Share

A vízijácint teleltetése

A vízijácint trópusi, melegkedvelő növény lévén a magyarországi telet a szabadban, a kerti tóban nem éli túl. Az első komolyabb fagyok garantáltan elpusztítják a növényt, ezért ha a következő szezonban is szeretnénk gyönyörködni benne anélkül, hogy új töveket kellene vásárolnunk, gondoskodnunk kell a szakszerű átteleltetéséről. A teleltetés egy viszonylag egyszerű, de odafigyelést igénylő folyamat, amely a növények kiválasztásával és előkészítésével kezdődik, magában foglalja a téli hónapok alatti gondozást, és a tavaszi újraélesztéssel zárul. A sikeres teleltetés kulcsa a megfelelő időzítés, a fagymentes, de hűvös és világos hely, valamint a minimális, de rendszeres gondozás.

Sokan úgy döntenek, hogy a vízijácintot egynyári növényként kezelik, és ősszel egyszerűen hagyják elpusztulni, majd tavasszal újakat vásárolnak. Ez is egy járható út, különösen, ha nincs megfelelő helyünk a teleltetésre. Azonban a saját növényeink átmentése a következő évre nemcsak költséghatékony, hanem egyfajta kertészeti kihívás is, amely siker esetén nagy megelégedéssel tölthet el. Ráadásul így megőrizhetjük a legszebb, legéleterősebb példányainkat.

A teleltetés során a célunk az, hogy a növényt egyfajta nyugalmi állapotban tartsuk, lelassítva az életfolyamatait, de nem leállítva azokat teljesen. A hideg és a csökkentett fénymennyiség hatására a vízijácint növekedése szinte teljesen leáll, és a növény a túlélésre koncentrál. A mi feladatunk az, hogy biztosítsuk azokat a minimális feltételeket, amelyek ehhez a túléléshez szükségesek, anélkül, hogy a növényt idő előtti, erőltetett növekedésre serkentenénk.

Fontos tudni, hogy a teleltetésnek mindig van egy bizonyos kockázata, és még a leggondosabb ápolás mellett is előfordulhatnak veszteségek. Éppen ezért soha ne csak egyetlen növényt próbáljunk meg átteleltetni. Mindig válasszunk ki több, egészséges, közepes méretű példányt, így növelve az esélyét annak, hogy tavasszal legalább néhány életerős tővel kezdhetjük majd a szezont.

A teleltetés szükségessége a mérsékelt égövön

A vízijácint természetes élőhelye a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken, például Dél-Amerikában található, ahol nincsenek fagyos telek. A növény evolúciója során nem kellett alkalmazkodnia a fagypont alatti hőmérséklethez, ezért nincsenek olyan védekező mechanizmusai, mint a mérsékelt övi őshonos növényeknek. A vízijácint sejtnedvei a hideg hatására megfagynak, a jégkristályok pedig szétroncsolják a sejtfalakat, ami a növény teljes és visszafordíthatatlan pusztulásához vezet.

A mérsékelt égövön, így Magyarországon is, a kerti tavak vize télen befagy, vagy legalábbis fagypont közelébe hűl. Még ha a tó mélyebb részei nem is fagynak át teljesen, a vízfelszín és a felső vízréteg hőmérséklete jóval az alá a szint alá süllyed, amit a vízijácint elviselne. A növény már a tartósan 10 °C alatti vízhőmérsékletet is megsínyli, a 0 °C pedig végzetes számára. Ezért a szabadban való áttelelése teljesen kizárt.

AJÁNLÓ ➜  A vízijácint tápanyagigénye és trágyázása

A teleltetés lényege, hogy a növényt a fagyveszélyes időszak előtt kiemeljük természetes közegéből, és egy kontrollált, fagymentes környezetbe helyezzük. Ebben a védett környezetben a növény képes átvészelni a számára kedvezőtlen téli hónapokat anélkül, hogy fagykárt szenvedne. A teleltetés tehát egy mesterséges beavatkozás, amellyel a növény trópusi igényeit és a mi mérsékelt égövi klímánk közötti szakadékot hidaljuk át.

A teleltetés szükségessége egyben felelősséget is ró a kertészre. Ha úgy döntünk, hogy vízijácintot tartunk, akkor vagy fel kell készülnünk a teleltetés feladatára, vagy tudatosan kell azt egynyáriként kezelnünk, és gondoskodnunk kell az ősszel elpusztuló növényi maradványok komposztálásáról. A növény sorsára hagyása és a természetes vizekbe való bejutásának megkockáztatása felelőtlen magatartás, tekintettel a növény invazív természetére.

