Share

A fekete berkenye metszése és visszavágása

A fekete berkenye metszése a gondozás egyik legfontosabb, mégis gyakran elhanyagolt eleme, amely alapvetően meghatározza a bokor formáját, egészségét és terméshozamát. Sokan félnek a metszőollóhoz nyúlni, attól tartva, hogy kárt tesznek a növényben, pedig a szakszerűen és jó időben elvégzett metszés valójában a berkenye megfiatalításának és a bőséges termés biztosításának kulcsa. A metszés nem egy bonyolult tudomány, hanem egy logikus, néhány egyszerű alapelvre épülő kertészeti munka, amelynek elsajátításával bárki sikeresen formálhatja és tarthatja karban berkenyebokrát, legyen szó egy fiatal csemetéről, egy termő bokorról vagy egy elöregedett, ifjításra szoruló példányról.

A metszés célja és alapelvei

A fekete berkenye metszésének több, egymással összefüggő célja van, amelyek mind a növény hosszú távú egészségét és termőképességét szolgálják. Az elsődleges cél a termőegyensúly kialakítása és fenntartása. A berkenye az egy-, két- és hároméves vesszőkön hozza a legtöbb és legjobb minőségű gyümölcsöt. A metszéssel folyamatosan eltávolítjuk az elöregedett, letermett részeket, és helyet adunk az új, erőteljes termővesszők növekedésének, így biztosítva az évről évre megújuló, bőséges termést.

A második fontos cél a korona alakítása. A metszés segítségével egy szellős, a fény számára jól átjárható lombozatot hozhatunk létre. Ez azért kulcsfontosságú, mert a fény elengedhetetlen a virágrügyek képződéséhez és a gyümölcsök beéréséhez, a bennük lévő cukor- és vitamintartalom kialakulásához. Emellett a levegős, gyorsan száradó lombozatban a gombás betegségek is nehezebben telepednek meg, így a metszés a növényvédelem egyik legfontosabb megelőző lépése is.

A metszés harmadik célja a növény egészségének megőrzése. A munka során eltávolítjuk az összes beteg, sérült, elszáradt vagy a kártevők által megtámadott ágat. Ezzel megakadályozzuk a kórokozók és kártevők továbbterjedését a növényen belül, és megszüntetjük a potenciális fertőzési gócokat. A tiszta, éles metszőolló használata és a nagyobb sebek megfelelő kezelése elengedhetetlen a fertőzések elkerülése érdekében.

A metszés legideálisabb időpontja a növény nyugalmi időszaka, a lombhullástól a rügyfakadásig tartó periódus. A legtöbben a tél végi, kora tavaszi (február-március) metszést részesítik előnyben, mert ekkor a téli fagyok által okozott esetleges károk már láthatóak, és a sebek a tavaszi nedvkeringés megindulásával gyorsan gyógyulásnak indulnak. A metszést mindig száraz, fagymentes napon végezzük. A nyári, zöldmetszésnek a berkenyénél kisebb a jelentősége, legfeljebb a vízhajtások vagy a beteg részek eltávolítására korlátozódik.

A koronaalakító metszés fiatal korban

A fiatal, frissen ültetett berkenyecsemete metszése az első néhány évben a jövőbeli termőképesség megalapozását szolgálja. Ennek a koronaalakító metszésnek a célja egy erős, stabil, jól elágazó vázrendszer kialakítása, amely a későbbiekben képes lesz megtartani a bőséges termés súlyát. A helytelenül vagy egyáltalán nem metszett fiatal bokor sűrű, gyenge vesszőkből álló dzsungellé válhat, amely kevés, rossz minőségű gyümölcsöt terem.

AJÁNLÓ ➜  A fekete berkenye tápanyagigénye és trágyázása

Az ültetés utáni első tavasszal, még rügyfakadás előtt, vágjuk vissza a csemete vesszőit az eredeti magasságuk egyharmadára vagy felére. Ez drasztikusnak tűnhet, de elengedhetetlen ahhoz, hogy a növényt erőteljesebb gyökérképzésre és a tőből való elágazásra serkentsük. A visszavágás hatására a növény több erős sarjat fog hozni a talajszint közeléből, amelyekből a következő évben kiválaszthatjuk a leendő vázágakat.

