Share

A coloradói jegenyefenyő metszése és visszavágása

A coloradói jegenyefenyő az egyik legdekoratívabb örökzöld, amelynek természetes, szabályos kúp alakja önmagában is lenyűgöző látványt nyújt. Éppen ezért, sok más kerti növénnyel ellentétben, általában nem igényel rendszeres, formaalakító metszést. A metszőollóhoz a legtöbb esetben csak egészségügyi vagy korrekciós okokból kell nyúlnunk. Fontos azonban tisztában lenni a helyes metszési technikákkal és a fa sajátosságaival, mert egy szakszerűtlen beavatkozás többet árthat, mint használ, és akár maradandó esztétikai károkat is okozhat a növényen. A jegenyefenyők ugyanis nem hajtanak ki újra a régi, fás részekről, így egy rossz helyen ejtett vágás örökre csupaszon maradhat. Ebben a cikkben részletesen áttekintjük, mikor, miért és hogyan szabad metszeni a coloradói jegenyefenyőt.

A metszés alapvető célja a jegenyefenyő esetében nem a méret drasztikus csökkentése vagy a forma átalakítása, hanem a fa egészségének megőrzése és természetes szépségének hangsúlyozása. A leggyakoribb és legfontosabb metszési beavatkozás az egészségügyi metszés, amely az elhalt, beteg, sérült vagy egymást keresztező, dörzsölő ágak eltávolítását jelenti. Ezek a problémás ágak nemcsak rontják a fa összképét, de kaput nyithatnak a különböző kórokozóknak és farontó rovaroknak is. Az ilyen ágak eltávolításával javítjuk a lombozat szellőzését, csökkentjük a fertőzésveszélyt és segítjük a fát, hogy energiáit az egészséges részek fejlesztésére fordítsa.

Időnként szükség lehet korrekciós metszésre is, például ha a fa vezérhajtása (csúcsa) megsérül egy viharban, vagy ha több konkurens csúcshajtás alakul ki, ami egy szabálytalan, több törzsű fa kialakulásához vezetne. Ilyenkor be kell avatkoznunk, hogy kijelöljünk egy új vezérhajtást, és fenntartsuk a fa jellegzetes, piramis formáját. A méretkorlátozó metszés jóval kényesebb kérdés, és csak nagyon óvatosan, a fa növekedési sajátosságait figyelembe véve szabad elvégezni. A drasztikus visszavágást, csonkolást a jegenyefenyő nem tolerálja. Ha a fa kinőtte a helyét, az általában a kerttervezés során elkövetett hibára utal.

A metszés időpontjának megválasztása kulcsfontosságú. A legjobb időpont a metszésre a késő tél vagy a kora tavasz, a fagymentes időszakban, de még a tavaszi intenzív nedvkeringés megindulása előtt (általában február vége, március). Az ilyenkor ejtett sebek gyorsabban gyógyulnak, és a fa még a nyugalmi állapotában van, így a beavatkozás kevesebb stresszel jár számára. A nyári metszés nem ajánlott, mert a melegben a friss sebeken keresztül könnyebben bejuthatnak a kórokozók, és a fa értékes energiát veszít. Az elhalt ágakat természetesen az év bármely szakában eltávolíthatjuk, amint észleljük őket.

A metszéshez mindig használjunk tiszta, éles és a feladathoz megfelelő méretű eszközöket. A vékonyabb ágakhoz metszőolló, a vastagabbakhoz ágvágó olló vagy kézi fűrész szükséges. Az életlen szerszámok roncsolják a szöveteket, ami nehezíti a sebgyógyulást és növeli a fertőzés kockázatát. A szerszámok pengéjét minden vágás előtt, de legalább növényenként érdemes alkohollal vagy más fertőtlenítőszerrel letörölni, hogy megakadályozzuk a betegségek átvitelét. A nagyobb, 2-3 cm-nél vastagabb ágak eltávolítása után keletkezett vágási felületet pedig érdemes speciális fasebkezelő anyaggal lezárni.