A növények felkészítése a hideg időszakra

A sikeres teleltetés első lépése a megfelelő növények kiválasztása és azok gondos előkészítése. A műveletet az első fagyok beállta előtt kell elvégezni, általában október folyamán, amikor a levegő és a víz hőmérséklete tartósan 10-15 °C alá süllyed. Ne várjuk meg a legutolsó pillanatot, mert egy váratlan, korai fagy tönkreteheti a teleltetésre szánt állományt. A legjobb, ha a tó vizéből a legszebb, legegészségesebb, közepes méretű töveket választjuk ki.

A kiválasztott növényeket alaposan tisztítsuk meg. Óvatosan távolítsuk el róluk az összes sárguló, sérült vagy elhalt levelet és gyökérrészt. Ez azért fontos, mert ezek a részek a teleltetés során rothadásnak indulnának, ami rontaná a víz minőségét és fertőzési forrást jelentene az egészséges részek számára is. Egy éles ollóval vágjuk vissza a gyökereket is körülbelül a felére, 10-15 cm-es hosszúságúra. Ez megkönnyíti a növény elhelyezését a teleltető edényben.

A megtisztított növényeket érdemes egy rövid időre, körülbelül 10-15 percre egy enyhe fertőtlenítő oldatba, például nagyon híg kálium-permanganátos vízbe (éppen csak halvány rózsaszínű legyen) áztatni. Ez segít elpusztítani a növényen megbúvó esetleges kórokozókat, gombaspórákat és kártevőket, csökkentve a téli tárolás során fellépő problémák kockázatát. Az áztatás után tiszta vízzel öblítsük le a növényeket.

A felkészítés utolsó lépéseként helyezzük a növényeket a teleltetésre szánt edénybe. Ez lehet egy vödör, egy lavór vagy bármilyen más, megfelelő méretű, tiszta tárolóedény. Annyi növényt tegyünk egy edénybe, hogy kényelmesen, ne túl szorosan elférjenek. Töltsük fel az edényt annyi vízzel, hogy a gyökerek teljesen ellepje, és a növények szabadon úszhassanak. A legjobb, ha a tó saját vizét használjuk erre a célra, mert ehhez már hozzászoktak a növények.

AJÁNLÓ ➜  A vízijácint vízigénye és öntözése

Ideális teleltetési körülmények megteremtése

A vízijácint sikeres teleltetésének kulcsa az ideális körülmények biztosítása a téli hónapok alatt. A legfontosabb a megfelelő hőmérséklet. A teleltetésre egy hűvös, de mindenképpen fagymentes helyiség a legalkalmasabb. Az ideális hőmérséklet 10-15 °C között van. Ennél melegebb helyen a növény nem tud nyugalmi állapotba vonulni, és növekedni próbál, ami a téli, gyenge fényviszonyok mellett a felnyurgulásához és legyengüléséhez vezet. Ennél hidegebb helyen pedig fennáll a fagykár veszélye.

A fényviszonyok szintén kritikusak. A vízijácintnak a téli pihenőidőszak alatt is szüksége van fényre a létfenntartáshoz. A teleltetésre ezért egy világos helyet válasszunk, például egy fűtetlen veranda, egy ablakos pince, egy üvegház vagy egy fagymentes garázs ablaka. A közvetlen, erős napsütést kerüljük, a szórt fény a legmegfelelőbb. Ha nem tudunk elegendő természetes fényt biztosítani, akkor mesterséges megvilágításra, például egy növénynevelő lámpa napi néhány órás használatára is szükség lehet.

A teleltetésre használt edényben lévő víz minőségére is oda kell figyelni. Használjunk tiszta vizet, és gondoskodjunk a párolgási veszteség pótlásáról. A száraz levegőjű helyiségekben, például egy fűtött pincében, a páratartalom növelése is fontos lehet. Ezt elérhetjük az edény mellé helyezett vizes tálcákkal, vagy a növény leveleinek időnkénti, finom permetezésével. A magasabb páratartalom segít megelőzni a levelek kiszáradását.

