Share

A virágos kőris betegségei és kártevői

A virágos kőris, bár a kőrisfajok között az egyik legellenállóbbnak számít, nem teljesen sebezhetetlen a különféle betegségekkel és kártevőkkel szemben. A legtöbb probléma azonban megelőzhető a megfelelő termőhely kiválasztásával és a szakszerű agrotechnikával, hiszen egy jó kondícióban lévő, erős, stresszmentes fa sokkal kevésbé fogékony a fertőzésekre. A megelőzés tehát a növényvédelem alfája és ómegája. Fontos, hogy a kertész rendszeresen szemrevételezze a fáját, és időben felismerje a kóros elváltozások vagy a kártevők jelenlétének első jeleit, mert a korai beavatkozás jelentősen növeli a védekezés sikerességét. A következőkben áttekintjük a virágos kőrist potenciálisan fenyegető leggyakoribb problémákat és az ellenük való védekezés lehetőségeit.

A megelőző növényvédelem alapja a fa optimális életkörülményeinek biztosítása. Ez a napos, meleg fekvés, a jó vízáteresztő, meszes talaj megválasztásával kezdődik. A pangó vizes, levegőtlen közeg gyengíti a gyökérzetet, és kaput nyit a gyökérrothadást okozó kórokozóknak. Az ültetés utáni helyes öntözési gyakorlat, amely a mély gyökérzet kialakulását segíti, szintén növeli a fa ellenálló képességét. A túlzott nitrogéntrágyázás kerülése is fontos, mivel a laza szövetszerkezetű, erőltetetten növesztett hajtások vonzzák a kártevőket és a betegségeket.

A mechanikai sérülések elkerülése szintén a prevenció részét képezi. A fűnyíróval vagy damilos fűkaszával okozott törzssérülések, a szakszerűtlenül végzett metszés során ejtett nagy, roncsolt sebek mind-mind behatolási pontot jelentenek a farontó gombák és más kórokozók számára. A metszést mindig éles, fertőtlenített eszközökkel, a nyugalmi időszakban végezzük, és a nagyobb sebfelületeket kezeljük fasebkezelővel. A fa törzsének védelme fiatal korban a téli fagyrepedések és a vadkár ellen szintén hozzájárul az egészség megőrzéséhez.

A biológiai sokféleség fenntartása a kertben az egyik leghatékonyabb természetes növényvédelmi módszer. Ha vonzzuk és életteret biztosítunk a hasznos ragadozó rovaroknak, mint például a katicabogaraknak, fátyolkáknak, zengőlegyeknek és a ragadozó poloskáknak, valamint a madaraknak, akkor azok hatékonyan kordában tartják a kártevők, például a levéltetvek populációját. Ezt virágos szegélyek, rovarhotelek, madárodúk és itatók kihelyezésével segíthetjük elő. Egy ökológiailag kiegyensúlyozott kertben ritkán van szükség drasztikus vegyszeres beavatkozásra.

Az ősz a megelőzés szempontjából is kritikus időszak. A lehullott, fertőzött lomb összegyűjtése és megsemmisítése (nem komposztálása!) elengedhetetlen, mivel számos gombabetegség kórokozója a lehullott leveleken telel át, és innen fertőz tavasszal újra. Egy őszi, majd egy tavaszi, rügyfakadás előtti lemosó permetezés rezes vagy olajos készítményekkel szintén jelentősen csökkentheti az áttelelő kártevők és kórokozók számát, megalapozva a következő vegetációs időszak egészséges indulását.

