Share

A szép szívvirág teleltetése

A szép szívvirág egy rendkívül hálás és a magyarországi éghajlati viszonyokat jól tűrő évelő növény, amely a szabadföldbe kiültetve megbízhatóan télálló. Rizómás gyökérzete, amely a föld alatt vészeli át a hideg hónapokat, tökéletesen alkalmazkodott a mérsékelt övi telekhez. A növény a tél közeledtével egy természetes nyugalmi ciklusba lép: a föld feletti részei, a lombozat és a szárak fokozatosan elszáradnak és elhalnak, a növény pedig minden energiáját a föld alatti raktározó szerveibe vonja vissza. Bár a megerősödött, beállt tövek általában nem igényelnek különösebb téli védelmet, néhány egyszerű, megelőző intézkedéssel még biztonságosabbá tehetjük az áttelelésüket, különösen a frissen ültetett, fiatal példányok vagy a zordabb, hótakaró nélküli telek esetén.

A szabadföldben nevelt szép szívvirágok teleltetésének legfontosabb eleme a természetes folyamatok támogatása. Miután a növény lombozata a fagyok hatására teljesen elszáradt, ne siessünk az eltávolításával. Ezek az elhalt növényi részek, valamint a fákról lehulló avar egy természetes, szigetelő takaróréteget képeznek a növény töve felett. Ez a réteg megvédi a talaj felszínét és a sekélyen elhelyezkedő rizómákat a hirtelen hőmérséklet-ingadozásoktól és a kemény fagyoktól. Tavasszal, a fagyveszély elmúltával, de még az új hajtások megjelenése előtt ezt a réteget óvatosan el lehet távolítani, hogy a talaj felmelegedhessen és a növény könnyebben előbújhasson.

A fiatal, frissen ültetett tövek, amelyeket például ősszel telepítettünk, az első telükön még sebezhetőbbek lehetnek, mivel a gyökérzetüknek nem volt elég ideje mélyre hatolni és megerősödni. Esetükben mindenképpen javasolt egy kis extra védelem. Az elszáradt lombozat eltávolítása után a növény tövét takarjuk le egy 5-10 centiméter vastag mulcsréteggel. Erre a célra kiválóan alkalmas a lombkomposzt, az érett marhatrágya, a szalma vagy a fenyőkéreg. Ez a takarás plusz szigetelést nyújt a fagyok ellen, és segít megőrizni a talaj egyenletesebb hőmérsékletét.

A téli csapadék általában nem jelent problémát a jó vízelvezetésű talajba ültetett szép szívvirág számára, sőt, segít megvédeni a gyökérzetet a kiszáradástól. A probléma a rossz vízelvezetésű, agyagos talajokon jelentkezhet, ahol a téli esők és a hóolvadás pangó vizet eredményezhet. A fagyott, majd felengedő, vízzel telített talaj a rizómák rothadásához vezethet. Ezért kulcsfontosságú, hogy már az ültetéskor gondoskodjunk a megfelelő talajszerkezetről és a jó vízelvezetésről. Ha a talajunk hajlamos a pangó vízre, érdemes a növényt egy enyhe lejtőre vagy magasított ágyásba ültetni.

A téli védelemhez használt mulcsot tavasszal, az utolsó kemény fagyok után óvatosan bontsuk le vagy húzzuk félre a növény tövétől. Ez lehetővé teszi, hogy a napfény felmelegítse a talajt, és serkentse az új hajtások növekedését. A komposztból vagy trágyából álló mulcs egy részét be is dolgozhatjuk a talaj felső rétegébe, ami egyúttal a tavaszi első tápanyag-utánpótlást is biztosítja a növény számára. Ezzel a gondoskodással a szép szívvirágunk minden tavasszal erőteljesen és egészségesen fog kihajtani.

AJÁNLÓ ➜  A szép szívvirág gondozása

A cserepes szép szívvirág teleltetése

A konténerben, cserépben vagy dézsában nevelt szép szívvirágok teleltetése lényegesen több odafigyelést igényel, mint a szabadföldi társaiké. Ennek oka, hogy a cserépben lévő korlátozott mennyiségű föld és a gyökérzet sokkal jobban ki van téve a külső hőmérséklet-ingadozásoknak. A gyökérlabda könnyen és teljesen átfagyhat, ami a gyökerek elhalásához és a növény pusztulásához vezet. Ezért a cserepes példányokat nem szabad egyszerűen a kertben hagyni a tél folyamán védelem nélkül.