AJÁNLÓ ➜  A coloradói jegenyefenyő teleltetése

Az egészségügyi metszés fontossága és technikája

Az egészségügyi metszés a coloradói jegenyefenyő ápolásának leggyakoribb és legfontosabb formája. Ennek során azokat az ágakat távolítjuk el, amelyek a fa egészségét veszélyeztetik vagy esztétikai szempontból zavaróak. Az első és legfontosabb az elhalt, száraz ágak kimetszése. Ezek könnyen felismerhetők a barna, törékeny tűleveleikről és a fakó, élettelen kérgükről. A száraz ágak nemcsak csúnyák, de idővel letörhetnek, és búvóhelyet biztosítanak a kártevőknek. Az eltávolításukat mindig az ágtőnél, az úgynevezett ágörvnél végezzük, ügyelve arra, hogy a törzs kérgét ne sértsük meg.

A beteg ágak eltávolítása szintén kritikus a fertőzések továbbterjedésének megakadályozása érdekében. Ha egy ágon gombás fertőzés (pl. ágrák, citokalciumózis) jeleit látjuk, mint például besüppedt, elszíneződött kéreg, gyantafolyás, akkor azt az ágat az egészséges részbe mélyen visszavágva kell eltávolítani. Ez azt jelenti, hogy a vágást legalább 10-15 cm-rel a láthatóan beteg rész alatt, az egészséges fás részben kell elvégezni. A levágott, fertőzött ágakat azonnal égessük el vagy távolítsuk el a kertből, soha ne komposztáljuk.

A mechanikailag sérült, például viharban vagy a hó súlya alatt megtört, megrepedt ágakat is minél hamarabb el kell távolítani. A roncsolt sebfelület nagyon nehezen gyógyul, és ideális behatolási kapu a kórokozók számára. A törött ágat egy tiszta vágással kell eltávolítani, a vágási felületet pedig, ha szükséges, fasebkezelővel kell ellátni. Ugyanígy érdemes kivágni azokat az ágakat is, amelyek egymást keresztezik és folyamatosan dörzsölik, sebesítik egymás kérgét, mert ezeken a sérüléseken keresztül is könnyen bejuthatnak a fertőzések.

A metszés technikája vastagabb ágak esetében különös figyelmet igényel, hogy elkerüljük a kéreg beszakadását. Ezt az úgynevezett háromvágásos módszerrel érhetjük el. Először vágjunk be az ág aljába, a törzstől kb. 20-30 cm-re, az ág vastagságának egyharmadáig. Ezután vágjuk át az ágat felülről, az alsó vágástól néhány centiméterrel kijjebb. Így az ág a saját súlya alatt letörik anélkül, hogy a kérget a törzs mentén végigszakítaná. Végül a megmaradt csonkot vágjuk le a már említett ágörv mentén, a törzzsel párhuzamosan.

A korona alakítása és a vezérhajtás korrekciója

A coloradói jegenyefenyő általában magától is gyönyörű, szabályos kúpos formát nevel, ezért ritkán van szükség komolyabb alakító metszésre. Azonban előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor beavatkozásra van szükség a fa esztétikus formájának megőrzése érdekében. Az egyik leggyakoribb probléma a vezérhajtás, azaz a fa csúcsának sérülése vagy elhalása. Ezt okozhatja vihar, madár, vagy akár kártevő is. Ha a fa elveszíti a vezérhajtását, gyakran több oldalág is megpróbálja átvenni a szerepét, felfelé törve. Ez egy többcsúcsú, „villás” vagy „boszorkányseprűs” koronát eredményez, ami megtöri a fa szép, piramis alakját.

