Share

A cseppecskevirág teleltetése

A cseppecskevirág, ez a Dél-Afrikából származó, napimádó szépség a hazai éghajlati viszonyok között fagyérzékenynek számít. Ez azt jelenti, hogy a szabadföldbe kiültetve nem éli túl a téli fagyokat, ezért a legtöbb kertbarát egynyári növényként kezeli. Azonban a dézsában, cserépben nevelt példányok, vagy egy-egy különösen kedves fajta megmenthető a következő szezonra egy kis odafigyeléssel és a megfelelő teleltetési technika alkalmazásával. A cseppecskevirág átteleltetése némi körültekintést igényel, de a jutalom egy erőteljesebb, nagyobb növény, amely a következő tavasszal hamarabb és bőségesebben hozza majd virágait.

Az átteleltetés sikere nagyban függ a megfelelő időzítéstől és a teleltetésre kiválasztott helyiség paramétereitől. A növényeket még az első komolyabb fagyok beállta előtt, általában október végén, november elején kell védett helyre vinni. Már a néhány fokos éjszakai lehűlés is károsíthatja a lombozatot, ezért ne várjunk az utolsó pillanatig. Az ideális teleltető helyiség világos és hűvös. A „világos” kulcsfontosságú, mivel a cseppecskevirág örökzöld, és a téli hónapokban is szüksége van némi fényre a minimális fotoszintézishez. A „hűvös” pedig azt jelenti, hogy a hőmérséklet ideálisan 5 és 10 Celsius-fok között van.

A fűtött, meleg szobák nem alkalmasak a teleltetésre. A magas hőmérséklet és a téli fényszegénység kombinációja arra ösztönözné a növényt, hogy gyenge, vékony, megnyúlt, úgynevezett „etiolált” hajtásokat növesszen. Ezek a hajtások rendkívül fogékonyak a betegségekre és a kártevőkre, és a növényt teljesen kimerítik tavaszra. Ezért a legjobb választás egy fagymentes veranda, egy világos lépcsőház, egy ablakos garázs vagy egy beüvegezett, de fűtetlen balkon.

A teleltetésre való felkészítés már a bevitelt megelőző hetekben megkezdődik. Szeptembertől már ne adjunk a növénynek tápoldatot, és az öntözések számát is fokozatosan csökkentsük. Ezzel segítünk a növénynek lelassítani az anyagcseréjét és felkészülni a nyugalmi időszakra. A teleltetés előtt alaposan vizsgáljuk át a növényt, és távolítsuk el az elszáradt, beteg részeket, valamint ellenőrizzük, hogy nincsenek-e rajta kártevők.

Felkészítés a téli pihenőre

A sikeres teleltetés első lépése a növény megfelelő előkészítése. Mielőtt a cseppecskevirágot a téli szállására vinnénk, érdemes egy mérsékelt metszést végezni rajta. A hajtásokat vágjuk vissza körülbelül a felére vagy a kétharmadára. Ez a beavatkozás több célt is szolgál: egyrészt csökkenti a párologtató felületet, másrészt kompaktabbá teszi a növényt, így kevesebb helyet foglal a teleltetőben. A metszés eltávolítja a nyár végi, esetleg már felnyurgult hajtásokat is, és arra ösztönzi a növényt, hogy tavasszal a tőtől sűrűbben ágazzon el.

AJÁNLÓ ➜  A cseppecskevirág betegségei és kártevői

A metszés után alaposan tisztítsuk meg a növényt. Távolítsunk el minden elszáradt levelet, elnyílt virágot és egyéb növényi törmeléket a tő körül és a cserép földjéről. Ezek a maradványok ugyanis kiváló búvó- és telelőhelyet biztosítanának a kártevőknek és a gombaspóráknak. Vizsgáljuk át a levelek fonákját és a hajtásokat is, és ha kártevőket, például levéltetveket találunk, egy enyhe szappanos lemosással vagy biológiai permetezéssel még a bevitel előtt szabaduljunk meg tőlük.

