Share

A csavart mogyoró ültetése és szaporítása

A csavart mogyoró, ez a különleges megjelenésű díszcserje, minden kertész számára vonzó kihívást és egyben páratlan díszítőelemet jelent. Az ültetés és szaporítás folyamata szaktudást és odafigyelést igényel, de a jutalom egy olyan növény, amely évtizedeken át a kert ékessége lesz. A sikeres telepítés alapja a gondos előkészület, a megfelelő helyszín és időpont kiválasztása, valamint az ültetési technika precíz alkalmazása. A szaporítás pedig lehetőséget ad arra, hogy saját magunk hozzunk létre újabb példányokat, megosztva ezt a botanikai csodát másokkal, vagy bővítve saját gyűjteményünket. A következőkben részletesen bemutatjuk azokat a lépéseket és módszereket, amelyekkel garantálhatjuk a csavart mogyoró sikeres megtelepedését és továbbnevelését.

Az ültetés nem csupán a növény földbe helyezését jelenti, hanem egy hosszú távú kapcsolat kezdetét a kertész és a növény között. A megfelelő ültetőgödör mérete, a talaj előkészítése és a növény helyes beállítása mind kritikus tényezők. Ezek a kezdeti lépések határozzák meg, hogy a gyökérzet milyen gyorsan tud regenerálódni és megkezdeni a tápanyagfelvételt az új környezetében. Egy rosszul elvégzett ültetés évekre visszavetheti a növény fejlődését, míg a szakszerű telepítés megalapozza az erőteljes növekedést.

A szaporítás terén többféle út áll előttünk, a legegyszerűbb házikerti módszerektől a professzionális kertészeti technikákig. A bujtás és a dugványozás a legelterjedtebb eljárások, amelyekkel viszonylag egyszerűen hozhatunk létre új, saját gyökerű növényeket. Ezek a módszerek türelmet igényelnek, hiszen a gyökeresedés folyamata időbe telik. Az oltás egy bonyolultabb, de gyorsabb eredményt hozó technika, amelyet főként a faiskolák alkalmaznak, de a bátrabb, kísérletező kedvű kertészek is megpróbálkozhatnak vele.

A folyamat során elengedhetetlen a megfelelő eszközök használata és a higiénia betartása. A tiszta, éles metszőolló, a fertőtlenített kés és a minőségi ültetőközeg mind hozzájárulnak a sikerhez. A szaporítás során a legkisebb fertőzés is meghiúsíthatja a gyökeresedést vagy az oltás forradását. Ezért minden lépésnél a precizitásra és a gondosságra kell törekedni, mintha egy sebészeti beavatkozást végeznénk. A megfelelő felkészültséggel és odafigyeléssel azonban bárki sikeresen szaporíthatja ezt a különleges növényt.

Az ideális ültetési hely és időpont kiválasztása

A csavart mogyoró számára a legideálisabb ültetési időszak az ősz, a lombhullástól a tartós fagyok beálltáig terjedő periódus. Az őszi ültetés előnye, hogy a talaj még elegendően meleg a gyökérképződéshez, így a növény a tél folyamán már képes új hajszálgyökereket fejleszteni. Ez jelentős előnyt biztosít a tavaszi indulásnál, mivel a begyökeresedett növény sokkal hatékonyabban tudja felvenni a vizet és a tápanyagokat. Alternatívaként a kora tavaszi, fagymentes időszak is megfelelő, de ilyenkor gondoskodni kell a rendszeresebb öntözésről a vegetáció megindulásakor.

A helyszín kiválasztásakor a fényviszonyok és a talajadottságok a legfontosabb szempontok. A csavart mogyoró a napos vagy félárnyékos fekvést részesíti előnyben. A teljes napfény biztosítja a dús lombozatot és a vörös levelű fajtáknál az intenzív levélszínt, azonban a forró, déli tűző naptól érdemes védeni, mert a levelei megperzselődhetnek. A talaj legyen jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag és semleges vagy enyhén lúgos kémhatású. A pangó vizet és a szélsőségesen savanyú vagy tömörödött talajokat kerülni kell.

AJÁNLÓ ➜  A csavart mogyoró vízigénye és öntözése

Fontos szempont a növény végső méretének figyelembe vétele is. Bár a ‘Contorta’ egy lassú növekedésű cserje, az évek során elérheti a 3-4 méteres magasságot és szélességet is. Ültessük olyan helyre, ahol van elegendő tere a növekedéshez, és nem kerül túl közel épületekhez, járdákhoz vagy más növényekhez. A szoliter elhelyezés a legelőnyösebb, mert így érvényesül a legjobban a különleges, csavarodott ágrendszerének szépsége, különösen a téli, lombnélküli időszakban.

Az ültetés előtt győződjünk meg arról is, hogy a kiválasztott hely védett-e az erős, uralkodó széltől. Bár a csavart mogyoró ágai rugalmasak, a folyamatos, erős szél száríthatja a lombozatot és károsíthatja a fiatal hajtásokat. Egy védettebb, szélcsendesebb sarok ideálisabb számára. A jó helyválasztás hosszú távon meghálálja magát, hiszen egy optimális környezetben a növény sokkal ellenállóbb lesz a betegségekkel és a kártevőkkel szemben.

