Share

A lepkeorchidea ültetése és szaporítása

A lepkeorchidea, sok más orchideához hasonlóan, egy epifita növény. Ez azt jelenti, hogy a természetes élőhelyén, a trópusi esőerdőkben fákon él, azok ágain, törzsén megkapaszkodva. Gyökereivel nem a talajból veszi fel a tápanyagokat, hanem a levegőből, a ráhulló esővízből és a fák kérgén felgyülemlő szerves anyagokból nyeri azokat. Ezért is van szüksége egészen speciális ültetőközegre, ami nagyon szellős, és jó vízáteresztő képességű, emellett pedig képes némi nedvességet is megtartani.

A lepkeorchidea fényigényes növény, de a közvetlen, tűző napfényt kerülni kell. A legjobb számára a szűrt fény, amit például egy keletre néző ablakban kaphat meg. Ha túl kevés fény éri, akkor levelei sötétzölddé válnak, és nem virágzik. Ha viszont túl sok közvetlen napfény éri, akkor a levelei megéghetnek, sárgás, barnás foltok jelenhetnek meg rajtuk, és a növény kiszáradhat. Fontos a megfelelő fényviszonyok biztosítása a növekedéshez, a virágzáshoz.

A páratartalom is kulcsfontosságú a lepkeorchidea számára. A trópusi esőerdők magas páratartalmához szokott, ezért a lakásban is igyekezni kell párás környezetet biztosítani számára. Ezt elérhetjük például párásító készülékkel, vagy a cserepe alá helyezett, vízzel teli tálcával, amire kavicsokat helyezünk, így a cserép alja nem ér bele a vízbe. A rendszeres, lágy vízzel történő permetezés is jótékony hatású.

A hőmérséklet tekintetében a lepkeorchidea a meleg, de nem túl forró környezetet kedveli. Az ideális nappali hőmérséklet számára 20-25°C, az éjszakai pedig ennél pár fokkal hűvösebb, 18-20°C. A hőmérséklet ingadozása, különösen a hirtelen lehűlés, károsíthatja a növényt, és akár a virágzás elmaradásához is vezethet. Fontos, hogy télen se tegyük fűtőtest közvetlen közelébe.

A megfelelő ültetőközeg kiválasztása

A lepkeorchidea számára a hagyományos virágföld egyáltalán nem alkalmas. Mint epifita növény, speciális ültetőközegre van szüksége, ami biztosítja a gyökerek számára a megfelelő szellőzést és a nedvesség megtartását, anélkül, hogy a gyökerek rothadásnak indulnának. A boltokban kapható orchidea ültetőközeg általában fenyőkéregből, faszénből, tőzegmohából és perlitből áll. Ezek az összetevők együttesen biztosítják a megfelelő vízáteresztő képességet, és a levegő szabad áramlását a gyökerek körül.

A fenyőkéreg a legfontosabb összetevő. Fontos, hogy jó minőségű, aprított fenyőkérget válasszunk, ami nem túl apró, és nem tartalmaz túl sok port. A túl apró kéregdarabok ugyanis összetömörödhetnek, és akadályozhatják a levegő áramlását. A kéregdarabok mérete ideális esetben 1-2 cm közötti legyen. A fenyőkéreg nem csak a szerkezetét adja az ültetőközegnek, hanem lassan lebomló szerves anyagokat is biztosít a növény számára.

AJÁNLÓ ➜  A lepkeorchidea metszése

A faszén hozzáadása javítja a vízelvezetést, és segít megelőzni a gyökerek rothadását. A faszén emellett képes megkötni a káros anyagokat is, így tisztítja az ültetőközeget. A tőzegmoha kiválóan tartja a nedvességet, és biztosítja a gyökerek számára a szükséges párát. A perlit pedig egy vulkanikus eredetű anyag, ami szintén javítja a vízelvezetést és a szellőzést, emellett lazítja az ültetőközeget.

Saját magunk is összeállíthatjuk az ültetőközeget, de fontos, hogy az arányokra figyeljünk. Egy jó keverék lehet például 60% fenyőkéreg, 20% faszén, 10% tőzegmoha és 10% perlit. Az összetevőket alaposan keverjük össze, mielőtt a növényt beleültetnénk. A saját keverék előnye, hogy jobban tudjuk a növény igényeihez igazítani, és biztosak lehetünk benne, hogy friss és jó minőségű alapanyagokból készült.

