Share

A kerti lepkevirág teleltetése

A kerti lepkevirág (Schizanthus x wisetonensis) eredeti, dél-amerikai élőhelyén, különösen a chilei Andok lankáin, évelő növényként él, amely a hűvös, fagymentes klímához alkalmazkodott. Ezzel szemben a magyarországi kontinentális éghajlaton, a téli fagyok miatt, jellemzően egynyári dísznövényként tartjuk, ami azt jelenti, hogy a szezon végén, az első komolyabb hidegek beköszöntével a növény elpusztul. Sokan nem is gondolnak a teleltetésére, pedig megfelelő körülmények biztosításával és némi odafigyeléssel lehetséges a növény átmentése a következő tavaszra. A teleltetés egy izgalmas kertészeti kihívás, amely lehetővé teszi, hogy egy különösen kedvelt, szép példányt megőrizzünk, és a következő évben már egy fejlettebb, erősebb tőről indíthassuk a szezont.

A teleltetés sikere nagyban függ a növény állapotától és a rendelkezésre álló teleltető helyiségtől. Fontos megérteni, hogy a lepkevirág nem egy tipikus teleltethető balkonnövény, mint például a muskátli vagy a leánder; sokkal érzékenyebb és több törődést igényel. Csak a teljesen egészséges, kártevő- és betegségmentes, kompakt, erős töveket érdemes megpróbálni átteleltetni. A nyár végére felnyurgult, elöregedett, legyengült növényeknek kevés esélyük van a túlélésre, így ezekkel nem érdemes feleslegesen fáradozni. A teleltetésre szánt növény kiválasztását tehát már a nyár folyamán érdemes megfontolni.

Az ideális teleltető hely egy világos, de hűvös, fagymentes helyiség. A legmegfelelőbb egy üvegezett veranda, egy fűtetlen vagy csak enyhén temperált télikert, esetleg egy világos ablakú pince vagy garázs. A hőmérséklet optimálisan 5 és 10 Celsius-fok között legyen. A túl meleg, fűtött szobai körülmények nem alkalmasak a teleltetésre, mert a növény tovább próbálna növekedni, de a téli fényszegény időszakban csak gyenge, megnyúlt hajtásokat hozna, és hamar kimerülne, valamint a kártevők is könnyebben elszaporodnának rajta. A fényigénye a pihenőidőszak alatt is jelentős, ezért a sötét helyiségek nem jöhetnek szóba.

A teleltetés tehát egyfajta mesterséges nyugalmi állapot fenntartását jelenti, ahol a növény életfolyamatai lelassulnak, de nem állnak le teljesen. Ez a hűvös, de világos környezet utánozza azt a természetes periódust, ami a növény számára a túlélést jelenti a kedvezőtlen időszakban. A sikeres átteleltetés jutalma egy olyan növény, amely a következő tavasszal sokkal korábban és erőteljesebben kezd növekedni és virágozni, mint a magról nevelt társai. Ez a méret- és fejlettségbeli előny különösen látványos lehet a szezon elején.

A növény előkészítése a teleltetésre

A teleltetésre való felkészítést már az ősz elején, jóval az első fagyok előtt meg kell kezdeni. Az első lépés a növény alapos átvizsgálása. Győződjünk meg róla, hogy semmilyen kártevő (levéltetű, liszteske) vagy betegség (penész, lisztharmat) nem található rajta. Ha bármilyen problémát észlelünk, azt még a teleltetőbe való bevitel előtt kezelni kell. Egy megelőző, széles spektrumú permetezés (például narancsolajos vagy réztartalmú szerrel) segíthet csökkenteni a rejtett fertőzések kockázatát. A teleltetőbe csak teljesen egészséges növényt szabad bevinni, hogy elkerüljük a problémák elszaporodását a zárt térben.

AJÁNLÓ ➜  A kerti lepkevirág metszése és visszavágása

A következő fontos lépés a növény visszavágása. A nyáron megnőtt hajtásokat körülbelül a felére vagy a kétharmadára vágjuk vissza egy tiszta, éles metszőollóval. Ez a metszés több célt is szolgál: egyrészt csökkenti a párologtató felületet, amihez a téli időszakban a csökkentett gyökéraktivitás már nem tudna elegendő vizet biztosítani. Másrészt egy kompaktabb, kezelhetőbb méretű növényt kapunk, ami kevesebb helyet foglal a teleltetőben. Végül, a metszés arra ösztönzi a növényt, hogy a tavaszi újrainduláskor az alsóbb rügyekből bokrosabban hajtson ki.

