes tavaszi hajtásnövekedést. A metszés tehát a növény teljes életciklusát végigkísérő, nélkülözhetetlen gondozási művelet.

AJÁNLÓ ➜  A dúsvirágú petúnia fényigénye

A folyamatos virágzást elősegítő visszacsípés

A visszacsípés, vagy angolul „pinching”, egy gyengéd metszési technika, amelyet a szezon elején, a fiatal növényeken érdemes elkezdeni. A módszer lényege, hogy a friss, zsenge hajtások legvégét, az utolsó 1-2 centiméteres részt az ujjainkkal vagy egy kis ollóval lecsípjük. Ez a beavatkozás eltávolítja a csúcsrügyet, amely gátolja az alatta lévő oldalrügyek fejlődését. A csúcsrügy eltávolításával a növény jelet kap az elágazódásra, és a levélhónaljakban lévő alvó rügyekből két vagy több új oldalhajtást kezd fejleszteni.

Ezt a műveletet a kiültetés után néhány héttel, amikor a növény már megeredt és növekedésnek indult, érdemes elvégezni. Ne sajnáld a fiatal hajtásokat, még ha bimbók is vannak rajtuk. Bár a visszacsípés ideiglenesen késlelteti az első virágok megjelenését, a befektetés hosszú távon busásan megtérül. Az elágazódó növény sokkal több hajtást fejleszt, ami végső soron sokkal több virágot is jelent majd. Egy sűrű, bokros alap létrehozása a szezon elején a kulcsa a későbbiekben kialakuló virággömbnek.

A visszacsípést a szezon folyamán is lehet folytatni, különösen azokon a hajtásokon, amelyek túlságosan megnyúltak vagy kilógnak a kívánt formából. Ha egy-egy hajtás elvirágzott és felkopaszodott, egyszerűen csípj vissza belőle egy darabot egy levélpár fölött. Az ott lévő rügyből hamarosan új, virágzó hajtás fog fejlődni. Ez a folyamatos, enyhe „karbantartó” metszés segít megőrizni a növény rendezett megjelenését és folyamatos virágzását.

Bár a modern dúsvirágú petúnia fajták nagy része genetikailag bokrosodó hajlamú és „öntisztuló” (az elnyílt virágokat magától elhullatja), a visszacsípés még ezeknél a fajtáknál is javíthat a végeredményen. Az elnyílt virágok maradványainak és a kis magtokoknak az eltávolítása szintén a visszacsípés egy formájának tekinthető. Ezzel megakadályozzuk, hogy a növény a magérlelésre fordítsa az energiáit, és ehelyett újabb virágok képzésére ösztönözzük.

A szezon közbeni erőteljesebb visszavágás

Elkerülhetetlen, hogy a dúsvirágú petúnia a nyár közepére, általában július végére, augusztusra, a folyamatos virágzás és a nagy meleg hatására kissé kimerüljön. A hajtások megnyúlnak, a növény közepe felkopaszodik, a virágzás pedig gyérebbé válik. Ilyenkor sokan azt hiszik, a szezonnak vége, pedig egy jól időzített, erőteljes visszavágással a növény teljesen megfiatalítható, és egy második, őszi virágzási hullámra ösztönözhető. Ezt a metszést nevezik a kertészek „nyári hajvágásnak”.

AJÁNLÓ ➜  A dúsvirágú petúnia gondozása

Ne féljünk drasztikusnak lenni! Egy éles, tiszta metszőollóval vágjuk vissza a növény összes hajtását legalább a felére, de akár a kétharmadára is. A cél, hogy eltávolítsuk a megnyúlt, felkopaszodott szárrészeket, és a növényt a még leveles, erősebb részekig vágjuk vissza. Bár a beavatkozás után a növény átmenetileg csupasznak és virágtalannak fog tűnni, ez a radikális lépés elengedhetetlen a megújuláshoz.

A visszavágást követően a növény gondozását is az új helyzethez kell igazítani. Mivel a lombozat jelentős részét eltávolítottuk, a növény párologtatása és vízigénye átmenetileg lecsökken, ezért óvatosabban öntözzünk. A metszés utáni első egy-két hétben érdemes egy kiegyensúlyozottabb, vagy enyhén nitrogén-túlsúlyos tápoldattal öntözni, ami serkenti az új hajtások és a lombozat növekedését.

