Share

A tollas celózia fényigénye

A tollas celózia vibráló színeinek és gazdag virágzatának egyik legfontosabb feltétele a megfelelő mennyiségű és minőségű fény. Ez a trópusi származású növény kimondottan fényigényes, a napfény energiája elengedhetetlen a fotoszintézishez, amely a növekedés és a virágképzés alapját képezi. A fény mennyisége, időtartama és intenzitása közvetlenül befolyásolja a növény habitusát, a levelek színét, a szárak erősségét és legfőképpen a virágok számát és színének élénkségét. A megfelelő fénnyel való ellátás ezért a sikeres celózianevélés egyik alappillére, amelyet már a helyszín kiválasztásakor figyelembe kell venni.

A tollas celózia optimális fejlődéséhez napi legalább 6-8 óra közvetlen, teljes napfényre van szüksége. Ez azt jelenti, hogy a nap folyamán ennyi ideig kell a nap sugarainak akadálytalanul érniük a növény leveleit. Az ilyen körülményeket leginkább egy déli, délnyugati vagy nyugati fekvésű virágágyásban, teraszon vagy ablakpárkányon tudjuk biztosítani. A bőséges napsütés hatására a növény kompakt, bokros növekedésű lesz, erős, vastag szárakat és sötétzöld, egészséges lombozatot fejleszt. A fényenergia teszi lehetővé a bőséges virágképződést is.

A fény nemcsak a virágok mennyiségét, hanem azok minőségét, színének intenzitását is meghatározza. A tollas celózia élénkpiros, narancs, sárga vagy rózsaszín virágai teljes pompájukban csak elegendő napsütés hatására ragyognak. A fény hiánya a pigmentek, különösen az antociánok (amelyek a piros és rózsaszín árnyalatokért felelősek) termelődésének csökkenéséhez vezet, aminek következtében a virágok fakóbbá, színtelenebbé válnak. A maximális díszítőérték eléréséhez tehát a lehető legnaposabb helyet kell biztosítanunk a növény számára.

Bár a tollas celózia szereti a napot, a fiatal, frissen kiültetett palántákat vagy a teleltetésből éppen csak kikerült növényeket óvni kell a hirtelen, erős napsugárzástól. A beltéri, védett körülményekhez szokott levelek könnyen megéghetnek, ha azonnal a tűző déli napra helyezzük őket. Ilyenkor fokozatos szoktatásra van szükség, amely során napról napra növeljük a közvetlen napfényben töltött időt. Ez a folyamat, az úgynevezett edzés, segít a növénynek alkalmazkodni az erősebb UV-sugárzáshoz és megelőzi a levelek perzselődését.

AJÁNLÓ ➜  A tollas celózia teleltetése

A fényhiány tünetei

A fényhiány a tollas celózia esetében egyértelmű és jellegzetes tüneteket produkál, amelyeket könnyű felismerni. Az egyik legszembetűnőbb jel az etioláció, vagyis a növény megnyúlása. A celózia a fény felé törekedve a szárait a normálisnál hosszabbra növeszti, a szárcsomók (nóduszok) közötti távolság megnő. Ez a jelenség gyenge, vékony, elhajló szárakat eredményez, amelyek nehezen tudják megtartani a lombozatot és a később esetlegesen kifejlődő virágokat. Az ilyen növény felkopaszodottnak, nyúlánknak tűnik.

A fényhiány másik árulkodó jele a levelek elváltozása. A levelek a normális, élénk sötétzöld szín helyett halványzölddé, sárgászölddé válnak a klorofill (a zöld színtest) termelődésének csökkenése miatt. A levelek mérete is kisebb lehet, és a növény általános vitalitása csökken. A legalsó levelek gyakran elsárgulnak és lehullanak, mivel a növény a kevés rendelkezésre álló energiát a felső, fiatalabb hajtások felé koncentrálja, amelyek közelebb próbálnak kerülni a fényforráshoz.

A legfájdalmasabb következmény a virágzás csökkenése vagy teljes elmaradása. A fényenergia hiányában a növény nem képes elegendő tápanyagot előállítani a virágképzéshez, ami egy rendkívül energiaigényes folyamat. Félárnyékos helyen a tollas celózia lehet, hogy hoz néhány kisebb, jelentéktelen virágot, de a fajtára jellemző dús, látványos, tollas virágfüzérek kialakulása elmarad. Ha a növény egyáltalán nem virágzik, az esetek többségében a fényhiány a legfőbb ok.

A fényhiányos növények általános egészségi állapota is leromlik, és fogékonyabbá válnak a betegségekre és a kártevőkre. Egy gyenge, megnyúlt növény nehezebben tud védekezni a gombás fertőzések, például a lisztharmat ellen, és vonzóbb célpontot jelent a szívogató kártevők, mint a levéltetvek számára is. Ezért a megfelelő fényviszonyok biztosítása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a növényvédelem szempontjából is alapvető fontosságú megelőző lépés. Ha ezeket a tüneteket észleljük, az első teendő a növény áthelyezése egy naposabb helyre.