Ha a vezérhajtás megsérül, a lehető leghamarabb cselekedni kell. Válasszuk ki a legfelső ágörvből a legerősebb, leginkább függőlegesen növő hajtást, amely az új vezérhajtás szerepét fogja betölteni. A többi, konkurens, felfelé törő hajtást vagy tőből távolítsuk el, vagy kurtítsuk vissza a felére, hogy a kiválasztott új vezérhajtás dominanciája érvényesülhessen. A kiválasztott hajtást óvatosan igazítsuk függőleges helyzetbe, és egy bambuszkaróhoz vagy egyenes bothoz rögzítve támasszuk meg. A rögzítéshez használjunk puha, rugalmas kötözőanyagot, és egy-két év után távolítsuk el, amikor az új csúcs már stabilan áll.

AJÁNLÓ ➜  A coloradói jegenyefenyő vízigénye és öntözése

Néha előfordulhat, hogy a fának két, közel azonos erősségű vezérhajtása (iker-csúcsa) fejlődik. Ez szintén rontja a fa formáját és hosszú távon a törzs stabilitását is gyengítheti. Ilyen esetben a gyengébbnek tűnő, vagy a kevésbé jó helyzetű csúcshajtást tőből el kell távolítani. Ezt a beavatkozást minél fiatalabb korban végezzük el, annál kisebb sebet ejtünk a fán és annál könnyebben korrigálható a hiba. Egy fiatal, néhány éves fánál ez egy egyszerű metszőollós vágás, míg egy idősebb fánál már komolyabb fűrészelést igényelhet.

Az alsó ágak eltávolítása, azaz a törzs „felnyírása” általában nem javasolt a coloradói jegenyefenyőnél, mivel természetes szépségéhez hozzátartozik a földig érő, sűrű lombozat. Azonban ha praktikus okokból (pl. fűnyírás, közlekedés) mégis szükség van rá, azt csak nagyon óvatosan és fokozatosan tegyük. Évente legfeljebb egy-egy alsó ágörvet távolítsunk el, hogy a fa ne szenvedjen túl nagy lombozatveszteséget egyszerre. Az ágakat mindig a törzsnél, az ágörvnél vágjuk le, csonk meghagyása nélkül.

A méretkorlátozó metszés buktatói

A coloradói jegenyefenyő méretének metszéssel történő kordában tartása az egyik legnehezebb és legkockázatosabb kertészeti feladat. A legfontosabb szabály, amit minden kertésznek meg kell jegyeznie, hogy a jegenyefenyők (és a fenyők többsége) nem képesek új hajtásokat hozni a régi, fás részekből, ahol már nincsenek tűlevelek. Ez azt jelenti, hogy ha egy ágat a zöld, leveles részen túl, a csupasz fás részbe vágunk vissza, az az ág soha többé nem fog onnan kihajtani. Az eredmény egy csúnya, csonkolt, élettelen ág lesz, ami örökre rontja a fa látványát.

Ha a fa szélességét szeretnénk csökkenteni, azt csak a friss, idei hajtások visszacsípésével vagy metszésével tehetjük meg, amíg azok még lágyak és zöldek. Ezt a műveletet tavasszal, a „gyertyák” (az új hajtások) kifejlődésekor kell elvégezni. Az új hajtásokat a felére vagy kétharmadára csíphetjük vissza a kezünkkel, vagy vághatjuk metszőollóval. Ez a beavatkozás sűrűbbé teszi a lombozatot, és lassítja a fa terjeszkedését anélkül, hogy a természetes formáját elrontanánk. Ez a módszer azonban nagyon munkaigényes, és évről évre meg kell ismételni a kívánt méret fenntartásához.

A fa magasságának csökkentése még ennél is problémásabb. A vezérhajtás levágása a legrosszabb, amit tehetünk. Ahogy korábban említettük, ez a fa természetes formájának elvesztéséhez és több, felfelé törő oldalág kialakulásához vezet, ami egy csúnya, seprűszerű koronát eredményez. Ha mindenáron csökkenteni kell a magasságot, azt csak úgy lehet szakszerűen megtenni, hogy a vezérhajtást egy alacsonyabban lévő, megfelelő helyzetű oldalágig vágjuk vissza. Ezt az oldalágat kell azután felkötözni és új vezérhajtásként nevelni, de ez egy bonyolult, gyakran sikertelen és esztétikailag is megkérdőjelezhető beavatkozás.