A beavatkozás eredménye általában 2-3 héten belül láthatóvá válik. A visszavágott szárakon új, friss hajtások jelennek meg, és a növény újra sűrűsödni kezd. Amint az új hajtások megerősödnek és megjelennek rajtuk az első bimbók, visszatérhetünk a megszokott, magas foszfor- és káliumtartalmú, virágzásfokozó tápoldatozásra. A nyár közepi metszésnek köszönhetően a növény egészen az őszi fagyokig teljes pompájában fog virágozni.

A metszéshez szükséges eszközök és technikák

A dúsvirágú petúnia metszéséhez nincs szükség bonyolult felszerelésre, de a megfelelő eszközök használata megkönnyíti a munkát és kíméli a növényt. A legfontosabb egy éles és tiszta metszőolló vagy egy kisebb, hegyes olló. Az éles vágófelület tiszta, roncsolásmentes sebet ejt a növényen, ami gyorsabban gyógyul és kisebb eséllyel fertőződik el. Az életlen olló tépi, nyúzza a szárat, ami kaput nyit a kórokozóknak.

A munka megkezdése előtt és a növények közötti váltáskor mindig fertőtlenítsük az olló pengéjét. Ezt megtehetjük alkohollal, hipós oldattal vagy akár egy gyertyalángba tartva is. Ez a lépés különösen fontos, ha beteg növényt metszettünk, mert megakadályozza a kórokozók átvitelét az egészséges növényekre. A tisztaság a növényvédelem egyik alapvető eleme.

A metszést mindig egy levél vagy egy levélpár felett, körülbelül fél centiméterrel végezzük el. A levélhónaljban található rügyből fog majd az új hajtás kifejlődni. Soha ne hagyjunk hosszú csonkot a levél felett, mert ez a rész elszárad, és szintén fertőzési forrássá válhat. A vágási felület legyen enyhén ferde, hogy a víz könnyebben le tudjon folyni róla.

AJÁNLÓ ➜  A dúsvirágú petúnia vízigénye és öntözése

A metszés során mindig figyeljünk a növény természetes formájára. Próbáljunk egyenletes, gömbölyded formát kialakítani, a belső, sűrítő hajtásokat is ritkítsuk meg, ha szükséges, hogy a növény belsejébe is eljusson a fény és a levegő. A metszés nemcsak egy technikai művelet, hanem egyfajta művészet is, amellyel a növény legszebb formáját hozhatjuk ki.

A metszés utáni ápolás

A metszés, különösen az erőteljesebb visszavágás, stresszt jelent a növény számára, ezért a beavatkozást követő ápolás kulcsfontosságú a gyors regenerálódáshoz. A metszés után a növény párologtató felülete lecsökken, így a vízigénye is kisebb lesz. Fontos, hogy a metszés utáni időszakban óvatosabban öntözzünk, és hagyjuk a föld felszínét kissé megszikkadni két öntözés között, hogy elkerüljük a gyökérrothadást.

A tápanyag-utánpótlást is a megváltozott helyzethez kell igazítani. Ahogy már említettük, egy erőteljesebb visszavágás után egy kiegyensúlyozottabb (pl. NPK 20-20-20) vagy nitrogénben gazdagabb tápoldat segíti az új hajtások gyors kifejlődését. Ez a fajta tápanyag-összetétel a zöld tömeg növekedését serkenti. Körülbelül két hét után, amikor a növény már láthatóan új hajtásokat hoz, térjünk vissza a virágzást elősegítő, magasabb foszfor- és káliumtartalmú tápoldathoz.

A metszés után helyezzük a növényt továbbra is napos, meleg helyre. A bőséges fény elengedhetetlen az új hajtások erőteljes növekedéséhez és a későbbi virágzáshoz. A metszett növény sebezhetőbb lehet a kártevőkkel és betegségekkel szemben, ezért ebben az időszakban érdemes gyakrabban ellenőrizni, és szükség esetén időben beavatkozni.

A türelem szintén fontos tényező. Ne várjunk azonnali eredményt a metszés után. A növénynek időre van szüksége, hogy regenerálódjon és új hajtásokat fejlesszen. A szakszerű metszés és az azt követő gondos ápolás azonban garantáltan meghozza gyümölcsét: egy megfiatalodott, a korábbinál is dúsabb és kompaktabb növényt, amely egészen az őszi fagyokig ontja majd a virágokat, meghálálva a gondoskodást.

Ez is érdekelni fog...