Share

A vörös alangfű teleltetése

Az ősz beköszöntével és a hőmérséklet csökkenésével sok kertészben felmerül a kérdés, hogyan készítse fel dísznövényeit a közelgő tél viszontagságaira. A vörös alangfű, ez a nyáron és ősszel lángoló színekben pompázó díszfű, bár viszonylag ellenálló, sikeres átteleltetése mégis igényel némi tudatosságot és előkészületet. A megfelelő teleltetési technikák alkalmazásával biztosíthatjuk, hogy növényünk ne csak túlélje a hideg hónapokat, hanem tavasszal újult erővel, egészségesen és életerősen induljon növekedésnek. A gondos téli felkészítés a befektetés a következő szezon szépségébe, amely megalapozza a vörös alangfű hosszú távú sikerét a kertünkben.

A vörös alangfű mérsékelten télálló növény, ami azt jelenti, hogy a magyarországi éghajlati viszonyokat a legtöbb esetben jól tolerálja, különösen az ország enyhébb telű vidékein. A télállóságát nagyban befolyásolja a növény kondíciója, kora és a termőhelyi adottságok. A legkritikusabb tényező a talaj vízelvezető képessége; a vörös alangfű legfőbb ellensége télen nem is a hideg önmagában, hanem a hideg és a túlzott nedvesség kombinációja. A gyökerek körüli pangó víz, amely megfagy, garantáltan a növény pusztulásához vezet.

A felkészülést a télre már ősszel el kell kezdeni. Az egyik legfontosabb teendő, hogy augusztus végétől már ne adjunk a növénynek nitrogénben gazdag műtrágyát, mert az új, zsenge hajtások képzésére serkentené, amelyeknek már nem lenne idejük beérni a fagyokig. Hagyjuk, hogy a növény a növekedés helyett az energiáit a gyökérzetbe raktározza, felkészülve a nyugalmi időszakra. Az őszi öntözést is csökkentsük, igazodva a hűvösebb időjáráshoz és a gyakoribb természetes csapadékhoz.

Az egyik leggyakoribb hiba, amit a kezdő kertészek elkövetnek, hogy ősszel, esztétikai okokból levágják a növény elszáradó, megbarnuló lombozatát. Ezt semmi esetre se tegyük! Az elszáradt levélzet egy természetes, szigetelő réteget képez a növény töve, a legérzékenyebb növekedési pont (a korona) felett. Ez a „saját takarója” védi a növény szívét a kemény fagyoktól, a hideg széltől és a téli csapadéktól. A lombozatot csak kora tavasszal, az új hajtások megjelenése előtt fogjuk visszavágni.

A téli felkészülés során tehát a legfontosabb a passzív védelem biztosítása. Ellenőrizzük, hogy a növény körül a talaj nem tömörödött-e, és a víz szabadon el tud-e szivárogni. A lombozatot hagyjuk a helyén, és a trágyázást, valamint a bolygatást, ültetést már kora ősszel fejezzük be. Ezek az egyszerű lépések jelentősen megnövelik a vörös alangfű esélyeit a sikeres és problémamentes áttelelésre.

AJÁNLÓ ➜  A vörös alangfű vízigénye és öntözése

A szabadföldi növények téli védelme

Bár a vörös alangfű elszáradt lombozata önmagában is nyújt némi védelmet, a zordabb telű, fagyzugosabb vidékeken, illetve a fiatal, az első telüket megélő tövek esetében érdemes további óvintézkedéseket tenni. Egy egyszerű, de nagyon hatékony módszer, ha a növény megbarnult leveleit késő ősszel, az első komolyabb fagyok előtt egy laza kévébe kötjük. Ez megakadályozza, hogy a hó és az ónos eső közvetlenül a növény tövébe, a koronájába jusson, ahol megfagyva és kiolvadva rothadást indíthat el.