A szabadföldben nevelt példányokat a visszavágás után óvatosan, a lehető legnagyobb földlabdával együtt kell kiásni. Ügyeljünk arra, hogy a gyökérzet a lehető legkevésbé sérüljön. A kiásott növényt ültessük egy megfelelő méretű cserépbe, amelynek alján bőséges vízelvezető nyílások vannak. Az ültetéshez használjunk jó minőségű, laza szerkezetű virágföldet. A cserepes növényeket nem szükséges átültetni, hacsak a gyökerek már teljesen be nem szőtték a földlabdát. Az ültetés vagy a teleltetőbe vitel előtt a földet hagyjuk kissé megszikkadni.

A növényt ne közvetlenül a kinti hidegből vigyük be a végleges helyére. Ha lehetséges, egy rövid, néhány napos átmeneti időszakot biztosítsunk számára egy védett, de még kinti helyen, például egy fedett teraszon. A teleltetésre való felkészítés utolsó lépéseként szüntessük be a tápoldatozást. Szeptember elejétől már ne adjunk a növénynek semmilyen trágyát, mert az új hajtások növekedésére serkentené, amire a téli pihenőidőszakban semmi szükség nincsen, sőt, kifejezetten káros lenne.

Gondozás a téli hónapokban

A teleltetőben elhelyezett kerti lepkevirág gondozása a minimálisra csökken, de a teljes elhanyagolás a növény pusztulásához vezet. A legfontosabb teendő az öntözés, amelyet a téli időszakban drasztikusan le kell csökkenteni. A hűvös környezetben a növény párologtatása és vízfelhasználása minimális. Az öntözések között hagyjuk, hogy a földlabda szinte teljesen kiszáradjon. Ez a gyakorlatban azt jelenti, a körülményektől függően, hogy csupán 3-4 hetente, vagy akár még ritkábban van szükség egy kis mennyiségű vízre.

Az öntözés célja ilyenkor csupán az, hogy a gyökerek ne száradjanak ki teljesen. A túlöntözés a teleltetés során a leggyakoribb hiba, és szinte biztosan gyökérrothadáshoz vezet a hideg, levegőtlen talajban, ami a növény végét jelenti. Mindig ellenőrizzük a talaj nedvességét, mielőtt öntöznénk. A vizet szobahőmérsékleten, és csak kis adagokban adjuk a növénynek. Tápoldatozni a téli hónapok alatt szigorúan tilos, mivel a növény nyugalmi állapotban van, és nem tudná felhasználni a tápanyagokat, amelyek csak felhalmozódnának a talajban.

AJÁNLÓ ➜  A kerti lepkevirág tápanyagigénye és trágyázása

A teleltetés során a növényt rendszeresen, legalább kéthetente ellenőrizni kell. Vizsgáljuk át, hogy nem jelentek-e meg rajta kártevők, mint a levéltetvek vagy a takácsatkák, amelyek a zárt, viszonylag száraz levegőjű helyiségekben néha felszaporodhatnak. Figyeljünk a gombás betegségek, például a szürkepenész jeleire is. Az elszáradt leveleket, növényi részeket folyamatosan távolítsuk el, mert ezeken könnyen megtelepedhetnek a kórokozók. A teleltető helyiséget időnként, fagymentes napokon érdemes rövid időre átszellőztetni, hogy a levegő kicserélődjön.

Előfordulhat, hogy a növény a téli hónapok alatt a leveleinek egy részét vagy akár az összeset is lehullatja. Ez a hűvös és fényszegény körülmények között egy normális jelenség lehet, nem feltétlenül jelenti a növény pusztulását. Amíg a szárak élnek, zöldek és rugalmasak, addig van esély a tavaszi újraéledésre. A legfontosabb a gyökérzet egészségének megőrzése a helyes öntözési gyakorlattal. A türelem kulcsfontosságú, ne adjuk fel a növényt, ha a tél közepén kissé leharcolt képet mutat.

A tavaszi újraindítás

A tavasz közeledtével, általában március elején-közepén, a nappalok hosszabbodásával és a fényviszonyok javulásával megkezdődhet a lepkevirág „ébresztése”. Ez egy fokozatos folyamat, nem szabad hirtelen megváltoztatni a növény környezetét. Az első lépés, hogy a növényt egy kissé melegebb és még világosabb helyre költöztetjük, például egy keleti vagy nyugati ablak közelébe. Ezzel párhuzamosan az öntözések gyakoriságát és a víz mennyiségét is elkezdhetjük óvatosan növelni, de továbbra is hagyjuk a talaj felszínét kiszáradni két öntözés között.