Fontos, hogy csak az egészséges, erős, jó kondícióban lévő növényeket próbáljuk meg átteleltetni. A nyáron sokat szenvedett, betegségekkel vagy kártevőkkel küzdő, legyengült példányok túlélési esélyei a téli hónapok alatt csekélyek. Ezeknek a növényeknek valószínűleg nincs elég tartalék energiájuk ahhoz, hogy átvészeljék a nyugalmi periódust, és a teleltetésükre fordított energia kárba vész.

Egyes kertészek a teleltetés előtt a szabadföldbe kiültetett töveket kiássák, és cserépbe ültetik. Ha ezt a megoldást választjuk, igyekezzünk a lehető legnagyobb földlabdával kiemelni a növényt, hogy a gyökérzete minél kevésbé sérüljön. Az átültetés után alaposan öntözzük be, majd néhány napig tartsuk árnyékosabb helyen, hogy a növény fel tudja dolgozni az átültetési stresszt, mielőtt a végleges téli helyére kerülne. A legegyszerűbb azonban, ha már eleve dézsában, konténerben neveljük a teleltetésre szánt példányokat.

A teleltetés alatti gondozás

A téli hónapok alatt a cseppecskevirág gondozási igényei minimálisra csökkennek. A növény egyfajta nyugalmi állapotba kerül, amelyben a növekedése szinte teljesen leáll. A legfontosabb teendőnk ebben az időszakban az öntözés drasztikus csökkentése. A hűvös környezetben a növény párologtatása és vízfelhasználása elenyésző, ezért a túlöntözés a legnagyobb veszély, ami a gyökerek rothadásához vezet.

Az öntözés gyakorisága a teleltető helyiség hőmérsékletétől és páratartalmától függ, de általánosságban elmondható, hogy 3-4 hetente egyszeri, kis mennyiségű víz elegendő. A cél csupán az, hogy a földlabda ne száradjon ki teljesen, csontkeményre. Két öntözés között hagyjuk a talajt szinte teljesen kiszáradni. Mindig ellenőrizzük a talaj nedvességét az ujjunkkal, mielőtt vizet adnánk neki. A legjobb, ha a reggeli órákban öntözünk, hogy az esetleges felesleges nedvesség napközben elpárologhasson.

AJÁNLÓ ➜  A cseppecskevirág vízigénye és öntözése

A teleltetés alatt a tápanyag-utánpótlást teljesen szüneteltessük. Mivel a növény nem növekszik aktívan, nincs szüksége kiegészítő tápanyagokra. A téli trágyázás felesleges és káros, felboríthatja a talaj kémiai egyensúlyát és károsíthatja a pihenő gyökereket. A tápoldatozást majd csak tavasszal, a növekedés újraindulásakor kezdjük el újra, fokozatosan.

Rendszeresen, legalább havonta egyszer ellenőrizzük a növény állapotát a teleltetőben. Vizsgáljuk meg, nem jelentek-e meg rajta kártevők, mint például a pajzstetvek vagy a gyapjastetvek, amelyek a fényszegény, száraz levegőjű helyeken néha felszaporodhatnak. Ha problémát észlelünk, azonnal avatkozzunk be, például a kártevők nedves ruhával való letörlésével. Távolítsuk el az időközben elszáradt, lehullott leveleket is a cserépből, hogy megelőzzük a penészedést.

Tavaszi ébresztő és kiültetés

Amikor a nappalok hosszabbodni, az idő pedig enyhülni kezd, általában február végén, március elején a cseppecskevirág is éledezni kezd a téli álmából. Ilyenkor a növényt fokozatosan szoktassuk hozzá a több fényhez és a melegebb hőmérséklethez. Ha lehetséges, helyezzük egy kicsit világosabb, melegebb helyre. Az öntözések gyakoriságát és a víz mennyiségét is elkezdhetjük lassan, fokozatosan növelni, ahogy az új hajtások megjelennek.