A legbiztosabb és legegyszerűbb módszer a cserepes növények fagymentes, de hűvös helyen történő teleltetése. Ideális helyszín lehet egy pince, egy fűtetlen garázs, egy hűvös lépcsőház vagy egy beépített, fűtetlen veranda. A lényeg, hogy a hőmérséklet stabilan fagypont felett, de alacsonyan, ideálisan 0 és 10 Celsius-fok között maradjon. A túl meleg, fűtött szobai teleltetés nem megfelelő, mert megzavarja a növény természetes nyugalmi ciklusát, és idő előtti, gyenge hajtásképzésre ösztönözheti.

A teleltetésre bevitt növények gondozása minimális. A nyugalmi időszakban a fényigényük is lecsökken, így a sötétebb helyek, mint egy pince, is tökéletesen megfelelnek. Az öntözést drasztikusan le kell csökkenteni. A téli hónapok alatt elegendő 4-6 hetente egy nagyon kevés vizet adni a növénynek, éppen csak annyit, hogy a földlabdája ne száradjon ki teljesen csontszárazra. A túlöntözés a téli nyugalmi fázisban a leggyakoribb hiba, ami szinte biztosan a rizómák rothadásához vezet.

Tavasszal, amikor a kinti hőmérséklet tartósan fagypont fölé emelkedik, és az éjszakai fagyok veszélye már nem áll fenn, a növényt fokozatosan szoktassuk vissza a kinti körülményekhez. Először egy védett, árnyékos helyre tegyük ki néhány órára, majd napról napra növeljük a kint töltött időt és a kapott fény mennyiségét. Ezzel egy időben az öntözést is kezdjük el fokozatosan növelni. A hirtelen, szoktatás nélküli kirakás a tűző napra sokkot okozhat a növénynek és megégetheti a friss hajtásokat.

Szabadtéri teleltetés cserepes növényeknél

Amennyiben nincs lehetőségünk a cserepes szép szívvirág fagymentes helyen történő teleltetésére, megpróbálkozhatunk a védett, szabadtéri átteleltetéssel is, bár ez a módszer nagyobb kockázattal jár és alapos előkészületeket igényel. A cél az, hogy a gyökérlabdát a lehető legjobban leszigeteljük a hideg ellen. Válasszunk egy szélvédett helyet a kertben, ideálisan egy déli vagy nyugati fal tövében, ahol a növény védve van a fagyos északi széltől.

AJÁNLÓ ➜  A szép szívvirág fényigénye

A cserép szigetelése kulcsfontosságú. A cserepet állítsuk egy hungarocell lapra vagy egy vastag deszkára, hogy alulról is védve legyen a talaj hidegétől. Ezután a cserép oldalát csomagoljuk be több réteg szigetelőanyaggal. Erre a célra használhatunk buborékfóliát, jutazsákot, régi pokrócokat vagy speciális, növények teleltetésére szolgáló thermo fóliát. A lényeg, hogy a szigetelőréteg vastag legyen, és szorosan illeszkedjen a cserép oldalához.

Egy másik hatékony módszer a „cserép a cserépben” technika, ahol a növénnyel teli cserepet egy nagyobb dézsába állítjuk, és a két edény közötti teret feltöltjük szigetelőanyaggal, például szalmával, lehullott lombbal vagy faforgáccsal. A föld felszínét, a növény töve körül, szintén vastagon takarjuk le lombbal vagy szalmával. Egy másik lehetőség, hogy a cserepet egyszerűen besüllyesztjük a földbe egy üres ágyásban. A föld természetes szigetelő képessége megvédi a gyökérlabdát az átfagyástól. Tavasszal a cserepet egyszerűen kiemeljük a földből.

A szabadtéren teleltetett cserepes növények vízellátására is figyelni kell, bár ez bonyolultabb. A téli csapadék néha elegendő, de a fagymentes, enyhébb napokon ellenőrizni kell a föld nedvességét. A teljesen átfagyott földet ne öntözzük. Ha a föld felenged, és száraznak tűnik, egy kevés vizet adhatunk neki, de a túlöntözést itt is kerülni kell. A szabadtéri teleltetés mindig nagyobb kockázatot rejt, különösen a nagyon kemény, tartós fagyokkal járó teleken.

