Share

A gránátalma betegségei és kártevői

A gránátalma, ez az ősi kultúrnövény, bár általánosságban egy szívós és ellenálló fajnak tekinthető, a hazai kertekben sem élvez teljes védettséget a különböző betegségekkel és kártevőkkel szemben. A sikeres, vegyszerszegény növényvédelem alapja a megelőzés, amely egy erős, jó kondícióban lévő növény nevelésén alapul. A megfelelő termőhely kiválasztása, a szellős korona kialakítása, valamint a kiegyensúlyozott víz- és tápanyagellátás mind hozzájárulnak a növény természetes védekezőképességének fokozásához. A problémák korai felismerése érdekében elengedhetetlen a növény rendszeres, alapos szemrevételezése, hiszen egy időben észlelt fertőzés vagy kártevő-megjelenés sokkal könnyebben és kíméletesebb módszerekkel kezelhető. A következőkben bemutatjuk a gránátalmát leggyakrabban fenyegető kórokozókat és kártevőket, valamint a hatékony védekezési stratégiákat.

A gránátalma növényvédelmének legfontosabb alappillére a prevenció. Az egészséges, stresszmentes növény sokkal kevésbé fogékony a betegségekre és a kártevők támadására. Ennek érdekében a telepítéskor válasszunk napos, meleg, szélvédett helyet és gondoskodjunk a jó vízáteresztő képességű talajról. A helyes metszés, amellyel egy szellős, jól átvilágított koronát alakítunk ki, megakadályozza a pára megrekedését a lomb belsejében, ezzel jelentősen csökkentve a gombás fertőzések kialakulásának kockázatát. A lehullott, beteg levelek és a fertőzött gyümölcsmúmiák őszi összegyűjtése és megsemmisítése kulcsfontosságú a kórokozók áttelelésének megakadályozásában.

A kiegyensúlyozott tápanyagellátás szintén a megelőzés részét képezi. A túlzott nitrogéntrágyázás laza, vízzel telt szöveteket eredményez, amelyek könnyű behatolási kaput jelentenek a kórokozók és a szívogató kártevők számára. Ezzel szemben a megfelelő kálium- és kalciumellátás erősíti a sejtfalakat, stabilabbá, ellenállóbbá teszi a növényi szöveteket. A szerves anyagokban gazdag talaj, a komposzt és a mulcs használata nemcsak táplálja a növényt, de egy egészséges, aktív talajéletet is fenntart, amelyben a jótékony mikroorganizmusok visszaszoríthatják a patogén gombákat és baktériumokat.

A rendszeres növényvizsgálat teszi lehetővé, hogy a problémát a kezdeti stádiumban fedezzük fel. Hetente legalább egyszer alaposan nézzük át a növényt, különös figyelmet fordítva a levelek fonákjára, a fiatal hajtásvégekre és a virágokra. Keressünk szokatlan elszíneződéseket, foltokat, bevonatokat, deformációkat vagy kártevők jelenlétére utaló jeleket, mint például a mézharmat, a szövedék vagy a rágásnyomok. Az időben felismert fertőzés sok esetben mechanikai úton, például a beteg részek lemetszésével vagy a kártevők lemosásával is kezelhető, elkerülve az erősebb vegyszerek használatát.

A növénytársítás szintén egy hatékony biológiai védekezési módszer lehet. Bizonyos növények, mint például a büdöske (Tagetes), a körömvirág (Calendula) vagy a sarkantyúka (Tropaeolum), elriasztanak egyes kártevőket, például a fonálférgeket vagy a levéltetveket. Más növények, mint a menta, a levendula vagy a kapor, vonzzák a hasznos rovarokat, például a katicabogarakat, a zengőlegyeket és a fátyolkákat, amelyek a levéltetvek és más kártevők természetes ellenségei. Egy biológiailag sokszínű kert kialakítása segít fenntartani a természetes ökológiai egyensúlyt, ahol a kártevőpopulációk nem tudnak túlságosan elszaporodni.

Gombás betegségek és az ellenük való védekezés

A gombás betegségek jelentik a legnagyobb fenyegetést a gránátalmára, különösen a csapadékos, párás időszakokban. Az egyik leggyakoribb probléma a lisztharmat, amelyet a leveleken, hajtásokon és akár a termésen megjelenő fehér, lisztszerű bevonat jelez. A fertőzés hatására a levelek deformálódnak, sárgulnak és idő előtt lehullanak, ami csökkenti a növény asszimilációs képességét. A védekezés alapja a megelőzés: a szellős koronaforma fenntartása és a túlzott nitrogéntrágyázás kerülése. Fertőzés esetén a kéntartalmú készítmények vagy a mezei zsurlóból készült főzet is hatásos lehet a kezdeti szakaszban.

