Share

A csüngő amaránt, a kertünk dísze – Hogyan teleltessük át?

A csüngő amaránt (Amaranthus caudatus), más néven bókoló amaránt vagy rókafarok, látványos, egzotikus megjelenésével sokunk szívébe belopta magát. A nyári kertek éke, hosszú, lelógó virágzataival igazi színfolt. De mi a teendő vele, ha beköszönt az ősz és a hideg? Sokan egynyári növényként tekintenek rá, pedig némi odafigyeléssel átteleltethető, így a következő évben is gyönyörködhetünk benne. Ebben a cikkben részletesen bemutatom, hogyan gondoskodhatsz erről a különleges növényről a téli időszakban.

A csüngő amaránt Dél-Amerikából származik, ezért nem bírja a fagyokat. Természetes élőhelyén évelőként viselkedik, de a mi éghajlatunkon általában egynyári növényként tartjuk. Azonban, ha szeretnénk megőrizni a következő évre, lehetőségünk van átteleltetni. Ehhez fontos, hogy még az első fagyok előtt gondoskodjunk a megfelelő körülményekről. A növényt ki kell ásni a földből, és cserépbe kell ültetni.

A csüngő amaránt teleltetése nem bonyolult feladat, de némi odafigyelést igényel. A legfontosabb, hogy a növényt hűvös, de fagymentes helyen tároljuk. Ideális lehet egy világos pince, garázs vagy akár egy hűvös lépcsőház is. Fontos, hogy a hőmérséklet ne süllyedjen 5 Celsius-fok alá.

A teleltetés során a növénynek kevesebb vízre van szüksége, mint a nyári időszakban. Öntözni csak mértékkel szabad, arra ügyelve, hogy a földje ne száradjon ki teljesen, de ne is legyen túlöntözve. A túlzott öntözés gyökérrothadáshoz vezethet, ami a növény pusztulását okozhatja. A teleltetés alatt a tápoldatozást is szüneteltetni kell.

A megfelelő hely kiválasztása és előkészítése

A csüngő amaránt teleltetéséhez ideális hely egy hűvös, világos helyiség, ahol a hőmérséklet 5 és 10 Celsius-fok között van. Fontos, hogy a helyiség szellős legyen, de ne legyen huzatos. A sötét, fűtetlen helyiségek nem alkalmasak, mert a növénynek szüksége van némi fényre a túléléshez. A legjobb megoldás egy világos pinceablak melletti rész, vagy egy fűtetlen télikert.

Ha nincs pincénk vagy garázsunk, akkor a lakásban is megpróbálhatjuk a teleltetést. Ebben az esetben a legideálisabb hely egy hűvös, északi fekvésű szoba ablaka. Fontos, hogy a növényt távol tartsuk a fűtőtestektől, mert a száraz levegő nem tesz jót neki. A lakásban való teleltetés során gyakrabban kell ellenőrizni a növény földjének nedvességtartalmát, mivel a fűtött lakásban gyorsabban szárad a föld.

AJÁNLÓ ➜  A csüngő amaránt (Amaranthus caudatus) gondozása

A növény előkészítése a teleltetésre már ősszel elkezdődik. Amikor a növény virágzása befejeződik, és a levelei kezdenek sárgulni, vissza kell vágni a hajtásokat. A visszavágás mértéke attól függ, hogy mekkora a növényünk. Általában a hajtások felét vagy kétharmadát szoktuk visszavágni. Ezáltal a növény kevesebb energiát fordít a lomb megtartására, és jobban fel tud készülni a téli időszakra.

A visszavágás után a növényt ki kell ásni a földből, és egy megfelelő méretű cserépbe kell ültetni. A cserép aljára tegyünk drénréteget, hogy elkerüljük a pangó vizet. A cserépbe ültetéshez használhatunk általános virágföldet, de keverhetünk hozzá egy kevés homokot vagy perlitet is, hogy a föld lazább ésJobban vízáteresztő legyen.

A teleltetés időszaka és a gondozás fortélyai

A teleltetés időszaka általában októbertől márciusig tart. Ebben az időszakban a növény nyugalmi állapotban van, ezért kevesebb gondozást igényel. A legfontosabb feladat a megfelelő hőmérséklet és a mérsékelt öntözés biztosítása. A növényt havonta egyszer érdemes átvizsgálni, hogy nincsenek-e rajta kártevők vagy betegségek.

A teleltetés alatt a csüngő amarántnak nagyon kevés fényre van szüksége. A teljesen sötét helyiséget azonban kerüljük, mert a növény elgyengülhet. Ha nincs elegendő természetes fény, akkor kiegészítő mesterséges megvilágítást is alkalmazhatunk. Ehhez speciális növénynevelő lámpákat használhatunk, de akár egy egyszerűbb fénycső is megteszi.

Az öntözés során figyeljünk arra, hogy a földje soha ne száradjon ki teljesen, de a túlöntözést is kerüljük. A túlzottan nedves föld gyökérrothadáshoz vezethet, ami a növény pusztulását okozhatja. Az öntözéshez használjunk langyos, lágy vizet. A csapvizet érdemes előzőleg állni hagyni, hogy a klór elpárologjon belőle.

A teleltetés alatt a növényt ne tápoldatozzuk. A tápoldatozást csak tavasszal, a növekedési időszak kezdetén kezdjük el újra. A teleltetés alatt a növény nyugalmi állapotban van, ezért nem tudja hasznosítani a tápanyagokat. A felesleges tápanyagok felhalmozódhatnak a földben, ami káros lehet a növényre.

A tavaszi ébredés és az újrakezdés

A tavasz beköszöntével, amikor a hőmérséklet emelkedni kezd, és a napok hosszabbodnak, a csüngő amaránt is ébredezni kezd. Ekkor fokozatosan növeljük az öntözés mennyiségét, és elkezdhetjük a tápoldatozást is. A növényt egyre világosabb helyre tegyük, hogy hozzászokjon a fényhez. Amikor az időjárás engedi, a növényt kiültethetjük a kertbe vagy az erkélyre.

AJÁNLÓ ➜  A csüngő amaránt ültetése és szaporítása

A kiültetés előtt érdemes a növényt fokozatosan hozzászoktatni a kültéri körülményekhez. Először csak néhány órára tegyük ki a szabadba, majd napról napra növeljük az időt. Ezáltal elkerülhetjük a hirtelen hőmérsékletváltozás okozta stresszt. A kiültetésre akkor kerüljön sor, amikor már nincs fagyveszély.

A kiültetés után a csüngő amarántot napos, védett helyre ültessük. A talaj legyen jó vízáteresztő és tápanyagban gazdag. A növényt rendszeresen öntözzük és tápoldatozzuk a nyári időszakban. A rendszeres gondozás meghozza gyümölcsét, és a növényünk újra pompás virágzatával fog gyönyörködtetni bennünket.

A csüngő amaránt tehát nem csak egy nyári látványosság, hanem némi odafigyeléssel hosszú távon is kertünk dísze lehet. A teleltetés nem bonyolult feladat, és a tavaszi újrakezdés öröme mindenképpen megéri a ráfordított időt és energiát. Remélem, ez a cikk segített abban, hogy Te is sikeresen átteleltesd ezt a különleges növényt!

Ez is érdekelni fog...