Share

Az édes tüdőfű betegségei és kártevői

Az édes tüdőfű általánosságban egy rendkívül ellenálló és szívós évelő növény, amelyet viszonylag kevés betegség és kártevő támad meg, így gondozása többnyire problémamentes. Azonban, mint minden kerti növény, bizonyos körülmények között fogékonnyá válhat egyes kórokozókra és kártevőkre. A leggyakoribb és legjelentősebb probléma, amellyel a tüdőfű nevelése során találkozhatunk, a lisztharmat gombás megbetegedés. Emellett a nedves, árnyas környezetet kedvelő csigák és meztelencsigák is komoly károkat okozhatnak a lombozatában. A megelőzés, a megfelelő termesztési körülmények biztosítása a leghatékonyabb fegyver ezek ellen a problémák ellen.

A betegségek és kártevők megjelenése gyakran a növény legyengült állapotára vagy a számára nem ideális környezeti feltételekre utal. A túlságosan sűrűn ültetett, rossz légáramlású állomány, a tartósan nedves lombozat, a túlzott nitrogéntrágyázás következtében fellazult levélszövetek, vagy a szárazság okozta stressz mind-mind növelik a fogékonyságot. Ezért a növényvédelem első és legfontosabb lépése a tüdőfű alapvető igényeinek kielégítése: a megfelelő, félárnyékos hely kiválasztása, a jó vízelvezetésű, humuszos talaj, a helyes öntözési technika és a mértékletes tápanyag-utánpótlás.

A leggyakoribb gondot okozó lisztharmat általában a nyár második felében jelenik meg, különösen meleg, párás időben. A leveleken fehér, púderszerű bevonat képződik, amely később az egész levelet beboríthatja, gátolva a fotoszintézist és a növény legyengüléséhez vezetve. Bár a lisztharmat ritkán okozza a növény pusztulását, esztétikailag rendkívül zavaró. Szerencsére léteznek már olyan nemesített fajták, amelyek jelentős mértékben ellenállóak ezzel a betegséggel szemben.

A kártevők közül a legnagyobb fenyegetést a csigák és meztelencsigák jelentik, amelyek előszeretettel rágják meg a tüdőfű zsenge, nedvdús leveleit. Kártételük szabálytalan alakú lyukak és a leveleken hagyott csillogó nyálkacsík formájában jelentkezik. A kora tavaszi, friss hajtások különösen veszélyeztetettek. A védekezés ellenük komplex feladat, amely magában foglalja a megelőző intézkedéseket és a különböző csapdák vagy riasztószerek alkalmazását. A rendszeres kertápolás és a búvóhelyeik felszámolása sokat segíthet a kártétel mérséklésében.

A leggyakoribb gombás megbetegedés: a lisztharmat

A lisztharmat az édes tüdőfű leggyakoribb és legkönnyebben felismerhető betegsége, amelyet egy ektoparazita, azaz a növény felületén élő gomba okoz. A fertőzés első jeleként a levelek színén, ritkábban a fonákján vagy a szárakon, apró, fehér, porszerű foltok jelennek meg. Ezek a foltok gyorsan növekednek, összefolynak, és hamarosan az egész levélfelületet beboríthatja egy lisztszerű, letörölhető bevonat. A fertőzés jellemzően a nyár közepétől, végétől válik hangsúlyossá, amikor a nappalok melegek, az éjszakák pedig hűvösebbek és páradúsak.

AJÁNLÓ ➜  Az édes tüdőfű gondozása

Bár a lisztharmat általában nem végzetes a növény számára, a súlyos fertőzés jelentősen rontja annak díszítőértékét és általános kondícióját. A gombabevonat gátolja a fotoszintézist, a levelek torzulhatnak, sárgulhatnak, majd idő előtt elszáradhatnak és lehullhatnak. Ez a folyamat legyengíti a növényt, csökkenti a télállóságát és a következő évi virágzási potenciálját. A betegség különösen az idősebb, kevésbé ellenálló fajtákat, valamint a kedvezőtlen körülmények között tartott, stresszes növényeket sújtja.

A lisztharmat terjedésének kedvez a meleg, párás időjárás, a rossz légmozgás és a túlzsúfolt növényállomány. A gomba spórái a szél segítségével terjednek, és a növény felületén megtapadva, megfelelő páratartalom mellett csírázásnak indulnak. Érdekesség, hogy a fertőzéshez nincs szükség szabad vízre a levél felületén, sőt, a túlzottan száraz talajon sínylődő, stresszes növények gyakran fogékonyabbak a betegségre. A túlzott nitrogéntrágyázás szintén hajlamosító tényező, mivel laza, sebezhető levélszövetet eredményez.

