Share

A küllőrojt betegségei és kártevői

A küllőrojt egyike azoknak a hálás évelőknek, amelyek viszonylag kevés növényvédelmi problémával szembesítik a kertészt, és megfelelő tartási körülmények között rendkívül ellenállónak bizonyulnak. Azonban, mint minden élőlény, időnként ő is áldozatul eshet bizonyos betegségeknek és kártevőknek, különösen, ha a környezeti feltételek kedveznek a kórokozók elszaporodásának, vagy ha a növény valamilyen okból legyengült. A sikeres növényvédelem alapja a megelőzés, a rendszeres megfigyelés és a problémák korai felismerése, ami lehetővé teszi a gyors és hatékony beavatkozást, minimalizálva a károkat és a vegyszerhasználatot. A tudatos kertész ismeri a lehetséges veszélyeket és felkészülten várja őket.

A leggyakoribb problémát a gombás megbetegedések jelentik, amelyek közül a lisztharmat a legjelentősebb. Ez a betegség különösen a meleg, párás nyári időszakokban, a sűrűn ültetett, rosszul szellőző állományokban jelentkezik. A megelőzés kulcsa a megfelelő tőtávolság biztosítása, a napos, szellős helyre történő ültetés, valamint az öntözési technika helyes megválasztása, elkerülve a lombozat felesleges nedvesítését. Az egészséges, jó kondícióban lévő növények sokkal ellenállóbbak a fertőzésekkel szemben.

A gyökér- és szártőrothadás egy másik komoly, de szinte teljes mértékben megelőzhető probléma. Ezt a betegséget a talajban élő gombák okozzák, amelyek a túlöntözött, levegőtlen, pangó vizes talajban szaporodnak el. A megelőzés érdekében elengedhetetlen a jó vízelvezetésű talaj biztosítása, amit ültetéskor a talaj szerkezetének javításával érhetünk el. Az öntözések között hagyjuk a talaj felszínét enyhén kiszáradni, ezzel is csökkentve a kórokozók számára kedvező feltételeket.

A kártevők általában ritkábban okoznak komoly fejfájást a küllőrojt tulajdonosainak, de a levéltetvek és a takácsatkák időnként megjelenhetnek. Ezek a szívogató kártevők elsősorban a legyengült, stresszes növényeket támadják meg, ezért a növény optimális körülmények között tartása a legjobb védekezés ellenük. A rendszeres ellenőrzés segít a kártevők korai felfedezésében, amikor még könnyebben, akár biológiai módszerekkel is kezelhetők a problémák.

A lisztharmat: a leggyakoribb ellenség

A lisztharmat a küllőrojt talán leggyakoribb és legkönnyebben felismerhető betegsége. Jellegzetes tünete a fehér, porszerű, letörölhető bevonat megjelenése a levelek színén, a szárakon és néha a virágokon is. A fertőzés általában az alsó leveleken kezdődik, majd felfelé terjed. A betegség előrehaladtával a bevonat alatt a növényi szövetek sárgulnak, barnulnak, a levelek torzulnak, elszáradnak és lehullanak, ami súlyos esetben a növény legyengüléséhez és a virágzás csökkenéséhez vezet.

AJÁNLÓ ➜  A küllőrojt metszése és visszavágása

A lisztharmatot okozó gombák a meleg, párás időt kedvelik, de érdekes módon a spórák csírázásához nincs szükségük vizes levélfelületre, sőt, a túlzottan száraz, stresszes körülmények is növelik a fogékonyságot. A legnagyobb veszélyt a meleg nappalok és a hűvös, párás éjszakák váltakozása jelenti. A túlzsúfolt ültetés, a rossz légmozgás és a túlzott nitrogén-trágyázás által okozott laza szövetszerkezet mind-mind hozzájárulnak a fertőzés kialakulásához és gyors terjedéséhez.

