Share

A rozmaring teleltetése

A rozmaring sikeres átteleltetése a hazai éghajlati viszonyok között a kertészek egyik legnagyobb próbatétele és egyben legfontosabb feladata, ha hosszú évekig szeretnének gyönyörködni ebben a fenséges mediterrán növényben. Bár egyes fajtái mutatnak némi fagytűrést, a rozmaring alapvetően a meleg, fagymentes telekhez szokott, így a mi zordabb, csapadékosabb téli hónapjaink komoly kihívást jelentenek számára. A helyes teleltetési stratégia megválasztása függ a növény korától, elhelyezkedésétől (szabadföld vagy cserép) és a helyi mikroklímától. A gondos felkészülés és a megfelelő védelem biztosítása a kulcs ahhoz, hogy a rozmaring tavasszal ne egy elszáradt, barnult ágrendszer, hanem egy életerős, növekedésre kész bokor legyen.

Az átteleltetés sikerének alapjait már a vegetációs időszakban le kell fektetni. Egy egészséges, jól táplált, de nem túltrágyázott, edzett növény sokkal nagyobb eséllyel vészeli át a telet, mint egy legyengült, rossz kondícióban lévő társ. Különösen fontos, hogy késő nyártól, kora ősztől kerüljük a nitrogénben gazdag trágyázást, mivel az új, zsenge hajtásokat növesztene, amelyeknek már nem lenne idejük beérni a fagyokig. Ehelyett egy kálium-túlsúlyos tápanyag-utánpótlás kora ősszel segítheti a sejtfalak megerősödését és a fagytűrés növelését.

A teleltetési módszer kiválasztásánál a legfontosabb szempont, hogy a növény cserépben vagy szabadföldben nevelkedik-e. A cserépben, dézsában tartott rozmaringok a legérzékenyebbek a fagyra, mivel a gyökérzetüket csak egy vékony cserépfal és kis mennyiségű föld védi az átfagyástól. Ezeket a növényeket szinte minden esetben fagymentes helyre kell vinni a tél idejére. A szabadföldbe ültetett, különösen az idősebb, többéves, jól begyökeresedett tövek lényegesen ellenállóbbak, és megfelelő téli védelemmel a legtöbb magyarországi kertben sikeresen átteleltethetők a szabadban.

A földrajzi elhelyezkedés és a kert mikroklímája szintén döntő tényező. Az ország enyhébb telű, csapadékszegényebb vidékein (például a Dunántúli-középhegység déli lejtőin vagy a Mecsek környékén) a szabadföldi teleltetés lényegesen nagyobb eséllyel sikeres, mint az Alföld fagyzugos, szeles síkságain vagy az Északi-középhegység völgyeiben. Egy déli fekvésű, fal által védett kertrészben szintén jobb esélyei vannak a rozmaringnak, mint egy nyílt, széljárta területen.

A teleltetésre való felkészülés részeként ősszel már ne metsszük meg erőteljesen a rozmaringot. Az őszi metszés szintén új hajtások képzésére serkenthet, ami a tél közeledtével nem kívánatos. Legfeljebb az elszáradt, beteg ágakat távolítsuk el. A fő formázó és ifjító metszések ideje a tavasz, a fagyok elmúltával. Az őszi lombhullás után érdemes a növény körüli területet megtisztítani a lehullott levelektől, hogy csökkentsük a gombás betegségek áttelelésének esélyét.

A cserepes rozmaring teleltetése beltéren

A cserépben nevelt rozmaringok teleltetésének legbiztosabb módja, ha a téli hónapokra fagymentes, de hűvös és világos helyre költöztetjük őket. A növényeket az első komolyabb fagyok (általában -2, -3 Celsius-fok) előtt érdemes bevinni. Az ideális teleltető helyiség világos, a hőmérséklete pedig stabilan 5 és 10 Celsius-fok között van. Tökéletes lehet egy fűtetlen veranda, egy üvegezett terasz, egy világos lépcsőház, egy ablakkal rendelkező garázs vagy egy fagymentes, de hűvös pince.

AJÁNLÓ ➜  A rozmaring tápanyagigénye és trágyázása

A meleg, fűtött szobában való teleltetés a leggyakoribb hiba, és általában a növény pusztulásához vezet. A magas hőmérséklet és a fűtés miatti száraz levegő kombinációja rendkívüli stresszt jelent a rozmaringnak. A növény nem tud nyugalmi állapotba vonulni, megpróbál tovább növekedni, de a téli fényszegény időszakban csak gyenge, megnyúlt, etiolált hajtásokat hoz. A száraz levegő emellett paradicsomi állapotokat teremt a takácsatkák számára, amelyek ilyenkor szinte kiirthatatlanul elszaporodhatnak a legyengült növényen.

