Share

A japán aranykrizantém tápanyagigénye és trágyázása

A bőséges virágzás, az egészséges, dús lombozat és a növény általános vitalitásának biztosítása érdekében a japán aranykrizantémnak, mint minden kerti növénynek, rendszeres tápanyag-utánpótlásra van szüksége. A talajban lévő tápanyagok idővel kimerülnek, ezért a szakszerű trágyázás a gondozási rutin elengedhetetlen részét képezi. Fontos azonban a megfelelő egyensúly megtalálása, hiszen a túlzott trágyázás legalább annyi problémát okozhat, mint a tápanyaghiány. A siker kulcsa a növény igényeinek megfelelő tápanyagok kiválasztása, a helyes időzítés és a megfelelő mennyiség kijuttatása, figyelembe véve a növény fejlettségi állapotát és az évszakot.

A japán aranykrizantém alapvetően nem tartozik a különösen tápanyagigényes növények közé, de a rendszeres, kiegyensúlyozott táplálást meghálálja. A tápanyagigényét nagyban befolyásolja a talaj minősége. Egy eleve tápanyagokban gazdag, humuszos, jó szerkezetű talajban kevesebb kiegészítő trágyázásra van szükség, mint egy sovány, homokos vagy erősen kilúgozott talaj esetében. Az ültetés előtti talaj-előkészítés során kijuttatott szerves anyag, például érett komposzt vagy istállótrágya, kiváló alapot biztosít a növény számára, amelyből hónapokig képes táplálkozni.

A növény életciklusának különböző szakaszaiban eltérő a tápanyagigénye. Tavasszal, a vegetatív növekedés időszakában, amikor a hajtás- és levéltömeg fejlődik, a nitrogén (N) játszik kulcsszerepet. A nyár második felétől és ősszel, a virágbimbók képződésének és a virágzásnak az idején a hangsúly a foszforra (P) és a káliumra (K) helyeződik át. A foszfor elengedhetetlen a gyökérfejlődéshez és a virágképzéshez, míg a kálium a növény általános ellenálló képességét, a betegségekkel szembeni toleranciáját és a télállóságát javítja, valamint a virágok színének intenzitásáért is felelős.

A tápanyaghiány tünetei viszonylag jellegzetesek. A nitrogénhiány általános sárgulást, lassú növekedést és apró leveleket okoz, a tünetek általában az alsó, idősebb leveleken kezdődnek. Foszforhiány esetén a levelek sötétzöld, kékes vagy lilás árnyalatot vehetnek fel, a növekedés satnya, és a virágzás gyenge vagy teljesen elmarad. A káliumhiány leggyakrabban a levélszélek sárgulásában, majd barnulásában, elhalásában nyilvánul meg, miközben a levél közepe zöld marad. Ezen tünetek ismerete segít a probléma időben történő felismerésében és a megfelelő tápanyag pótlásában.

A konténerben nevelt növények tápanyag-utánpótlására különösen nagy figyelmet kell fordítani. A cserépben lévő korlátozott mennyiségű föld tápanyagtartalma a rendszeres öntözés hatására gyorsan kimosódik, ezért ezeket a növényeket a vegetációs időszakban rendszeresen, általában 2-4 hetente tápoldatozni szükséges. Számukra a legjobb választás egy kiegyensúlyozott, vízben oldódó, komplex tápoldat, amelyet az öntözővízhez keverve juttatunk ki. A tápoldatozás során is igazodjunk a szezonális igényekhez, tavasszal nitrogén-túlsúlyos, nyár végétől pedig foszfor- és kálium-hangsúlyos készítményt használva.