A moníliás betegség (Monilinia fructigena) elsősorban a virágokat és a gyümölcsöket támadja meg. A virágfertőzés következtében a virágok elbarnulnak, elszáradnak, de a növényen maradnak. A gyümölcsfertőzés tipikusan sebzéseken (pl. jégverés, madárkár, rovarrágás, repedés) keresztül történik, a gyümölcsön koncentrikus körökben megjelenő szürke vagy sárgás penészpárnák, majd a gyümölcs rothadása és mumifikálódása a tünet. A védekezés kulcsa a fertőzött részek, a gyümölcsmúmiák maradéktalan eltávolítása és megsemmisítése, valamint a megelőző, rezes lemosó permetezés kora tavasszal, rügyfakadás előtt.

AJÁNLÓ ➜  A gránátalma tápanyagigénye és trágyázása

Különböző levélfoltosságot okozó gombák (pl. Cercospora, Alternaria) is megjelenhetnek a gránátalmán, amelyek a leveleken kialakuló, eltérő méretű és színű, gyakran sötét szegélyű foltokról ismerhetők fel. Súlyos fertőzés esetén a foltok összefolyhatnak, és a levelek idő előtti lehullását okozhatják. A megelőzés itt is a legfontosabb: a lehullott lombot ősszel gyűjtsük össze és semmisítsük meg, hogy csökkentsük a következő évi fertőzési forrást. A tavaszi, rügypattanáskor elvégzett rezes permetezés ezek ellen a kórokozók ellen is hatékony védelmet nyújt.

A gombás betegségek elleni védekezés során a megelőző permetezések időzítése kritikus. A legfontosabb a tél végi, kora tavaszi lemosó permetezés, amelyet még a rügyfakadás előtt, a kéregrepedésekben megbúvó áttelelő kórokozók ellen kell elvégezni réz- vagy olajos réztartalmú készítményekkel. A vegetációs időszakban, különösen a virágzás előtt és után, valamint a csapadékosabb periódusokban további permetezésekre lehet szükség. A biokertekben a réz- és kéntartalmú szerek mellett növényi ázalékok (pl. zsurló, fokhagyma) és olajok (pl. narancsolaj) is bevethetők a védekezésben.

Állati kártevők és az ellenük való fellépés

A gránátalma leggyakoribb és legbosszantóbb kártevői a levéltetvek, amelyek többféle faja is károsíthat. Ezek a kis, puha testű rovarok hatalmas telepeket alkotva szívogatják a fiatal hajtásvégeket, a leveleket és a virágbimbókat. Szívogatásuk nyomán a levelek torzulnak, a hajtások növekedése leáll, a virágok pedig lehullhatnak. A levéltetvek által kiválasztott ragacsos mézharmaton megtelepszik a korompenész, amely fekete bevonatot képez a növényen, gátolva a fotoszintézist. Enyhe fertőzésnél a tetveket erős vízsugárral lemoshatjuk, vagy káliszappanos, olajos lemosó permetezéssel gyéríthetjük őket. A katicabogarak és a zengőlegyek természetes ellenségeik, ezért vonzzuk őket a kertbe.

A takácsatkák a meleg, száraz nyarak kártevői. Ezek az apró, pókszabásúak a levelek fonákján élnek, és szívogatásukkal apró, sárgásfehér pontokat okoznak a levél színén. Súlyos fertőzés esetén a levelek bronzos árnyalatúvá válnak, elszáradnak és lehullanak, a hajtásvégeken pedig finom, sűrű pókhálóhoz hasonló szövedék jelenik meg. A megelőzésben segít a növény környezetének párásítása. A védekezéshez használhatunk atkaölő hatású készítményeket, például kén- vagy olajtartalmú szereket, illetve bevethetjük a ragadozó atkákat is, mint biológiai védekezési módszert.

A pajzstetvek, különösen a kaliforniai pajzstetű, szintén károsíthatják a gránátalmát. A kártevők a fás részeken, a törzsön és a vastagabb ágakon telepszenek meg, apró, pajzsszerű bevonatot képezve. Szívogatásukkal gyengítik a növényt, és súlyos fertőzés esetén ágpusztulást, sőt, a növény pusztulását is okozhatják. A védekezés alapja a tél végi olajos lemosó permetezés, amely a pajzsok alatt áttelelő lárvákat és tojásokat pusztítja el. A nyári időszakban a mozgó lárvák rajzása idején célzott rovarölő szeres kezelésre lehet szükség.

