Share

A vörös alangfű metszése és visszavágása

A vörös alangfű, ez a méltán népszerű díszfű, viszonylag kevés gondozást igényel, azonban a rendszeres és szakszerű metszés elengedhetetlen ahhoz, hogy évről évre a legszebb formájában díszítse a kertünket. A metszés nem csupán esztétikai kérdés; alapvető szerepet játszik a növény megfiatalításában, az egészséges, erőteljes növekedés serkentésében, és segít kordában tartani a növény nemkívánatos terjeszkedési hajlamait is. Sokan bizonytalanok abban, hogy mikor és hogyan nyúljanak az ollóhoz, pedig a helyes technika elsajátítása egyszerű, és a növény hálásan reagál a gondoskodásra. Ez az útmutató részletesen bemutatja a vörös alangfű metszésének legfontosabb szabályait és gyakorlati fogásait.

A vörös alangfű metszésének legfontosabb és leglátványosabb eleme az évenkénti tavaszi visszavágás. A növény a mérsékelt égövi díszfüvekhez hasonlóan a tél folyamán elveszíti lombozatának színét, az elszárad, megbarnul és nyugalmi állapotba vonul. Ezt az elhalt, tavalyi lombozatot kora tavasszal teljesen el kell távolítani, hogy helyet és fényt biztosítsunk az alulról feltörő új, friss hajtásoknak. Enélkül a beavatkozás nélkül az új hajtások nehezen tudnának áttörni az elhalt levelek sűrű szövevényén, és a növény telepe rendezetlen, ápolatlan benyomást keltene.

A metszésnek nemcsak esztétikai, hanem növényegészségügyi okai is vannak. Az elhalt, nedves lombkorona ideális táptalajt biztosíthat a gombás betegségeknek és menedéket a kártevőknek. A tavaszi visszavágással eltávolítjuk ezeket a potenciális fertőzési forrásokat, és biztosítjuk a növény tövének megfelelő szellőzését, ami segít megelőzni a rothadást és más betegségek kialakulását. Ez a tavaszi „nagytakarítás” tehát a növény megújításának és egészségmegőrzésének kulcsfontosságú lépése.

Egy másik fontos metszési feladat, amely a vörös alangfű ‘Rubra’ fajtájának speciális tulajdonságából ered, a zöld hajtások eltávolítása. A növény hajlamos arra, hogy időnként visszatérjen az alapfajra, és teljesen zöld, agresszíven növő hajtásokat hozzon. Ezeket a reverziós hajtásokat azonnal el kell távolítani tőből, mert ha hagyjuk őket megerősödni, képesek elnyomni és kiszorítani a kertészetileg értékes, lassabban növő vörös lombozatot. Ez a folyamatos karbantartást igénylő feladat biztosítja, hogy a növény megőrizze a fajtára jellemző karakterét.

Összességében tehát a vörös alangfű metszése két fő tevékenységből áll: az évenkénti, teljes tavaszi visszavágásból és a vegetációs időszak alatti, folyamatos zöld hajtás eltávolításból. Ezek a műveletek nem igényelnek különleges szakértelmet, csupán némi odafigyelést és a megfelelő időzítés ismeretét. A következőkben részletesen is megvizsgáljuk ezeket a feladatokat.

AJÁNLÓ ➜  A vörös alangfű fényigénye

A tavaszi visszavágás időzítése és technikája

A vörös alangfű metszésének legfontosabb szabálya az időzítés. A lombozatot soha ne vágjuk vissza ősszel! Bár csábító lehet rendet tenni a kertben a tél beállta előtt, az elszáradt lombozat fontos funkciót tölt be: természetes takaróként védi a növény legérzékenyebb részét, a tövét (koronáját) a téli fagyoktól és a csapadéktól. Emellett a zúzmarás, havas lombozat a téli kertnek is különleges hangulatot kölcsönöz.

