Share

A cseresznyeszilva vízigénye és öntözése

A cseresznyeszilva, bár alapvetően egy viszonylag szárazságtűrő gyümölcsfajnak számít, a kiegyensúlyozott fejlődéshez és a bőséges, jó minőségű terméshozamhoz elengedhetetlen a megfelelő vízellátás. A vízigénye jelentősen változik az év különböző szakaszaiban, a fa korától, a talaj típusától és az aktuális időjárási viszonyoktól függően. A szakszerűtlen öntözés, legyen szó vízhiányról vagy túlöntözésről, komoly problémákat okozhat, a gyümölcsminőség romlásától egészen a fa pusztulásáig. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy megismerjük a cseresznyeszilva vízháztartásának sajátosságait és elsajátítsuk a helyes öntözési gyakorlatot.

A cseresznyeszilva vízigényét alapvetően a párologtatás, azaz a transzspiráció mértéke határozza meg, amely a lombozaton keresztül történő vízleadást jelenti. A nyári meleg, szeles, száraz időben a párologtatás intenzív, így a fa vízszükséglete is megnő. Ezzel szemben a hűvösebb, párásabb időszakokban a vízfelhasználás csökken. A talaj típusa szintén meghatározó tényező; a homokos, laza szerkezetű talajok kevesebb vizet képesek tárolni, ezért gyakoribb öntözést igényelnek, míg a kötöttebb, agyagos talajok jobban megtartják a nedvességet, így ritkábban kell öntözni őket. A túlzottan kötött, levegőtlen talajokon a túlöntözés különösen veszélyes, mert a gyökerek fulladásához vezethet.

A fa életkora szintén befolyásolja a vízigényt. A fiatal, frissen ültetett csemeték gyökérzete még fejletlen, így nem képes a mélyebb talajrétegekből vizet felvenni, ezért rendszeres és gondos öntözést igényelnek az első néhány évben. A termőkorú fák már kiterjedt gyökérzettel rendelkeznek, és jobban ellenállnak az átmeneti szárazságnak, de a bőséges termés kineveléséhez nekik is szükségük van pótlólagos vízellátásra a kritikus időszakokban. Az idős, esetleg már hanyatlóban lévő fák vízellátására ismét nagyobb figyelmet kell fordítani, hogy vitalitásukat minél tovább megőrizzük.

Az öntözés időzítése és módja legalább annyira fontos, mint a kijuttatott víz mennyisége. Az öntözést lehetőleg a kora reggeli vagy a késő esti órákban végezzük, amikor a párolgási veszteség a legkisebb. Kerüljük a déli, forró órákban történő öntözést, mert a hirtelen lehűlés sokkot okozhat a növénynek, és a leveleken maradó vízcseppek perzselést idézhetnek elő. Az öntözővizet mindig a fa tányérjára, a gyökérzónába juttassuk, ne pedig a törzsre vagy a lombozatra, mivel a nedvesen maradó levelek és ágak kedveznek a gombás betegségek, például a monília terjedésének.

Kritikus időszakok a vízellátásban

A cseresznyeszilva életciklusában vannak olyan fenológiai fázisok, amikor a vízhiány különösen káros hatással lehet a termés mennyiségére és minőségére. Az első ilyen kritikus időszak a tavaszi virágzás és terméskötődés ideje. A megfelelő vízellátás elengedhetetlen a sikeres megtermékenyüléshez és ahhoz, hogy a fa a megkötött kis gyümölcsöket meg is tudja tartani. Az ebben az időszakban fellépő aszály a virágok és a fiatal terméskezdemények tömeges lehullását okozhatja, ami jelentős terméskieséshez vezet.

AJÁNLÓ ➜  A cseresznyeszilva fényigénye

A második, és talán legfontosabb kritikus periódus a gyümölcsfejlődés és -növekedés időszaka, amely általában júniusra és júliusra esik. A gyümölcsök méretének növekedéséhez és a lédús gyümölcshús kialakulásához a fának rendkívül sok vízre van szüksége. A tartós vízhiány ebben a fázisban apró, aszott, ízetlen gyümölcsöket eredményez, amelyek gyakran idő előtt lehullanak a fáról. A hosszan tartó szárazságot követő hirtelen, nagy mennyiségű csapadék vagy öntözés a gyümölcsök kirepedéséhez vezethet, ami rontja a minőséget és a tárolhatóságot.