A teleltető helyiségben a gondozás minimálisra csökken. A legfontosabb az öntözés drasztikus visszafogása. Mivel a növény nyugalomban van, a vízfelhasználása minimális. Elegendő annyi vizet adni neki, hogy a földlabdája éppen ne száradjon ki teljesen. Ez a gyakorlatban körülbelül havonta egyszeri, nagyon mérsékelt öntözést jelent. A túlöntözés télen még veszélyesebb, mint nyáron, mert a hideg, nedves közegben a gyökérrothadás szinte elkerülhetetlen. Tápanyag-utánpótlásra a teleltetés alatt egyáltalán nincs szükség.

Tavasszal, amikor a kemény fagyok veszélye már elmúlt (általában április közepétől), a növényt fokozatosan kell visszaszoktatni a kinti körülményekhez. Ne tegyük ki azonnal a tűző napra, mert a levelei megéghetnek. Az első egy-két hétben egy védett, félárnyékos helyen eddzük, és csak fokozatosan növeljük a napon töltött órák számát. Ez az időszak alkalmas egy tavaszi metszésre is, amellyel formára igazíthatjuk a bokrot és eltávolíthatjuk a télen esetlegesen elszáradt vagy megnyúlt hajtásokat.

Szabadföldi rozmaring téli védelme

A szabadföldbe kiültetett, legalább 2-3 éves, megerősödött rozmaring tövek megfelelő védelemmel jó eséllyel átvészelik a telet. A védelem legfontosabb eleme a gyökérzóna takarása. Az első fagyok előtt, de még a talaj teljes átfagyása előtt, halmozzunk a növény töve köré egy 15-20 centiméter vastag mulcsréteget. Erre a célra kiválóan alkalmas a száraz avar, a szalma, a fenyőkéreg vagy a komposzt. Ez a szigetelő réteg megvédi a talaj felső rétegét és a sekélyen futó gyökereket a kemény fagyoktól.

A növény föld feletti részeinek védelme különösen a szeles, fagyos helyeken indokolt. A hideg, száraz téli szél okozza a legtöbb kárt, mivel kiszárítja az örökzöld leveleket (fiziológiai szárazság). A védelemhez használjunk valamilyen légáteresztő anyagot, például fagyvédő fátyolfóliát, jutaszövetet vagy akár több rétegben használt régi lepedőt. A lényeg, hogy az anyag szellőzzön, és ne érjen szorosan a növényhez. Egy, a növény fölé szúrt karókból álló vázra borítva a takaróanyagot megakadályozhatjuk, hogy a hó súlya letörje az ágakat. Műanyag fóliát soha ne használjunk, mert alatta a levegő befülled, ami gombásodáshoz és rothadáshoz vezet.

AJÁNLÓ ➜  A rozmaring ültetése és szaporítása

A hótakaró, ha van, a legjobb természetes szigetelő. Egy vastag, tartós hótakaró alatt a növény tökéletes védelemben van a legnagyobb hidegekkel szemben is. Ezért ha a takarásra hó hullik, azt ne távolítsuk el róla. A probléma a hó nélküli, de kemény fagyokkal járó, úgynevezett fekete fagyok idején jelentkezik, ilyenkor a legfontosabb a mesterséges takarás megléte. A téli csapadék általában elegendő nedvességet biztosít, a szabadföldi rozmaringot télen nem kell öntözni.

Tavasszal a téli takarást a fagyveszély elmúltával, de nem túl korán kell eltávolítani. A legjobb, ha ezt egy borús, felhős napon tesszük meg, hogy a hirtelen, erős napsütés ne okozzon stresszt a téli sötétséghez szokott növénynek. A mulcsot óvatosan bontsuk le a tő körül. Ne ijedjünk meg, ha a növényen elszáradt, megbarnult hajtásokat látunk, ez a téli fagykár természetes velejárója lehet. Ezeket az elhalt részeket egy tavaszi metszés során vágjuk le az egészséges, élő részekig, a növény innen újra ki fog hajtani.

A megfelelő fajta kiválasztása

A rozmaring sikeres teleltetésének esélyeit jelentősen növelhetjük, ha már a vásárláskor a fagytűrőbb fajták közül választunk. Bár a rozmaring alapvetően mediterrán növény, a nemesítők munkájának köszönhetően ma már léteznek olyan fajták, amelyek a kontinentális klíma teleit is jobban elviselik. Ezek a fajták általában erőteljesebb növésűek, vastagabb, fásodó szárakkal rendelkeznek, ami hozzájárul a jobb fagytűrésükhöz. Vásárlás előtt érdemes tájékozódni a faiskolákban, kertészetekben az elérhető fajták télállóságáról.