A védekezés alapja a megelőzés. Ültessük a küllőrojtot napos, szellős helyre, betartva a megfelelő tőtávolságot. Öntözéskor a vizet a talajra juttassuk, kerülve a lombozat nedvesítését. A kiegyensúlyozott tápanyagellátás, elkerülve a nitrogén-túladagolást, szintén növeli a növény ellenálló képességét. Léteznek lisztharmattal szemben ellenállóbb fajták is, ezek választása eleve csökkenti a későbbi problémák esélyét.

A fertőzés első jeleinek észlelésekor a beteg leveleket azonnal távolítsuk el és semmisítsük meg (ne komposztáljuk). Enyhe fertőzés esetén hatásosak lehetnek a környezetbarát permetlevek, például a szódabikarbóna (1 teáskanál 1 liter vízben, pár csepp káliszappannal vagy mosogatószerrel), a tej (1:10 arányban vízzel hígítva) vagy a zsurló főzete. Súlyosabb, terjedő fertőzés esetén indokolt lehet a kéntartalmú vagy más, lisztharmat ellen engedélyezett gombaölő szerek használata a használati utasítások szigorú betartásával.

Gyökér- és szártőrothadás megelőzése

A gyökér- és szártőrothadás egy alattomos betegségcsoport, amelyet különböző, talajban élő gombafajok (pl. Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia) okoznak. A kórokozók a növény gyökereit és a szár talajszint feletti részét támadják meg, ami a szövetek elhalásához, barnulásához, rothadásához vezet. A fertőzés következtében a növény nem képes elegendő vizet és tápanyagot felvenni, ami a föld feletti részeken lankadást, sárgulást, növekedésbeli lemaradást és végül a növény pusztulását okozza.

A betegség kialakulásának szinte kizárólagos oka a rossz talajkörülmények, elsősorban a túlzott nedvesség. A pangó víz, a rossz vízelvezetésű, levegőtlen, túlságosan kötött talaj ideális környezetet teremt ezeknek a gombáknak az elszaporodásához. A túlöntözés a leggyakoribb hiba, amit a kertészek elkövetnek, és ami közvetlenül vezet a rothadásos betegségek kialakulásához. A probléma az, hogy a lankadó növényt látva sokan még több vizet adnak neki, ami csak tovább ront a helyzeten.

AJÁNLÓ ➜  A küllőrojt vízigénye és öntözése

A megelőzés a legfontosabb és leghatékonyabb védekezési stratégia. Már az ültetéskor gondoskodjunk a megfelelő helyről: a küllőrojt számára a laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű talaj elengedhetetlen. Ha a kertünk talaja agyagos, nehéz, akkor ültetés előtt bőségesen dolgozzunk bele homokot, perlitet és érett komposztot a szerkezet javítása érdekében. A magaságyásba való ültetés szintén kiváló megoldás a problémás területeken, mivel tökéletes vízelvezetést biztosít.

Az öntözési szokásaink felülvizsgálata szintén kritikus. A küllőrojt jobban viseli a rövid ideig tartó szárazságot, mint a folyamatosan vizes talajt. Két öntözés között mindig hagyjuk a talaj felső rétegét kiszáradni. Ha a rothadás jeleit észleljük, az érintett növényt általában már nagyon nehéz megmenteni. Megpróbálhatjuk kiemelni, a beteg, rothadt gyökérrészeket lemetszeni, a vágási felületeket faszénporral kezelni, és friss, jó vízelvezetésű talajba ültetni, de a siker esélye csekély.

Levéltetvek és más szívogató kártevők

Bár a küllőrojt nem a levéltetvek elsődleges célpontja, a legyengült, stresszes növényeken, különösen a zsenge, friss hajtások csúcsán tavasszal és kora nyáron megjelenhetnek ezek a kis, zöld vagy fekete rovarok. A levéltetvek a növény nedveit szívogatják, ami a levelek torzulásához, sárgulásához, a hajtások növekedésének leállásához vezethet. Emellett a tetvek mézharmatot ürítenek, ami egy ragacsos bevonatot képez a leveleken, és ezen megtelepedhet a korompenész, ami tovább gyengíti a növényt a fotoszintézis gátlásával.