Amikor már látható az új hajtások megjelenése, elérkezett az idő a tavaszi metszésre és az esetleges átültetésre. A metszés során távolítsuk el az összes elszáradt, beteg vagy gyenge hajtást. A megmaradt, egészséges részeket vágjuk vissza körülbelül egyharmadával, hogy a növényt bokrosabb növekedésre serkentsük. Ha a növény gyökérzete teljesen átszőtte a cserepet, ültessük át egy kissé nagyobb edénybe, friss, tápanyagdús virágföldbe. Ha nincs szükség átültetésre, akkor is érdemes a föld felső néhány centiméterét friss közegre cserélni.

Az átültetés és a metszés után megkezdhetjük a tápoldatozást is, de csak nagyon óvatosan. Kezdetben használjunk a normál koncentráció felére vagy negyedére hígított tápoldatot, hogy a frissen ébredező gyökereket ne terheljük túl. Ahogy a növekedés egyre intenzívebbé válik, úgy térhetünk át a normál adagolásra, kéthetente vagy hetente hígított formában. A tavaszi újrainduláskor egy nitrogénben gazdagabb, kiegyensúlyozott tápoldat segíti a lombozat fejlődését.

AJÁNLÓ ➜  A kerti lepkevirág vízigénye és öntözése

A szabadba való kihelyezéssel várjuk meg, amíg a fagyveszély végleg el nem múlik, ami általában május közepe. A kiültetés előtt ne feledkezzünk meg a növény fokozatos edzéséről. Egy-két héten keresztül naponta vigyük ki a szabadba, egyre hosszabb időre, először árnyékos, majd egyre naposabb helyre. Ez a folyamat segít a növénynek alkalmazkodni a kinti körülményekhez, az erősebb fényhez, a szélhez és a hőmérséklet-ingadozáshoz, elkerülve a levelek megégését és a kiültetési sokkot. A gondosan átteleltetett és újraindított lepkevirág hálásan, korai és bőséges virágzással fogja meghálálni a törődést.

A teleltetés alternatívái

Ha nincs lehetőségünk egy teljes növény átteleltetésére a megfelelő hely hiánya miatt, léteznek más módszerek is egy-egy kedvelt fajta megőrzésére. Az egyik ilyen alternatíva a nyár végén vagy kora ősszel szedett dugványok gyökereztetése és átteleltetése. Egy 8-10 cm-es, egészséges, nem virágzó hajtáscsúcsot levágva, és azt laza, nedves közegben meggyökereztetve egy sokkal kisebb, könnyebben kezelhető növénykét kapunk. Ezek a fiatal dugványok egy világos ablakpárkányon, szobahőmérsékleten is átvészelhetik a telet, lényegesen kevesebb helyet foglalva, mint egy kifejlett tő.

A dugványok teleltetése során a gondozásuk hasonló a kifejlett növényéhez, de a kisebb méretük miatt még érzékenyebbek a túlöntözésre. Tartsuk a talajukat enyhén nyirkosan, és biztosítsunk számukra a lehető legtöbb fényt. A téli fényszegény időszakban a növekedésük lelassul. Tavasszal, ahogy a fényviszonyok javulnak, ezek a kis növények erőteljes növekedésnek indulnak, és májusra szép, kiültetésre kész palántákká fejlődnek. Ez a módszer kiválóan alkalmas a fajtaazonosság megőrzésére.

Egy másik, bár a lepkevirág esetében kevésbé szokványos módszer a magról való átmentés. Ha hagyjuk, hogy a növény néhány virága elnyíljon és magot érleljen, a beérett magokat összegyűjthetjük. A magokat száraz, hűvös helyen tárolva a következő év február-márciusában elvethetjük, és új generációt nevelhetünk belőlük. Fontos azonban tudni, hogy a Schizanthus x wisetonensis egy hibrid, így a magról kelt utódok nem feltétlenül lesznek azonosak az anyanövénnyel. A virágok színe, formája és mintázata változatos lehet, ami egyfajta izgalmas meglepetést is tartogat.

Végül, érdemes mérlegelni, hogy a lepkevirág teleltetésével járó munka és a bizonytalan siker arányban áll-e az elérhető eredménnyel. Mivel a növény magról viszonylag könnyen és gyorsan nevelhető, és a vetőmagok széles választékban kaphatók, sok kertész számára egyszerűbb és hatékonyabb megoldás minden évben új palántákat nevelni. A teleltetés inkább a szenvedélyes, kísérletező kedvű kertbarátok számára jelent vonzó kihívást, akik különleges örömüket lelik egy-egy növény egyedi megmentésében és több éven át tartó gondozásában.

Ez is érdekelni fog...