Share

A tollborzfű fényigénye

A tollborzfű, vagyis a Pennisetum nemzetség, a kertek napfényes oldalának egyik leglátványosabb szereplője. Ahhoz, hogy ezek a díszfüvek teljes pompájukban, jellegzetes szökőkútszerű formájukkal és gazdag virágzatukkal díszítsenek, elengedhetetlen a fényigényük pontos ismerete és kielégítése. A tollborzfű alapvetően egy napimádó növény, amely a prérik és szavannák nyílt, napsütötte területeiről származik, így természetes élőhelyének körülményeit igényli a kertben is. A megfelelő mennyiségű és minőségű napfény nem csupán esztétikai kérdés, hanem alapvetően befolyásolja a növény egészségét, növekedési erélyét és télállóságát is.

A tollborzfű optimális fejlődéséhez legalább napi 6-8 óra közvetlen, teljes napsütésre van szüksége. A „teljes napfény” azt jelenti, hogy a növényt a nap nagy részében, különösen a déli órákban, akadálytalanul éri a napsugárzás. Az ilyen körülmények között nevelt növények bokra sűrű, kompakt és erőteljes lesz, a leveleik színe élénk, a virágzatuk pedig bőséges és jól fejlett. A bőséges napfény serkenti a fotoszintézist, ami a növény számára az energiatermelés alapja, így biztosítva a robusztus növekedést és a betegségekkel szembeni ellenállóságot.

A napfény különösen fontos a virágképződés szempontjából. A tollborzfüvek jellegzetes, puha kefére vagy palackmosóra emlékeztető virágbugái a nyár második felében és ősszel jelennek meg, és ehhez a folyamathoz rengeteg energiára van szükségük, amelyet a napfényből nyernek. Árnyékosabb körülmények között a virágzás sokkal gyérebb lehet, vagy akár teljesen el is maradhat. A virágok mérete és sűrűsége is a napfény mennyiségével arányos, ezért a leglátványosabb „felhőket” csak napos helyen várhatjuk.

A napfény a növény habitusát, azaz formáját is alapvetően meghatározza. Elegendő fény hiányában a tollborzfű „etiolálódik”, ami azt jelenti, hogy a fény felé törekedve a hajtásai megnyúlnak, a szárai elvékonyodnak és meggyengülnek. A növény elveszíti szép, ívesen széthajló, kompakt formáját, szétesővé, kócos hatásúvá válik. Az ilyen megnyúlt, gyenge szárak sokkal könnyebben megdőlnek egy erősebb szél vagy eső hatására, ami jelentősen rontja a díszítőértéket.

A vörös és bordó levelű fajták, mint például a népszerű, de fagyérzékeny Pennisetum setaceum ‘Rubrum’, esetében a napfénynek a levélszín intenzitására is döntő hatása van. Ezek a fajták a legszebb, legmélyebb színüket csak teljes napon mutatják. Félárnyékban a lombozatuk kifakul, elveszíti élénk bordó árnyalatát, és visszazöldülhet, jelentősen csökkentve ezzel a különleges díszítőértéküket. Ha tehát a cél a drámai, sötét lombozat, a kert legnaposabb pontját kell kiválasztanunk számukra.

AJÁNLÓ ➜  A tollborzfű teleltetése

A megfelelő termőhely kiválasztása

A kert tervezésekor a tollborzfű számára a legideálisabb hely a déli, délnyugati vagy nyugati fekvésű ágyás, amelyet nem árnyékolnak be fák, magasabb cserjék vagy épületek a nap folyamán. Mielőtt véglegesen döntenél az ültetés helyéről, érdemes egy napon keresztül megfigyelni a területet, és felmérni, hogy a nap különböző szakaszaiban mennyi ideig éri közvetlen napsütés. Ne feledkezzünk meg a környező növények jövőbeli méretéről sem; egy ma még kicsi fa néhány év múlva már komoly árnyékot vethet.

A tollborzfű kiválóan alkalmas szoliter növénynek, azaz magányosan ültetve is remekül mutat, ahol a formája és textúrája teljes mértékben érvényesülhet. Ilyenkor különösen fontos, hogy elegendő teret kapjon, és a nap minden irányból érhesse. Gyakran ültetik nagyobb csoportokba, foltokba is, ahol a hullámzó virágzatuk a préri hangulatát idézi. Ilyenkor is a nyílt, napos területeket részesítsük előnyben, hogy a csoport minden egyes tagja elegendő fényhez jusson.

Kerüljük az északi fekvésű falak tövét vagy a sűrű lombú fák alatti területeket. Bár a tollborzfű elvisel némi félárnyékot, különösen a forróbb éghajlatokon a délutáni tűző naptól való védelem még előnyös is lehet, de a mélyárnyékot egyáltalán nem tolerálja. Az ilyen helyre ültetett növény nemcsak gyengén fog virágozni és felnyurgul, de a folyamatosan nyirkos környezet miatt sokkal fogékonyabb lesz a gombás betegségekre, például a rozsdára és a gyökérrothadásra is.