A visszavágás helyes időpontja kora tavasszal, a fagyok elmúltával, de még az új hajtások intenzív növekedésének megindulása előtt van. Magyarországon ez az időszak általában február végétől március végéig tart, az adott év időjárásától függően. Figyeljük a növényt: amikor az első apró, zöld vagy vöröses hajtáscsúcsok éppen csak megjelennek a talajszinten, akkor jött el az ideális pillanat. Ha túl korán vágunk, a friss vágási felületet megcsípheti egy kései fagy, ha pedig túl későn, megsérthetjük a már növekedésnek indult új hajtásokat.

A metszés technikája egyszerű. Egy éles, tiszta szerszámmal vágjuk le az összes tavalyi, elszáradt levelet a talaj szintje felett körülbelül 5-10 centiméteres magasságban. Kisebb tövek esetén egy erős metszőolló is elegendő, nagyobb, sűrűbb telepekhez praktikusabb lehet egy kézi sövényvágó olló vagy akár egy akkumulátoros fűkasza használata. A lényeg, hogy a vágás tiszta és határozott legyen, ne tépjük a szárakat.

A visszavágás után a növény töve szabadon marad, készen állva az új szezonra. A levágott, száraz növényi részeket gereblyézzük össze és távolítsuk el. Ezeket az elhalt részeket, ha nem voltak betegség jelei rajtuk, nyugodtan lehet komposztálni, értékes szerves anyagot adva a komposzthoz. A tiszta tő körüli talajt fellazíthatjuk, és egyúttal elvégezhetjük a tavaszi trágyázást is.

A megfelelő szerszámok kiválasztása és karbantartása

A vörös alangfű metszéséhez nincs szükség drága, speciális szerszámokra, de a megfelelő eszközök nagyban megkönnyítik és hatékonyabbá teszik a munkát. Kisebb, fiatalabb tövek esetén egy jó minőségű, éles metszőolló tökéletesen megfelel a feladatra. Válasszunk bypass típusú ollót, amelynek pengéi egymás mellett elcsúszva, ollószerűen vágnak, így tiszta, roncsolásmentes vágási felületet hagynak, ami gyorsabban gyógyul és kevésbé fogékony a fertőzésekre.

AJÁNLÓ ➜  A vörös alangfű vízigénye és öntözése

Nagyobb, idősebb, besűrűsödött telepek esetén a metszőollóval való munka már fárasztó és időigényes lehet. Ilyenkor egy kétkezes sövényvágó olló a legjobb választás. A hosszú nyelek és pengék segítségével egyszerre nagyobb mennyiségű szárat tudunk átvágni, jelentősen felgyorsítva a folyamatot. A sövényvágóval egyenletes, sima felületet tudunk kialakítani a növény töve felett.

A szerszámok élessége és tisztasága kulcsfontosságú. A tompa szerszámok nem vágják, hanem inkább tépik, roncsolják a növény szöveteit, ami lassítja a regenerálódást és kaput nyit a kórokozóknak. Használat előtt mindig ellenőrizzük a pengék állapotát, és ha szükséges, élezzük meg őket. A munka végeztével a szerszámokat alaposan tisztítsuk meg a növényi nedvektől és a rátapadt sártól, majd fertőtlenítsük alkohollal vagy hipós oldattal. Ez különösen fontos, ha több növényt is metszünk egymás után, hogy megelőzzük az esetleges betegségek átvitelét.

A karbantartás része a szerszámok megfelelő tárolása is. A tiszta, szárazra törölt eszközöket tároljuk száraz helyen, hogy megelőzzük a rozsdásodást. A mozgó alkatrészeket időnként érdemes egy csepp olajjal megkenni a sima működés érdekében. A gondosan karbantartott szerszámok nemcsak a munkánkat könnyítik meg, hanem hozzájárulnak növényeink egészségének megőrzéséhez is.

A zöld hajtások kezelése: a fajta tisztaságának megőrzése

A vörös alangfű ‘Rubra’ nevelése során az egyik legfontosabb, folyamatos odafigyelést igénylő karbantartási feladat a zöld, úgynevezett reverziós hajtások eltávolítása. Ezek a hajtások genetikailag azonosak az agresszíven terjedő alapfajjal, és ha hagyjuk őket növekedni, idővel eluralkodnak a kertészetileg értékes vörös részeken. Ennek a „gyomlálásnak” az elvégzése elengedhetetlen a növény hosszú távú díszértékének megőrzéséhez.

