Share

A skarlátpiros zsálya metszése és visszavágása

A skarlátpiros zsálya gondozásának egyik gyakran elhanyagolt, pedig rendkívül fontos eleme a szakszerű metszés és visszavágás. Sokan úgy gondolják, hogy a növény magától is szépen fejlődik, ami részben igaz, azonban a tudatos és időzített beavatkozásokkal jelentősen javíthatjuk a növény formáját, egészségét és mindenekelőtt a virághozamát. A metszés nem egy bonyolult ördöngösség, hanem egy egyszerű technika, amellyel a növény energiáit a kívánt irányba terelhetjük, és egy dúsabb, kompaktabb, virágokban gazdagabb példányt nevelhetünk. A megfelelő időben és módon elvégzett vágás meghálálja magát, és hozzájárul a kert hosszan tartó díszéhez.

A metszés célja és alapelvei

A skarlátpiros zsálya metszésének több alapvető célja is van, amelyek mind a növény esztétikai értékének és életerejének növelését szolgálják. Az egyik legfontosabb cél a bokrosodás serkentése. A fiatal növények hajtáscsúcsainak visszacsípésével arra ösztönözzük a növényt, hogy az alvó oldalrügyekből új hajtásokat fejlesszen. Ennek eredményeként egyetlen, felnyurguló szár helyett egy sűrűbb, kompaktabb, több elágazással rendelkező bokrot kapunk, ami sokkal több virágzó hajtás képzésére lesz képes.

A metszés másik kiemelt célja a virágzási időszak meghosszabbítása és a virághozam növelése. Az elnyílt, elhervadt virágfüzérek rendszeres eltávolítása, az úgynevezett „deadheading”, megakadályozza, hogy a növény a magképzésre fordítsa az energiáit. Ehelyett az erőforrásait újabb virágbimbók fejlesztésére fogja koncentrálni. Ezzel az egyszerű, de folyamatos odafigyelést igénylő művelettel a skarlátpiros zsálya virágzása egészen az első fagyokig fenntartható.

A metszés a növény egészségének megőrzésében is fontos szerepet játszik. A sérült, beteg, elszáradt vagy egymást keresztező, besűrűsödött hajtások eltávolításával javíthatjuk a lombozat szellőzését. A jobb légáramlás segít a leveleknek gyorsabban megszáradni, így csökkenti a gombás megbetegedések, például a lisztharmat vagy a szürkepenész kialakulásának kockázatát. Az egészségügyi metszés egyfajta megelőző növényvédelemnek is tekinthető.

Végül a metszés az alakformálás és a méretkontroll eszköze is. Különösen a konténerben nevelt növényeknél vagy a virágágyások szegélyénél lehet fontos, hogy a növény megőrizze a kívánt méretet és formát. Egy szezon közbeni, enyhe visszavágással megakadályozhatjuk, hogy a növény túlságosan szétterüljön, és rendezettebb, gondozottabb megjelenést kölcsönözhetünk neki. A metszéshez mindig használj tiszta, éles metszőollót vagy csipeszt, hogy a vágási felület sima legyen, és a növény minél kevésbé sérüljön.

A fiatal növények visszacsípése

A bokros, dús habitus megalapozásának leghatékonyabb módja a fiatal növények visszacsípése, angolul „pinching”. Ezt a műveletet akkor érdemes elvégezni, amikor a palánta eléri a 15-20 cm-es magasságot, és már több levélpárral rendelkezik. A visszacsípés lényege, hogy a főhajtás legfelső, csúcsi részét, általában a felső 1-2 levélpárral együtt, az ujjainkkal vagy egy ollóval lecsípjük vagy levágjuk. A vágást mindig egy levélpár fölött ejtsük meg.

AJÁNLÓ ➜  A skarlátpiros zsálya fényigénye

A csúcsrügy eltávolításával megszüntetjük a csúcsdominanciát, vagyis azt a jelenséget, hogy a csúcsrügy által termelt hormonok (auxinok) gátolják az alatta lévő oldalrügyek kihajtását. A csúcsrügy hiányában ezek a hormonok már nem fejtik ki gátló hatásukat, és a levélhónaljakban megbúvó alvó rügyek növekedésnek indulnak. Ennek eredményeként a növény a főhajtás helyett két vagy több erőteljes oldalhajtást fog fejleszteni, ami egy sokkal sűrűbb, bokrosabb alapot teremt a későbbi növekedéshez.