Gombás betegségek

A kőrisfajokat Európa-szerte fenyegető legveszélyesebb kórokozó a kőris hajtáshervadást (vagy kőrisvész) okozó Hymenoscyphus fraxineus nevű tömlősgomba. Jó hír azonban, hogy a virágos kőris (Fraxinus ornus) jelentős mértékben ellenállóbb ezzel a betegséggel szemben, mint a hazánkban őshonos magas kőris (Fraxinus excelsior). Ennek ellenére, különösen a legyengült, stresszes állapotban lévő fákon ritkán megjelenhetnek a tünetek: a hajtások csúcsának hirtelen elhervadása, barnulása, majd elhalása, a törzsön és az ágakon narancsos-barnás, besüppedő kéregnekrózisok, valamint a korona fokozatos felkopaszodása. Specifikus gyógymódja nincs, a védekezés a fertőzött részek azonnali eltávolítására és megsemmisítésére, valamint a fa kondíciójának javítására korlátozódik.

AJÁNLÓ ➜  A virágos kőris vízigénye és öntözése

A leveleken megjelenő különféle elváltozásokat is leggyakrabban gombák okozzák. A lisztharmat egy fehér, lisztszerű bevonatot képez a levelek felületén, főleg meleg, párás időben. Bár esztétikailag zavaró és gátolja a fotoszintézist, az idősebb fákat ritkán károsítja súlyosan. A különböző levélfoltosodást okozó gombák (Phyllosticta, Gloeosporium fajok) barna, fekete vagy szürke, gyakran sötét szegélyű foltokat hoznak létre a leveleken. Súlyos fertőzés esetén a levelek idő előtt lehullhatnak. A védekezés mindkét esetben a fertőzött lomb őszi eltávolításán alapul. Erős fertőzési nyomás esetén kéntartalmú (lisztharmat ellen) vagy réztartalmú (levélfoltosságok ellen) szerekkel végzett tavaszi permetezés jöhet szóba.

A gyökér- és törzskorhadást okozó gombák jelentik a legnagyobb veszélyt, mivel ezek gyakran már csak akkor okoznak látványos tüneteket, amikor a fertőzés előrehaladott állapotban van. A pangó vizes talajon a Phytophthora fajok okozta gyökérnyak- és gyökérrothadás a leggyakoribb, amely a fa lankadásához, sárgulásához, majd pusztulásához vezet. A törzsön megjelenő taplógombák (pl. pecsétviaszgomba, lakkostapló) szintén a fa belső szöveteinek korhadását jelzik. Ezek ellen a megelőzés a leghatékonyabb: a jó vízelvezetésű talaj és a törzssérülések elkerülése. A már fertőzött fa általában menthetetlen.

A kéregrák egy másik potenciális probléma, amelyet különböző gombafajok okozhatnak. A fertőzés helyén a kéreg besüpped, elszíneződik, majd elhal, alatta a háncsszövetek is elpusztulnak. A seb körül gyakran sebkallusz képződik, ahogy a fa próbálja a sebet bezárni. A kéregrákos sebek gátolják a nedvkeringést, és ha körbenövik az ágat vagy a törzset, az afeletti rész elhal. A védekezés itt is a fertőzött ágrészeknek az egészséges részig történő visszavágásából és megsemmisítéséből, valamint a metszési sebek gondos kezeléséből áll.

Kártevők és az ellenük való védekezés

A virágos kőrisen leggyakrabban előforduló kártevők a különböző levéltetűfajok. Ezek az apró, általában zöld vagy fekete rovarok a fiatal, lédús hajtások csúcsán és a levelek fonákján telepszenek meg nagy tömegben. Szívogatásukkal gyengítik a növényt, torzítják a leveleket, és az általuk ürített ragacsos mézharmaton megtelepszik a fekete korompenész, amely esztétikailag rontja a fa díszértékét és gátolja a fotoszintézist. A védekezés első lépése a természetes ellenségek (katicák, fátyolkák) támogatása. Erős fertőzés esetén káliszappanos vagy növényi olajos (pl. narancsolaj) lemosó permetezés hatásos lehet.