A teleltetésre való felkészítés

A sikeres teleltetés már a vegetációs időszak végén, ősszel elkezdődik. Fontos, hogy a növény megfelelő kondícióban, megerősödve menjen a télbe, mivel ez nagyban befolyásolja a tavaszi regenerálódó képességét. Az ősz folyamán már ne trágyázzuk a szép szívvirágot, különösen ne adjunk neki nitrogéndús tápanyagot. A késői trágyázás új hajtások növekedésére serkenthet, amelyek már nem tudnak a fagyokig beérni, és könnyen visszafagynak, ami legyengíti a növényt és kaput nyit a fertőzéseknek.

Hagyjuk, hogy a növény lombozata természetes úton, fokozatosan sárguljon el és száradjon le. Ne vágjuk le a még zöldellő leveleket, mert azok a fotoszintézis révén még fontos tápanyagokat termelnek, amelyeket a növény a rizómáiban raktároz el a téli időszakra. Ezek a raktározott tápanyagok biztosítják az energiát a tavaszi kihajtáshoz. A lombozatot csak akkor távolítsuk el, ha már teljesen elszáradt és megbarnult.

Az őszi időszakban csökkentsük az öntözést. Ahogy a növény a nyugalmi állapotba való átmenetre készül, a vízigénye is csökken. A talaját hagyjuk kissé kiszáradni az öntözések között. Ez a folyamat szintén segíti a növény felkészülését a hidegebb, szárazabb téli körülményekre. Az őszi nagytakarítás során a növény környékét tisztítsuk meg a gyomoktól és az esetlegesen fertőzött növényi maradványoktól, de a tiszta, egészséges avart nyugodtan hagyjuk a helyén, mint természetes takarót.

AJÁNLÓ ➜  A szép szívvirág ültetése és szaporítása

A tőosztásra vagy átültetésre az ősz szintén megfelelő időpont, de ezt a munkát ne hagyjuk túl későre. Fontos, hogy a növénynek legyen ideje legalább 4-6 hétig gyökeresedni az új helyén az első komolyabb fagyok beállta előtt. A túl későn bolygatott növényeknek nincs idejük megerősödni, és sokkal érzékenyebbek a téli károsodásra. Az időben elvégzett őszi ültetés után a fiatal töveket az első telükön mindenképpen takarjuk mulccsal.

Teendők a tél elmúltával

A tél végén, a tavasz közeledtével a szép szívvirág lassan felébred a téli álmából. A teleltetési időszak utolsó fázisa a növény felkészítése az új vegetációs időszakra. A szabadföldben teleltetett növények esetében az első teendő a téli takaróréteg eltávolítása. Amikor az utolsó kemény fagyok veszélye elmúlt, általában március környékén, óvatosan gereblyézzük le a növény tövéről a vastagabb lombtakarót és a téli mulcsot. Ez lehetővé teszi, hogy a napsugarak felmelegítsék a talajt, ami serkenti a rizómákból előtörő új hajtásokat.

Ez a tavaszi tisztogatás egyben jó alkalom a gyomok eltávolítására és a talaj felszínének enyhe fellazítására is. Ekkor szórhatunk ki egy vékony réteg friss komposztot a növény köré, ami biztosítja a kezdeti növekedéshez szükséges tápanyagokat. Az első zsenge hajtások megjelenésekor legyünk különösen óvatosak, mert nagyon törékenyek. A csigák is éppen ebben az időszakban ébrednek fel, és előszeretettel fogyasztják a friss szívvirág hajtásokat, ezért érdemes már ekkor elkezdeni a védekezést ellenük.

A cserépben, fagymentes helyen teleltetett növényeket fokozatosan kell visszaszoktatni a kinti körülményekhez. Ne tegyük ki őket hirtelen a teljes napfényre és a hideg éjszakákra. A szoktatás (edzés) folyamata egy-két hétig is eltarthat. Kezdetben csak nappalra, egy védett, árnyékos helyre tegyük ki a cserepet, majd éjszakára vigyük vissza. Fokozatosan növeljük a kint töltött időt és a fény mennyiségét. Ezzel párhuzamosan az öntözést is kezdjük el növelni, ahogy a növény egyre több levelet hoz.

A tavaszi újrainduláskor ellenőrizzük a növény állapotát. Ha a cserépben teleltetett növény kinőtte az edényét, ez a legjobb időszak az átültetésre egy nagyobb cserépbe, friss, tápanyagdús virágföldbe. A szabadföldi töveknél is megfigyelhetjük, hogy szükség van-e már tőosztásra a tő megfiatalítása érdekében. A gondos tavaszi indítás megalapozza a növény egész éves egészséges fejlődését és a nyár eleji bőséges, látványos virágzást.

Ez is érdekelni fog...