Az átültetés folyamata

A lepkeorchideát általában 2-3 évente, vagy akkor kell átültetni, ha kinőtte a cserepét, vagy ha az ültetőközege elhasználódott, összetömörödött. Az átültetésre a legalkalmasabb időszak a tavasz, a virágzás utáni nyugalmi időszak. Az átültetés előtt néhány órával érdemes alaposan meglocsolni a növényt, hogy a gyökerek rugalmasabbak legyenek, és kevésbé sérüljenek.

Az átültetéshez először óvatosan vegyük ki a növényt a régi cserepéből. Ha a gyökerek nagyon belenőttek a cserépbe, akkor óvatosan, egy késsel vagy ollóval válasszuk le őket a cserép faláról. Ne ijedjünk meg, ha néhány gyökér megsérül, ez természetes. Az elhalt, rothadt gyökereket viszont mindenképpen távolítsuk el egy éles, fertőtlenített ollóval vagy késsel. Az egészséges gyökerek általában zöldes-fehérek és kemények, míg a rothadt gyökerek barnák, puhák és könnyen leválnak.

Az új cserép legyen egy mérettel nagyobb, mint a régi, és mindenképpen átlátszó műanyagból készüljön. Az átlátszó cserép azért fontos, mert a lepkeorchidea gyökerei is fotoszintetizálnak, így szükségük van fényre. A cserép alján legyenek vízelvezető nyílások, hogy a felesleges víz távozni tudjon. A cserép aljára tegyünk egy réteg ültetőközeget, majd helyezzük bele a növényt, úgy, hogy a gyökerek kényelmesen elférjenek.

Töltsük fel a cserepet az ültetőközeggel, óvatosan ütögetve a cserép oldalát, hogy az ültetőközeg a gyökerek közé is bejusson. Ne tömörítsük túlságosan az ültetőközeget, mert az akadályozza a levegő áramlását. A növény gyöktörzse (ahonnan a levelek és a virágszár ered) ne kerüljön az ültetőközeg alá, mert az rothadáshoz vezethet. Az átültetés után néhány napig ne öntözzük meg a növényt, hogy a sérült gyökereknek legyen idejük regenerálódni.

AJÁNLÓ ➜  A lepkeorchidea (Phalaenopsis) gondozása

A lepkeorchidea szaporítása

A lepkeorchidea szaporítása nem egyszerű feladat, de nem is lehetetlen. A leggyakoribb módszer a tőosztás, amit csak akkor végezzünk, ha a növényünk már elég nagy és erős, és több tőből áll. A tőosztást az átültetéssel egy időben végezhetjük. Óvatosan válasszuk szét a töveket, ügyelve arra, hogy mindegyik tőhöz elegendő gyökér tartozzon. Az elválasztott töveket ültessük külön cserepekbe, a fent leírt módon.

Egy másik, ritkábban alkalmazott módszer a „keiki” képződés kihasználása. A keiki egy kis, önálló növény, ami a lepkeorchidea virágszárán vagy a tövénél fejlődik ki. Ha a keiki már kifejlesztett néhány levelet és gyökeret (általában 2-3 levél és 3-4 cm hosszú gyökerek), akkor óvatosan leválaszthatjuk az anyanövényről, és külön cserépbe ültethetjük. A keiki leválasztásához használjunk éles, fertőtlenített kést vagy ollót.

A keiki képződés nem minden lepkeorchideánál fordul elő, és gyakran a növény stresszreakciója, például a nem megfelelő tartási körülményekre. A keiki képződés elősegítésére léteznek speciális hormonkezelések, de ezek használata otthoni körülmények között nem ajánlott, mert könnyen túladagolhatjuk a hormont, és ezzel kárt tehetünk a növényben. Ha a növényünk egészséges és jól érzi magát, akkor nagyobb eséllyel fog keikit fejleszteni.

A magról történő szaporítás a legnehezebb és legidőigényesebb módszer, és általában csak laboratóriumi körülmények között sikeres. A lepkeorchidea magjai rendkívül aprók, és speciális táptalajra, steril körülményekre és mikorrhiza gombák jelenlétére van szükségük a csírázáshoz. Ezért a magról történő szaporítást általában a szakemberekre bízzuk. Az otthoni körülmények között a tőosztás és a keiki leválasztása a leginkább járható út.