A szellőzésről se feledkezzünk meg. Bár a növény nyugalomban van, a megfelelő légcsere fontos a gombás betegségek megelőzése érdekében. Időnként szellőztessük ki a helyiséget, ahol a növényeket tartjuk, de ügyeljünk arra, hogy ne tegyük ki őket hideg huzatnak. Az ideális teleltetési körülmények együttesen biztosítják, hogy a vízijácint minimális energiaveszteséggel, egészségesen vészelje át a telet.

A teleltetés alatti gondozási feladatok

Bár a vízijácint a téli hónapokban nyugalomban van, ez nem jelenti azt, hogy teljesen magára hagyhatjuk. A teleltetés alatti gondozás minimális, de rendszeres odafigyelést igényel. A legfontosabb feladat a növények állapotának heti rendszerességű ellenőrzése. Vizsgáljuk meg a leveleket, a szárakat és a víz állapotát. Az esetlegesen rothadásnak induló, sárguló leveleket vagy más növényi részeket azonnal távolítsuk el, hogy megelőzzük a fertőzés továbbterjedését.

A vízszintet folyamatosan tartsuk a megfelelő magasságon, hogy a gyökerek soha ne kerüljenek szárazra. A párolgás miatt szükség lehet a víz pótlására. Erre a célra mindig szobahőmérsékletű, állott vizet használjunk. A teleltetés során a növény tápanyagigénye elhanyagolható, ezért soha ne adjunk tápoldatot a vízhez. A trágyázás csak a víz minőségét rontaná és algásodást indítana el.

AJÁNLÓ ➜  A vízijácint ültetése és szaporítása

A víz tisztaságának megőrzése érdekében érdemes a teleltető edényben lévő vizet 3-4 hetente teljesen lecserélni. A vízcsere során óvatosan emeljük ki a növényeket, öntsük ki a régi vizet, mossuk át az edényt, majd töltsük fel friss, szobahőmérsékletű vízzel. Ez a művelet segít eltávolítani a felhalmozódott bomlástermékeket és friss oxigént juttat a közegbe, ami jót tesz a gyökereknek.

Figyeljünk az esetlegesen megjelenő kártevőkre is. A fűtött helyiségek száraz levegője kedvezhet a takácsatkák megjelenésének. Ha kártevőket észlelünk, próbáljuk meg őket mechanikusan, például egy nedves ruhával letörölve eltávolítani. A teleltetés alatti gondoskodás biztosítja, hogy a növények a lehető legjobb állapotban várják a tavaszt és a szabadba való visszatérést.

A tavaszi újraélesztés és kihelyezés

A tavasz közeledtével, ahogy a nappalok hosszabbodnak és a hőmérséklet emelkedik, a teleltetett vízijácintok is lassan éledezni kezdenek. A tavaszi újraélesztés célja, hogy a növényeket fokozatosan felkészítsük az aktív növekedési időszakra és a kerti tóba való visszaköltözésre. Ez a folyamat általában március-április környékén kezdődik. Helyezzük a növényeket egyre világosabb és melegebb helyre, hogy serkentsük a növekedés megindulását.

Ebben az időszakban már elkezdhetjük a tápanyag-utánpótlást is, de csak nagyon óvatosan. Használjunk egy erősen felhígított, vízinövényeknek szánt tápoldatot, a javasolt dózis negyedével-felével kezdve. A fokozatos tápoldatozás segít a növénynek erőt gyűjteni a tavaszi növekedési robbanáshoz. A víz cseréjét is végezzük gyakrabban, akár két hetente is, hogy friss, tápanyagdús közeget biztosítsunk.

A kihelyezés előtti legfontosabb lépés a növények „edzése”, azaz a kinti körülményekhez való fokozatos hozzászoktatása. Amikor az időjárás már megengedi, és a nappali hőmérséklet tartósan 15-20 °C fölé emelkedik, tegyük ki a növényeket napközben a szabadba. Először csak egy félárnyékos, szélvédett helyre, majd napról napra egyre több időre és egyre naposabb helyre. Estére, amíg az éjszakai fagyok veszélye fennáll, vigyük vissza őket a védett teleltető helyre.

A végleges kihelyezésre akkor kerülhet sor, amikor az éjszakai fagyok már biztosan nem fenyegetnek, és a tó vize is felmelegedett legalább 18-20 °C-ra. Ez általában május végén, június elején következik be. Az edzett, megerősödött vízijácintokat ekkor helyezhetjük vissza a tóba, ahol gyorsan alkalmazkodnak, és megkezdik a nyári, intenzív növekedésüket és szaporodásukat, meghálálva a téli gondoskodást.

Ez is érdekelni fog...