A tavaszi felkészítés fontos része egy erőteljesebb visszametszés. Ez a legjobb alkalom arra, hogy formára igazítsuk a növényt, és eltávolítsuk a tél során esetlegesen megnyúlt, gyenge hajtásokat. Bátran vágjuk vissza a hajtásokat az egyharmadukra, vagy akár még jobban is. A metszés serkenti a dús, bokros növekedést, és biztosítja, hogy a növény ne kopaszodjon fel alulról. A levágott, egészséges hajtásokat felhasználhatjuk új növények dugványozására.

A visszametszés után, ha szükséges, ültessük át a növényt friss, tápanyagban gazdag virágföldbe. Válasszunk csak egy mérettel nagyobb cserepet, mert a cseppecskevirág nem szereti a túl nagy „lábbelit”. Az átültetés során vizsgáljuk meg a gyökereket, és távolítsuk el az elhalt, barna részeket. Az átültetés után kezdhetjük el a rendszeres tápoldatozást is, eleinte hígabb koncentrációval, majd a növekedés beindulásával a normál adagolás szerint.

AJÁNLÓ ➜  A cseppecskevirág gondozása

A szabadba való kihelyezéssel várjuk meg a tavaszi fagyok végét, ami Magyarországon általában május közepét jelenti. A kiültetés előtt ne feledkezzünk meg a növény fokozatos edzéséről. Néhány napon vagy akár egy-két héten keresztül napközben tegyük ki a szabadba, egyre hosszabb időre, de az első napokban még óvjuk a tűző naptól. Éjszakára pedig vigyük vissza védett helyre. Ez a folyamat segít a növénynek akklimatizálódni a kinti viszonyokhoz, és megelőzi a levelek megégését és a növényt érő stresszt.

A dugványok átteleltetése

Gyakran egyszerűbb és helytakarékosabb megoldás, ha nem a teljes, nagy anyanövényt próbáljuk meg átteleltetni, hanem a nyár végén vagy kora ősszel szedett dugványait. Ez a módszer különösen akkor javasolt, ha nincs elegendő helyünk egy nagyméretű dézsa tárolására. A dugványokból tavasszal friss, életerős, fiatal növényeket nevelhetünk, amelyek gyakran még szebben is fejlődnek, mint az idős, átteleltetett tövek.

A dugványokat a korábban leírt módszer szerint szedjük és gyökereztessük meg. A gyökeresedéshez általában 3-6 hétre van szükség. A meggyökeresedett fiatal növénykéket kis cserepekbe ültetve, a nagy növényekhez hasonlóan, egy világos, 8-12 Celsius-fokos helyiségben teleltessük át. Mivel a gyökérzetük még nem annyira fejlett, fokozottan ügyeljünk a helyes öntözésre; a talajukat soha ne hagyjuk teljesen kiszáradni, de a túlöntözést is kerüljük.

A fiatal dugványok a teleltetőben is mutathatnak némi növekedést. Ha a hajtásaik túlságosan megnyúlnak a fényhiány miatt, tavasszal bátran csípjük vissza őket, hogy bokrosodásra serkentsük a növényeket. A teleltetett dugványok gondozása tavasszal megegyezik az idősebb növényekével: fokozatos szoktatás a több fényhez és vízhez, átültetés friss földbe, majd a fagyveszély elmúltával edzés utáni kiültetés a szabadba.

Ez a módszer lehetőséget ad arra is, a legjobb tulajdonságokkal rendelkező növényeinket szelektáljuk és szaporítsuk tovább. Így évről évre megőrizhetjük a legszebb színű, legdúsabban virágzó vagy legellenállóbb cseppecskevirágainkat. A dugványok teleltetése tehát egy praktikus, helytakarékos és hatékony módja annak, hogy a következő szezonban is élvezhessük ezeknek a csodálatos növényeknek a szépségét a kertünkben vagy a teraszunkon.

Ez is érdekelni fog...