A lepkeorchidea gondozása átültetés és szaporítás után

Az átültetés vagy szaporítás utáni időszakban különös figyelmet kell fordítani a lepkeorchideára. Az átültetés után néhány napig ne öntözzük meg a növényt, hogy a sérült gyökereknek legyen idejük regenerálódni. Az első öntözésnél használjunk lágy vizet, és csak óvatosan, kis mennyiségben öntözzünk. A túlöntözés ilyenkor különösen veszélyes, mert a sérült gyökerek könnyen rothadásnak indulhatnak.

A fényviszonyokra is ügyeljünk. Az átültetés után a növényt ne tegyük közvetlen napfényre, mert a gyökerek még nem képesek elegendő vizet felvenni, és a növény kiszáradhat. A legjobb számára a szűrt fény, amit például egy keletre néző ablakban kaphat meg. Ha a levelek sárgulni kezdenek, az a túlzott fény jele lehet, ilyenkor helyezzük a növényt egy kicsit távolabb az ablaktól.

AJÁNLÓ ➜  A lepkeorchidea fényigénye

A páratartalom is fontos tényező. Az átültetés után a növénynek még nagyobb szüksége van a párára, mint általában. A párásítást végezhetjük párásító készülékkel, vagy a cserép alá helyezett, vízzel teli tálcával. A rendszeres, lágy vízzel történő permetezés is jótékony hatású, de ügyeljünk arra, hogy a víz ne álljon meg a levelek között, mert az gombásodáshoz vezethet.

A tápoldatozást az átültetés után 4-6 héttel kezdhetjük el. Használjunk speciális orchidea tápoldatot, amit a csomagoláson található utasításoknak megfelelően hígítsunk. A tápoldatot az öntözővízhez adjuk, és a virágzási időszakban kéthetente, a nyugalmi időszakban pedig havonta egyszer tápoldatozzuk a növényt. A túlzott tápoldatozás károsíthatja a gyökereket, ezért mindig tartsuk be a gyártó utasításait.

Gyakori problémák és megoldások

A lepkeorchidea gondozása során számos probléma merülhet fel. A leggyakoribb problémák közé tartozik a gyökérrothadás, a levélsárgulás, a virágzás elmaradása és a kártevők megjelenése. A gyökérrothadás általában a túlöntözés következménye. Ha a gyökerek barnák, puhák és könnyen leválnak, akkor valószínűleg rothadásról van szó. Ilyenkor távolítsuk el a rothadt gyökereket, ültessük át a növényt friss ültetőközegbe, és csökkentsük az öntözés gyakoriságát.

A levélsárgulásnak több oka is lehet. A túlzott fény, a tápanyaghiány, a vízhiány és a kártevők is okozhatnak levélsárgulást. Ha a levelek sárgulnak, először vizsgáljuk meg a növényt alaposan, hogy nincsenek-e rajta kártevők. Ha nincsenek kártevők, akkor gondoljuk át, hogy nem éri-e túl sok fény a növényt, és hogy elegendő tápanyagot kap-e. Ha a probléma továbbra is fennáll, akkor próbáljuk meg ritkábban öntözni a növényt.

A virágzás elmaradása gyakran a nem megfelelő fényviszonyok, a túl alacsony hőmérséklet vagy a tápanyaghiány következménye. A lepkeorchidea virágzásához szüksége van a megfelelő fényre, a nappali és éjszakai hőmérséklet közötti különbségre, és a rendszeres tápoldatozásra. Ha a növény nem virágzik, akkor próbáljuk meg biztosítani számára ezeket a feltételeket.

A kártevők közül a leggyakoribbak a pajzstetvek, a levéltetvek és a takácsatkák. A pajzstetvek apró, barna pajzsok formájában jelennek meg a leveleken és a száron. A levéltetvek apró, zöld vagy fekete rovarok, amelyek a levelek fonákján szívogatják a növény nedveit. A takácsatkák pedig apró, pókszerű élőlények, amelyek finom hálót szőnek a levelek között. A kártevők ellen védekezhetünk rovarölő szerekkel, de a legjobb megoldás a megelőzés, a rendszeres átvizsgálás és a megfelelő tartási körülmények biztosítása.

Ez is érdekelni fog...