Share

A vérszilva betegségei és kártevői

A vérszilva, bár egy viszonylag ellenálló és hálás díszfa, nem sebezhetetlen. Mint a Prunus nemzetség szinte minden tagja, sajnos ő is fogékony bizonyos kórokozókra és kártevőkre, amelyek ronthatják díszítőértékét, és súlyosabb esetben akár a fa egészségét is veszélyeztethetik. A gondos kertész számára elengedhetetlen, hogy ismerje a leggyakoribb problémákat, időben felismerje azok tüneteit, és tisztában legyen a megelőzés és a védekezés leghatékonyabb módszereivel. A növényvédelem alapja a megelőzés, amely egy jó kondícióban tartott, életerős fával kezdődik, hiszen egy ilyen növény sokkal sikeresebben áll ellen a támadásoknak.

A leggyakoribb gombás megbetegedések

A vérszilvát leggyakrabban gombás betegségek támadják meg, melyek közül több is ismerős lehet a gyümölcstermesztők számára. Az egyik legjelentősebb a moníliás hajtás- és virágfertőzés (Monilinia laxa), amely különösen a hűvös, csapadékos tavaszokon okozhat komoly károkat. A fertőzés a virágokon keresztül történik, aminek következtében a virágok és az egész virágcsomó hirtelen megbarnul, elszárad, de a fán marad. A fertőzés a virágnyélen keresztül továbbterjed a hajtásokra, amelyek szintén elhervadnak és elszáradnak, mintha tűz perzselte volna meg őket.

Szintén elterjedt probléma a csonthéjasok levéllikasztó betegsége, ismertebb nevén a sztigminás betegség (Stigmina carpophila). A leveleken apró, 1-3 mm átmérőjű, vörösesbarna, éles szegélyű foltok jelennek meg. Ezeknek a foltoknak a közepe idővel elhal és kiesik, sörétlövésre emlékeztető, lyukacsos levélképet hagyva maga után. Súlyos fertőzés esetén a levelek nagy része károsodhat, ami a fa asszimilációs felületét csökkenti, és korai levélhulláshoz vezethet.

A harmadik gyakori gombás kórokozó a tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans), amely bár inkább az őszibarackról ismert, a vérszilvát is megfertőzheti. A fertőzés hatására a tavaszi fiatal levelek megvastagodnak, felhólyagosodnak, torzulnak, és színük sárgásvörösre változik. A deformálódott levelek később egy fehéres bevonattal borítódnak be, majd elszáradnak és lehullanak. A betegség elsősorban esztétikai kárt okoz, de a korai levélvesztés legyengítheti a fát.

A gombás betegségek elleni védekezés alapja a megelőzés. A legfontosabb lépés a metszés során a szellős, laza koronaforma kialakítása, ami segíti a lombozat gyors száradását, gátolva ezzel a gombaspórák csírázását. Az ősszel lehullott beteg lombozatot és a fán maradt gyümölcsmúmiákat (monília áttelelő formája) mindig gyűjtsük össze és semmisítsük meg. A kémiai védekezés legfontosabb eleme a tél végi, rügypattanás előtti lemosó permetezés réztartalmú (pl. réz-oxiklorid, réz-hidroxid) szerekkel, amelyek a legtöbb áttelelő gombaképletet elpusztítják.

AJÁNLÓ ➜  A vérszilva tápanyagigénye és trágyázása

Szívogató kártevők és az ellenük való védekezés

A vérszilva lédús, fiatal hajtásai és levelei vonzó célpontot jelentenek a különböző szívogató kártevők számára. A leggyakrabban és legnagyobb tömegben a levéltetvek (Aphididae) jelennek meg, különösen a fekete cseresznye-levéltetű. A kártevők a hajtáscsúcsokon és a levelek fonákján telepednek meg, ahol szívogatásukkal gyengítik a növényt, a levelek torzulását, sodródását okozzák. Emellett bőségesen ürítenek mézharmatot, ami egy ragacsos bevonatot képez a leveleken, és amelyen később a korompenész gombák telepednek meg, fekete réteget alkotva és gátolva a fotoszintézist.