A tápanyagok szerepe a növény életében

A növények számára nélkülözhetetlen tápelemeket két fő csoportra oszthatjuk: makroelemekre és mikroelemekre. A makroelemekre, mint a nevük is mutatja, nagyobb mennyiségben van szükségük. Ide tartozik a már említett három fő elem, a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K), valamint a kalcium (Ca), a magnézium (Mg) és a kén (S). A nitrogén a fehérjék és a klorofill alapvető építőköve, elengedhetetlen a zöld tömeg növekedéséhez. A foszfor az energia-anyagcsere folyamataiban, a sejtosztódásban és a genetikai anyag felépítésében játszik központi szerepet. A kálium a vízháztartás szabályozásában, az enzimek aktiválásában és a stressztűrésben fontos.

AJÁNLÓ ➜  A japán aranykrizantém metszése és visszavágása

A mikroelemekre, más néven nyomelemekre a növénynek csak nagyon kis mennyiségben van szüksége, de hiányuk ugyanolyan súlyos élettani zavarokat okozhat, mint a makroelemeké. A legfontosabb mikroelemek a vas (Fe), a mangán (Mn), a cink (Zn), a réz (Cu), a bór (B) és a molibdén (Mo). A vas például a klorofill-képződéshez elengedhetetlen, hiányában a fiatal levelek erek közti sárgulása (klorózis) lép fel. A bór a virág- és termésképzésben, valamint a sejtfalak stabilitásában játszik szerepet. Egy jó minőségű, komplex műtrágya általában a szükséges mikroelemeket is tartalmazza a megfelelő arányban.

A tápanyagok felvehetőségét nagyban befolyásolja a talaj kémhatása, vagyis a pH-értéke. A japán aranykrizantém a semleges vagy enyhén savas (pH 6,0-7,0) talajokat kedveli. Ebben a tartományban a legtöbb makro- és mikroelem a növény számára könnyen felvehető formában van jelen. Ha a talaj túlságosan savas (alacsony pH), egyes elemek (pl. alumínium, mangán) toxikus mennyiségben oldódhatnak ki, míg mások (pl. foszfor, kalcium, magnézium) megkötődnek. Lúgos (magas pH) talajban pedig elsősorban a vas, a mangán és a cink felvétele gátolt, ami hiánytünetekhez vezethet. Ezért a trágyázás mellett a talaj pH-értékének szinten tartása is fontos.

A talaj szervesanyag-tartalma szintén kulcsfontosságú a tápanyag-gazdálkodás szempontjából. A szerves anyagok, mint a komposzt vagy az istállótrágya, nemcsak önmagukban tartalmaznak tápanyagokat, hanem azok lebomlása során egyenletes, hosszan tartó tápanyag-ellátást biztosítanak. Ezenkívül javítják a talaj szerkezetét, víz- és levegőháztartását, valamint pufferelik a pH-ingadozásokat. A szerves anyagok emellett táplálékul szolgálnak a talajban élő hasznos mikroorganizmusok számára, amelyek segítik a tápanyagok feltáródását és a növény számára felvehetővé tételét. Az évenkénti szerves trágyázás ezért a fenntartható tápanyag-gazdálkodás alapja.

A trágyázás időzítése és gyakorisága

A trágyázási programot mindig a japán aranykrizantém éves növekedési ciklusához kell igazítani. A legfontosabb tápanyag-kijuttatás kora tavasszal esedékes, a vegetációs időszak kezdetén. Ekkor egy lassú lebomlású, kiegyensúlyozott összetételű szerves trágya (komposzt, érett istállótrágya) vagy egy komplex, hosszú hatástartamú műtrágya kijuttatása javasolt. Ez biztosítja az „indító lökést” a növény számára, és megalapozza az egészséges hajtás- és lombozatfejlődést. A trágyát óvatosan dolgozzuk be a talaj felső rétegébe a növény töve körül.

