Share

A virágos som metszése és visszavágása

A virágos som metszése egy olyan kertészeti beavatkozás, amelyet nagy körültekintéssel és mértékletességgel kell végezni. Ez a növény természetes állapotában is egy rendkívül elegáns, festői, rétegesen elhelyezkedő ágrendszerű koronát nevel, és a legtöbb esetben alig vagy egyáltalán nem igényel metszést. A túlzott vagy szakszerűtlen visszavágás könnyen tönkreteheti ezt a természetes szépséget, és a virágzás rovására mehet. A metszés elsődleges célja tehát nem a növény formázása, hanem az egészségének megőrzése, a korona szellősségének biztosítása, és a virágzási potenciál fenntartása, mindezt a lehető legkisebb beavatkozással.

A legfontosabb tudnivaló a virágos som metszésével kapcsolatban, hogy a növény a következő évi virágrügyeit már az előző nyár folyamán, az azévi hajtásokon fejleszti ki. Ez azt jelenti, hogy egy kora tavasszal vagy télen végzett erőteljes metszéssel a virágok nagy részét is eltávolítanánk. A virágos somot ezért, ha szükséges, mindig közvetlenül a virágzás után kell metszeni. Így a növénynek még elegendő ideje van a vegetációs időszak hátralévő részében új hajtásokat fejleszteni, amelyeken a következő évi virágrügyek kialakulhatnak.

A metszéshez mindig használjunk éles, tiszta szerszámokat. Egy tompa metszőolló vagy fűrész roncsolt, tépett sebfelületet hagy, ami nehezen gyógyul és utat nyit a kórokozóknak. Minden használat előtt és után, különösen, ha beteg növényi részeket távolítunk el, fertőtlenítsük a szerszámokat alkohollal vagy hipós oldattal, hogy megakadályozzuk a betegségek átvitelét. A nagyobb, egy-két centiméternél vastagabb ágak eltávolítása után a sebfelületet kezelhetjük fasebkezelő szerrel, bár a legújabb kutatások szerint egy tiszta, sima vágási felület sokszor jobban gyógyul anélkül is.

Mielőtt nekilátnánk a metszésnek, lépjünk hátra néhány métert, és alaposan vizsgáljuk meg a növény formáját, szerkezetét. Próbáljuk megérteni annak természetes növekedési habitusát, és csak a legszükségesebb korrekciókat végezzük el. A cél nem egy szabályos, geometrikus forma kialakítása, hanem a növény természetes szépségének kiemelése és az egészségének megőrzése. A „kevesebb több” elve a virágos som metszésénél hatványozottan igaz.

A metszés helyes időzítése és alapelvei

Ahogy már említettük, a virágos som metszésének legideálisabb időpontja a tavaszi virágzás teljes elvirágzása utáni időszak, általában május végén vagy június elején. Ebben az időpontban a növény már nem virágzik, de még a nyári virágrügy-képződés előtt állunk, így a metszés nem befolyásolja negatívan a következő évi virágzást. A nyugalmi időszakban, télen vagy kora tavasszal végzett metszést kerüljük, kivéve, ha elhalt vagy sérült ágak eltávolításáról van szó.

AJÁNLÓ ➜  A virágos som betegségei és kártevői

A metszés során az első és legfontosabb lépés az úgynevezett szaniter metszés. Ez magában foglalja az összes elhalt, beteg, sérült vagy letört ág eltávolítását. Ezek az ágak nemcsak esztétikailag zavaróak, de fertőzési forrást is jelenthetnek. A beteg vagy elhalt ágakat mindig az egészséges fás részig, egy oldalirányú ág vagy rügy fölött vágjuk vissza. A vágást enyhén ferdén ejtsük meg, hogy a víz le tudjon folyni róla.

A következő lépés a korona szellősségét rontó ágak eltávolítása. Ide tartoznak a befelé, a korona közepe felé növő, a más ágakat keresztező vagy dörzsölő ágak. Ezek eltávolításával javítjuk a légáramlást a korona belsejében, ami segít a lombozat gyors felszáradásában, és ezzel csökkenti a gombás betegségek (pl. antraknózis, lisztharmat) kialakulásának kockázatát. A jobb fényellátottság a korona belsejében is serkenti az új hajtások és virágrügyek képződését.

Szükség lehet a tő- és gyökérsarjak eltávolítására is. A virágos som, különösen az oltott példányok, hajlamosak a gyökérnyakból vagy a talajból közvetlenül a gyökerekről sarjhajtásokat hozni. Ezeket a sarjakat, amint megjelennek, a lehető legalacsonyabban, tőből távolítsuk el, mivel energiát vonnak el a nemes koronarésztől, és rontják a növény formáját. Ne csak a föld felett vágjuk le őket, hanem próbáljuk meg a lehető legközelebb a kiindulási pontjukhoz eltávolítani.

Fiatal növények alakító metszése

A fiatal, frissen ültetett virágos somok esetében az első néhány évben szükség lehet némi óvatos alakító metszésre, hogy megalapozzuk a későbbi stabil és esztétikus koronaformát. A cél nem a drasztikus visszavágás, hanem a növény terelgetése a kívánt forma felé. Ha kis fát szeretnénk nevelni, akkor válasszunk ki egy erős, egyenes központi vezérhajtást (sudár), és a konkurens vezérhajtásokat távolítsuk el. Az alsó ágakat fokozatosan, évről évre távolítsuk el a kívánt törzsmagasság eléréséig.