A pajzstetvek (Coccoidea), mint például a kaliforniai pajzstetű, szintén komoly problémát okozhatnak. Ezek az apró, mozdulatlan vagy lassan mozgó rovarok egy viaszos pajzs alatt élnek, és az ágakon, a törzsön, valamint a leveleken szívogatnak. Erős fertőzés esetén a fa általános leromlásához, ágelhaláshoz vezethetnek. Jelenlétüket gyakran csak akkor vesszük észre, amikor már nagy számban elszaporodtak. Korai felismerésük a fa rendszeres, alapos szemrevételezésével lehetséges.

A takácsatkák (Tetranychidae) a forró, száraz nyarak kártevői. Ezek a szabad szemmel alig látható, pókszerű élőlények a levelek fonákján szívogatnak, aminek hatására a leveleken apró, sárgásfehér pontok jelennek meg, a lombozat pedig fakóvá, bronzos árnyalatúvá válik. Súlyos esetben a leveleket finom, pókhálószerű szövedék borítja be, és korai levélhullás következik be. A takácsatkák elszaporodásának kedvez a száraz levegő, így a növény környezetének párásítása (pl. a környező növények öntözése) segíthet a megelőzésben.

A szívogató kártevők elleni védekezésben nagy szerepe van a megelőzésnek és a biológiai módszereknek. A tél végi, olajos tartalmú lemosó permetezés (pl. ásványi olaj, repceolaj) bevonatot képez az áttelelő pajzstetű lárvákon és a levéltetű tojásokon, és megfojtja őket. A vegetációs időszakban a levéltetvek ellen hatásosak lehetnek a káliszappanos vagy narancsolajos permetlevek. Fontos a természetes ellenségek, mint a katicabogarak, a zengőlegyek és a fátyolkák védelme és kertbe csalogatása, mivel ezek nagy mennyiségben fogyasztják a levéltetveket. Erős fertőzés esetén felszívódó rovarölő szerek használatára lehet szükség.

Egyéb kártevők és kórokozók

Bár ritkábban fordulnak elő, más kártevők is megkárosíthatják a vérszilvát. A különböző farontó lepkék hernyói a kéreg alá rágva járatokat készítenek, ami a fa gyengüléséhez, súlyosabb esetben ágak vagy akár az egész fa pusztulásához vezethet. Jelenlétükre a kéreg alól kitüremkedő rágcsálék és ürülék (furatliszt) utal. A védekezés ellenük nehézkes, a megelőzés, azaz a fa jó kondícióban tartása és a sebzések elkerülése a legfontosabb.

AJÁNLÓ ➜  A vérszilva fényigénye

Esetenként a rügyeket és a virágokat a különböző ormányosbogarak és a poloskaszagú szilvadarázs is károsíthatja, de ezek a kártételek díszfa esetében általában nem jelentenek komoly problémát. Fontosabb lehet a vadkár, különösen a fiatal fák esetében. A nyulak és az őzek előszeretettel rágják le a fiatal hajtásokat és a kérget a téli időszakban. A kéreg körberágása a fa pusztulását is okozhatja, ezért a fiatal csemeték törzsét érdemes dróthálóval vagy műanyag törzsvédő spirállal védeni.

Baktériumos betegségek is előfordulhatnak, mint például a pszeudomonászos ágelhalás, amely a kéreg rákosodását, mézgásodást és ágak elhalását okozza. A fertőzés általában sebzéseken keresztül történik, így a megelőzésben kulcsfontosságú a szakszerű metszés és a nagyobb sebfelületek kezelése. A baktériumos és gombás betegségek tünetei néha hasonlóak lehetnek, a pontos diagnózis felállításához érdemes lehet szakember segítségét kérni.

A megelőzés érdekében a legfontosabb a fa vitalitásának megőrzése. A megfelelő termőhely, a kiegyensúlyozott tápanyag- és vízellátás, valamint a szakszerű metszés mind hozzájárulnak egy erős, ellenálló növény neveléséhez. Rendszeresen vizsgáljuk át a fát, hogy az esetleges problémákat már a kezdeti fázisban felismerjük. A korai beavatkozás sokkal hatékonyabb, és gyakran elkerülhetővé teszi az erős vegyszerek használatát.