A fényigény mellett a talaj minőségére is gondolni kell a hely kiválasztásakor. A tollborzfű a jó vízáteresztő képességű talajt kedveli. Egy napos, de pangó vizes hely éppolyan kedvezőtlen számára, mint egy árnyékos, de jó vízelvezetésű terület. Az ideális kombináció a teljes napfény és a laza, levegős talaj, amely gyorsan felmelegszik, és nem tartja vissza a felesleges vizet. Ez a két tényező együttesen biztosítja a növény egészséges és erőteljes fejlődését.

A fényhiány tünetei és következményei

A fényhiány tünetei a tollborzfű esetében meglehetősen egyértelműek, és a kertész számára jelzésértékűek, hogy a növény nem érzi jól magát a jelenlegi helyén. A legszembetűnőbb jel a már említett etioláció, vagyis a felnyurgulás. A növény szárai vékonyabbak, gyengébbek lesznek, és a levelek közötti távolság (az internódiumok) megnő, ahogy a növény a fényforrás felé „nyújtózkodik”. Ennek eredményeképpen a bokor elveszíti kompakt, sűrű formáját, szétesővé és rendezetlenné válik.

AJÁNLÓ ➜  A tollborzfű gondozása

A virágzás csökkenése vagy teljes hiánya egy másik árulkodó jel. A virágrügyek képződéséhez és a virágzatok kifejlődéséhez a növénynek sok energiára van szüksége, amit fényhiányos környezetben nem tud előállítani. Ha a tollborzfüved évről évre alig hoz virágot, miközben a lombozata viszonylag dús, szinte biztos, hogy nem kap elegendő napfényt. A kevés virág, ami mégis kifejlődik, általában kisebb és fakóbb, mint a napon nevelt társaié.

A betegségekre való fokozott fogékonyság szintén a fényhiány következménye lehet. Az árnyékos, hűvösebb és nyirkosabb környezet ideális a gombás kórokozók, például a rozsda számára. Egy legyengült, fényhiánytól szenvedő növény immunrendszere is gyengébb, így kevésbé tud ellenállni a fertőzéseknek. A sűrű, rosszul szellőző, árnyékos lombozatban a gombaspórák könnyen megtelepednek és elszaporodnak.

Hosszú távon a tartós fényhiány a növény teljes leromlásához és pusztulásához vezethet. A gyökérzet gyengévé válik, a télállóság csökken, és a növény nem képes elegendő tartalék tápanyagot elraktározni a következő szezonra. Ha észleled a fényhiány tüneteit, a legjobb megoldás a növény átültetése egy naposabb helyre. Ezt a műveletet kora tavasszal érdemes elvégezni, hogy a növénynek legyen ideje az új helyén megerősödni.

Fény és hőmérséklet kapcsolata

A fényigény szorosan összefügg a növény hőmérsékleti igényeivel is. A tollborzfű egy melegkedvelő (termofil) növény, amely a vegetációs időszakban a magasabb hőmérsékletet preferálja. A bőséges napfény nemcsak a fotoszintézishez szükséges energiát biztosítja, hanem felmelegíti a növényt és a környező talajt is, ami serkenti a gyökérzet aktivitását és a tápanyagfelvételt. Ezért érzi magát a legjobban a déli, napsütötte lejtőkön vagy falak közelében, ahol a hősugárzás is érvényesül.

A nyári hőség és az erős napsütés általában nem okoz problémát a jól begyökeresedett tollborzfű számára, sőt, kifejezetten kedvez a fejlődésének. A növény levelei viaszos bevonattal rendelkeznek, ami segít csökkenteni a párologtatást, így jól viseli a forró, száraz időszakokat is. Az extrém hőségben, különösen, ha az aszállyal párosul, a növekedése lelassulhat, de ez egy természetes védekezési mechanizmus. Megfelelő öntözéssel ilyenkor is egészséges marad.

AJÁNLÓ ➜  A tollborzfű metszése és visszavágása

A dézsában nevelt tollborzfüvek esetében a helyzet némileg más. A sötét színű cserép a tűző napon kritikusan felmelegedhet, ami a gyökerek megégéséhez vezethet. Bár a növény lombja igényli a napot, a gyökérzete a hűvösebb, kiegyenlítettebb hőmérsékletű talajt kedveli. Ezért dézsás növények esetében érdemes lehet világosabb színű cserepet választani, vagy a délelőtti napot biztosítani, de a legforróbb délutáni órákban némi szórt árnyékot adni a cserépnek, például egy nagyobb növény vagy egy napernyő segítségével.

A fény és a hőmérséklet kapcsolata a teleltetés során is fontos. A fagyérzékeny fajták teleltetésekor a világos, de hűvös (5-10 °C) hely az ideális. A fény szükséges ahhoz, hogy a növény életben maradjon, de a hűvös hőmérséklet nyugalmi állapotra készteti, megakadályozva a téli idő előtti kihajtást. A meleg és sötét hely a legrosszabb kombináció, ami a növény gyors pusztulásához vezetne.

Ez is érdekelni fog...