Share

A dúsvirágú díszalma teleltetése

A dúsvirágú díszalma a mérsékelt égöv szülötte, így alapvetően jól alkalmazkodott a hazai telekhez, és a kifejlett, szabadföldbe ültetett példányok általában különösebb védelem nélkül is biztonságosan átvészelik a hideg hónapokat. Azonban a fiatal, frissen ültetett csemeték, a konténerben nevelt fák, valamint a szélsőségesen hideg, szeles fekvésben élők számára a tél kihívásokat jelenthet. A gondos teleltetés és a télre való felkészítés célja, hogy minimalizáljuk a fagykárok, a fagyrepedés és a téli kiszáradás kockázatát, ezzel biztosítva, hogy a fa tavasszal életerősen és sértetlenül kezdhesse meg az új szezont.

A teleltetés nem csupán egyetlen, télen elvégzett művelet, hanem egy folyamat, amely már ősszel megkezdődik a fa felkészítésével. A megfelelő tápanyag-utánpótlás, az öntözés fokozatos csökkentése és a lomb lehullása utáni kerti munkák mind hozzájárulnak a sikeres átteleléshez. A fa nyugalmi állapota egy összetett biokémiai folyamat eredménye, amely során a növény „fagyálló folyadékkal” tölti fel a sejtjeit, és leállítja a növekedési folyamatokat. A mi feladatunk, hogy ezt a természetes folyamatot ne zavarjuk meg, sőt, támogassuk.

Különös figyelmet kell fordítani a dézsában, cserépben tartott díszalmákra. Esetükben a gyökérzet sokkal jobban ki van téve a fagy hatásainak, mint szabadföldi társaiknál, mivel a talaj nagy tömege által biztosított szigetelő hatás itt hiányzik. A gyökerek átfagyása a fa pusztulásához vezethet, ezért a konténeres példányok teleltetése körültekintést és aktív beavatkozást igényel.

Ez a cikk részletes útmutatót nyújt a dúsvirágú díszalma szakszerű teleltetéséhez. Bemutatjuk az őszi felkészítő munkálatokat, a fiatal fák törzsének és gyökérzetének védelmi módszereit, a konténeres növények biztonságos átteleltetésének technikáit, valamint a hó és jég okozta fizikai károk megelőzésének lehetőségeit. A cél az, hogy a tél elmúltával egy egészséges, fagykároktól mentes fában gyönyörködhessünk, amely készen áll a tavaszi robbanásra.

Őszi felkészítő munkálatok

A sikeres teleltetés alapjait már a nyár végén és ősszel le kell fektetnünk. Az egyik legfontosabb lépés a trágyázás átgondolása. Augusztus közepétől már ne adjunk a fának nitrogénben gazdag műtrágyát vagy tápoldatot. A nitrogén a hajtásnövekedést serkenti, és a későn kifejlődött, friss hajtásoknak már nem lenne idejük beérni, fásodni a tél beállta előtt. Ezek a puha, lágyszárú részek rendkívül fagyérzékenyek, és a tél folyamán szinte biztosan visszafagynának, felesleges sebfelületeket és fertőzési kapukat hozva létre.

Ezzel szemben egy kálium-túlsúlyos „őszi” műtrágya kijuttatása szeptemberben kifejezetten hasznos lehet. A kálium elősegíti a sejtfalak megerősödését, a vesszők beérését és a cukrok felhalmozódását a sejtekben, ami egyfajta természetes fagyállóként működik. Ez a kezelés jelentősen növeli a fa fagytűrő képességét és általános ellenállóságát. A káliumot szerves formában, például fahamu kiszórásával is pótolhatjuk, de csak mértékkel, a talaj kémhatásának figyelembevételével.

Az öntözést az ősz folyamán fokozatosan csökkenteni kell, ahogy a fa a nyugalmi állapotra készül. A folyamatosan nedves talaj szintén késleltetheti a vegetáció lezárulását. Ugyanakkor fontos, hogy a fa ne száraz talajban menjen a télbe. Ha az ősz különösen száraz, a lombhullás után, de még az első komolyabb fagyok előtt végezzünk egy utolsó, alapos, mélyre hatoló öntözést. Ez feltölti a talaj vízkészletét, amiből a fa a téli, fagymentes napokon is tud némi vizet felvenni, megelőzve a téli kiszáradást.

AJÁNLÓ ➜  A dúsvirágú díszalma betegségei és kártevői

A kerti higiénia szintén az őszi felkészülés része. A lehullott lombot, különösen, ha az varasodással vagy más gombás betegséggel fertőzött volt, maradéktalanul gyűjtsük össze és távolítsuk el a fa alól. Ezzel megakadályozzuk, hogy a kórokozók a talajon átteleljenek, és a következő tavasszal újrafertőzzék a fát. Az egészséges lombot komposztálhatjuk, a beteget viszont égessük el vagy a kommunális hulladékba helyezzük.