Az egyik legismertebb és leginkább fagytűrőnek tartott fajta a ‘Hill Hardy’ (vagy ‘Madeline Hill’), amelyet kifejezetten a hidegebb éghajlatra szelektáltak. Ez a fajta megfelelő védelemmel és jó elhelyezéssel akár a -15, -20 Celsius-fokos hideget is elviselheti. Egy másik viszonylag ellenálló fajta az ‘Arp’, amely szintén az átlagnál jobb fagytűréséről ismert. Ezek a fajták ideális választások lehetnek, ha mindenképpen szabadföldben szeretnénk rozmaringot nevelni egy hidegebb klímájú kertben.

A kúszó vagy elfekvő habitusú rozmaring fajták (pl. Rosmarinus officinalis ‘Prostratus’) általában érzékenyebbek a fagyra és a téli nedvességre, mint a felálló növésű társaik. A földön elfekvő hajtásaik könnyebben ki vannak téve a talaj hidegének és a hólé okozta rothadásnak. Ezeket a fajtákat inkább dézsában, edényben érdemes nevelni, és a telet fagymentes helyen kell tölteniük. Sziklakertbe ültetve, ahol a vízelvezetés tökéletes, és a kövek hőtároló képessége is segít, jobb esélyeik lehetnek a szabadban.

AJÁNLÓ ➜  A rozmaring betegségei és kártevői

Fontos megjegyezni, hogy egy fajta deklarált fagytűrése csak egy iránymutató adat, amelyet ideális körülmények között állapítottak meg. A valós fagytűrést számos tényező befolyásolja, mint a növény kora, kondíciója, a talaj nedvessége, a szélvédelem és a hótakaró megléte. Még a leginkább fagyállónak mondott fajta is kifagyhat egy rosszul megválasztott, vizenyős, fagyzugos helyen, míg egy érzékenyebbnek tartott növény is sikeresen áttelelhet egy védett, déli fekvésű, jó vízelvezetésű kertrészben.

Kockázati tényezők és gyakori hibák

A teleltetés során elkövetett hibák könnyen a növény pusztulásához vezethetnek. Az egyik leggyakoribb hiba a már említett beltéri teleltetés túl meleg helyen. A fűtött szoba a rozmaring számára a biztos halált jelenti a fényhiány, a száraz levegő és a kártevők miatt. Mindenképpen keressünk egy hűvös, 5-10 fokos, de világos helyet. Ha nincs ilyen, akkor inkább a szabadföldi, alaposan takart teleltetés lehet a jobb megoldás egy edzettebb növény számára.

A másik végzetes hiba a téli túlöntözés. Mind a beltéren, mind a szabadban telelő növények esetében a téli nedvesség a legnagyobb ellenség. A nyugalmi állapotban lévő gyökerek nem tudják felvenni a felesleges vizet, ami a gyökérzet fulladásához és rothadásához vezet. A teleltetőben tartott növényt csak minimálisan öntözzük, a szabadban lévőket pedig egyáltalán ne. A jó vízelvezetésű talaj és a csapadéktól való védelem (például egy fal melletti, eresz alatti rész) sokat segíthet.

A nem megfelelő téli takarás szintén problémát okozhat. A légmentesen záró műanyag fólia használata tilos, mert befülledéshez és gombásodáshoz vezet. A takarásnak mindig légáteresztőnek kell lennie. Ugyanilyen hiba a takarás túl korai felhelyezése vagy túl kései eltávolítása. A takarást csak az első komolyabb fagyok után tegyük fel, hogy a növénynek legyen ideje akklimatizálódni, és tavasszal, a fagyveszély elmúltával, de a tartós felmelegedés előtt vegyük le, hogy elkerüljük a túlmelegedést és a korai kihajtást.

A fiatal, frissen ültetett növények szabadban való teleltetése nagy kockázatot rejt. Az első egy-két évben a rozmaring gyökérzete még nem elég fejlett ahhoz, hogy ellenálljon a kemény fagyoknak. Ezért a fiatal példányokat, még ha fagytűrő fajták is, az első teleiken érdemesebb cserépben, fagymentes helyen teleltetni. Miután megerősödtek, a következő évben már kiültethetők a kertbe, és nagyobb eséllyel vészelik át a telet a szabadban, megfelelő védelemmel.

Ez is érdekelni fog...