Share

A veresgyűrű som ültetése és szaporítása

A veresgyűrű som telepítése és szaporítása egy hálás kertészeti feladat, amely viszonylag kevés erőfeszítéssel is sikeres lehet, megalapozva ezzel egy hosszú életű és dekoratív cserje jelenlétét a kertben. A növény rendkívüli alkalmazkodóképességének köszönhetően a legtöbb kerti talajon jól érzi magát, azonban az ideális ültetési hely és időpont megválasztása, valamint a talaj szakszerű előkészítése jelentősen hozzájárul a gyors megeredéshez és az erőteljes kezdeti fejlődéshez. A szaporítási módszerek sokfélesége, a dugványozástól a bujtáson át egészen a magvetésig, lehetőséget ad a kertbarátoknak, hogy a saját képességeiknek és lehetőségeiknek megfelelően sokasítsák ezt a csodálatos növényt, és újabb példányokkal gazdagítsák kertjüket vagy osszák meg azt másokkal.

Az ültetés sikere nagyban függ a megfelelő helyszín kiválasztásától. A veresgyűrű som a napos vagy félárnyékos fekvést részesíti előnyben; a téli vesszők élénk piros színe a bőséges napfény hatására lesz a legintenzívebb. Bár elviseli az árnyékosabb körülményeket is, ilyen helyeken a lombozata ritkásabbá válhat, és a hajtások színe fakóbb, zöldesebb maradhat. A talaj tekintetében nem válogatós, de a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag közeget meghálálja. Kerülni kell a szélsőségesen száraz, köves talajokat és a tartósan vízállásos, levegőtlen területeket, ahol a gyökerek könnyen rothadásnak indulhatnak.

A megfelelő méretű ültetőgödör kiásása elengedhetetlen a gyökérzet kényelmes elhelyezéséhez és a kezdeti fejlődéshez. A gödör legyen legalább kétszer olyan széles és másfélszer olyan mély, mint a növény földlabdája vagy konténere. Ez a laza talajréteg lehetővé teszi a gyökerek számára, hogy könnyedén terjeszkedjenek az új környezetben. A kiásott földet érdemes feljavítani érett komposzttal vagy istállótrágyával, hogy a fiatal növény számára biztosítsuk a szükséges tápanyagokat a megeredés időszakában.

Az ültetés során a növényt óvatosan vegyük ki a konténerből, és ha a gyökérzet sűrűn átszőtte a földlabdát, finoman lazítsuk meg az összetekeredett gyökereket, hogy serkentsük az új irányba történő növekedést. Helyezzük a növényt a gödör közepére úgy, hogy a földlabda teteje a környező talajszinttel egy magasságban legyen. A túlságosan mélyre ültetés a gyökérnyak rothadásához vezethet, míg a túl magas ültetés a gyökerek kiszáradását okozhatja. Töltsük vissza a feljavított földet a gödörbe, finoman tömörítsük, majd alaposan, iszapolva öntözzük be, hogy a talaj a gyökerek közé ülepedjen, és ne maradjanak levegős üregek.

Az ideális telepítési időpont megválasztása

A veresgyűrű som telepítésére a legkedvezőbb időszak az ősz, a fagyok beállta előtti hetek, valamint a kora tavasz, a rügyfakadást megelőző időszak. Mindkét időpontnak megvannak a maga előnyei, amelyek közül a helyi klíma és a kertész lehetőségei alapján érdemes választani. Az őszi ültetés mellett szól, hogy a talaj még kellően meleg, ami serkenti a gyökérképződést, így a növény a tél beállta előtt már meg tud kapaszkodni új helyén. Ez a korai gyökérfejlődés biztosítja, hogy a som tavasszal, a vegetációs időszak kezdetén azonnal erőteljes növekedésnek indulhasson.

AJÁNLÓ ➜  A veresgyűrű som teleltetése

Az őszi telepítés további előnye, hogy a hűvösebb, csapadékosabb időjárásnak köszönhetően a növény kevesebb öntözést igényel, mint egy tavaszi vagy nyári ültetés esetén. A természetes csapadék gyakran elegendő a megfelelő talajnedvesség fenntartásához, ami csökkenti a gondozási terheket. Az ősszel elültetett somoknak van idejük alkalmazkodni az új helyükhöz a nyári forróság és szárazság megérkezése előtt, így a következő évben már sokkal ellenállóbbak lesznek a stresszes időszakokkal szemben. Fontos azonban, hogy az ültetésre legalább 4-6 héttel az első komolyabb fagyok előtt sor kerüljön.