Ezt a visszacsípést a szezon elején, a kiültetés utáni hetekben, de legkésőbb június közepéig érdemes elvégezni. A túl későn végzett csípés késleltetheti a virágzás kezdetét. A korai beavatkozásnak köszönhetően a növénynek elegendő ideje van arra, hogy kifejlessze az új oldalhajtásokat, és azokon is virágbimbókat hozzon. Bár a visszacsípés rövid távon visszaveti a növény magassági növekedését, hosszú távon egy sokkal gazdagabban virágzó, erősebb szerkezetű növénnyel hálálja meg.

A visszacsípés technikája nemcsak a szabadföldi, hanem a konténeres növények esetében is rendkívül hasznos. A cserepekben és balkonládákban különösen fontos a kompakt, formás megjelenés, amit ezzel a módszerrel könnyedén elérhetünk. Ha a növény az első visszacsípés után is hajlamos a felnyurgulásra, a később fejlődő oldalhajtások csúcsát is visszacsíphetjük még egyszer, hogy tovább ösztönözzük az elágazódást. Azonban ne ess túlzásba, mert a túl sok metszés már a virágzás rovására mehet.

Az elnyílt virágok eltávolítása (Deadheading)

A skarlátpiros zsálya folyamatos virágzásának titka az elnyílt virágok rendszeres eltávolítása. Ez a művelet, amit a kertészeti szaknyelv „deadheading”-nek nevez, talán a legfontosabb metszési feladat a vegetációs időszak alatt. Amikor egy virág elhervad, a növény természetes életciklusának megfelelően a magképzésre kezdi fordítani az energiáit. A célja, hogy utódokat hozzon létre, és ezzel biztosítsa a faj fennmaradását. Ez a folyamat azonban rengeteg energiát von el a növénytől, amit egyébként új virágok fejlesztésére fordíthatna.

Ha az elszáradt virágfüzéreket levágjuk, mielőtt magot érlelnének, becsapjuk a növényt. Mivel nem tudta befejezni a szaporodási ciklust, újra megpróbálja, és újabb virágokat fog hozni. Ezzel az egyszerű trükkel a skarlátpiros zsályát folyamatos virágzásra ösztönözhetjük a nyár elejétől egészen az első őszi fagyokig. A „deadheading” tehát nemcsak a növény esztétikai megjelenését javítja az elszáradt részek eltávolításával, hanem biológiailag is serkenti a további virágprodukciót.

AJÁNLÓ ➜  A skarlátpiros zsálya ültetése és szaporítása

A műveletet egy éles ollóval vagy metszőollóval végezd. A teljes elhervadt virágfüzért vágd le a szárával együtt. A vágást ne közvetlenül a virág alatt, hanem lejjebb, az első egészséges, teljes méretű levélpár fölött ejtsd meg. Az itt található levélhónaljból a növény új hajtást fog fejleszteni, amelynek a végén szintén virág jelenik majd meg. Ez a módszer segít a növénynek rendezett és kompakt maradni, elkerülve a csupasz, felkopaszodott virágszárak kialakulását.

Ezt a tisztogató metszést hetente legalább egyszer, de a virágzás csúcsán akár gyakrabban is érdemes elvégezni. Tervezz be egy rendszeres kerti sétát, amely során átvizsgálod a növényeidet és eltávolítod az elhervadt részeket. Minél következetesebben végzed ezt a feladatot, annál látványosabb lesz az eredmény. A levágott virágokat gyűjtsd össze és komposztáld, feltéve, hogy nem mutattak betegségre utaló jeleket.

Szezon közbeni és őszi visszavágás

A nyár közepén, általában július végén vagy augusztus elején, előfordulhat, hogy a skarlátpiros zsálya, különösen az első nagy virágzási hullám után, kissé megfárad, szétesővé, rendezetlenné válik. Ilyenkor egy erőteljesebb visszavágással megfiatalíthatod a növényt, és egy második, bőséges őszi virágzásra ösztönözheted. Ez a „fiatalító metszés” azt jelenti, hogy a növény hajtásainak körülbelül az egyharmadát-felét visszavágod. Ez a beavatkozás serkenti az új, erőteljes hajtások növekedését, amelyek tele lesznek friss virágokkal.

