Share

A veresgyűrű som betegségei és kártevői

A veresgyűrű som egy kifejezetten robusztus és ellenálló díszcserje, amely a legtöbb kertben komolyabb növényvédelmi problémák nélkül nevelhető, ez pedig jelentősen hozzájárul népszerűségéhez. Azonban, mint minden élőlény, a som sem sebezhetetlen; bizonyos körülmények között, különösen ha legyengült állapotban van, vagy ha az időjárás kedvez a kórokozók és kártevők felszaporodásának, őt is megtámadhatják különböző betegségek és kártevők. A sikeres növényvédelem alapja a megelőzés, a problémák korai felismerése és a szakszerű, környezetkímélő beavatkozás, amellyel megőrizhetjük a som egészségét és teljes díszítőértékét.

Az egészséges, jó kondícióban lévő növény a legjobb védekezés a betegségekkel és kártevőkkel szemben. A megfelelő termőhely kiválasztása, a jó vízelvezetésű talaj, a kiegyensúlyozott tápanyagellátás és a szakszerű metszés mind hozzájárulnak egy erős, vitális növény kialakításához, amely sokkal kevésbé fogékony a fertőzésekre. A rendszeres metszéssel kialakított szellős korona például megakadályozza a nedvességtartós levegő megrekedését a lomb belsejében, ami jelentősen csökkenti a gombás betegségek kialakulásának esélyét. A megelőző szemlélet tehát a növényvédelmi stratégia alfája és ómegája.

A leggyakoribb problémákat általában a gombás megbetegedések okozzák, amelyek főként a nedves, párás időjárást kedvelik. A különböző levélfoltosodások, a lisztharmat vagy a hajtáselhalást okozó gombák időnként megjelenhetnek a növényen. Ezek a betegségek ritkán okozzák a növény pusztulását, de a lombozat idő előtti elvesztésével, esztétikai károkkal gyengíthetik a somot, ami rontja a kondícióját és a következő évi fejlődését. A fertőzött növényi részek azonnali eltávolítása és megsemmisítése kulcsfontosságú a továbbterjedés megakadályozásában.

A kártevők közül a szívogató rovarok, mint a levéltetvek vagy a pajzstetvek jelenhetnek meg a veresgyűrű somon, különösen a zsenge, tavaszi hajtásokon. Bár komoly kárt ritkán okoznak egy kifejlett, egészséges bokorban, a szívogatásuk torzulásokat okozhat, és a mézharmat ürítésével a korompenész megtelepedésének is kedveznek. A rendszeres ellenőrzés lehetővé teszi, hogy a kártevőket még a tömeges elszaporodásuk előtt észrevegyük, amikor még egyszerűbb, környezetbarát módszerekkel is hatékonyan védekezhetünk ellenük.

Gyakori gombás megbetegedések és azonosításuk

A veresgyűrű somon előforduló gombás betegségek közül talán a leggyakoribbak a különböző kórokozók által okozott levélfoltosodások. Az egyik legismertebb ilyen betegség az antraknózis (Colletotrichum fajok), amely jellemzően a leveleken megjelenő, kerek vagy szabálytalan alakú, barna vagy fekete, gyakran sárga udvarral körülvett foltok formájában jelentkezik. A foltok idővel növekedhetnek, összeolvadhatnak, a közepük kihullhat, ami a levél lyukacsosodásához vezet. Súlyos fertőzés esetén a levelek idő előtt elszáradnak és lehullanak, ami a növény legyengülését okozza.

AJÁNLÓ ➜  A veresgyűrű som ültetése és szaporítása

A lisztharmat egy másik gyakori gombás betegség, amely elsősorban a meleg, párás nyári időszakokban jelent problémát. A fertőzés jellegzetes tünete a leveleken, hajtásokon és akár a virágzaton is megjelenő fehér, porszerű, letörölhető bevonat. A lisztharmat gátolja a fotoszintézist, a fertőzött levelek torzulnak, sárgulnak, majd elszáradnak. Bár a som viszonylag ellenálló, a túlzottan sűrű, árnyékos helyen álló, rosszul szellőző bokrokon nagyobb eséllyel üti fel a fejét.

A botritiszes hajtás- és virágrothadás (Botrytis cinerea), más néven szürkepenész, szintén a csapadékos, hűvös időjárás betegsége. A kórokozó elsősorban a sebeken keresztül (pl. metszési felületek, jégverés) fertőz, és a hajtások, virágok vagy akár a termések elhalását, rothadását okozza. A fertőzött részeken jellegzetes szürke, tömött penészgyep alakul ki. A betegség megelőzése érdekében fontos a sérült, beteg részek azonnali eltávolítása és a szellős korona fenntartása.