A tavaszi ültetés szintén egy kiváló lehetőség, különösen a hidegebb, zordabb telű vidékeken, ahol az őszi telepítés utáni erős fagyok károsíthatnák a még nem eléggé begyökeresedett fiatal növényeket. A tavaszi telepítést a fagyok elmúltával, de még a nagy melegek beállta előtt érdemes elvégezni, általában március-április hónapokban. Ebben az esetben a növénynek az egész vegetációs szezon rendelkezésére áll, hogy megerősödjön, de a nyári hónapokban fokozott figyelmet kell fordítani a rendszeres öntözésre, hogy a gyökeresedést elősegítsük.

A konténeres kiszerelésben vásárolt somok elvileg az egész fagymentes időszakban ültethetők, akár nyáron is. A nyári ültetés azonban nagyobb odafigyelést és több munkát igényel a kertésztől. A nagy melegben a növény sok vizet párologtat, ezért a rendszeres és bőséges öntözés elengedhetetlen a túléléséhez. Ha mégis nyáron ültetünk, válasszunk egy hűvösebb, borús napot, és a telepítés után gondoskodjunk a tő körüli talaj mulccsal való takarásáról a nedvesség megőrzése és a gyökérzóna hűvösen tartása érdekében.

A szaporítás dugványozással

A veresgyűrű som szaporításának egyik legelterjedtebb, legegyszerűbb és leggyorsabb módja a dugványozás. Ez a vegetatív szaporítási eljárás lehetővé teszi, hogy az anyanövénnyel genetikailag teljesen megegyező utódokat hozzunk létre, megőrizve ezzel a fajta minden kedvező tulajdonságát, például a vesszők különleges színét vagy a növekedési habitust. A dugványozáshoz használhatunk fás, félfás és zölddugványokat is, attól függően, hogy az év melyik szakában végezzük a műveletet, és mindhárom módszer jó eséllyel vezet sikerre.

A fásdugványozás a leggyakrabban alkalmazott technika, amelyet a növény nyugalmi időszakában, késő ősztől kora tavaszig végezhetünk. Ehhez válasszunk ki egészséges, egyéves, ceruza vastagságú vesszőket, és vágjunk belőlük 15-20 centiméter hosszú darabokat. A dugvány alsó vágását közvetlenül egy rügy alatt, a felsőt pedig egy rügy felett, ferdén ejtsük meg, hogy könnyen megkülönböztethető legyen a polaritás. A kész dugványokat azonnal eldugványozhatjuk a szabadföldbe, egy jól előkészített, laza szerkezetű ágyásba, vagy kötegekbe kötve, nyirkos homokban, hűvös helyen (pincében, veremben) tárolhatjuk tavaszig.

AJÁNLÓ ➜  A veresgyűrű som fényigénye

A dugványokat úgy kell a földbe helyezni, hogy legalább kétharmad részük a talajfelszín alatt legyen, és csak egy-két rügy látszódjon ki. A talajt finoman tömörítsük a dugványok körül, majd alaposan öntözzük be. A szabadföldi dugványágyást érdemes gyommentesen tartani, és a talajt folyamatosan enyhén nyirkosan tartani a gyökeresedés ideje alatt. A gyökeresedés általában a tavaszi melegedéssel indul meg, és a nyár végére a dugványok már jól fejlett gyökérzettel és hajtásokkal fognak rendelkezni, ősszel pedig akár már a végleges helyükre is ültethetők.

A zöld- és félfás dugványozást a nyár folyamán, júniustól augusztusig végezhetjük. Ehhez az azévi hajtások csúcsi vagy középső részéből vágjunk 10-15 cm-es darabokat. Az alsó leveleket távolítsuk el, csak a felső 2-4 levelet hagyjuk meg, amelyeket félbevágva csökkenthetjük a párologtatást. A dugványok talpát márthatjuk gyökereztető hormonba, majd laza, nedves közegbe (pl. tőzeg és perlit keverékébe) tűzdeljük őket. A sikeres gyökeresedéshez elengedhetetlen a magas páratartalom, amit egy fóliasátorral vagy a cserép fölé borított átlátszó zacskóval biztosíthatunk.

A bujtásos szaporítás módszerei

A bujtás egy másik rendkívül egyszerű és szinte mindig sikeres vegetatív szaporítási módszer, amely különösen alkalmas olyan cserjéknél, mint a veresgyűrű som, amelynek hajlékony, földhöz közeli vesszői vannak. A módszer lényege, hogy a vesszőt nem választjuk le az anyanövényről, hanem egy részét a föld alá vezetjük, ahol az gyökeret ereszt, miközben az anyanövény továbbra is táplálja. Ez a folyamatos tápanyag- és vízellátás garantálja a magas megeredési arányt, így ez a technika még a kezdő kertészek számára is biztonsággal ajánlható.