A második év tavaszán válasszunk ki 4-6 darab erős, egészséges, a tőből különböző irányokba növő sarjat, amelyek a bokor vázágai lesznek. A többi, gyengébb, rossz helyen növő vagy befelé törő hajtást tőből távolítsuk el. A kiválasztott vázágakat szintén vágjuk vissza körülbelül egyharmadával, egy kifelé néző rügyre metszve, hogy további elágazásra ösztönözzük őket. Ezzel egy stabil, kelyhes vagy váza alakú koronaformát alapozunk meg.

A harmadik és negyedik évben folytassuk ezt az alakító munkát. Továbbra is távolítsuk el a tőből előtörő felesleges sarjakat, valamint a vázágakon növő, befelé vagy meredeken felfelé törő, úgynevezett vízhajtásokat. A cél egy olyan szerkezet fenntartása, ahol a vázágak egyenletesen töltik ki a teret, és a bokor belseje kellően nyitott és szellős marad. Ezzel a gondos alapozással a negyedik-ötödik évre egy termőre kész, ideális koronaformájú berkenyebokrot kapunk.

A fenntartó és ritkító metszés

Amint a fekete berkenye termőre fordul és kialakult a vázszerkezete, a metszés fókusza áttevődik a termőegyensúly fenntartására és a folyamatos megújulás biztosítására. Ezt nevezzük fenntartó vagy ritkító metszésnek, amelyet évente, a nyugalmi időszakban kell elvégezni. Ennek a metszésnek az alapja az, hogy a berkenye a legértékesebb gyümölcsöt a fiatal, 1-3 éves vesszőkön hozza. A négyéves vagy annál idősebb ágak termőképessége csökken, a rajtuk növő bogyók apróbbak lesznek.

A fenntartó metszés első lépése mindig a bokor átvizsgálása és a beteg, sérült, elszáradt vagy a földön fekvő ágak eltávolítása. Ezeket tőből vagy az elágazásuknál vágjuk le, ne hagyjunk csonkokat, mert azok a betegségek melegágyai lehetnek. Ezután a bokor belsejét sűrítő, egymást keresztező vagy befelé növő vesszőket ritkítsuk ki. A cél, hogy a fény és a levegő mindenhol átjárhassa a koronát.

AJÁNLÓ ➜  A fekete berkenye fényigénye

A következő lépés a legidősebb, letermett termőrészek eltávolítása. Évente vágjunk ki tőből 1-2 darabot a legöregebb, vastag, sötét kérgű vázágak közül. Ezeket könnyű felismerni, mivel általában már gyengén hajtanak és kevés termőrügyet tartalmaznak. Az eltávolításukkal helyet csinálunk az új, erőteljes tősarjaknak, amelyek a következő években átveszik a szerepüket a terméshozásban. Ezzel a módszerrel a bokor folyamatosan megújul, és soha nem öregszik el teljesen.

Végül, ha szükséges, a meghagyott, fiatalabb vesszőket is megkurtíthatjuk kissé, hogy serkentsük az oldalirányú elágazódást és a termőrügyek képződését. Fontos, hogy egy jól metszett berkenyebokorban minden korosztályú vessző (egyéves, kétéves, hároméves) arányosan megtalálható legyen. Egy ilyen vegyes korú termőfelület biztosítja a kiegyensúlyozott, évről évre megbízható terméshozamot. A fenntartó metszés tehát nemcsak eltávolít, hanem tudatosan építkezik is.

Az ifjító metszés idős bokroknál

Gyakran előfordul, hogy egy kertben elhanyagolt, évek óta nem metszett, idős berkenyebokrot találunk. Ezek a bokrok általában túlságosan sűrűek, a belsejük felkopaszodott, és csak a külső, felső részeiken hoznak némi, általában gyenge minőségű termést. Az ilyen elöregedett bokrokat azonban nem kell leírni; egy szakszerűen elvégzett ifjító metszéssel újjávarázsolhatók és újra bőséges termésre bírhatók. Az ifjító metszésnek két alapvető módja van: a fokozatos és a radikális.