A fiatal fák törzs- és gyökérvédelme

A fiatal, egy-három éves díszalmák különösen érzékenyek a téli károsodásokra, ezért esetükben fokozott védelemre van szükség. A vékony, még nem teljesen kifejlődött kéregrétegüket a téli időjárás viszontagságai könnyen károsíthatják. A legnagyobb veszélyt a fagyrepedés jelenti, amelyet a téli napsütés és az éjszakai fagyok drasztikus váltakozása okoz. A déli oldalon a napsütés felmelegíti a törzset, ami a sejtekben megindítja a nedvkeringést, majd az éjszakai fagy hirtelen megfagyasztja ezt a folyadékot, ami a kéreg hosszirányú megrepedéséhez vezet.

A fagyrepedés megelőzésének leghatékonyabb módja a törzs fehérre meszelése. A fehér szín visszaveri a napsugarakat, így a törzs kevésbé melegszik fel, és a hőmérséklet-ingadozás mérséklődik. A meszeléshez használhatunk hagyományos, oltott mészből készült mésztejet, vagy kereskedelemben kapható, tapadást elősegítő adalékanyagokat is tartalmazó, légáteresztő törzsvédő festéket. A meszelést késő ősszel, egy fagymentes, száraz napon végezzük el, a talajszinttől egészen az alsó ágak elágazásáig.

A meszelés alternatívája vagy kiegészítője lehet a törzs fizikai burkolása. Erre a célra használhatunk természetes, szellőző anyagokat, mint a jutaszövet, a nádpálcákból készült nádszövet vagy a szalma. Ezeket lazán tekerjük a törzs köré, és egy madzaggal rögzítsük. Kerüljük a műanyag fóliával való szoros körbetekerést, mert az befülledést okozhat, és a kéreg alatti gombásodáshoz vezethet. Speciális, erre a célra gyártott műanyag törzsvédő spirálok vagy hálók is kaphatók, amelyek a rágcsálók (nyulak, pockok) kártétele ellen is védelmet nyújtanak.

A gyökérzet védelme szintén kulcsfontosságú, különösen a havas telekhez nem szokott területeken, ahol a hótakaró szigetelő hatása hiányzik. A fa töve köré, a korona alatti területen terítsünk egy 10-15 cm vastag mulcsréteget. Erre a célra kiválóan alkalmas a lomb, a szalma, a faapríték vagy a komposzt. Ez a réteg szigeteli a talajt, megvédi a felszín közeli gyökereket a kemény fagyoktól, és segít megőrizni a talaj nedvességét. Tavasszal, a talaj felmelegedésekor a mulcsot érdemes kissé félrehúzni a törzstől, hogy a talaj gyorsabban átmelegedhessen.

Konténeres díszalmák teleltetése

A konténerben, dézsában nevelt díszalmák teleltetése a legnagyobb körültekintést igényli, mivel a gyökérzetüket csupán néhány centiméternyi föld és a cserép fala választja el a külső hőmérséklettől. A gyökérzet fagyérzékenysége jóval nagyobb, mint a föld feletti részeké; míg a vesszők akár -20, -25 °C-ot is elviselnek, a gyökerek már néhány fokkal fagypont alatt is tartósan károsodhatnak. A teljesen átfagyott földlabda a fa biztos pusztulását jelenti.

AJÁNLÓ ➜  A dúsvirágú díszalma ültetése és szaporítása

A legbiztonságosabb teleltetési módszer, ha a konténeres fát egy fagymentes, de hűvös (0-5 °C), világos vagy sötét helyiségbe, például egy garázsba, fűtetlen verandára vagy pincébe visszük. A nyugalmi állapotban lévő lombhullató fának nincs szüksége fényre, így a sötét hely sem probléma. Fontos, hogy a teleltető hely ne legyen fűtött, mert a meleg megzavarná a fa nyugalmi állapotát, és idő előtti kihajtásra serkentené. A teleltetés során a földjét tartsuk éppen csak enyhén nyirkosan, de ne öntözzük túl.

Ha nincs lehetőségünk a növényt fagymentes helyre vinni, akkor a szabadban kell megoldanunk a védelmét. Válasszunk egy szélvédett, védett zugot a kertben, például egy házfal mellett vagy egy örökzöld sövény takarásában. A cserepet állítsuk egy hungarocell lapra vagy deszkára, hogy alulról szigeteljük a talaj hidegétől. Magát a cserepet tekerjük körbe több rétegben buborékfóliával, jutazsákkal, régi pokrócokkal vagy speciális, erre a célra kapható hőszigetelő textíliával. A szigetelőanyag és a cserép közé tehetünk összegyűrt újságpapírt vagy szalmát is a hatás fokozására.

Egy másik hatékony kültéri teleltetési módszer, ha a cserepet a földbe süllyesztjük. Ássunk egy akkora gödröt, amibe a cserép kényelmesen belefér, és helyezzük bele a növényt. A cserép és a gödör fala közötti rést töltsük fel földdel vagy mulccsal. Így a talaj természetes szigetelő képességét használjuk ki a gyökérzet védelmére. A föld feletti részeket, különösen a törzset, ugyanúgy védhetjük, mint a szabadföldi fiatal fákat. A földlabda felszínét takarjuk vastagon mulccsal.