A tavaszi és kora nyári intenzív növekedési fázisban a növény meghálálja a kiegészítő táplálást. Ebben az időszakban 2-4 hetente alkalmazhatunk folyékony, vízben oldódó tápoldatot, amelyet az öntözővízhez keverünk. A tavaszi hónapokban válasszunk egy magasabb nitrogéntartalmú készítményt, amely a zöld tömeg gyarapodását segíti elő. Fontos, hogy a tápoldatozást mindig nedves talajra végezzük, soha ne szárazra, mert az a gyökerek megégéséhez vezethet. Először öntözzük meg a növényt tiszta vízzel, majd utána juttassuk ki a tápoldatos vizet.

AJÁNLÓ ➜  A japán aranykrizantém betegségei és kártevői

A nyár közepétől, nagyjából július végétől változtatni kell a trágyázási stratégián. Ekkor már csökkenteni kell a nitrogén adagolását, és előtérbe kell helyezni a foszfor- és káliumtartalmú trágyákat. A magas nitrogénbevitel ebben a periódusban már nemkívánatos, mert a virágzás rovására menő, laza szerkezetű hajtásnövekedést serkentene, és csökkentené a növény télállóságát. A foszfor a bőséges virágrügy-képződéshez, a kálium pedig a virágok minőségéhez és a növény ellenálló képességéhez szükséges. Keressünk olyan virágzásindító vagy évelő növényeknek szánt trágyát, amelynek NPK aránya ezt tükrözi.

Az ősz beköszöntével, a virágzás után a trágyázást teljesen be kell fejezni. A késő ősszel kijuttatott tápanyag, különösen a nitrogén, arra ösztönözné a növényt, hogy új hajtásokat hozzon, amelyeknek már nem lenne idejük beérni a tél beállta előtt, és könnyen elfagynának. Az utolsó tápanyag-kijuttatás legkésőbb szeptember elején történjen. Kivételt képezhet egy vékony réteg komposzt kijuttatása a talajra a téli takarás részeként, amely azonban már inkább talajjavítóként, és nem aktív trágyaként funkcionál, és a tápanyagai csak a következő tavasszal válnak majd elérhetővé a növény számára.

Szerves és műtrágyák alkalmazása

A szerves trágyák, mint például az érett komposzt, a szarvasmarha- vagy lótrágya, a csontliszt vagy a szaruforgács, természetes eredetű anyagok, amelyek lassan, fokozatosan táródnak fel a talajban. Előnyük, hogy nemcsak tápanyagokat juttatnak ki, hanem javítják a talaj szerkezetét, növelik a humusztartalmat, és táplálékot biztosítanak a hasznos talajlakó élőlényeknek. A túladagolásukkal nehezebb kárt okozni, és a tápanyag-kimosódás veszélye is kisebb. A komposzt különösen értékes, mivel a makro- és mikroelemek széles skáláját tartalmazza kiegyensúlyozott formában. A szerves trágyákat legjobb tavasszal vagy ősszel a talajba dolgozni.

A műtrágyák vagy ásványi trágyák iparilag előállított, koncentrált tápanyagforrások, amelyek gyorsan felvehető formában tartalmazzák a szükséges elemeket. Előnyük, hogy hatásuk gyors és látványos, és pontosan adagolható velük a kívánt tápelem. Különböző formulációkban kaphatók: granulátum, por vagy folyékony koncentrátum formájában. A japán aranykrizantém számára a vegetációs időszakban a kiegyensúlyozott NPK arányú (pl. 10-10-10) komplex műtrágyák, míg a virágzás előtt a magasabb foszfor- és káliumtartalmú (pl. 5-10-10) készítmények a legalkalmasabbak.

A szerves és műtrágyák alkalmazása nem zárja ki egymást, sőt, a legjobb eredményt a kettő kombinálásával érhetjük el. Az integrált tápanyag-gazdálkodás lényege, hogy a talaj termékenységének alapját a rendszeres szerves trágyázás adja, amely hosszú távon biztosítja a talaj egészségét és a kiegyensúlyozott tápanyagellátást. A műtrágyákat pedig kiegészítésként, célzottan használjuk a növény aktuális igényeinek kielégítésére, például a tavaszi növekedés serkentésére vagy a virágzás előtti „feltöltésre”. Ez a megközelítés fenntartható és hatékony, miközben minimalizálja a környezeti terhelést.