A fokozatos ifjítás egy kíméletesebb, 2-3 évre elosztott folyamat. Az első évben, a nyugalmi időszakban, távolítsuk el az összes beteg, elhalt ágat, majd vágjuk ki tőből az öreg vázágak körülbelül egyharmadát. A következő évben távolítsuk el a maradék öreg ágak felét, és a harmadik évben az utolsó adagot is. Közben minden évben hagyjunk meg néhányat a legerősebb új tősarjak közül, amelyekből az új korona felépül. Ez a módszer folyamatosan biztosít valamennyi termést, és kevésbé sokkolja a növényt.

A radikális ifjító metszés egy drasztikusabb, de gyorsabb megoldás. Ezt akkor alkalmazzuk, ha a bokor már menthetetlenül sűrű és felkopaszodott. A tél végi, kora tavaszi időszakban az összes ágat és vesszőt a talajszint felett 10-20 cm-rel, fűrésszel vágjuk vissza. A tő a gyökérzetében tárolt energiának köszönhetően a tavasz folyamán rengeteg új sarjat fog hozni. Ezekből a sarjakból a következő év tavaszán válasszuk ki a legerősebb 5-6 darabot, és a koronaalakító metszésnél leírtak szerint kezdjük el felépíteni az új bokrot.

AJÁNLÓ ➜  A fekete berkenye gondozása

A radikális ifjítás utáni évben a növény nem hoz termést, de a második-harmadik évtől kezdve egy teljesen megújult, életerős bokrunk lesz, amely újra bőségesen terem. Az ifjító metszés utáni időszakban különösen fontos a megfelelő tápanyag- és vízellátás biztosítása, hogy a növénynek legyen elegendő ereje az új hajtásrendszer kiépítéséhez. Egy alapos trágyázás és a rendszeres öntözés meghálálja magát.

A sövényként nevelt berkenye metszése

A fekete berkenye nemcsak szoliter bokorként, hanem sövényként is kiválóan nevelhető. Sűrű ágrendszere, szép lombozata és őszi lombszíne miatt mutatós, a termése pedig egy értékes bónusz. A sövényként nevelt berkenye metszése némileg eltér a szoliter bokorétól, mivel itt a cél egy egységes, zárt, szabályos forma kialakítása és fenntartása. A sövényt általában évente kétszer kell metszeni.

Az első, erősebb metszést a tél végén vagy kora tavasszal, a nyugalmi időszakban végezzük el. Ekkor történik a sövény magasságának és szélességének beállítása, a komolyabb alakító vágás. A sövényt alul kissé szélesebbre, felfelé pedig enyhén keskenyedőre, trapéz alakúra formázzuk. Ez biztosítja, hogy a fény a sövény alsóbb részeit is elérje, így az alulról sem fog felkopaszodni. Ekkor távolíthatjuk el az esetlegesen elhalt vagy beteg részeket is.

A második metszésre nyár elején, júniusban, a virágzás után kerül sor. Ez egy gyengébb, úgynevezett „igazító” nyírás, amelynek során a frissen nőtt, az egységes formából kilógó hajtásokat vágjuk le sövénynyíróval. Ez a nyírás segít megőrizni a sövény kompakt, rendezett formáját. Fontos, hogy ezt a metszést ne végezzük túl későn, mert az eltávolíthatja a már fejlődő bogyókezdeményeket, és csökkentheti az őszi termést.

A sövény metszésekor is gondolni kell a megújulásra. Néhány évente érdemes a sövényt erősebben visszavágni, vagy egy-egy öregebb, megvastagodott tövet tőből kivágni, hogy helyet adjunk az új sarjaknak. Ez megakadályozza a sövény alsó részének elöregedését és felkopaszodását. Bár a sövényként nevelt berkenye terméshozama általában alacsonyabb, mint a természetesebb formára hagyott bokoré, a megfelelő metszési technikával egy egészséges, dús és mérsékelten termő sövényt nevelhetünk.

Ez is érdekelni fog...