A védekezés alapja minden gombás betegség esetében a megelőzés. A lehullott, fertőzött lombot ősszel mindig gyűjtsük össze és semmisítsük meg, mert a kórokozók ezeken telelnek át. A metszést mindig tiszta, fertőtlenített eszközökkel végezzük. Ha a kémiai védekezés elkerülhetetlen, a tavaszi lemosó permetezés (réz- vagy olajtartalmú szerekkel) gyéríti az áttelelő kórokozókat. A vegetációs időszakban pedig a tünetek megjelenésekor, szükség esetén ismételve, felszívódó vagy kontakt gombaölő szerekkel (pl. mankoceb, tebukonazol) védekezhetünk.

A levéltetvek és pajzstetvek elleni védekezés

A levéltetvek a veresgyűrű som leggyakoribb kártevői közé tartoznak, amelyek elsősorban tavasszal, a friss, zsenge hajtásokon és leveleken jelennek meg tömegesen. Ezek az apró, általában zöld vagy fekete színű rovarok a növényi nedvek szívogatásával táplálkoznak. Kártételük nyomán a levelek torzulnak, besodródnak, a hajtásnövekedés lelassul. A szívogatás mellett a levéltetvek mézharmatot ürítenek, ami egy ragacsos bevonatot képez a leveleken, és ezen megtelepszik a fekete korompenész, ami gátolja a fotoszintézist és rontja a növény esztétikai megjelenését.

A levéltetvek elleni védekezésnél a korai felismerés a legfontosabb. A tavaszi hajtásvégeket rendszeresen vizsgáljuk át, és az első kolóniák megjelenésekor azonnal cselekedjünk. Kisebb fertőzés esetén elegendő lehet a tetveket egy erős vízsugárral lemosni a növényről, vagy a fertőzött hajtásvégeket egyszerűen lemetszeni és megsemmisíteni. A természetes ellenségek, mint a katicabogarak, a zöldfátyolkák és a zengőlegyek lárvái szintén nagyban hozzájárulnak a levéltetű-populáció kordában tartásához, ezért a vegyszeres védekezésnél mindig vegyük figyelembe a hasznos szervezetek védelmét.

Amennyiben a biológiai módszerek nem elegendőek, környezetbarát készítményekkel is védekezhetünk. A káliszappan vagy a narancsolaj alapú permetlevek hatékonyan gyérítik a tetveket anélkül, hogy a hasznos rovarokat nagymértékben károsítanák. Ezek a szerek a rovarok testének külső viaszrétegét oldják le, ami a kiszáradásukhoz vezet. A permetezést érdemes a kora esti órákban végezni, és gondoskodni a teljes fedésről, különösen a levelek fonákján. Erős, makacs fertőzés esetén végső megoldásként felszívódó rovarölő szerek (pl. acetamiprid) is bevethetők.

AJÁNLÓ ➜  A veresgyűrű som fényigénye

A pajzstetvek egy másik szívogató kártevőcsoport, amely a som ágain, törzsén és a levelek fonákján telepedhet meg. A rovarokat egy kemény, pajzsszerű viaszváladék védi, ami megnehezíti az ellenük való védekezést. Jelenlétükre a növény gyengülése, a levelek sárgulása és a korompenész megjelenése utalhat. A védekezés leghatékonyabb módja a tél végi, nyugalmi időszakban végzett olajos lemosó permetezés, amely a viaszpajzs alatt áttelelő lárvákat és tojásokat pusztítja el. A nyári védekezés a mozgó lárvák rajzása idején a leghatékonyabb, specifikus rovarölő szerekkel.

Egyéb kártevők és a kártételük felismerése

Bár ritkábban fordulnak elő, a veresgyűrű somot más kártevők is megtámadhatják, amelyek ellen szintén érdemes felkészülni. A takácsatkák például a forró, száraz nyári időszakokban szaporodhatnak fel, különösen a védett, napos helyeken álló növényeken. Ezek a pókszabásúak a levelek fonákján szívogatnak, aminek hatására a leveleken apró, sárgásfehér pontok jelennek meg, a levéllemez pedig fakóvá, bronzos árnyalatúvá válik. Súlyos fertőzés esetén finom, pókhálószerű szövedék is megfigyelhető a leveleken és hajtásokon, a védekezéshez pedig specifikus atkaölő szerekre van szükség.