A legegyszerűbb módszer a közönséges bujtás, amelyet tavasszal vagy kora nyáron érdemes elvégezni. Válasszunk ki egy hosszú, egészséges, alacsonyan növő egyéves vesszőt, és hajlítsuk le a földre. Azon a ponton, ahol a vessző a talajt éri, ássunk egy sekély, 10-15 cm mély árkot. A vesszőnek a föld alá kerülő részén a kérget enyhén megsebezhetjük egy éles késsel, vagy egy rügy alatti részen bevagdossuk, hogy serkentsük a gyökérképződést. Ezt a sebesített részt fektessük az árokba, rögzítsük egy drótkampóval, majd takarjuk be földdel, a hajtás végét pedig hagyjuk a felszín felett, és karózzuk ki függőlegesen.

A földdel borított részt tartsuk folyamatosan enyhén nyirkosan a vegetációs időszak alatt. A bujtvány az anyanövény segítségével fejlődik, és a föld alatti részen néhány hónap alatt elegendő gyökeret fejleszt. A gyökeresedés sikerességét a következő ősszel vagy tavasszal ellenőrizhetjük. Ha a bujtvány már önálló, erős gyökérzettel rendelkezik, egy éles ásóval vagy metszőollóval leválaszthatjuk az anyanövényről, és óvatosan kiemelve a földből, elültethetjük a végleges helyére.

Egy másik, nagyobb számú növény előállítására alkalmas technika a folyamatos vagy árokbujtás. Ezt a módszert akkor alkalmazzuk, ha egyetlen hosszú vesszőből több új növényt szeretnénk nyerni. Ebben az esetben a kiválasztott hosszú vesszőt teljes hosszában egy sekély árokba fektetjük, és rögzítjük. Ahogy a vesszőn lévő rügyekből új hajtások törnek elő és növekedni kezdenek, fokozatosan feltöltögetjük őket földdel. A szezon végére a föld alatti vessző mentén minden hajtás saját gyökeret fejleszt, és az így kapott új növényeket ősszel vagy tavasszal szétválasztva ültethetjük el.

AJÁNLÓ ➜  A veresgyűrű som metszése és visszavágása

Magvetés és a generatív szaporítás kihívásai

A veresgyűrű som magról történő szaporítása, vagyis a generatív szaporítás is egy lehetséges módszer, bár a kertészeti gyakorlatban ritkábban alkalmazzák, mint a vegetatív eljárásokat. Ennek oka, hogy a magról kelt növények tulajdonságai változatosak lehetnek, és nem feltétlenül öröklik az anyanövény kedvező jellemzőit, például a vesszők élénk színét. A magoncok emellett lassabban fejlődnek, és több évbe telik, mire elérik a virágzó- és termőképes kort. Mindazonáltal a magvetés izgalmas kihívás lehet a kísérletező kedvű kertészek számára, és lehetőséget ad új, egyedi tulajdonságokkal rendelkező egyedek létrehozására.

A szaporításhoz a magokat az ősszel beérett, sötétkék vagy fekete színű termésekből kell kinyerni. A bogyókat szedjük le, áztassuk be vízbe néhány napra, majd dörzsöljük át egy szitán, hogy a terméshúst eltávolítsuk a kemény magokról. A megtisztított magokat alaposan szárítsuk meg. A veresgyűrű som magja mély nyugalmi állapotban van, és a csírázásához hideghatásra, azaz rétegzésre (sztratifikációra) van szükség. Ez a természetben a téli fagyok során megy végbe, de mi magunk is utánozhatjuk ezt a folyamatot.

A hideghatás biztosításához a tiszta magokat keverjük össze enyhén nyirkos közeggel, például homokkal, tőzeggel vagy perlittel, és tegyük egy lezárható műanyag zacskóba vagy dobozba. Ezt a keveréket helyezzük hűtőszekrénybe (2-5 °C) körülbelül 3-4 hónapra. A hideg, nedves környezet megtöri a magnyugalmat, és előkészíti a magokat a csírázásra. Fontos, hogy a közeg csak enyhén nyirkos legyen, ne vizes, mert a túlzott nedvesség a magok rothadásához vezethet. Időnként ellenőrizzük a keveréket, és ha szükséges, szellőztessük át.

A hidegkezelés után, kora tavasszal a magokat vessük el egy laza, jó vízelvezetésű vetőközegbe, körülbelül 1-2 cm mélyre. A vetőládát vagy cserepeket tartsuk meleg, világos helyen, és a földjét tartsuk folyamatosan nedvesen. A csírázás általában néhány héten belül megindul, de lehet elhúzódó is. A kikelt magoncokat neveljük tovább, és amikor már elég erősek, és több valódi levelük is kifejlődött, tűzdeljük át őket külön cserepekbe. A fiatal növényeket az első évben érdemes fagymentes helyen teleltetni, mielőtt a következő évben kiültetnénk őket a szabadföldbe.

Ez is érdekelni fog...