A levéltetvek elleni védekezés első lépése a megelőzés: tartsuk a növényeinket jó kondícióban, kerüljük a nitrogén-túladagolást, ami vonzza a tetveket. A kertünkbe vonzott természetes ellenségek, mint a katicabogarak, a fátyolkák lárvái és a zengőlegyek, hatékonyan kordában tudják tartani a tetűpopulációt. A biológiai sokféleség fenntartása a kertben a legjobb hosszú távú stratégia a kártevők ellen.

Kisebb fertőzés esetén a levéltetvek egyszerűen lemoshatók a növényről egy erősebb vízsugárral, vagy kézzel lemorzsolhatók. Nagyobb fertőzés esetén a káliszappanos permetlé az egyik leghatékonyabb és legkörnyezetbarátabb megoldás. A szappan feloldja a rovarok viaszos külső vázát, ami a kiszáradásukhoz vezet. Fontos, hogy a permetlevet a levelek fonákjára is juttassuk, ahol a tetvek előszeretettel rejtőzködnek.

A takácsatkák egy másik potenciális, bár ritkább kártevői a küllőrojtnak. Ezek az apró, pókszerű élőlények a forró, száraz körülményeket kedvelik, és a levelek fonákján szívogatnak. A kártételük nyomán a leveleken apró, sárga pontok jelennek meg, a levelek fakóvá, bronzos árnyalatúvá válnak, és súlyos esetben finom, sűrű szövedék borítja be őket. A megelőzés érdekében a nyári hőségben gondoskodjunk a megfelelő páratartalomról, például a növény környezetének párásításával. A káliszappan és a ragadozó atkák bevetése szintén hatékony védekezési módszer.

AJÁNLÓ ➜  A küllőrojt fényigénye

Egyéb ritkább problémák és rendellenességek

A rozsdabetegségek szintén gombás eredetűek, és jellegzetes, narancssárga vagy barna, porszerű spóratelepek (pustulák) megjelenéséről ismerhetők fel a levelek fonákján. A levél színén általában sárga foltok láthatók a telepekkel szemben. A rozsda, hasonlóan a lisztharmathoz, a párás, meleg időt és a rossz légmozgást kedveli. A védekezés alapelvei megegyeznek a lisztharmatnál leírtakkal: a fertőzött levelek eltávolítása, a lombozat szárazon tartása és a megfelelő szellőzés biztosítása. Súlyos esetben réztartalmú szerek használata lehet indokolt.

A peronoszpóra egy másik, a lisztharmattal gyakran összetévesztett betegség, de fontos különbség, hogy a peronoszpóra spórái a levelek fonákján, a gombafonalakból álló „gyepben” képződnek, ami általában szürkés vagy lilás árnyalatú. A levél színén sárgás, szögletes, az erek által határolt foltok jelennek meg. Ez a kórokozó a nedves levélfelületet igényli a fertőzéshez, ezért a lombozat szárazon tartása a leghatékonyabb megelőzési módszer ellene.

Időnként csigák és meztelencsigák is megrághatják a küllőrojt fiatal hajtásait és leveleit, különösen a nedves, esős időszakokban. A kártételük szabálytalan alakú lyukak és a növényen hagyott nyálkás csík alapján könnyen azonosítható. A védekezés történhet a csigák kézi összegyűjtésével az esti vagy kora reggeli órákban, vagy különböző csapdák (pl. sörös csapda) kihelyezésével. A növények köré szórt éles homok, tojáshéj vagy fahamú szintén elriaszthatja őket.

Az abiotikus, vagyis nem fertőző eredetű problémák is okozhatnak tüneteket. A napégés például a hirtelen erős napsütésnek kitett leveleken okozhat fehéres, pergamenszerű foltokat. A tápanyaghiány vagy -többlet, a nem megfelelő pH-érték, a szárazság vagy a túlöntözés mind-mind stresszt jelentenek a növénynek, és különböző tünetekben, például sárgulásban, növekedési zavarokban nyilvánulhatnak meg. A helyes diagnózishoz mindig a teljes képet, a növény környezetét és a gondozási előzményeket is figyelembe kell venni.

Ez is érdekelni fog...