A szüret utáni időszak vízellátása is rendkívül fontos, bár erre sokan már kevesebb figyelmet fordítanak. A szüret után a fa elkezdi a következő évi termőrügyek differenciálódását, amihez szintén energiára és megfelelő vízellátásra van szüksége. Az ekkor fellépő aszály negatívan befolyásolhatja a következő évi terméskilátásokat. Emellett a fa a szüret után raktározza el azokat a tápanyagokat és vizet, amelyek a sikeres átteleléshez és a tavaszi erőteljes kihajtáshoz szükségesek.

A téli időszakban általában nincs szükség öntözésre, de a tartósan enyhe, csapadékmentes teleken előfordulhat, hogy a talaj mélyebb rétegei is kiszáradnak. Ilyenkor, fagymentes napokon, egy-egy alapos öntözés jót tehet a fának, különösen a fiatal, még nem teljesen begyökeresedett példányoknak. Ez segít megelőzni a téli kiszáradást, ami a fagy okozta károknál is nagyobb pusztítást végezhet. Az örökzöld növényekhez hasonlóan a lombhullató fák is párologtatnak a törzsükön és ágaikon keresztül a téli időszakban.

Az öntözés gyakorlati megvalósítása

Az öntözéshez szükséges víz mennyiségének meghatározásakor több tényezőt is figyelembe kell venni. Általános szabályként elmondható, hogy egy termőkorú cseresznyeszilva fa a nyári, forró időszakban hetente 30-50 liter vizet is igényelhet. Ezt a mennyiséget azonban mindig az aktuális csapadékviszonyokhoz kell igazítani. Egy kiadós eső után napokig, akár egy hétig sem kell öntözni, míg a hetekig tartó kánikulában lehet, hogy sűrűbben kell pótolni a vizet. A talaj nedvességtartalmának ellenőrzése a legjobb iránymutató: ássunk le a fa tányérjában 15-20 centiméter mélyre, és ha a talaj ott száraz, akkor itt az ideje az öntözésnek.

Az öntözés módja is kulcsfontosságú. A legjobb megoldás az árasztásos öntözés, amikor a fa törzse körüli tányért töltjük fel vízzel. Ez a módszer biztosítja, hogy a víz lassan és mélyen szivárogjon a talajba, egészen a gyökerekig. Kerüljük a felszíni, kis adagokban történő, gyakori öntözést, mert az csak a talaj felső rétegét nedvesíti át, ami a gyökereket a felszín közelébe vonzza, és így a fa sokkal érzékenyebb lesz a szárazságra. A gyökérzóna mélysége egy kifejlett fánál akár 60-80 centiméter is lehet, ezt a réteget kell nedvesen tartanunk.

AJÁNLÓ ➜  A cseresznyeszilva tápanyagigénye és trágyázása

A csepegtető öntözés egy modern és víztakarékos megoldás, amely különösen nagyobb ültetvényekben vagy vízhiányos területeken előnyös. A csepegtető csöveket a fa sorok mentén fektetik le, és a csepegtetőtestek pontosan a gyökérzónába juttatják a vizet, minimális párolgási és elfolyási veszteséggel. Ez a rendszer lehetővé teszi a víz és a tápanyagok együttes, automatizált kijuttatását is, ami tovább növeli a hatékonyságot. Házikerti körülmények között is telepíthető, és hosszú távon kényelmes és gazdaságos megoldást jelent.

A mulcsozás egy rendkívül hasznos agronómiai technika, amely közvetve segíti a fa vízháztartásának optimalizálását. A fa tányérjának szerves anyagokkal, például fakéreggel, szalmával vagy fűnyesedékkel való takarása csökkenti a talaj párolgását, megőrzi a nedvességet és megakadályozza a gyomok növekedését, amelyek versenyeznének a fával a vízért. A mulcsréteg emellett javítja a talaj szerkezetét és biológiai aktivitását is. A mulcsréteget 5-10 centiméter vastagságban terítsük el, de a fa törzsét hagyjuk szabadon, hogy megelőzzük a rothadást.

A túlöntözés veszélyei

Bár a vízhiány komoly problémákat okozhat, a túlöntözés legalább annyira, ha nem még veszélyesebb a cseresznyeszilva számára. A folyamatosan vizes, pangó vízzel telt talajban a gyökerek nem jutnak elegendő oxigénhez, ami a gyökérzet fulladásához, rothadásához és pusztulásához vezet. A gyökérzet károsodása után a fa nem képes felvenni a vizet és a tápanyagokat, ami a levelek sárgulásához, lankadásához és a hajtások elhalásához vezet. Paradox módon a túlöntözött fa tünetei gyakran a vízhiány tüneteire hasonlítanak.

