Share

A fekete bodza teleltetése

A fekete bodza hazánkban őshonos, a Kárpát-medence klímájához évezredek során tökéletesen alkalmazkodott növény, amelynek kifejlett, egészséges egyedei kiváló télállósággal rendelkeznek, és általában különösebb védelem nélkül is gond nélkül átvészelik a telet. A növény a hideg hónapokra mélynyugalmi állapotba kerül, leállítja a növekedését és felkészíti szöveteit a fagy elviselésére. Ennek ellenére bizonyos esetekben, különösen a fiatal, frissen ültetett bokrok vagy a konténerben nevelt példányok esetében, a gondos téli felkészítés és a teleltetés jelentősen növelheti a tavaszi megújulás sikerét és megelőzheti a fagykárokat. A teleltetés nem csupán a növény fizikai védelmét jelenti, hanem egy olyan gondozási folyamat része, amely már ősszel elkezdődik.

Az őszi felkészítés kulcsfontosságú a sikeres átteleléshez. Ahogy a nappalok rövidülnek és a hőmérséklet csökken, a bodza fokozatosan leállítja a vegetatív növekedést, és elkezdi a tápanyagokat a gyökérzetébe és a fás részeibe visszaszállítani. Ezt a folyamatot segíthetjük azzal, hogy a nyár végétől már nem adunk nitrogénben gazdag trágyát, ami új hajtások növekedését serkentené. Ehelyett egy kálium-túlsúlyos trágya kijuttatása segíti a vesszők beérését, a szövetek megerősödését, ami elengedhetetlen a fagyállóság kialakulásához. A lehullott lomb összegyűjtése a bokor alól szintén fontos őszi feladat, amellyel csökkenthetjük a kártevők és kórokozók áttelelési esélyét.

A fiatal, egy-két éves bodzabokrok a leginkább kitettek a téli károsodásnak. Gyökérzetük még nem hatolt elég mélyre, és a vékonyabb törzsük, vesszőik érzékenyebbek a kemény fagyokra és a téli napsütés okozta kéregrepedésre. Esetükben a legfontosabb védelmi intézkedés a gyökérzóna takarása. A bokor töve köré halmozott 15-20 cm vastag mulcsréteg (pl. szalma, avar, faforgács, érett komposzt) szigetelőként működik, megvédi a gyökérnyakat és a felszín közeli gyökereket a talaj mély átfagyásától. Ez a takarás a tavaszi fagyok elmúltával eltávolítandó, hogy a talaj felmelegedhessen.

A konténerben nevelt bodza teleltetése különös figyelmet igényel, mivel a cserépben lévő kevés föld sokkal gyorsabban és mélyebben átfagy, mint a kerti talaj. A gyökerek így teljes mértékben ki vannak téve a fagy károsító hatásának. A legbiztonságosabb megoldás, ha a konténeres növényt védett, fagymentes, de hűvös és sötét helyre, például egy pincébe, garázsba vagy fűtetlen kamrába visszük a tél idejére. Ha erre nincs lehetőség, a cserepet állítsuk szélvédett helyre, például egy házfal mellé, és a cserepet kívülről bugyoláljuk be szigetelőanyaggal (pl. jutazsákkal, buborékfóliával, régi pokróccal), a felszínét pedig takarjuk vastagon mulccsal.

A tél folyamán a szabadföldben telelő bodza általában nem igényel gondozást, a konténeres növényekről azonban nem szabad teljesen megfeledkezni. A fagymentes, hűvös helyen teleltetett növények földjét időnként, havonta egyszer-kétszer enyhén meg kell nedvesíteni, hogy a gyökérlabda ne száradjon ki teljesen. Tavasszal, a fagyveszély elmúltával a téli védelmet el kell távolítani, a konténeres növényeket pedig fokozatosan szoktatva ismét ki kell helyezni a szabadba. A téli károk felmérése és az elfagyott, elszáradt ágrészek lemetszése a tavaszi gondozás első és legfontosabb lépése.

A bodza természetes fagyállósága és felkészülése

A fekete bodza kiváló télállósága egy összetett biológiai folyamat, az úgynevezett edződés vagy akklimatizáció eredménye, amely az ősz folyamán zajlik le a növényben. A rövidülő nappalok és a csökkenő hőmérséklet jelzést ad a növénynek, hogy felkészüljön a közelgő nyugalmi időszakra. Ennek hatására a növekedési hormonok termelődése lelassul, és gátló hormonok (pl. abszcizinsav) szintje megemelkedik, ami leállítja a hajtásnövekedést és beindítja a lombhullást. A növény fokozatosan mélynyugalmi állapotba kerül, amely során az anyagcsere-folyamatok a minimálisra csökkennek.