Az ültetés folyamatának gyakorlati lépései

Az ültetés első lépése a megfelelő méretű ültetőgödör kiásása. Az általános szabály az, hogy a gödör legyen legalább kétszer olyan széles és másfélszer olyan mély, mint a növény gyökérlabdája vagy konténere. Ez a tágasabb gödör lazább közeget biztosít az új gyökerek számára, megkönnyítve azok terjedését. A kiásott földet érdemes feljavítani érett komposzttal vagy istállótrágyával, ami tápanyagot és jobb talajszerkezetet biztosít a begyökeresedéshez.

Mielőtt a növényt a gödörbe helyeznénk, alaposan vizsgáljuk meg a gyökérzetét. A konténeres növényeket óvatosan emeljük ki az edényből, és ha a gyökerek körkörösen benőtték a földlabdát, finoman lazítsuk fel őket az ujjainkkal. Ez arra ösztönzi a gyökereket, hogy az új talaj felé terjeszkedjenek, ahelyett, hogy tovább köröznének. A szabadgyökerű példányoknál vágjuk vissza a sérült vagy túl hosszú gyökérrészeket egy éles metszőollóval, hogy serkentsük az új gyökerek képződését.

Helyezzük a növényt a gödör közepére, ügyelve a helyes ültetési mélységre. A gyökérnyaknak, vagyis annak a pontnak, ahol a törzs a gyökerekkel találkozik, a környező talaj szintjével egy magasságban vagy egy hajszálnyival magasabban kell lennie. A túl mélyre ültetés a gyökérnyak rothadásához és a növény pusztulásához vezethet. Miután beállítottuk a növényt, kezdjük el visszatölteni a feljavított földet a gödörbe, közben többször is finoman megmozgatva a növényt, hogy a föld kitöltse a gyökerek közötti réseket.

Az ültetés utolsó, de kulcsfontosságú lépése az alapos beöntözés, vagyis az iszapolás. Bőségesen öntözzük meg a frissen ültetett növényt, akár több vödör vízzel is, hogy a talajszemcsék szorosan a gyökerek köré tömörödjenek, és ne maradjanak levegős üregek. Az ültetés után kialakíthatunk egy kis tányért a tő körül, ami segít a víznek a gyökérzónában maradni. Az első hetekben, hónapokban fordítsunk kiemelt figyelmet a rendszeres öntözésre, amíg a növény meg nem erősödik.

AJÁNLÓ ➜  A csavart mogyoró tápanyagigénye és trágyázása

Szaporítás bujtással, a legegyszerűbb módszer

A bujtás az egyik legmegbízhatóbb és legegyszerűbb szaporítási módja a csavart mogyorónak, amely a természetes szaporodási folyamatot utánozza. A módszer lényege, hogy a növény egyik hajlékony, földhöz közeli ágát a talajhoz rögzítjük, anélkül, hogy leválasztanánk az anyanövényről. A földdel érintkező rész idővel gyökeret ereszt, és miután ez megtörtént, leválasztható és önálló növényként tovább nevelhető. A legjobb időpont a bujtásra a kora tavasz, amikor a növény nedvkeringése megindul.

A folyamat megkezdéséhez válasszunk ki egy egészséges, fiatal, de már elfásodott, rugalmas vesszőt a cserje alsó részéről. A kiválasztott vesszőt hajlítsuk le a földig, és jelöljük ki azt a pontot, ahol a talajjal érintkezni fog. Ezen a ponton, a vessző alsó felén, egy éles késsel ejtsünk egy kis bemetszést vagy távolítsuk el a kéreg egy kis részét. Ez a sebzés serkenti a gyökérképző hormonok felhalmozódását és elősegíti a gyökeresedést.

A megsebzett részt helyezzük egy előre kiásott, sekély árokba, és rögzítsük egy U-alakú drótkampóval vagy egy kővel, hogy ne mozduljon el. Töltsük vissza a földet, amely lehetőség szerint legyen laza, jó minőségű, komposzttal kevert talaj. A vessző végét, amelyen a levelek és a rügyek vannak, óvatosan vezessük ki a földből, és szükség esetén karózzuk ki, hogy függőlegesen álljon. Fontos, hogy a bujtás helyét tartsuk folyamatosan enyhén nyirkosan, de ne álljon rajta a víz.

A gyökeresedés általában egy vegetációs időszakot vesz igénybe, de néha akár két évig is eltarthat. A sikert onnan tudhatjuk, hogy a bujtás határozottan a helyén marad, és új hajtást is hoz. A leválasztást óvatosan végezzük, miután meggyőződtünk a megfelelő gyökérzet kialakulásáról. Ássuk ki a fiatal növényt a gyökérlabdájával együtt, válasszuk le az anyanövényről egy éles metszőollóval, majd ültessük el a végleges helyére vagy egy cserépbe a további neveléshez.