Integrált növényvédelmi stratégiák

Az integrált növényvédelem (IPM) egy olyan szemléletmód, amely a környezet és az emberi egészség kímélése mellett törekszik a kártevők és kórokozók gazdasági kártételi szint alatt tartására. Ez a stratégia nem a vegyszeres kezelésekre, hanem a megelőzésre és a különböző védekezési módszerek kombinált alkalmazására épül. A vérszilva esetében ez azt jelenti, hogy elsősorban az agrotechnikai és biológiai módszereket részesítjük előnyben.

Az agrotechnikai megelőzés része a megfelelő fajta és alany kiválasztása, a napos, szellős termőhely biztosítása, a talajviszonyok optimalizálása és a szakszerű metszés. A helyes tápanyag- és vízellátás szintén elengedhetetlen egy erős, stressztűrő fa neveléséhez. A vetésforgó (bár egy fa esetében ez nem értelmezhető), a növénytársítások és a higiénia (beteg növényi részek eltávolítása) mind az integrált szemlélet részét képezik.

A biológiai védekezés a kártevők természetes ellenségeinek támogatását jelenti. Madárodúk és itatók kihelyezésével, virágos szegélyek ültetésével (amelyek vonzzák a beporzókat és a ragadozó rovarokat) sokat tehetünk a kertünk ökológiai egyensúlyának megteremtéséért. A katicabogarak, zengőlegyek, fátyolkák és ragadozó poloskák hatékonyan gyérítik a levéltetű-populációkat, csökkentve a kémiai beavatkozás szükségességét.

AJÁNLÓ ➜  A vérszilva gondozása

A kémiai védekezés csak akkor indokolt, ha az előző módszerek nem bizonyulnak elegendőnek, és a kártétel mértéke eléri a tűréshatárt. Ilyenkor is törekedjünk a szelektív, környezetkímélő szerek (pl. káliszappan, olajos készítmények, narancsolaj) használatára. A széles hatásspektrumú, méhekre és más hasznos szervezetekre veszélyes rovar- és gombaölő szereket csak a legvégső esetben, a használati utasítások szigorú betartásával alkalmazzuk. A permetezést mindig a méhkímélő időszakban, az esti órákban végezzük.

A permetezés helyes gyakorlata

Amennyiben a kémiai növényvédelem elkerülhetetlenné válik, a hatékonyság és a biztonság érdekében elengedhetetlen a permetezés szakszerű kivitelezése. A legfontosabb a megfelelő időzítés. A megelőző lemosó permetezéseket a nyugalmi időszak végén, fagymentes napon, a rügyek duzzadásától a rügypattanásig terjedő időszakban kell elvégezni. A vegetációs időszakban végzett kezeléseket a kórokozó vagy kártevő biológiájához kell igazítani, és a legjobb a fertőzés korai szakaszában beavatkozni.

A permetlé elkészítésekor mindig pontosan tartsuk be a szer csomagolásán található dózisra és a keverhetőségre vonatkozó utasításokat. Használjunk tiszta vizet, és a bekevert permetlevet minél hamarabb juttassuk ki. A permetezéshez megfelelő, jól működő permetezőgépet használjunk, amely képes a permetlevet apró cseppekre porlasztani, így biztosítva az egyenletes fedést. A cél, hogy a permetlé beborítsa a növény minden védendő részét, beleértve a levelek fonákját és a rejtett zugokat is.

A permetezést mindig szélcsendes időben, lehetőleg a kora reggeli vagy a késő esti órákban végezzük. A nappali hőségben a permetlé gyorsan elpárolog, és a perzselés veszélye is nagyobb. A méhek és más beporzó rovarok védelme érdekében virágzó növényt, illetve a méhek aktív repülési idejében soha ne permetezzünk méhekre veszélyes készítményekkel. A méhkímélő technológia alkalmazása jogszabályi kötelezettség is.

A növényvédelmi munkák során a személyi biztonság a legfontosabb. Viseljünk megfelelő védőfelszerelést: hosszú ujjú ruházatot, gumikesztyűt, védőszemüveget és szükség esetén légzésvédő maszkot. A munka végeztével a permetezőgépet alaposan mossuk ki, a maradék permetlevet és a göngyöleget pedig a szabályoknak megfelelően, veszélyes hulladékként kezeljük. A permetezési napló vezetése segít nyomon követni a felhasznált szereket és a kezelések időpontját.

Ez is érdekelni fog...