AJÁNLÓ ➜  A coloradói jegenyefenyő gondozása

A legjobb módszer a méretproblémák elkerülésére a tudatos tervezés. Mielőtt coloradói jegenyefenyőt ültetünk, alaposan tájékozódjunk a végső méretéről (ami 20-30 méter magasságot és 6-8 méter szélességet is elérhet), és válasszunk a kertünk méretéhez illő helyet. Ha a hely korlátozott, válasszunk a számos, kertészeti forgalomban kapható törpe vagy lassan növő fajta közül (‘Compacta’, ‘Blue Cloak’ stb.), amelyek sokkal kezelhetőbb méretűek maradnak. A megfelelő fajta kiválasztása sokkal egyszerűbb és hatékonyabb, mint egy nagyra növő fa folyamatos és gyakran sikertelen metszéssel való kordában tartása.

A helyes időzítés és a megfelelő eszközök

A metszés időpontjának helyes megválasztása elengedhetetlen a fa egészségének megőrzése szempontjából. A coloradói jegenyefenyő metszésére a legideálisabb periódus a nyugalmi időszak vége, azaz a késő tél vagy kora tavasz (február vége – március). Ebben az időszakban a fa nedvkeringése még nem indult be intenzíven, így a metszés kevesebb nedvveszteséggel és stresszel jár. A fagymentes napokon elvégzett vágásoknak van idejük a vegetációs időszak kezdetéig beszáradni, megkezdve a kalluszosodást (sebgyógyulást), ami csökkenti a kórokozók bejutásának esélyét.

Kerülni kell a metszést az intenzív növekedési időszakban, késő tavasszal és nyáron. Az ilyenkor ejtett sebekből bőségesen folyhat a gyanta, ami értékes energia- és vízveszteséget jelent a fa számára. A meleg, párás időjárás kedvez a gombás fertőzéseknek, és a friss sebek vonzzák a kártevőket is. Az őszi metszés szintén nem ajánlott, mert a sebeknek már nincs idejük megfelelően begyógyulni a tél beállta előtt, ami a fagyérzékenységet növelheti. Az egyetlen kivétel az elhalt ágak eltávolítása, amit az év bármely szakában azonnal elvégezhetünk, amint felfedezzük őket.

A megfelelő szerszámok használata legalább olyan fontos, mint a helyes időzítés. A jó minőségű, éles metszőolló, ágvágó és fűrész elengedhetetlen a tiszta, roncsolásmentes vágási felületek létrehozásához. Az életlen eszközök szakítják, nyúzzák a rostokat, ami durva sebfelületet hagy maga után, ez pedig sokkal lassabban gyógyul és fogékonyabb a fertőzésekre. Az eszközöket tartsuk tisztán, használat után tisztítsuk meg őket a növényi nedvektől és a gyantától, és rendszeresen élezzük meg őket.

A szerszámok fertőtlenítése egy gyakran elhanyagolt, de rendkívül fontos lépés, különösen, ha beteg növényi részeket távolítunk el. A kórokozókat, gombaspórákat könnyen átvihetjük egyik fáról a másikra a szennyezett metszőollóval. Használat előtt és a különböző fák közötti váltáskor a szerszámok vágóélét töröljük át denaturált szesszel, hipós oldattal (1:10 arányban vízzel hígítva, majd utána öblítsük le, hogy ne korrodáljon) vagy más kereskedelmi forgalomban kapható fertőtlenítőszerrel. Ez az egyszerű óvintézkedés sokat tehet a kertünk növényeinek egészségéért.

Fotó forrása: Agnieszka Kwiecień (Nova)CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...