A dugványozás kihívásai és technikái

A dugványozás egy másik elterjedt vegetatív szaporítási módszer, amely azonban a csavart mogyoró esetében nagyobb kihívást jelent, mint a bujtás. A siker aránya alacsonyabb lehet, de megfelelő technikával és körülményekkel eredményes lehet. Megkülönböztetünk fás- és zölddugványozást, a csavart mogyorónál mindkettővel lehet próbálkozni. A fásdugványozást a nyugalmi időszakban, késő ősszel vagy télen, míg a zölddugványozást kora nyáron, az új hajtásokról végezzük.

A fásdugványozáshoz válasszunk egyéves, ceruzavastagságú, egészséges vesszőket a nyugalomban lévő növényről. A vesszőkből vágjunk 15-20 cm hosszú darabokat, ügyelve arra, hogy a felső vágás közvetlenül egy rügy felett, ferdén, míg az alsó vágás egy rügy alatt, egyenesen történjen. Az alsó vágási felületet márthatjuk gyökereztető hormonba, ami növeli a gyökeresedés esélyét. A dugványokat szúrjuk le laza, homokos, nedves közegbe (pl. tőzeg és homok keveréke) úgy, hogy a felső egy-két rügy a föld felett maradjon. A dugványokat tarthatjuk szabadföldben, ágyásban, vagy cserépben, hidegágyban.

AJÁNLÓ ➜  A csavart mogyoró metszése és visszavágása

A zölddugványozás a nyár elején, az azévi hajtásokról történik, amikor azok már félig beértek, vagyis rugalmasak, de törhetőek. Vágjunk 10-15 cm-es hajtáscsúcsokat, távolítsuk el az alsó leveleket, és a nagyobb felső leveleket is vágjuk félbe a párologtatás csökkentése érdekében. Az alsó részt szintén márthatjuk gyökereztető hormonba. A zölddugványokat nedves, laza közegbe tűzdeljük, és a siker érdekében magas páratartalmat kell biztosítanunk számukra, amit egy műanyag fóliával való takarással vagy egy mini üvegházzal érhetünk el.

Mindkét dugványozási módszernél kulcsfontosságú a türelem és a megfelelő környezet biztosítása. A közegnek folyamatosan nyirkosnak kell lennie, de nem vizesnek, és a dugványokat védeni kell a közvetlen, erős napsütéstől. A gyökeresedés hetekig, sőt hónapokig is eltarthat. A sikeresen meggyökeresedett dugványok új hajtásokat kezdenek hozni, ami jelzi, hogy elkezdődött az önálló életük. Ezt követően óvatosan szoktassuk őket a külső környezethez, mielőtt a végleges helyükre ültetnénk őket.

Az oltás, mint professzionális szaporítási módszer

Az oltás a leggyorsabb és leghatékonyabb módja a csavart mogyoró szaporításának, amelyet elsősorban a kertészetek és faiskolák alkalmaznak. A módszer lényege, hogy a nemes csavart mogyoró (Corylus avellana ‘Contorta’) egy darabját, a nemest, ráillesztik egy másik, erős gyökérzetű mogyoró, az alany gyökerére vagy törzsére. A leggyakrabban használt alany a közönséges mogyoró (Corylus avellana), amely erőteljes növekedésével és jó alkalmazkodóképességével stabil alapot biztosít a lassabban növő nemes számára.

Az oltásnak több technikája is létezik, de a mogyorónál leggyakrabban az angolpárosítást vagy a héj alá oltást alkalmazzák. Az oltást általában a téli nyugalmi időszak végén, kora tavasszal végzik, amikor a nedvkeringés hamarosan megindul, de a rügyek még nem pattantak ki. A siker kulcsa a precíz vágási felületek kialakítása és a nemes iletve az alany kambiumrétegének, vagyis a háncs alatti osztódószövetnek a minél tökéletesebb illeszkedése. Ez a réteg felelős a két rész összeforradásáért.

A sikeres oltás után a forradási helyet szorosan rögzíteni kell oltószalaggal vagy raffiával, hogy a két rész stabilan érintkezzen. A vágási felületeket és a kötözés egészét be kell kenni sebkezelő anyaggal, például oltóviasszal, hogy megakadályozzuk a kiszáradást és a kórokozók bejutását. Az oltott növényt ezután megfelelő körülmények között, általában üvegházban vagy fóliasátorban kell tartani, amíg a forradás be nem következik és a nemes hajtásnak nem indul.

Az oltott növények gondozásánál kiemelt figyelmet kell fordítani az alanyról előtörő vadhajtásokra. Ezek a hajtások a közönséges mogyoró tulajdonságait hordozzák, egyenesen nőnek és sokkal erőteljesebbek, mint a nemes rész. Ha nem távolítjuk el őket rendszeresen és tőből, képesek elnyomni a csavart koronát. Ez a feladat folyamatos odafigyelést igényel az oltott csavart mogyorók tulajdonosaitól, de cserébe egy erőteljes, jól fejlődő növényt kapnak.

Ez is érdekelni fog...