A megelőzés a leghatékonyabb védekezési stratégia. Válasszunk eleve lisztharmat-rezisztens vagy toleráns fajtákat, amelyekből ma már széles a választék. Ügyeljünk a megfelelő ültetési távolság (30-40 cm) betartására, hogy a levegő szabadon járhasson a tövek között, és a lombozat gyorsan felszáradhasson. Öntözéskor a vizet mindig a talajra juttassuk, kerülve a levelek nedvesítését. A virágzás utáni metszés, amelynek során a régi lombozatot eltávolítjuk, szintén segít csökkenteni a fertőzési nyomást, mivel az új, nyári levelek gyakran ellenállóbbak.

A lisztharmat elleni védekezés és kezelés

Amint észleljük a lisztharmat első jeleit a tüdőfű levelein, a legfontosabb lépés a fertőzött levelek azonnali eltávolítása és megsemmisítése (ne a komposztra dobjuk!). Ezzel megakadályozhatjuk a spórák továbbterjedését az egészséges növényi részekre és a szomszédos növényekre. A kora tavasszal megjelenő első fertőzött levelek eltávolítása különösen fontos, mert ezek jelentik a későbbi, nyári fertőzés forrását. Ez a mechanikai védekezés enyhe fertőzés esetén akár önmagában is elegendő lehet.

A megelőzés és a gyógyítás érdekében számos környezetbarát készítményt is bevethetünk. A legegyszerűbb és egyik leghatékonyabb házi szer a szódabikarbónás permetlé. Oldjunk fel egy teáskanál szódabikarbónát egy liter vízben, adjunk hozzá néhány csepp káliszappant vagy mosogatószert tapadásfokozóként, és ezzel a keverékkel permetezzük le alaposan a növényeket, a levelek fonákját is beleértve. A szódabikarbóna lúgos kémhatása megakadályozza a gombaspórák csírázását. A kezelést hetente ismételjük, eső után pedig mindenképpen.

Egy másik bevált ökológiai módszer a tej vagy tejsavó használata. A tejben található tejsavbaktériumok és a tejfehérje együttesen gátolják a lisztharmat gomba fejlődését. Keverjünk össze 1 rész tejet (lehetőleg nyers, nem tartósított) 9 rész vízzel, és ezzel a híg oldattal permetezzük le a növényeket napos időben. A nap UV-sugárzása aktiválja a tejben lévő anyagokat, amelyek természetes gombaölőként hatnak. Ezt a kezelést is hetente-kéthetente érdemes megismételni a megelőzési időszakban.

AJÁNLÓ ➜  Az édes tüdőfű metszése és visszavágása

Súlyos, visszatérő fertőzés esetén szükség lehet kémiai növényvédő szerek, azaz gombaölő szerek (fungicidek) használatára. Válasszunk felszívódó vagy kontakt hatású, lisztharmat ellen engedélyezett készítményt, és mindig tartsuk be a gyártó utasításait a dózisra, a várakozási időre és a biztonsági előírásokra vonatkozóan. A kén tartalmú szerek hatékonyak, de magasabb hőmérsékleten perzselhetnek. A felszívódó szerekkel végzett kezelés hosszabb távú védelmet nyújt, de a rezisztencia elkerülése érdekében érdemes a hatóanyagokat váltogatni.

Egyéb gombás és bakteriális fertőzések

Bár a lisztharmat a leggyakoribb, a tüdőfű esetenként más gombás betegségek, például a levélfoltosság áldozatává is eshet. Különböző kórokozók (pl. Ramularia, Septoria fajok) okozhatnak a leveleken kerek vagy szegletes, barna, fekete vagy szürke foltokat, amelyeknek gyakran sötétebb szegélye van. A foltok közepe idővel kivilágosodhat és elhalhat, a súlyosan fertőzött levelek pedig lehullanak. A levélfoltosság terjedésének szintén a nedves lombozat és a rossz légmozgás kedvez. A védekezés alapja a fertőzött levelek eltávolítása, a lombozat szárazon tartása és a megfelelő ültetési távolság biztosítása.

