Share

A tollas celózia metszése és visszavágása

A tollas celózia gondozása során a metszés és a visszavágás olyan fontos agrotechnikai műveletek, amelyek jelentősen hozzájárulnak a növény esztétikai megjelenéséhez, egészségéhez és a virágzás bőségéhez. Bár sokan azt gondolják, hogy egy egynyári növénynél a metszés felesleges, a valóságban a tudatosan elvégzett vágásokkal bokrosabb, dúsabb növényt nevelhetünk, meghosszabbíthatjuk a virágzási időszakot, és megelőzhetjük bizonyos betegségek kialakulását. A metszés nem egy bonyolult feladat, de a helyes időzítés és technika ismerete elengedhetetlen a kívánt eredmény eléréséhez. A következőkben részletesen ismertetjük a különböző metszési eljárásokat és azok céljait a növény életciklusa során.

A metszéshez mindig használjunk éles és tiszta szerszámot, például metszőollót, kisméretű ollót vagy akár egy éles kést. A tompa eszközök roncsolják a növény szöveteit, ami nehezebben gyógyuló sebfelületet eredményez, és utat nyithat a kórokozóknak. A szerszámok tisztasága szintén kulcsfontosságú a betegségek terjedésének megakadályozása érdekében. A metszések között, különösen ha egyik növényről a másikra váltunk, érdemes az olló élét alkohollal vagy más fertőtlenítőszerrel áttörölni. Ezzel az egyszerű óvintézkedéssel megelőzhetjük a vírusok vagy gombás betegségek átvitelét.

A vágást mindig egy levél, levélpár vagy oldalhajtás felett, körülbelül fél centiméterrel ejtsük meg. Soha ne hagyjunk hosszú csonkot a vágás felett, mert ez a rész elhalhat és szintén fertőzési forrássá válhat. A metszés során mindig figyeljünk a növény természetes formájára, és próbáljuk azt megőrizni, illetve alakítani. A cél egy arányos, szimmetrikus, bokros habitusú növény kialakítása, amely minden irányban egyenletesen fejlődik.

A metszés nemcsak a növény formázására szolgál, hanem a sérült, beteg vagy elhalt részek eltávolítására is. A sárguló, száradó levelek, a letört hajtások vagy a betegség jeleit mutató részek levágása egy alapvető növényhigiéniai lépés. Ezzel nemcsak a növény esztétikai értékét javítjuk, hanem megakadályozzuk a problémák továbbterjedését és energiát spórolunk a növénynek, amelyet így az egészséges részek fejlesztésére tud fordítani. Ezt a tisztogató metszést a vegetációs időszak alatt folyamatosan végezhetjük, amikor csak szükséges.

Csúcs visszacsípése a bokrosodásért

A bokrosabb, dúsabb növekedés elérésének leghatékonyabb módja a fiatal növény csúcsának visszacsípése, angol szakkifejezéssel „pinching”. Ezt a műveletet akkor kell elvégezni, amikor a palánta már megeredt a kiültetés után, és eléri a körülbelül 15-20 cm-es magasságot. A visszacsípés lényege, hogy a fő hajtás csúcsát, azaz a legfelső 1-2 levélpárt eltávolítjuk. Ezt megtehetjük az ujjainkkal (innen a „csípés” elnevezés) vagy egy tiszta ollóval.

AJÁNLÓ ➜  A tollas celózia ültetése és szaporítása

A fő hajtáscsúcs eltávolításával megszüntetjük az úgynevezett csúcsdominanciát. A növényekben a csúcsrügyben termelődő hormonok (auxinok) gátolják az alatta lévő oldalrügyek kihajtását. Ha a csúcsrügyet eltávolítjuk, ez a gátló hatás megszűnik, és az alvó oldalrügyek, amelyek a levélhónaljakban helyezkednek el, kihajtanak. Ennek eredményeképpen a növény nem egyetlen fő szárral nő tovább felfelé, hanem több, egyenrangú oldalhajtást fejleszt, ami egy sokkal dúsabb, bokrosabb, kompaktabb növényt eredményez.

Bár a visszacsípés néhány héttel késlelteti az első virág megjelenését, a végeredmény kárpótolni fog minket. A bokrosabb növény ugyanis összességében több virágot fog hozni, mivel több virágzásra képes hajtása lesz. Ahelyett, hogy egyetlen nagy, központi virágfejünk lenne, több, bár talán valamivel kisebb méretű virágban gyönyörködhetünk. Ez a módszer különösen ajánlott a magasabbra növő celózia fajtáknál, de az alacsonyabbakon is alkalmazható a teltebb forma eléréséért.

A visszacsípést a vegetáció korai szakaszában csak egyszer kell elvégezni. A későbbiekben, ha a növény valamelyik hajtása túlságosan megnyúlna a többihez képest, azt is visszavághatjuk, hogy fenntartsuk a szimmetrikus formát. Ez a formázó metszés segít egy esztétikailag tetszetős, gömbölyded vagy párna alakú növényt nevelni, amely tökéletesen mutat virágágyások szegélyében vagy dézsákban, konténerekben.

Az elnyílt virágok eltávolítása (deadheading)

A virágzási időszak meghosszabbításának és a folyamatos virágprodukció serkentésének legfontosabb eszköze az elnyílt, elhervadt virágok rendszeres eltávolítása. Ez a művelet, az úgynevezett „deadheading”, megakadályozza, hogy a növény a magképzésre fordítsa az energiáit. A növények elsődleges célja a szaporodás, azaz a magérlelés. Ha az elhervadt virágot eltávolítjuk, a növény „úgy érzi”, hogy a szaporodási kísérlete sikertelen volt, ezért újabb virágok nevelésébe kezd, hogy újra megpróbálja a magképzést.