A pajzstetvek kevésbé feltűnő, de annál makacsabb kártevők. Apró, pajzsszerű viaszpáncéljuk alatt szívogatják a növény nedveit, főként az ágakon és a törzsön. Jelenlétüket gyakran csak a fa gyengülése, a levelek sárgulása vagy a mézharmat megjelenése jelzi. A viaszpáncél megvédi őket a legtöbb kontakt rovarölő szertől. A védekezés ellenük nehézkes; a tél végi, nyugalmi időszakban végzett olajos lemosó permetezés hatékony lehet, mivel az olajréteg megfojtja az áttelelő lárvákat. Kisebb fertőzés esetén a pajzsokat egyenként, kefével vagy alkoholba mártott fültisztítóval is eltávolíthatjuk.

AJÁNLÓ ➜  A virágos kőris ültetése és szaporítása

Bár a virágos kőris ellenállóbb, a kőrisféléket károsító más rovarok is megjelenhetnek rajta. A kőris-gubacsatka (Aceria fraxinivora) a virágzatok torzulását, karfiolszerű megvastagodását okozza. Ezek a gubacsok megbarnulva a télen is a fán maradnak. Bár látványos, a fa egészségére nézve általában nem jelent komoly veszélyt. A védekezés a gubacsok mechanikai eltávolítására és megsemmisítésére korlátozódik. A kőris-díszbogár lárvái a kéreg alatt rágnak jellegzetes, szerpentin alakú járatokat, ami a nedvkeringés megszakításával az ágak vagy akár az egész fa pusztulásához vezethet. Főleg a legyengült, stresszes fákat támadja, így a megelőzés itt is a jó kondíció fenntartása.

A talajban élő kártevők, mint a cserebogárpajorok vagy a drótférgek, elsősorban a fiatal csemeték gyökereit veszélyeztethetik. Rágásukkal gátolják a víz- és tápanyagfelvételt, ami a fiatal fa sárgulásához, visszamaradott fejlődéséhez vezethet. Az ültetés előtti talajfertőtlenítés vagy a talajlakó kártevők ellen hatásos biológiai készítmények (pl. Beauveria bassiana gombát tartalmazó szerek) használata megelőzheti a kártételt. Az idősebb fák kiterjedt gyökérzete már kevésbé van kitéve a pajorok jelentős kártételének.

Nem fertőző, élettani problémák

A virágos kőrisnél gyakran előfordulnak olyan tünetek, amelyeket nem kórokozók vagy kártevők, hanem kedvezőtlen környezeti tényezők, azaz abiotikus stresszhatások okoznak. Ezek felismerése fontos, hogy ne kezdjünk el feleslegesen permetezni. Az egyik leggyakoribb ilyen probléma a napégés, amely a leveleken vagy a törzsön jelentkezhet. A levelek perzselődése, a levélszélek barnulása, száradása gyakran a hirtelen, erős napsütés és a vízhiány együttes hatására következik be. A törzsön, különösen a dél-délnyugati oldalon, a téli napsütés okozhat fagyrepedéseket a kéreg felmelegedése és hirtelen lehűlése miatt.

A tápanyaghiány okozta tünetek szintén ebbe a kategóriába tartoznak. A meszes talajokon gyakori vashiány okozta klorózis, azaz a fiatal levelek erek közti sárgulása jellegzetes élettani probléma. Ezt a magas talaj-pH okozza, ami gátolja a vas felvételét. A probléma vaskelátot tartalmazó készítményekkel orvosolható. Az általános tápanyaghiány a fa gyenge növekedésében, halvány, ritkás lombozatában nyilvánul meg. A helyes diagnózishoz és a célzott tápanyag-utánpótláshoz elengedhetetlen a tünetek pontos ismerete.

A helytelen vízellátás szintén számos problémát okozhat. A tartós vízhiány a levelek lankadásához, sárgulásához és idő előtti lehullásához vezet. A fa megpróbálja csökkenteni a párologtató felületét, hogy túlélje az aszályt. Ezzel szemben a túlöntözés, különösen a rossz vízelvezetésű talajon, a gyökerek fulladásához és rothadásához vezet. A tünetek paradox módon hasonlíthatnak a vízhiányéra (sárgulás, lankadás), mivel a rothadó gyökerek nem képesek vizet felvenni. A helyes diagnózishoz a talaj nedvességtartalmának ellenőrzése elengedhetetlen.