AJÁNLÓ ➜  A fekete bodza tápanyagigénye és trágyázása

A fagyállóság kialakulásának kulcsa a sejtek vízszabályozása. A felkészülés során a növény vizet von ki a sejtekből a sejtközötti járatokba, ezzel megnövelve a sejtnedv koncentrációját. A sejtekben felhalmozódnak a különböző oldott anyagok, például cukrok (glükóz, fruktóz) és aminosavak (pl. prolin), amelyek egyfajta természetes „fagyálló folyadékként” működnek, csökkentve a sejtnedv fagyáspontját. Így a sejtek belsejében nem képződnek a sejtalkotókat roncsoló jégkristályok, a fagyás a sejtközötti járatokban történik meg, ami sokkal kisebb károsodást okoz.

A vesszők beérése szintén alapvető a sikeres átteleléshez. A nyáron és ősszel a fotoszintézis során megtermelt cukrok egy része keményítő formájában raktározódik a fás részekben és a gyökerekben. Ezek a tartalék tápanyagok energiát biztosítanak a téli időszakban az életfolyamatok fenntartásához és a tavaszi kihajtáshoz. A vesszők beérését, vagyis a szövetek megszilárdulását és a kéreg megerősödését a kálium is segíti. A késő nyáron, ősszel adott túlzott nitrogénadagok azért károsak, mert késleltetik ezt a beérési folyamatot, és a friss, laza szerkezetű hajtások nem tudnak felkészülni a fagyra.

A bodza télállósága fajtánként és az adott egyed kondíciójától függően is változhat. Egy egészséges, jól táplált, kártevőktől és betegségektől mentes növény sokkal jobban viseli a téli stresszt, mint egy legyengült társ. A termőhelyi adottságok szintén befolyásolják a fagykárok mértékét. A fagyzugos, mély fekvésű területeken, ahol a hideg levegő megül, vagy a szélnek erősen kitett helyeken nagyobb a fagykárosodás veszélye, mint egy védett, déli lejtőn. A hótakaró szintén fontos természetes védelmet nyújt, szigeteli a talajt és a növény alsó részeit a kemény fagyoktól.

A fiatal és érett bokrok téli védelme

Bár a kifejlett, egészséges fekete bodza bokrok általában nem igényelnek külön téli védelmet a mi éghajlatunkon, a fiatal, frissen ültetett, egy-két éves növények meghálálják a gondoskodást. Ezen növények gyökérzete még nem hatolt elég mélyre, a törzsük és vesszőik vékonyabbak, így sérülékenyebbek a téli viszontagságokkal szemben. A legfontosabb feladat a gyökérzóna védelme a talaj mély átfagyásától. Ez a legkönnyebben a bokor tövének felkupacolásával, vagy vastag mulcsréteg terítésével oldható meg.

A felkupacolás során a bokor töve köré 15-20 cm magasan földet húzunk, ami szigeteli a gyökérnyakat, a legérzékenyebb részt. Hasonlóan hatékony és talajjavító hatású is a mulcsozás. Lombhullás után, de még a tartós fagyok beállta előtt terítsünk a bokor köré, a koronacsurgó vonaláig egy 10-15 cm vastag réteget valamilyen szerves anyagból. Erre a célra kiválóan alkalmas az avar, a szalma, a faforgács, a fenyőkéreg vagy az érett komposzt. Ez a takaróréteg nemcsak a fagytól véd, de megőrzi a talaj nedvességét és megakadályozza a téli gyomok kelését is.

A fiatal növények vékony törzsét a téli napsütés és az éjszakai fagyok váltakozása is károsíthatja. A nappali felmelegedés hatására a kéregben megindulhat a nedvkeringés, amit az éjszakai fagy hirtelen megállít, feszültséget és repedéseket okozva a kérgen (fagyléc). Ennek megelőzésére a fiatal fák törzsét szokták fehérre meszelni, ami visszaveri a napsugarakat, megakadályozva a túlzott felmelegedést. Hasonló védelmet nyújthat a törzs köré tekert nádszövet, jutaszalag vagy speciális, erre a célra kapható törzsvédő háló is.