Az elhervadt virágfejeket a virágszárral együtt kell levágni. A vágást a szár mentén lefelé haladva, az első egészséges levélpár vagy oldalhajtás felett ejtsük meg. Ezzel nemcsak a virágzást serkentjük, hanem a növény megjelenését is rendezettebbé, ápoltabbá tesszük. Az elhagyott, barnuló, száradó virágfejek rontják az összképet és táptalajt biztosíthatnak a gombás betegségeknek, például a szürkepenésznek, különösen esős, párás időben.

AJÁNLÓ ➜  A tollas celózia vízigénye és öntözése

A deadheadinget a virágzási szezon alatt folyamatosan, hetente legalább egyszer érdemes elvégezni. Minél következetesebben távolítjuk el a hervadt részeket, a növény annál több energiát tud az új bimbók fejlesztésére fordítani. Ezzel a gondoskodással a tollas celózia virágzása a nyár közepétől egészen az első őszi fagyokig kitarthat, folyamatosan szolgáltatva a színes, látványos virágokat.

Ha a szezon végén magot szeretnénk fogni a növényről a következő évi vetéshez, akkor természetesen hagyjunk meg néhányat a legszebb, legegészségesebb virágfejekből. Ezeket hagyjuk a növényen teljesen beérni és elszáradni. A szezon többi részében azonban a folyamatos deadheading a kulcsa a maximális virághozamnak. Ez az egyszerű, néhány percet igénylő feladat az egyik leghálásabb kertészeti munka.

Metszés vágott virágnak

A tollas celózia nemcsak a kertben mutatós, hanem vágott virágként vázában is rendkívül tartós és dekoratív. Különleges textúrája és élénk színei miatt kedvelt eleme a virágkötészeti kompozícióknak, és szárított virágként is megőrzi formáját és színét. Ha vágott virágnak szánjuk, a metszést a reggeli órákban végezzük, amikor a növény még tele van nedvességgel. Ekkor a legfrissebb és legtartósabb a virág.

A virágokat akkor vágjuk le, amikor a virágzat már teljesen kifejlődött, de még friss, élénk színű. Egy éles késsel vagy metszőollóval vágjuk le a virágszárat a kívánt hosszúságban. A vágás egyben a növény metszését is jelenti, ami újabb oldalhajtások és virágok képzésére ösztönzi azt. A levágott szárakról távolítsuk el az alsó leveleket, amelyek a vázában a vízbe lógnának, mert ezek gyorsan bomlásnak indulnak és elszaporítják a baktériumokat a vízben.

A frissen vágott celóziát azonnal tegyük tiszta vízzel teli vázába. A vízbe tehetünk vágott virágok számára készült tartósító tápoldatot, ami segít megőrizni a virágok frissességét és meghosszabbítja az élettartamukat a vázában. A tollas celózia megfelelő gondozás mellett akár egy-két hétig is szép maradhat a vázában. A vizet pár naponta cseréljük, és a szárak végét kissé vágjuk vissza, hogy a vízfelvétel zavartalan legyen.

AJÁNLÓ ➜  A tollas celózia fényigénye

Szárításhoz a virágokat szintén a teljes nyílás állapotában vágjuk le. A levágott szárakról távolítsuk el az összes levelet, majd csokorba kötve, virággal lefelé lógatva akasszuk fel egy sötét, száraz, jól szellőző helyre, például egy padlásra vagy egy kamrába. A sötét hely segít megőrizni a virágok élénk színét. A száradás általában 2-3 hetet vesz igénybe. Az így kiszárított tollas celózia hónapokig, sőt, évekig díszítheti otthonunkat.

Szezon végi és teleltetés előtti metszés

Az első fagyok közeledtével a szabadföldbe ültetett tollas celózia élete a végéhez közeledik. Ebben az időszakban már nincs szükség formázó metszésre. A szezon végén a növényt egyszerűen hagyhatjuk a helyén, amíg a fagy el nem viszi, majd a fagyok után a maradványokat kihúzhatjuk és komposztálhatjuk. Ez a legegyszerűbb eljárás, mivel a celóziát általában egynyáriként kezeljük.

Amennyiben megpróbálkozunk a konténeres növény teleltetésével, a szezon végi metszés kulcsfontosságú. Mielőtt a növényt a teleltető helyiségbe vinnénk, alaposan vissza kell vágni. A cél a lombfelület csökkentése, hogy a növény a téli, fényszegény időszakban kevesebbet párologtasson és kevesebb energiát használjon fel a lombozat fenntartására. A szárakat vágjuk vissza körülbelül a felükre vagy a kétharmadukra, és távolítsunk el minden virágot és bimbót.

A teleltetés előtti metszés során távolítsuk el az összes sérült, beteg vagy elszáradt levelet és hajtást. Csak az egészséges, erős részeket hagyjuk meg. Ez a drasztikus visszavágás segít a növénynek nyugalmi állapotba vonulni, és csökkenti a kártevők és betegségek áttelelésének esélyét a növényen. A visszavágott növény kevesebb helyet is foglal a teleltetőben.

Tavasszal, a teleltetés után, a növényt újra meg kell metszeni. Ekkor távolítsuk el a tél során esetlegesen elhalt vagy meggyengült hajtásokat. Ez a tavaszi metszés serkenti a növényt az új, erőteljes hajtások növesztésére, amelyek majd a nyári virágzást biztosítják. A sikeresen átteleltetett és szakszerűen megmetszett növény a következő szezonban még dúsabb és erőteljesebb lehet.

Ez is érdekelni fog...