AJÁNLÓ ➜  A japán aranykrizantém gondozása

A trágyák alkalmazásakor mindig tartsuk be a csomagoláson feltüntetett használati utasítást és adagolási javaslatot. A „több jobb” elve itt kifejezetten káros lehet. A túltrágyázás, különösen a műtrágyákkal, a gyökerek megégéséhez („perzseléséhez”), a talaj elsózódásához és a környezet szennyezéséhez vezethet. A túlzott nitrogénbevitel a növényt felnyurgulttá, betegségekre fogékonnyá teszi, és a virágzás rovására megy. A tápanyagokat mindig egyenletesen oszlassuk el a növény töve körül, és a kijuttatás után öntözzük be a területet, hogy a tápanyagok lemosódjanak a gyökérzónába.

A helytelen trágyázás következményei

A tápanyaghiány mellett a túltrágyázás is komoly problémákat okozhat. A túlzott mennyiségű, különösen a gyorsan oldódó műtrágya a talajban megnöveli a sókoncentrációt. Ez egy ozmotikus stresszhelyzetet teremt a növény számára: a gyökerek nem tudnak vizet felvenni a túlságosan „sűrű” talajoldatból, sőt, a víz áramlása megfordulhat, és a növény vizet veszít a talaj felé. Ennek következtében a növény lankadni kezd, a levelek széle megbarnul és elszárad, a tünetek nagyon hasonlítanak a szárazság okozta perzselésre. Súlyos esetben a gyökérzet teljesen elhal, és a növény elpusztul.

A nitrogén túladagolása az egyik leggyakoribb hiba. A túlzott nitrogénellátás buja, sötétzöld lombozatot, de kevés virágot eredményez. A növény a vegetatív növekedésre koncentrál ahelyett, hogy virágrügyeket képezne. A túlzott nitrogéntől a hajtások megnyúlnak, a szöveteik lazává, vízzel telivé válnak. Ez a laza szövetszerkezet sokkal fogékonyabbá teszi a növényt a gombás betegségekre, például a lisztharmatra, valamint a szívogató kártevőkre, mint a levéltetvek. Emellett a be nem érett hajtások télen könnyebben visszafagynak, csökkentve a növény télállóságát.

A tápanyagok arányának felborulása szintén problémákat okozhat. Ha egy adott tápelemből túl sokat juttatunk ki, az gátolhatja egy másik elem felvételét, még akkor is, ha az elegendő mennyiségben jelen van a talajban. Ezt a jelenséget antagonizmusnak nevezzük. Például a túlzott káliumbevitel gátolhatja a magnézium és a kalcium felvételét, ami magnézium- vagy kalciumhiányos tünetekhez vezethet. Ezért fontos a kiegyensúlyozott összetételű, komplex trágyák használata, amelyek a szükséges tápelemeket a megfelelő arányban tartalmazzák.

A helytelen trágyázás nemcsak a növényre, hanem a környezetre is káros hatással lehet. A feleslegben kijuttatott, különösen a nitrogén- és foszfortartalmú műtrágyák a talajból kimosódva bekerülhetnek a talajvízbe, a folyókba és a tavakba. Ez a tápanyag-feldúsulás a vizek eutrofizációjához vezet, ami az algák elszaporodását (vízvirágzás) okozza. Az elszaporodott algák lebomlása oxigénhiányt idéz elő a vízben, ami a vízi élővilág, például a halak pusztulásához vezet. A szakszerű, mértékletes és időben történő trágyázás tehát nemcsak a kertünk szépségét, hanem a környezetünk védelmét is szolgálja.

Fotó forrása: Flickr / Szerző: Louisa Billeter / Licence: CC BY-NC-SA 2.0

Ez is érdekelni fog...