Az idősebb, jól begyökeresedett bodzabokrok esetében a téli védelem általában nem szükséges. Ezek a növények már elég erősek ahhoz, hogy ellenálljanak a téli fagyoknak. Esetükben a legfontosabb őszi teendő a lehullott lomb és az elszáradt növényi maradványok eltávolítása, hogy csökkentsük a kártevők és kórokozók áttelelési lehetőségét. Egy esetleges őszi ifjító metszés után a nagy vágási felületeket fasebkezelővel érdemes lezárni, hogy megelőzzük a fertőzéseket. A hótakaró az idősebb bokroknak is jót tesz, ezért ha tehetjük, a havat ne takarítsuk el a bokrok tövéből.

AJÁNLÓ ➜  A fekete bodza metszése és visszavágása

Az őszi gondozási munkák szerepe a felkészítésben

A sikeres áttelelés alapjait már az ősz folyamán le kell fektetni a megfelelő gondozási munkálatokkal. Ezek a teendők segítik a bodzabokrot abban, hogy fokozatosan áttérjen a nyugalmi állapotba, felhalmozza a szükséges tartalékokat és megerősítse szöveteit a téli hideg elviselésére. Az egyik legfontosabb őszi feladat a tápanyag-utánpótlás megfelelő időzítése és összetétele. A nyár végétől (augusztus közepe-vége) már kerülni kell a magas nitrogéntartalmú trágyák használatát, mivel ezek a vegetatív növekedést serkentenék. A friss, zsenge hajtásoknak nem lenne idejük beérni a fagyokig, így könnyen károsodnának.

Ezzel szemben a kálium- és foszforhangsúlyos őszi trágyázás kifejezetten hasznos. A kálium, ahogy korábban is említettük, kulcsfontosságú a vesszők beérésében, a sejtfalak megerősítésében és a sejtnedv fagyáspontjának csökkentésében, ezáltal közvetlenül növeli a növény fagyállóságát. A foszfor a gyökérzet fejlődését és a jövő évi virágrügyek differenciálódását segíti. Az ősszel kijuttatott érett szerves trágya (komposzt, istállótrágya) szintén kiváló választás, mivel lassan feltáródva biztosítja a tápanyagokat, és javítja a talaj szerkezetét.

Az őszi öntözés kérdése az időjárástól függ. Egy csapadékos őszön általában nincs szükség külön öntözésre. Azonban ha az ősz száraz és aszályos, a lombhullás után, de még a tartós fagyok beállta előtt érdemes egy alapos, bőséges beöntözést végezni. Ez a téli feltöltő öntözés biztosítja, hogy a talaj és a növény vízkészletei feltöltve menjenek a télbe. Ez különösen fontos a téli fagyszárazság megelőzése szempontjából, amikor a fagyott talajból a növény nem tud vizet felvenni, de a téli napsütés és szél párologtatja a vizet a vesszőkből.

Az őszi tisztogatás és a megelőző növényvédelem szintén a felkészítés része. A lehullott, beteg levelek, a gyümölcsmúmiák és az elszáradt növényi részek összegyűjtése és megsemmisítése (komposztálás helyett inkább égetéssel vagy elkülönített gyűjtéssel) csökkenti a gombás betegségek (pl. levélfoltosság) és a kártevők (pl. atkák) áttelelő alakjainak számát. Egy rezes lemosó permetezés lombhullás után hatékonyan gyéríti a kéregrepedésekben megbúvó kórokozókat, így a bodza tisztább állapotban kezdi a tavaszt.

A konténeres bodza teleltetésének fortélyai

A konténerben, cserépben vagy dézsában nevelt fekete bodza teleltetése sokkal több odafigyelést igényel, mint a szabadföldi társaié. Ennek oka, hogy a termesztőközeg kis térfogata és a cserép oldalfala nem nyújt elegendő szigetelést a gyökérzet számára a téli fagyok ellen. A kerti talajjal ellentétben, amelynek hőmérséklete a mélyebb rétegekben viszonylag stabil, a konténer földje szinte teljesen átfagy, a gyökerek pedig jégbe zárva könnyen elhalhatnak. Ezért a konténeres bodzát aktívan kell védeni a téli hidegtől.

A legbiztosabb módszer a növény fagymentes helyen történő teleltetése. Ideális erre a célra egy hűvös (0-10°C), sötét vagy félhomályos helyiség, mint például egy pince, fűtetlen garázs, lépcsőház vagy fészer. A lényeg, hogy a hőmérséklet ne emelkedjen tartósan 10°C fölé, mert az megzavarná a növény mélynyugalmát és idő előtti kihajtásra serkentené. A teleltetésre bevitt növényről a megmaradt leveleket távolítsuk el, és csak nagyon ritkán, havonta egyszer-kétszer öntözzük meg annyira, hogy a földje ne száradjon ki teljesen. A teljes kiszáradás ugyanolyan káros, mint a túlöntözés, ami gyökérrothadáshoz vezethet.