A kévébe kötés mellett további védelmet nyújthat a növény tövének felkupacolása, takarása. Erre a célra a legalkalmasabbak a levegős, jó szigetelő képességű szerves anyagok. Terítsünk a növény töve köré egy 10-15 centiméter vastag rétegben lombot (a diólevél kivételével), szalmát, fenyőkérget vagy mulcsot. Ez a takaróréteg segít megvédeni a talaj legfelső rétegét és a benne lévő sekély gyökereket az átfagyástól, és egyenletesebb hőmérsékletet biztosít a gyökérzónában.

Fontos, hogy a téli takaráshoz ne használjunk nehéz, levegőtlen anyagokat, mint például a vizes tőzeget vagy a műanyag fóliát. Ezek alatt a növény bepállhat, és a gombás betegségek könnyen elszaporodhatnak. A takarás célja a szigetelés, nem pedig a légmentes lezárás. A lombot érdemes gallyakkal vagy egy darab hálóval a helyén rögzíteni, hogy a téli szél ne fújja el.

A téli takarást tavasszal, a fagyveszély elmúltával, de még az új hajtások intenzív növekedése előtt el kell távolítani. Ha túl sokáig hagyjuk a növényen, az gátolhatja a talaj felmelegedését és az új hatások előtörését, valamint a nedves közegben szintén rothadást okozhat. A takaróanyag eltávolítása és a tő körüli talaj fellazítása után a növény készen áll a tavaszi megújulásra.

Konténeres növények teleltetése

A dézsában, cserépben nevelt vörös alangfű teleltetése sokkal nagyobb odafigyelést igényel, mint a szabadföldbe ültetett társaié. Egy konténerben a növény gyökérzete sokkal jobban ki van téve a hidegnek, mivel a földlabda minden oldalról át tud fagyni. A talajszint alatti fagyokat a legtöbb növény gyökere rosszul viseli, ezért a cserepes példányokat nem szabad egyszerűen a szabad ég alatt hagyni a tél folyamán.

A legbiztosabb megoldás, ha a konténeres növényt egy védett, fagymentes, de hűvös helyen teleltetjük át. Ideális erre a célra egy fűtetlen garázs, pince, lépcsőház, beüvegezett terasz vagy egy fagymentesen tartott üvegház. A lényeg, hogy a hőmérséklet ne emelkedjen tartósan 5-10 Celsius-fok fölé, mert az idő előtti kihajtásra serkentené a növényt. A teleltetés helyszínén a fény nem elsődleges szempont, mivel a növény nyugalmi állapotban van.

AJÁNLÓ ➜  A vörös alangfű tápanyagigénye és trágyázása

A teleltetés során az öntözést a minimálisra kell csökkenteni. A növény nyugalmi állapotban szinte alig használ vizet, ezért csak annyira kell locsolni, hogy a földlabdája ne száradjon ki teljesen. Általában elegendő havonta egyszer egy kis vizet adni neki. A túlöntözés a hűvös helyen a legbiztosabb módja a gyökérrothadás előidézésének.

Amennyiben nincs lehetőségünk a növényt fagymentes helyre vinni, megpróbálkozhatunk a kültéri, védett teleltetéssel is. Ebben az esetben a cserepet állítsuk egy vastag hungarocell lapra vagy deszkára, hogy alulról ne érje a fagy. Húzzuk a cserepet egy védett fal vagy házsarok mellé. Magát a cserepet csomagoljuk be több rétegben szigetelőanyagba, például buborékfóliába, jutazsákba vagy régi pokrócokba, majd a növény tövét takarjuk vastagon lombbal. Ez a módszer enyhébb teleken működhet, de mindig hordoz némi kockázatot.

Tavaszi teendők a sikeres áttelelés után

A tél elmúltával, ahogy a természet éledezni kezd, a vörös alangfű körül is akad néhány fontos tennivaló, amelyek megalapozzák az új szezon sikerét. A legelső és legfontosabb feladat a téli takarás eltávolítása, amint a kemény fagyok veszélye elmúlt, általában március folyamán. Ne siessük el a dolgot a korai tavaszi napsütés hatására, de ne is hagyjuk túl sokáig a növényen a takarást, mert az gátolja a talaj felmelegedését.