Esetenként más kártevők, mint például a gyapottok-bagolylepke hernyója is megjelenhetnek, amely a gyümölcsbe rágva okoz kárt, utat nyitva a másodlagos gombás fertőzéseknek, mint a monília. A hernyók ellen a rajzásmegfigyelésen alapuló, időzített rovarölő szeres kezelés lehet hatékony. Fontos hangsúlyozni, hogy a kémiai növényvédő szerek használatakor mindig tartsuk be a használati utasítást, a megadott dózist és az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, különösen a termés érése körüli időszakban. Lehetőség szerint részesítsük előnyben az integrált és biológiai növényvédelmi megoldásokat.

AJÁNLÓ ➜  A gránátalma vízigénye és öntözése

Nem fertőző, élettani problémák

A gránátalmánál gyakran előfordulnak olyan problémák is, amelyeket nem kórokozók vagy kártevők, hanem kedvezőtlen környezeti tényezők vagy gondozási hibák okoznak. Ezeket nevezzük élettani vagy abiotikus betegségeknek. Az egyik leggyakoribb ilyen jelenség a virág- és terméselrúgás, amikor a növény a virágait vagy a fiatal terméskezdeményeit tömegesen elhullatja. Ennek hátterében leggyakrabban a vízhiány, a tápanyaghiány (különösen a bór), a hirtelen időjárás-változás (pl. hidegbetörés virágzáskor) vagy a megporzás hiánya állhat. A probléma megelőzhető a kiegyensúlyozott víz- és tápanyag-gazdálkodással és a megfelelő termőhely kiválasztásával.

A gyümölcsrepedés szintén egy komoly, élettani eredetű probléma, amely a termés minőségét rontja. A repedést leggyakrabban az egyenlőtlen vízellátás okozza, különösen, ha egy hosszabb száraz periódust hirtelen bőséges eső vagy öntözés követ az érési fázisban. A gyümölcs belseje gyorsabban szívja fel a vizet és duzzad, mint ahogy a héj tágulni képes, ami a héj felrepedéséhez vezet. A megelőzés kulcsa az egyenletes, rendszeres öntözés, a talaj mulccsal való takarása, valamint a megfelelő kalciumellátás, ami növeli a sejtfalak rugalmasságát.

A levelek sárgulása, vagyis a klorózis, szintén gyakori jelenség, amely mögött többféle ok is állhat. Ha a sárgulás az idősebb, alsó leveleken kezdődik és a levél egészére kiterjed, az valószínűleg nitrogénhiányra utal. Ha a sárgulás a fiatal, csúcson lévő leveleken jelentkezik, és az erek zöldek maradnak, az szinte biztosan vashiány jele, ami különösen meszes talajokon gyakori. A sárgulást okozhatja még a túlöntözés miatti gyökérfulladás, a magnéziumhiány vagy a takácsatka-fertőzés is. A pontos ok felderítéséhez alaposan meg kell vizsgálni a tüneteket és a tartási körülményeket.

A fagyási sérülések szintén az abiotikus károsítások közé tartoznak. A gránátalma, bár idősebb korban viszonylag fagytűrő, a fiatal hajtások, a rügyek és a vékonyabb vesszők a tél folyamán vagy a tavaszi fagyok idején károsodhatnak. A fagykár hatására az ágak kérge felrepedhet, a hajtások elfeketednek, elszáradnak. A védekezés a megfelelő fajtaválasztással, a védett, fagyzugmentes termőhely kiválasztásával, a vesszők beérését segítő kálium-túlsúlyos őszi trágyázással, valamint a fiatal növények téli takarásával lehetséges. Az elfagyott részeket tavasszal, a fagyveszély elmúltával el kell távolítani.

Integrált és biológiai növényvédelem

Az integrált növényvédelem (IPM) egy olyan komplex szemléletmód, amely a környezet és az emberi egészség kímélése mellett törekszik a kártevők és betegségek elfogadható szinten tartására. Ez a megközelítés előnyben részesíti a megelőző, agrotechnikai és biológiai módszereket a kémiai védekezéssel szemben. Az IPM alapja a kártevők és kórokozók biológiájának ismerete, a rendszeres megfigyelés (monitoring) és a károsítási küszöbértékek figyelembevétele, vagyis a vegyszeres beavatkozás csak akkor történik meg, ha a kártevő populációja eléri a gazdasági kárt okozó szintet. Ez a stratégia hosszú távon fenntarthatóbb és környezetbarátabb, mint a naptár-szerű, megelőző permetezés.

A biológiai növényvédelem az integrált szemlélet egyik legfontosabb eleme, amely a kártevők természetes ellenségeinek (ragadozók, parazitoidok) felhasználásán alapul. A gránátalma esetében a levéltetvek ellen hatékonyan bevethetők a katicabogarak, a zengőlegyek lárvái vagy a fátyolkák, amelyeket a kertbe vonzhatunk megfelelő növénytársításokkal (pl. kapor, édeskömény) vagy akár meg is vásárolhatjuk és kihelyezhetjük őket. A takácsatkák ellen ragadozó atkákat, míg bizonyos hernyókártevők ellen Bacillus thuringiensis (Bt) baktériumkészítményeket használhatunk, amelyek szelektíven, csak a kártevőre hatnak, a hasznos szervezeteket pedig megkímélik.