AJÁNLÓ ➜  A fekete bodza ültetése és szaporítása

Ha nincs lehetőségünk a növényt fagymentes helyre vinni, akkor a szabadban kell megoldani a védelmét. Válasszunk egy szélvédett, lehetőleg északi fekvésű helyet (pl. házfal mellett), ahol a növényt nem éri a téli napsütés, ami a kéregrepedést okozhatná. A cserepet állítsuk egy hungarocell lapra vagy deszkára, hogy alulról se érje a hideg. Magát a cserepet több rétegben bugyoláljuk be szigetelőanyaggal: használhatunk buborékfóliát, jutazsákot, régi szőnyeget, nádszövetet. A szigetelőanyagot kívülről kötözzük át, hogy a szél ne tudja lefújni.

A cserépben lévő földfelszínt is védeni kell. Erre a célra vastagon, legalább 10-15 cm-es rétegben terítsünk szerves mulcsot, például avart, szalmát vagy fenyőkérget. Ez a réteg szigeteli a gyökérnyakat és a felszíni gyökereket. Ha több konténeres növényünk van, érdemes őket szorosan egymás mellé állítani, így egymást is védik a hidegtől. A szabadban teleltetett konténeres növények öntözéséről sem szabad megfeledkezni a fagymentes napokon, mivel a szél és a nap száríthatja a közegüket. Tavasszal a védelmet csak a kemény fagyok elmúltával, fokozatosan távolítsuk el.

Tavaszi ébredés: a téli károk felmérése és orvoslása

A tél elmúltával, a tavasz beköszöntével a bodza is lassan felébred a téli álmából. Ez az időszak kulcsfontosságú a növény számára, és a kertésznek is fontos teendői vannak, hogy a bodza erőteljesen és egészségesen kezdhesse meg az új vegetációs időszakot. Az első feladat a téli védelem eltávolítása. A gyökérnyak köré halmozott földet vagy mulcsot bontsuk le, hogy a talaj fel tudjon melegedni és szellőzni, ami serkenti a gyökerek aktivitását. A konténeres növényekről is szedjük le a szigetelőanyagokat, és ha teleltető helyen voltak, fokozatosan kezdjük el őket visszaszoktatni a kinti körülményekhez.

A következő lépés a téli károk felmérése. Vizsgáljuk át alaposan a bokor ágrendszerét. Az elfagyott vesszőket könnyű felismerni: törékenyek, szárazak, a metszlapjuk nem zöld és élettel teli, hanem barna és száraz. Ezeket az elfagyott, elszáradt, beteg vagy sérült ágrészeket mindenképpen el kell távolítani. A metszést mindig az egészséges, élő részig kell visszavágni, egy ép rügy felett. Ez a tavaszi tisztogató metszés nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem megelőzi a betegségek terjedését és arra ösztönzi a növényt, hogy az energiáit az új, egészséges hajtások növesztésére fordítsa.

Ez az időszak a legalkalmasabb a bodza éves főmetszésének elvégzésére is. A tisztogató metszéssel egybekötve elvégezhetjük a korona alakítását, a befelé növő, egymást keresztező ágak eltávolítását és a termőegyensúly beállítását célzó ritkító metszést. Az idősebb, 3-4 éves, letermett vesszőket tőből vágjuk ki, hogy helyet adjunk az új, erőteljes tősarjaknak, amelyek a következő években hozzák majd a termést. A metszés után a nagyobb sebfelületeket érdemes fasebkezelő szerrel bekenni a fertőzések megelőzése érdekében.

A metszés után jöhet az év első tápanyag-utánpótlása. A téli csapadék kimossa a tápanyagok egy részét a talajból, ezért tavasszal, a növekedés megindulásakor a bodzának szüksége van egy „indító” adagra. Szórjunk a bokor köré érett komposztot vagy egy kiegyensúlyozott, nitrogénben gazdagabb műtrágyát, és sekélyen dolgozzuk be a talajba. Egy alapos beöntözés segíti a tápanyagok feloldódását és eljutását a gyökerekhez. Ezzel a gondos tavaszi indítással a bodza minden szükséges támogatást megkap ahhoz, a bőséges virágzattal és terméssel hálálja meg a gondoskodást.

Ez is érdekelni fog...