A vincellérbogár egy másik potenciális kártevő, amelynek mind a kifejlett bogara, mind a lárvája kárt okoz. Az imágó éjszaka aktív, és jellegzetes, karéjozó rágást hagy a levelek szélén, ami elsősorban esztétikai probléma. A valódi, komoly kártételt azonban a talajban élő, „C” alakban görbült, fehéres színű lárvák okozzák, amelyek a gyökereket rágják. A gyökérkártétel a növény lankadásához, sárgulásához, súlyos esetben pusztulásához vezethet. A lárvák ellen nehéz a védekezés, de a talajba juttatható parazita fonálférgeket tartalmazó biológiai készítmények hatékony megoldást jelenthetnek.

A som ágain időnként gubacsok is megjelenhetnek, amelyeket különböző gubacsszúnyog- vagy gubacsdarázsfajok lárvái okoznak. Ezek a kártevők a tojásrakáskor olyan anyagokat juttatnak a növény szöveteibe, amelyek a sejtek rendellenes burjánzását, azaz gubacsok kialakulását idézik elő. A gubacsok változatos formájúak és méretűek lehetnek, de általában nem okoznak jelentős kárt a növény egészében. A védekezés általában a gubacsos hajtásrészek lemetszéséből és megsemmisítéséből áll, hogy megakadályozzuk a következő évi nemzedék kifejlődését.

AJÁNLÓ ➜  A veresgyűrű som gondozása

A rágó kártevők, mint például a különböző hernyók (pl. araszolók, bagolylepkék lárvái) szintén előfordulhatnak a somon, lyukakat rágva a levelekbe. A kártételük általában nem tömeges, így ritkán igényel beavatkozást. Ha a fertőzés mégis jelentőssé válna, a hernyók kézzel is összegyűjthetők, vagy biológiai rovarölő szerrel, például a Bacillus thuringiensis készítménnyel is hatékonyan lehet védekezni ellenük, amely szelektíven csak a lepkefélék hernyóira hat, és kíméli a hasznos szervezeteket.

Integrált és biológiai növényvédelmi megoldások

Az integrált növényvédelem (IPM) egy olyan komplex szemlélet, amely a veresgyűrű som védelme során is a leghatékonyabb és leginkább környezetbarát megközelítés. Ennek lényege, hogy a kémiai növényvédő szerek használatát a lehető legminimálisabbra csökkenti, és előtérbe helyezi a megelőző, agrotechnikai, mechanikai és biológiai módszereket. Az IPM nem a kártevők és kórokozók teljes kiirtására törekszik, hanem arra, hogy a populációjukat a gazdasági vagy esztétikai károkozási küszöb alatt tartsa, fenntartva a kerti ökoszisztéma egyensúlyát.

A biológiai növényvédelem az integrált szemlélet egyik alappillére, amely a kártevők természetes ellenségeinek, például ragadozó és parazita rovaroknak, madaraknak, valamint a kórokozókat elpusztító mikroorganizmusoknak a felhasználásán alapul. A kert madárbaráttá tétele odúk kihelyezésével, a hasznos rovarok (katicák, fátyolkák) számára búvóhelyet és táplálékot biztosító virágos szegélyek telepítése mind hozzájárul a som természetes védelméhez. A kereskedelmi forgalomban kapható hasznos szervezetek, mint a ragadozóatkák vagy a parazita fonálférgek célzottan is bevethetők bizonyos kártevők ellen.

A megelőző agrotechnikai eljárások szintén kulcsfontosságúak. Ide tartozik a rezisztens vagy toleráns fajták választása, a megfelelő térállás biztosítása a jó szellőzés érdekében, a helyes metszési technika alkalmazása, a kiegyensúlyozott tápanyag-utánpótlás és a talajélet javítása szerves anyagokkal. A lehullott lomb összegyűjtése és a gyommentesítés szintén csökkenti a fertőzési nyomást. Ezek a lépések egy erős, egészséges növényt eredményeznek, amely jobban ellenáll a biotikus stresszhatásoknak.

Amennyiben a védekezés mégis elkerülhetetlenné válik, az integrált növényvédelem a szelektív, környezetkímélő készítményeket részesíti előnyben. Ilyenek például a növényi kivonatok (pl. narancsolaj, neemolaj), a káliszappan, vagy a mikrobiológiai készítmények (pl. Bacillus thuringiensis). A széles hatásspektrumú, szintetikus vegyszereket csak végső esetben, célzottan, a kártételi gócokra korlátozva szabad alkalmazni, mindig szigorúan betartva a használati utasításokat és a méhekre való veszélyességre vonatkozó előírásokat. Ez a tudatos hozzáállás biztosítja a som védelmét a környezet minimális terhelése mellett.

Ez is érdekelni fog...