A hó és jég elleni védekezés

A téli csapadék, különösen a hó, általában hasznos a kertben, mivel egyenletes vízellátást és kiváló hőszigetelő réteget biztosít a talajnak és a növények gyökérzetének. A problémát a nagy mennyiségű, nehéz, vizes hó vagy az ónos eső okozta jégréteg jelentheti, amely hatalmas súllyal nehezedik a díszalma ágaira. Ez a teher komoly károkat okozhat: az ágak meghajolhatnak, megrepedhetnek, vagy akár le is törhetnek, tönkretéve a fa gondosan kialakított koronaformáját.

Nagy, tartós havazás után érdemes kézi erővel segíteni a fának megszabadulni a teher egy részétől. Egy puha fejű seprűvel vagy egy hosszú bottal óvatosan, alulról felfelé ütögetve rázzuk le a havat az ágakról. Soha ne fentről lefelé verjük, és ne alkalmazzunk túl nagy erőt, mert magával a beavatkozással is törést okozhatunk a fagyott, rideg ágakon. Különösen figyeljünk a V-alakú, szűk elágazásokra, mert ezek a leginkább hajlamosak a széthasadásra a hó súlya alatt.

AJÁNLÓ ➜  A dúsvirágú díszalma vízigénye és öntözése

Az ónos eső által képzett jégpáncél eltávolítása sokkal nehezebb és kockázatosabb, sőt, általában nem is javasolt. A jég szorosan ráfagy az ágakra, és a mechanikai úton történő eltávolítási kísérlet szinte biztosan a kéreg és a rügyek sérülésével, ágtöréssel járna. Ilyen esetben a legjobb, amit tehetünk, hogy türelmesen várunk, amíg az időjárás enyhül, és a jég magától leolvad. Ha egy-egy ág kritikusan meghajlott, megpróbálhatjuk alátámasztani, hogy tehermentesítsük.

A megelőzés hosszú távon a szakszerű metszés. Egy helyesen kialakított, erős vázágrendszerrel rendelkező fa, amelyen nincsenek szűk elágazási szögek, sokkal jobban ellenáll a hó és a jég terhelésének. A gyenge, rossz helyzetű, egymást keresztező ágak eltávolításával csökkentjük a hótörés kockázatát. A tél végi, kora tavaszi metszés során majd lehetőségünk lesz az esetlegesen mégis bekövetkezett károk orvoslására, a sérült, letört ágrészek eltávolítására.

Tél végi teendők és a fagykár felmérése

A tél elmúltával, a tavasz közeledtével, de még a vegetáció megindulása előtt van néhány fontos teendőnk. Amikor a tartós, kemény fagyok veszélye már elmúlt, általában február végén, március elején, a tél folyamán felhelyezett védőburkolatokat (törzsvédők, jutazsákok) el kell távolítani. Erre azért van szükség, hogy a kéreg szellőzni tudjon, ne fülledjen be, és a felmelegedő időben a kéreg alatt megbúvó kártevők ne kezdjenek el szaporodni. A törzs körüli vastag mulcsréteget is érdemes kissé elhúzni a törzstől, hogy a talaj gyorsabban felmelegedhessen.

Ez az időszak kiválóan alkalmas a téli károk felmérésére. Vizsgáljuk át alaposan a fa törzsét és ágrendszerét. Keressünk fagyrepedéseket a törzsön, letört vagy megrepedt ágakat, valamint a rágcsálók (nyulak, pockok) által okozott kéregkárokat. A kisebb fagykárok, amikor csak a vékonyabb vesszők vége fagyott vissza, nem jelentenek komoly problémát. Ezeket az elhalt részeket az egészséges, élő részig vissza kell metszeni a tavaszi metszés során.

A komolyabb károk, mint a vastagabb ágak letörése vagy a törzsön keletkezett nagyobb fagyrepedések, gondosabb kezelést igényelnek. A letört ágakat a csonkok elhagyása nélkül, az ággyűrűre kell visszavágni. A nagyobb sebfelületeket érdemes fasebkezelő anyaggal bekenni, hogy megvédjük a kórokozóktól és elősegítsük a kalluszképződést. A rágcsálók okozta törzskárokat is le kell kezelni, és ha a kártétel körkörös volt, az sajnos a fa pusztulásához is vezethet.

A tél vége egyben a tavaszi növényvédelmi munkák kezdete is. A fák átvizsgálása során figyeljünk a pajzstetvek vagy a lisztharmat áttelelő képleteinek jelenlétére. A rügypattanás előtti időszak ideális a tél végi lemosó permetezés elvégzésére. Egy olajos (pl. paraffinolaj) és rezes (pl. réz-hidroxid) készítmény kombinációjával hatékonyan gyéríthetjük a fán áttelelt kártevők (pajzstetvek, atkatojások) és kórokozók (varasodás, tűzelhalás) jelentős részét, tiszta alapot teremtve az új vegetációs időszaknak.

Ez is érdekelni fog...