A túlöntözés elkerülése érdekében elengedhetetlen a megfelelő vízelvezetésű talaj biztosítása. Ha a kertünk talaja agyagos, kötött, akkor már az ültetés előtt érdemes a talajt homokkal, komposzttal vagy más talajlazító anyaggal feljavítani. Az ültetőgödör aljára дренаж réteget is helyezhetünk kavicsból vagy agyaggolyókból, hogy megakadályozzuk a víz megrekedését a gyökérzónában. Kerüljük a mély fekvésű, pangó vizes területekre való telepítést.

Az öntözés gyakoriságát mindig a fa valós igényeihez igazítsuk. Ne öntözzünk megszokásból vagy naptár szerint, hanem mindig ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát. A már említett ásós próba egy egyszerű, de hatékony módszer ennek megállapítására. A túlöntözés jelei lehetnek a sárguló, lehulló levelek, a gyenge hajtásnövekedés, a kellemetlen, dohos szagú talaj, valamint a fa kérgén megjelenő repedések. Ha ezeket a tüneteket észleljük, azonnal hagyjuk abba az öntözést, és hagyjuk a talajt kiszáradni.

AJÁNLÓ ➜  A cseresznyeszilva ültetése és szaporítása

A túlöntözés a gombás betegségek terjedésének is kedvez. A nedves, párás környezet ideális feltételeket teremt a gyökér- és törzsrothadást okozó kórokozók, például a Phytophthora fajok számára. Ezek a betegségek rendkívül nehezen kezelhetők, és gyakran a fa pusztulásához vezetnek. A megelőzés tehát kulcsfontosságú: a szakszerű öntözési gyakorlat, a jó talajszerkezet és a megfelelő termőhely kiválasztása a legjobb védekezés a túlöntözés okozta károk ellen.

Öntözési tanácsok különböző helyzetekre

A konténerben vagy dézsában nevelt cseresznyeszilva fák vízigénye eltér a szabadföldben élő társaikétól. A cserépben lévő földmennyiség korlátozott, és sokkal gyorsabban kiszárad, különösen a nyári melegben. A konténeres fákat ezért sokkal gyakrabban, akár naponta is öntözni kell. Fontos, hogy a cserép alján legyenek vízelvezető nyílások, és a felesleges víz szabadon távozhasson. A túlöntözés itt is veszélyes, ezért mindig ellenőrizzük a föld nedvességét, mielőtt újra öntöznénk.

A lejtős területeken történő öntözés különös odafigyelést igényel. A meredek lejtőn a víz gyorsan lefolyik, és nem jut ideje a talajba szivárogni. Ilyen esetekben érdemes a fa köré teraszokat vagy félhold alakú mélyedéseket kialakítani, amelyek megfogják a vizet, és lehetővé teszik a lassú beszivárgást. A csepegtető öntözés szintén jó megoldás lehet lejtős területeken. A talajtakarás, mulcsozás itt is segít a víz megőrzésében és az erózió megakadályozásában.

A frissen telepített gyepbe ültetett fák öntözésekor is legyünk körültekintőek. A gyep öntözésére használt szórófejes rendszer gyakran csak a talaj felszínét nedvesíti át, ami a fa számára nem elegendő. Emellett a fa törzsének és lombozatának folyamatos nedvesen tartása betegségekhez vezethet. Ilyen esetekben a gyep öntözése mellett gondoskodjunk a fa külön, mélyöntözéséről is. A fa körüli gyepet érdemes eltávolítani és egy gyommentes tányért kialakítani, ami megkönnyíti a célzott öntözést.

A nyaralás alatti öntözés megoldása gyakran fejtörést okoz a kertbarátoknak. Egy-két hetes távollét alatt a cseresznyeszilva fa, különösen ha fiatal, komoly károkat szenvedhet a vízhiánytól. Ilyenkor a legjobb megoldás egy automata öntözőrendszer telepítése. Ennek hiányában megkérhetünk egy szomszédot vagy barátot az öntözésre. Végső esetben, a távollét előtt egy alapos, mélyreható öntözéssel és a fa tányérjának vastag mulcsréteggel való takarásával növelhetjük az esélyét, hogy a fa átvészelje a száraz időszakot.

Fotó forrása: Flickr / Szerző: Denis Lifanov / Licence: CC BY-NC-SA 2.0

Ez is érdekelni fog...