A gyökér- és tőrothadás egy sokkal súlyosabb probléma, amelyet különböző talajlakó gombák (pl. Phytophthora, Pythium) okoznak. Ez a betegség szinte kizárólag a rossz vízelvezetésű, tartósan vizes, tömörödött talajokban jelentkezik. A tünetek a növény általános sínylődésében, a hajtások hervadásában és a növekedés leállásában mutatkoznak meg, annak ellenére, hogy a talaj nedves. A gyökerek megbarnulnak, elpuhulnak, rothadnak. A megelőzés a legfontosabb: ültetéskor gondoskodjunk a laza, jó vízelvezetésű talajról. A beteg növényt általában már nem lehet megmenteni, el kell távolítani a fertőzött talajjal együtt.

A botritiszes rothadás, vagy szürkerothadás (Botrytis cinerea) elsősorban a hűvös, csapadékos, párás időjárás idején jelentkezik. A betegség a növény sérült, elöregedett vagy elhalt részeit, például az elnyílt virágokat támadja meg először, majd innen terjed át az egészséges részekre. A fertőzött részeken barnuló, vizenyős rothadás figyelhető meg, amelyen később jellegzetes, szürke penészgyep fejlődik. A védekezés kulcsa az elnyílt virágok és a sérült levelek rendszeres eltávolítása, a jó szellőzés biztosítása és a túlzsúfoltság elkerülése.

Bakteriális fertőzések ritkábban fordulnak elő a tüdőfűnél, de nem kizártak. Ezek általában vizenyős, sötét, gyakran kellemetlen szagú rothadást okoznak a leveleken vagy a tőnél. A bakteriális betegségek a növénybe apró sérüléseken keresztül jutnak be, és a meleg, nedves körülmények kedveznek a terjedésüknek. A védekezés ellenük nehéz, hatékony vegyszeres megoldás a házikertekben nem igazán létezik. A megelőzés itt is a legfontosabb: kerüljük a növény sérülését, tartsuk a lombozatot szárazon és biztosítsunk jó légmozgást.

AJÁNLÓ ➜  Az édes tüdőfű tápanyagigénye és trágyázása

A tüdőfű legfőbb kártevői: csigák és meztelencsigák

Az édes tüdőfű lédús, zsenge levelei igazi csemegét jelentenek a kert nedves, árnyas részein élő csigák és meztelencsigák számára. Ezek a puhatestűek a növény legjelentősebb kártevői, amelyek különösen tavasszal, a friss hajtások megjelenésekor okozhatnak komoly károkat. Kártételüket a leveleken szabálytalan alakban kirágott lyukak és a levélszélek lecsipkézése jelzi. Jelenlétükre a növényen és a környező talajon hagyott csillogó, megszáradt nyálkacsíkok is egyértelműen utalnak.

A csigák éjszakai életmódot folytatnak, nappal a nedves, hűvös, sötét helyeken, például a sűrű aljnövényzetben, kövek alatt, vagy a mulcsrétegben bújnak meg. Alkonyatkor és esős, párás időben indulnak táplálkozni. A védekezés ellenük egy komplex, több módszert ötvöző stratégiát igényel. Az egyik leghatékonyabb, bár időigényes módszer a kézi begyűjtésük. Alkonyatkor vagy kora reggel, egy zseblámpa segítségével szedjük össze őket a növényekről és a környezetükből.

A megelőzés kulcsa a búvóhelyeik felszámolása. Tartsuk rendben a kertet, távolítsuk el a gyomokat, a levélkupacokat és a törmeléket a tüdőfű ágyásának környékéről. A talajtakarást (mulcsot) tartsuk kissé távolabb a növény tövétől. Hozhatunk létre különböző fizikai akadályokat is a növények körül. A csigák nem szeretnek átmászni az éles, szúrós vagy vízelvonó hatású felületeken. Szórjunk a tövek köré zúzott tojáshéjat, éles homokot, fűrészport, kávézaccot vagy fahamusávot. Ezeket az akadályokat eső után mindig fel kell újítani.

Különböző csapdákat is készíthetünk. A legismertebb a sörös csapda: egy talajszintbe süllyesztett edénybe töltsünk egy kevés sört, amelynek illata odavonzza a csigákat, amelyek belemászva elpusztulnak. Kereskedelmi forgalomban kaphatók környezetbarát, vas-foszfát hatóanyagú csigariasztó granulátumok is. Ezek a háziállatokra és a hasznos élőlényekre, például a sünökre és a futrinkákra nézve ártalmatlanok, a csigák számára azonban vonzóak, és elfogyasztásuk után az állatok beszüntetik a táplálkozást és elpusztulnak. A természetes ellenségek, mint a sünök, békák, gyíkok és futóbogarak kertbe csalogatása hosszú távon szintén segít a csigapopuláció szabályozásában.

Ez is érdekelni fog...