A szezon közbeni metszés után fontos, hogy a növényt alaposan megöntözd és adj neki egy adag virágzást serkentő, foszforban és káliumban gazdag tápoldatot. Ez segít neki a regenerálódásban és az új hajtások gyors kifejlesztésében. Bár ez a drasztikusabbnak tűnő metszés rövid időre leállítja a virágzást, a növény néhány héten belül megújul, és az ősz folyamán egy sokkal dúsabb, egészségesebb és gazdagabban virágzó bokorrá fejlődik, mintha hagytad volna a régi, elöregedett hajtásokon sínylődni.

Mivel a skarlátpiros zsályát hazánkban jellemzően egynyáriként nevelik, az őszi visszavágásnak általában nincs szerepe, a növényt az első fagyok után egyszerűen eltávolítjuk a kertből. Ha azonban megpróbálkozol a növény átteleltetésével, akkor az őszi metszés kulcsfontosságú. Mielőtt bevinnéd a növényt a teleltető helyiségbe, az első fagyok előtt vágd vissza a hajtásait körülbelül a felére vagy kétharmadára. Ez csökkenti a méretét, így könnyebben kezelhető lesz, és redukálja a párologtató felületet, amihez a téli nyugalmi időszakban a gyökérzetnek kevesebb vizet kell biztosítania.

AJÁNLÓ ➜  A skarlátpiros zsálya vízigénye és öntözése

A teleltetésre szánt növény őszi metszésekor távolíts el minden elszáradt, beteg vagy gyenge hajtást. Csak az egészséges, erős szárrészeket hagyd meg. Ez az egészségügyi tisztogatás csökkenti annak a kockázatát, hogy a kórokozók és kártevők a növénnyel együtt a teleltető helyiségbe kerüljenek. A visszavágott, megtisztított növény sokkal nagyobb eséllyel vészeli át a téli hónapokat, és tavasszal erőteljesen tud majd újra kihajtani.

A tavaszi metszés szerepe a teleltetett növényeknél

Az átteleltetett skarlátpiros zsálya számára a tavaszi metszés az újjászületés kulcsa. A téli nyugalmi időszak után, általában március környékén, amikor a növény az első életjeleket mutatja és apró, új hajtások jelennek meg rajta, eljön az ideje a formázó és serkentő metszésnek. Ez a beavatkozás eltávolítja a télen esetlegesen elhalt vagy meggyengült részeket, és erőteljes, új növekedésre sarkallja a növényt, megalapozva az egész szezonra szóló vitalitását és virágzását.

A tavaszi metszés során először is távolítsd el az összes elszáradt, elfagyott vagy betegnek tűnő hajtást egészen az egészséges, élő részig. Ne félj akár erőteljesebben is visszavágni a növényt. A legtöbb esetben az előző évi hajtásokat a talaj felett 10-15 cm-re, azaz néhány rügypárig visszavághatod. Ez a drasztikusnak tűnő lépés arra ösztönzi a növényt, hogy a gyökértörzsből vagy az alsó szárrészekből hozzon teljesen új, életerős hajtásokat, ami egy sokkal dúsabb, kompaktabb bokrot eredményez.

A metszés után, ha szükséges, ültesd át a növényt friss, tápanyagdús virágföldbe. A metszés és az átültetés kombinációja új lendületet ad a növénynek. Helyezd egy világos, meleg helyre, és kezdd el óvatosan, fokozatosan növelni az öntözővíz mennyiségét. A metszés és az újraindulás jelentős energiát igényel, ezért körülbelül 2-3 héttel a metszés után megkezdheted a tápoldatozást egy kiegyensúlyozott NPK arányú tápszerrel, hogy támogasd az új hajtások és a gyökérzet fejlődését.

A tavaszi metszés nemcsak a növény formáját és virágzását javítja, hanem egyben egy egészségügyi ellenőrzés is. Miközben a növényt metszed, alaposan megvizsgálhatod, nincsenek-e rajta a teleltetés során esetlegesen megjelent kártevők vagy betegségek nyomai. Az időben felismert problémákat könnyebb kezelni. Egy jól megmetszett, egészségesen induló teleltetett növény jóval korábban kezd virágozni és sokkal erőteljesebb lesz, mint a tavasszal magról vetett társai.

Ez is érdekelni fog...