AJÁNLÓ ➜  A virágos kőris tápanyagigénye és trágyázása

A környezeti stresszfaktorok, mint a légszennyezés, a téli sózás vagy a talajtömörödés, szintén gyengíthetik a fát, és fogékonyabbá tehetik a másodlagos fertőzésekre. A városi környezetben a virágos kőris viszonylag jól teljesít, de az út menti sózás a gyökérzónában felhalmozódva károsíthatja a fát. A fa alatti rendszeres taposás, járműforgalom tömöríti a talajt, rontva annak levegő- és vízgazdálkodását, ami a gyökerek lassú pusztulásához vezet. Ezen problémák megelőzése a körültekintő tervezésen és a fa környezetének kíméletes kezelésén múlik.

Integrált növényvédelem a gyakorlatban

Az integrált növényvédelem (IPM) egy olyan komplex szemléletmód, amely ahelyett, hogy kizárólag a kémiai szerekre támaszkodna, előtérbe helyezi a megelőzést és a különféle védekezési módszerek kombinált, okszerű alkalmazását. A cél nem a kártevők és kórokozók teljes kiirtása, hanem a populációjuk olyan szinten tartása, amely már nem okoz gazdasági vagy esztétikai kárt. Ez a megközelítés környezetkímélőbb, fenntarthatóbb és hosszú távon hatékonyabb, mint a naptár szerinti, rendszeres permetezés. A virágos kőris védelme során is ez a stratégia követendő.

Az integrált védekezés piramisának alapját az agrotechnikai módszerek képezik. Ide tartozik a rezisztens fajta (a virágos kőris eleve jó választás) és az egészséges szaporítóanyag kiválasztása, a megfelelő termőhely biztosítása, a vetésforgó (fás szárúaknál a térbeli izoláció), a talaj megfelelő előkészítése és tápanyag-gazdálkodása, valamint a szakszerű metszés. Ezekkel az eljárásokkal egy eleve erős, ellenálló növényállományt hozunk létre, amely kevésbé igényli a későbbi beavatkozásokat.

A piramis következő szintjén a mechanikai és fizikai védekezési módszerek állnak. A virágos kőris esetében ide sorolható a fertőzött növényi részek (ágak, levelek, gubacsok) kézi eltávolítása és megsemmisítése, a pajzstetvek ledörzsölése, a fatörzs védelme hálóval a vadkár ellen, vagy a ragadós hernyóöv használata a törzsön felmászó kártevők ellen. Ezek a módszerek célzottak és környezetkímélőek, bár gyakran munkaigényesebbek.

A biológiai védekezés a kártevők természetes ellenségeinek (parazitoidok, predátorok) és a kórokozók antagonistáinak (hasznos mikroorganizmusok) bevetését jelenti. Ez történhet a természetes populációk megőrzésével és támogatásával (pl. búvóhelyek, táplálékforrások biztosításával), vagy a hasznos szervezetek mesterséges úton történő kibocsátásával. Például a levéltetvek ellen katicabogarak vagy fátyolkalárvák is bevethetők. Ez a módszer rendkívül szelektív és környezetbarát. A kémiai védekezés csak a legvégső esetben, a piramis csúcsán kap helyet, amikor minden más módszer kudarcot vallott, és a kártétel mértéke ezt indokolttá teszi. Ilyenkor is a lehető legkörnyezetkímélőbb, szelektív, a hasznos élő szervezeteket legkevésbé károsító készítményeket kell előnyben részesíteni (pl. káliszappan, növényi olajok, réz, kén). A széles hatásspektrumú, szintetikus rovar- és gombaölő szerek használatát a házikertekben minimalizálni kell.

Fotó: Kiril KapustinCC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...