AJÁNLÓ ➜  A gránátalma metszése és visszavágása

A növényi eredetű kivonatok és ázalékok szintén fontos eszközei a biológiai védekezésnek. A csalánból készült ázalék nemcsak táplálja a növényt, de a levéltetvek ellen is riasztó és gyérítő hatással bír. A mezei zsurló főzete a benne lévő kovasavnak köszönhetően erősíti a növényi szöveteket és hatékony a gombás betegségek, például a lisztharmat ellen. A fokhagyma vagy a csípős paprika kivonata szintén riasztó hatással van számos kártevőre. Ezek a házi készítésű szerek kíméletesek, de hatásuk általában rövidebb ideig tart, ezért gyakrabban kell őket alkalmazni.

A megelőzés és a gondos agrotechnika a biológiai és integrált védekezés alfája és ómegája. A fajtamegválasztás során érdemes a betegségekkel szemben ellenállóbb fajtákat előnyben részesíteni. A vetésforgó alkalmazása (ha releváns), a talaj szervesanyag-tartalmának növelése, a mulcsozás, a helyes metszés és a kiegyensúlyozott tápanyag-gazdálkodás mind olyan lépések, amelyek egy egészséges, ellenálló növényállományt eredményeznek. Egy ilyen növény pedig sokkal kevésbé szorul rá a direkt növényvédelmi beavatkozásokra, így a kertészkedés is fenntarthatóbbá és környezettudatosabbá válik.

Permetezési terv és időzítés

A hatékony növényvédelem érdekében, különösen, ha a kémiai beavatkozás elkerülhetetlen, fontos egy átgondolt permetezési tervet követni. Ez a terv a gránátalma fenológiai fázisaihoz (fejlődési állapotaihoz) igazodik, és a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. A legfontosabb beavatkozás a tél végi, kora tavaszi lemosó permetezés, amelyet a nyugalmi időszakban, rügyfakadás előtt kell elvégezni. Ekkor a fás részeken áttelelő kórokozók (gombaspórák, baktériumok) és kártevők (pajzstetű lárvák, atka tojások) ellen védekezhetünk réztartalmú (pl. réz-oxiklorid, rézhidroxid) és/vagy olajos (pl. poliszulfidkén-olaj) készítményekkel. Ez a kezelés megalapozza az egész éves növényvédelmet.

A következő kritikus időszak a tavaszi kihajtás és a virágzás közötti periódus. Ebben a szakaszban, különösen, ha az időjárás hűvös és csapadékos, megelőző jelleggel szükség lehet egy felszívódó vagy kontakt gombaölő szeres kezelésre a monília és más levélbetegségek ellen. A levéltetvek megjelenésekor, ha a biológiai módszerek nem elegendőek, egy szelektív rovarölő szerrel (pl. piretroid, acetamiprid) védekezhetünk. Fontos, hogy virágzás alatt soha ne permetezzünk a méhekre és más beporzó rovarokra veszélyes készítményekkel; a kezeléseket mindig a virágzás előtti vagy utáni időszakra időzítsük, és lehetőleg a méhek napi aktív repülési idején kívül, az esti órákban végezzük.

A terméskötődés utáni és a gyümölcsfejlődés alatti időszakban a védekezés fókusza a gyümölcsminőség megőrzésére irányul. A moníliás gyümölcsrothadás és a különböző hernyókártevők (pl. gyapottok-bagolylepke) ellen lehet szükség beavatkozásra. A kártevők ellen a rajzásmegfigyelés (szexferomon csapdák segítségével) alapján időzített permetezés a leghatékonyabb. A gombás betegségek ellen a megelőző kezelések ismételten indokoltak lehetnek, különösen egy-egy nagyobb esőzés vagy jégverés után, ami sérüléseket okoz a gyümölcsökön, utat nyitva a fertőzéseknek.

A szüret előtti időszakban kiemelt figyelmet kell fordítani az élelmezés-egészségügyi várakozási idő (é.v.i.) betartására. Ez az az időtartam, amelynek a permetezés és a szüret között el kell telnie ahhoz, hogy a növényvédő szer lebomoljon, és a szermaradék a megengedett határérték alá csökkenjen a gyümölcsben. Mindig a leghosszabb várakozási idejű szerhez igazítsuk a szüret időpontját. A szüret után, de még lombhullás előtt elvégzett őszi rezes permetezés csökkentheti a következő évi fertőzési nyomást, lezárva ezzel az éves növényvédelmi ciklust.

Ez is érdekelni fog...