Fényigény a különböző életszakaszokban

A tollas celózia fényigénye már a csírázásnál megmutatkozik. A magok ugyanis úgynevezett fényre csírázók, ami azt jelenti, hogy a csírázási folyamat beindulásához szükségük van fényre. Ezért a magokat vetéskor nem szabad vastagon földdel takarni; elegendő, ha csak a talaj felszínére szórjuk és enyhén belenyomkodjuk őket. A magvetést egy világos ablakpárkányba helyezve, megfelelő hőmérséklet mellett, a csírázás sikeres lesz. A sötétben tartott magok nem, vagy csak nagyon rossz arányban csíráznak ki.

AJÁNLÓ ➜  A tollas celózia tápanyagigénye és trágyázása

A palántanevelés időszakában a bőséges fény kritikus fontosságú a zömök, erős palánták neveléséhez. A fényhiányos helyen tartott fiatal növénykék gyorsan felnyurgulnak, száruk elvékonyodik, és „kidőlésre” hajlamossá válnak. Ha a természetes fény nem elegendő, például egy borús tavaszi időszakban vagy egy északi fekvésű ablakban, érdemes növénynevelő lámpát használni a pótvilágításra. A lámpát a növények fölött kb. 10-15 cm magasságban helyezzük el, és napi 12-16 órán át működtessük.

A kiültetett, aktív növekedési fázisban lévő növény fényigénye a legmagasabb. A már említett napi 6-8 óra közvetlen napsütés szükséges az erőteljes szár- és levélfejlődéshez, valamint a virágzásra való felkészüléshez. Ebben a szakaszban a növény a lehető legtöbb energiát gyűjti, hogy megalapozza a későbbi bőséges virágprodukciót. Az árnyékos helyre ültetett növények ebben a fázisban maradnak le leginkább a fejlődésben a napos helyen lévő társaikhoz képest.

A virágzási időszakban a fény továbbra is elengedhetetlen a virágok színének fenntartásához és az újabb bimbók képzéséhez. Bár a növény a déli, tűző napot is jól viseli, feltéve, hogy elegendő vizet kap, a legforróbb nyári napokon a délutáni órákban egy enyhe, szórt árnyék akár előnyös is lehet. Ez segíthet megelőzni a talaj túlzott felmelegedését és a növény hőstressz okozta lankadását. Azonban a napi több órás árnyékolás már a virágzás rovására mehet, ezért a részleges árnyéknak valóban csak átmenetinek szabad lennie.

Fényviszonyok a beltéri tartás és teleltetés során

Bár a tollas celóziát elsősorban kerti növényként ismerjük, a törpe növésű fajták rövid ideig szobanövényként is tarthatók. Ebben az esetben a fényigényük kielégítése a legnagyobb kihívás. A lakásban a legvilágosabb helyre, egy déli vagy nyugati ablakba kell helyezni őket, ahol a lehető legtöbb közvetlen napfényt kapják. Még a legvilágosabb ablakpárkányon is kevesebb a fényintenzitás, mint a szabadban, ezért a szobában tartott celózia valószínűleg kevésbé lesz dús és a virágzása sem lesz olyan bőséges.

A mesterséges megvilágítás, vagyis a növénynevelő lámpák használata sokat javíthat a helyzeten. A teljes spektrumú LED lámpák kiválóan alkalmasak a természetes napfény pótlására. A lámpát a növény fölé kell helyezni, és napi 12-14 órán keresztül működtetni. Ez különösen a téli hónapokban lehet hasznos, amikor a természetes fény mennyisége és időtartama jelentősen lecsökken. A mesterséges fény segít megelőzni a növény felnyurgulását és fenntartani a kompakt formáját.

AJÁNLÓ ➜  A tollas celózia ültetése és szaporítása

A teleltetés során a fényigény megváltozik. A cél ilyenkor nem a növekedés serkentése, hanem a növény életben tartása egy nyugalmi, alacsony aktivitású állapotban. Ehhez egy hűvös (5-10°C), de világos helyre van szükség. A fény elengedhetetlen a minimális fotoszintézis fenntartásához, ami segít a növénynek átvészelni a telet. Egy fűtetlen veranda vagy egy világos lépcsőház ablaka ideális lehet. A teljes sötétségben való teleltetési kísérlet szinte biztosan a növény pusztulásához vezet.

A teleltető helyiségben a természetes fény gyakran nem elegendő, különösen a téli hónapok mélyén. Ilyenkor is bevethetünk növénynevelő lámpát, de rövidebb üzemidővel, mint a vegetációs időszakban. Napi 4-6 óra pótmegvilágítás általában elegendő ahhoz, hogy a növény egészséges maradjon a tavaszi ébredésig. Tavasszal, ahogy a növényt újra aktívabb növekedésre ösztönözzük, a megvilágítás időtartamát is fokozatosan növelni kell. A fény tehát a tollas celózia életciklusának minden szakaszában kulcsfontosságú tényező.

Ez is érdekelni fog...