A takarás eltávolítása után következhet a vörös alangfű gondozásának egyik legfontosabb mozzanata: az előző évi, elszáradt lombozat teljes visszavágása. Egy éles metszőolló vagy sövényvágó segítségével vágjuk le az összes tavalyi szárat a talaj felett körülbelül 5-10 centiméteres magasságban. Ez a drasztikusnak tűnő beavatkozás elengedhetetlen, hogy helyet és fényt biztosítsunk a friss, új hajtásoknak, amelyek a tőből fognak előtörni.

A tavaszi visszavágás után érdemes a növény töve körüli talajt óvatosan megkapálni, fellazítani, és egyúttal eltávolítani az áttelelt gyomokat. Ez a tökéletes időpont a tavaszi alaptrágyázásra is. Dolgozzunk a talajba egy adag érett komposztot vagy egy kevés, lassan lebomló, kiegyensúlyozott műtrágyát, hogy megadjuk a kezdő lökést a növekedéshez. A műveletet egy alapos beöntözéssel zárjuk.

AJÁNLÓ ➜  A vörös alangfű fényigénye

A konténerben teleltetett növényeket is tavasszal kell felébreszteni. Amikor már nem fenyegetnek komoly fagyok, vigyük ki őket a végleges helyükre, és a szabadföldi társaikhoz hasonlóan vágjuk vissza az elszáradt lombozatot. Ellenőrizzük a földjüket, és ha szükséges, pótoljuk a tápanyagokat friss virágfölddel vagy trágyával. A tavaszi gondoskodás meghálálja magát, és a vörös alangfű hamarosan ismét a kert egyik leglátványosabb dísze lesz.

Lehetséges problémák és téli károk

A leggondosabb felkészítés ellenére is előfordulhatnak téli károk, különösen egy rendkívül zord, csapadékos vagy szeszélyes tél után. A leggyakoribb probléma a téli kifagyás vagy rothadás, amely a már említett pangó víz és a fagy kombinációjának következménye. Ha a növény tavasszal, a többiekhez képest jóval később sem mutat életjelet, és a töve puha, szétmálló, akkor valószínűleg elpusztult a télen. Ilyenkor sajnos már nincs mit tenni.

Előfordulhat, hogy a tőnek csak egy része éli túl a telet, míg más részei elhalnak. Ezt onnan vehetjük észre, hogy a növény tavasszal csak foltokban, gyéren hajt ki. Ebben az esetben a tavaszi munkák során távolítsuk el az elhalt, korhadt részeket, és a megmaradt egészséges részeknek adjunk esélyt a megerősödésre. A megritkult állományt később tőosztással és átültetéssel sűríthetjük.

Egy másik lehetséges probléma a téli szárazság okozta kár, ami főként a konténeres vagy a nagyon homokos, gyorsan kiszáradó talajon álló növényeket érintheti egy csapadékszegény télen. Bár a növény nyugalomban van, a minimális nedvességre szüksége van a túléléshez. Ha a földlabda teljesen por szárazra vált a tél folyamán, a gyökerek elhalhatnak. Enyhe, fagymentes téli napokon érdemes ellenőrizni a konténeres növények földjét, és ha szükséges, nagyon kis adag vízzel megöntözni.

A vadkártétel, például a rágcsálók (pockok, egerek) kártétele is okozhat problémát. A téli takaróként használt lomb vagy szalma menedéket nyújthat nekik, és a hideg hónapokban megrághatják a növény tövét, gyökereit. Ha a környéken sok a rágcsáló, a téli takarásnál ezt vegyük figyelembe, és esetleg használjunk rágcsálóriasztókat, vagy válasszunk olyan takaróanyagot (pl. fenyőkéreg), amely kevésbé vonzó számukra.

Fotó: Daderot, CC0, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...