Ha inkább egy többtörzsű, bokorszerű formát részesítünk előnyben, akkor hagyjunk meg 3-5 erős, jó szögben álló, egymástól megfelelő távolságra lévő törzset, a többit pedig tőből távolítsuk el. A metszést már a faiskolában elkezdhetik, így vásárláskor már eleve választhatunk fa vagy bokor formájúra nevelt példányt. Az alakító metszés során is a legfontosabb a növény természetes, réteges növekedési habitusának tiszteletben tartása.

AJÁNLÓ ➜  A virágos som gondozása

A fiatal növényeknél is el kell távolítani a sérült, beteg, vagy rossz irányba, befelé növő gyenge ágacskákat. Az első években a fő cél a gyökérzet megerősödése és egy stabil vázágrendszer kialakítása. Kerüljük a hajtások visszacsípését vagy a túlzott visszavágást, mert ez csak felesleges sebzést okoz, és megzavarja a növény természetes növekedési ritmusát. Hagyjuk, hogy a növény kifejlessze a fajtára jellemző, egyedi formáját.

Az alakító metszést is a virágzás után végezzük. A beavatkozás után a növénynek legyen ideje regenerálódni és új hajtásokat hozni. A fiatal növények metszése során különösen fontos a türelem. Ne akarjunk egy év alatt tökéletes formát kialakítani. Hagyjuk a növényt fejlődni, és évről évre csak a legszükségesebb korrekciókat végezzük el, finoman irányítva a növekedését.

Idősebb növények ifjító metszése

Az idősebb, esetleg elhanyagolt virágos somok esetében szükség lehet egy erőteljesebb, ifjító metszésre. Ez a beavatkozás akkor indokolt, ha a növény felkopaszodott, a virágzása lecsökkent, a koronája túlságosan besűrűsödött, vagy sok elöregedett, vastag, nem produktív ágat tartalmaz. Az ifjító metszés célja a növény megújítása, az új, erőteljes hajtások növekedésének serkentése, ami a virágzási kedvet is visszahozhatja.

Az ifjító metszést nem szabad egyetlen év alatt elvégezni. A drasztikus visszavágás sokkot okozna a növénynek, és rengeteg vízhajtás (erőteljes, függőlegesen növő, de virágot ritkán hozó hajtás) képződéséhez vezetne. Ehelyett az ifjítást 2-3 évre elosztva, fokozatosan végezzük. Minden évben távolítsuk el az elöregedett, vastag ágak egyharmadát, tőből vagy egy erőteljes oldalágig visszavágva.

Az első évben kezdjük a legrosszabb állapotú, beteg, sérült vagy rossz helyen lévő vastag ágak eltávolításával. A következő években folytassuk a munkát a többi elöregedett ággal, miközben teret adunk a metszések hatására megjelenő új, egészséges hajtásoknak. Ezekből az új hajtásokból válasszuk ki a legéletképesebbeket, és neveljük meg őket az eltávolított ágak helyére, fokozatosan újjáépítve a növény koronáját.

AJÁNLÓ ➜  A virágos som vízigénye és öntözése

Az ifjító metszés során is figyeljünk a korona szellősségére, távolítsuk el a sűrítő, keresztbe növő ágakat. Bár ez a metszési forma erőteljesebb beavatkozást jelent, az időzítése itt is a virágzás utáni időszak. Az erős metszés után a növénynek több vízre és tápanyagra lehet szüksége a regenerálódáshoz, ezért gondoskodjunk a megfelelő öntözésről és egy tavaszi trágyázásról. Egy szakszerűen elvégzett ifjító metszéssel egy idős, elhanyagolt bokor is újjászülethet.

Különleges esetek és kerülendő hibák

Vannak helyzetek, amikor a szokásos metszési szabályoktól el kell vagy el lehet térni. A nyugalmi időszakban végzett metszés általában kerülendő, de a hó vagy vihar által letört, veszélyesen lógó ágakat természetesen bármikor el kell távolítani a további károk és a balesetveszély elkerülése érdekében. Ugyanígy, ha egyértelműen beteg, például antraknózissal fertőzött ágat fedezünk fel, azt is azonnal vágjuk le, évszaktól függetlenül, hogy megakadályozzuk a fertőzés továbbterjedését.

A japán som (Cornus kousa) és hibridjei valamivel jobban viselik a metszést, mint a Cornus florida. Növekedésük gyakran erőteljesebb, ezért esetükben szükség lehet gyakoribb korrekciós metszésre a forma megtartása érdekében. Az alapelvek azonban náluk is ugyanazok: a metszést a virágzás után végezzük, és tartsuk tiszteletben a növény természetes formáját.

A leggyakoribb hiba a virágos som metszése során a túlzott visszavágás és a rossz időzítés. Sokan esnek abba a hibába, hogy kora tavasszal, a többi cserjével együtt metszik meg a somot is, amivel az összes virágrügyet eltávolítják. A másik gyakori hiba a sövénynyíróval történő formára nyírás. Ez a módszer teljesen tönkreteszi a növény elegáns, réteges szerkezetét, és egy sűrű, seprűszerű hajtásrengeteget eredményez, ami ráadásul a gombás betegségek melegágya is.

Ne féljünk tehát békén hagyni a növényt. Ha a virágos somunk egészséges, szépen fejlődik és bőségesen virágzik, akkor valószínűleg nincs szüksége semmilyen metszésre, legfeljebb egy-egy elhalt ágacska eltávolítására. A legjobb metszés sokszor az, amit nem végzünk el. Élvezzük a növény természetes, egyedi szépségét, és csak akkor nyúljunk a metszőollóhoz, ha az a növény egészsége vagy a korona szerkezetének fenntartása érdekében valóban indokolt.

Ez is érdekelni fog...