A zöld hajtások a vegetációs időszak bármely szakaszában megjelenhetnek, ezért rendszeresen, legalább havonta egyszer vizsgáljuk át a töveket. A zöld hajtásokat könnyű felismerni, mivel színük és gyakran erőteljesebb növekedésük is elüt a környező vöröses levelektől. Minél hamarabb észleljük és távolítjuk el őket, annál könnyebb dolgunk van, és annál kisebb az esélye, hogy a rizómájukkal (föld alatti szárukkal) terjedni kezdenek.

A zöld hajtások eltávolításakor nem elegendő egyszerűen letépni vagy levágni a föld feletti részüket. Ez csak ideiglenes megoldás, a földben maradt rizóma hamarosan újabb hajtásokat fog hozni. A leghatékonyabb módszer, ha egy keskeny pengéjű ásóval, egy gyomkiszedővel vagy egy erős késsel a zöld hajtás mellett a földbe nyúlunk, és megpróbáljuk a hajtást a gyökerével, rizómájával együtt kiemelni a tőből. Óvatosan végezzük a műveletet, hogy a környező vörös részek gyökérzetét a lehető legkevésbé sértsük meg.

AJÁNLÓ ➜  A vörös alangfű gondozása

Ez a beavatkozás talán drasztikusnak tűnik, de elengedhetetlen. Ha egy tő már erősen „visszazöldült”, és sok zöld hajtás jelent meg benne, a legjobb megoldás, ha tavasszal kiemeljük az egész növényt a földből, és egy éles szerszámmal fizikailag leválasztjuk és kidobjuk a zöld részeket a rizómáikkal együtt. A megmaradt, tiszta vörös részeket ezután visszaültethetjük. Ez a radikálisabb megközelítés segít „resetelni” a növényt és megmenteni a fajta tisztaságát.

Metszés a vegetációs időszak alatt és esztétikai igazítások

A tavaszi visszavágáson és a zöld hajtások eltávolításán túl a vörös alangfű a növekedési időszakban általában nem igényel rendszeres metszést. A növény formája természetesen szép, a levelek függőlegesen felfelé törnek, majd kecsesen visszahajlanak. Nincs szükség arra, hogy formára nyírjuk vagy a magasságát korlátozzuk metszéssel.

A vegetációs időszak alatt a metszés leginkább esztétikai célokat szolgál. Előfordulhat, hogy egyes levelek mechanikai sérülés (pl. erős szél, jégverés) vagy egyéb okok miatt elszáradnak, megbarnulnak. Ezeket az elhalt, nem esztétikus leveleket bármikor eltávolíthatjuk, egyszerűen a tövüknél levágva őket. Ez segít fenntartani a növény ápolt, rendezett megjelenését, és megelőzheti, hogy az elhalt részeken betegségek telepedjenek meg.

Ha a vörös alangfű virágot hoz, ami a hazai klímán ritkán, de előfordulhat, a virágzást követően az elnyílt virágzati szárakat is érdemes levágni. A virágai ezüstös, keskeny bugavirágzatok, amelyek nem különösebben látványosak, és energiát vonnak el a növénytől. Az elvirágzott szárak levágásával a növény energiáit a lombozat és a gyökérzet fejlesztésére tudja fordítani.

A növény rizómákkal terjed, és bár a ‘Rubra’ fajta kevésbé agresszív, idővel a telep szélesedhet, és belenőhet a szomszédos ágyásokba vagy a gyepbe. A terjedését a nem kívánt hajtások rendszeres eltávolításával vagy egy ásóval történő körbeszúrásával (gyökérmetszéssel) lehet kordában tartani. Alternatív megoldásként ültetéskor a földbe süllyesztett gyökérgátló fólia használatával eleve megakadályozhatjuk a kontrollálatlan terjedést.

Fotó: Daderot, CC0, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...