Share

Az édesburgonya fényigénye

Az édesburgonya, mint trópusi eredetű növény, kimondottan fény- és melegkedvelő, sikeres termesztésének egyik alapfeltétele a bőséges napsütés biztosítása. A napfény energiája a motorja a fotoszintézis folyamatának, amely során a növény a levegő szén-dioxidjából és a talajból felvett vízből cukrokat és más szerves anyagokat állít elő. Ezek a szerves anyagok építik fel a növény testét, a lombozatot, és ami a legfontosabb, ezek halmozódnak fel a föld alatti tárológyökerekben, a gumókban. A nem megfelelő fényviszonyok, az árnyékolás drasztikusan csökkentheti a terméshozamot, ezért a termőhely kiválasztásakor a napfényes órák száma az egyik legfontosabb szempont, amit figyelembe kell venned.

A batáta optimális fejlődéséhez és a bőséges gumóképzéshez legalább napi 6-8 óra közvetlen, teljes napfényre van szükség. Minél több napfény éri a növényt, annál intenzívebben tud fotoszintetizálni, és annál több energiát képes a gumók növesztésére fordítani. A déli, délnyugati fekvésű területek, amelyeket nem árnyékolnak be fák, épületek vagy más magasra növő növények, a legideálisabbak az édesburgonya számára. A kert tervezésekor ezt mindenképpen vedd figyelembe, és a legnaposabb helyet tartsd fenn ennek a melegkedvelő növénynek.

Fényhiányos körülmények között az édesburgonya jellegzetes tüneteket mutat. A növény hajlamos „megnyúlni”, etiolálódni: a szára vékony, erőtlen lesz, a szártagok (internódiumok) megnyúlnak, ahogy a növény a fény felé törekszik. A levelek kisebbek, sárgásabbak lesznek a kevesebb klorofill-termelés miatt. A legfontosabb következmény azonban az, hogy a növény a rendelkezésre álló kevés energiát a vegetatív részek, a lombozat fenntartására fordítja, és a gumóképzés háttérbe szorul. Az eredmény: buja lombozat alatt kevés és apró, vagy akár egyáltalán nincsenek gumók.

A fény nemcsak a mennyiség, hanem a minőség szempontjából is fontos. A teljes spektrumú napfény biztosítja a növény számára a különböző fejlődési folyamatokhoz szükséges hullámhosszakat. Bár az édesburgonya rövidnappalos növénynek számít a virágzás indukciója szempontjából, a gumóképződéshez a hosszú nyári nappalok és az intenzív besugárzás a legkedvezőbb. A nyári napforduló körüli időszak, amikor a leghosszabbak a nappalok és a legerősebb a napsugárzás, kulcsfontosságú a későbbi termés megalapozásában.

A megfelelő térállás biztosítása szintén hozzájárul a hatékony fénykihasználáshoz. A túl sűrűn ültetett növények egymást árnyékolják, versengenek a fényért, ami a fentebb leírt negatív következményekhez vezet. A javasolt 90-120 cm-es sortávolság és 30-40 cm-es tőtávolság lehetővé teszi, hogy a lombozat szellősen, egymás zavarása nélkül fejlődjön, és minden növény elegendő napfényhez jusson. A növekedés előrehaladtával a lombozat összezár, és a teljes levélfelület hatékonyan képes hasznosítani a beérkező napenergiát.

AJÁNLÓ ➜  Az édesburgonya vízigénye és öntözése

A termőhely kiválasztásának szempontjai

A sikeres édesburgonya-termesztés a megfelelő termőhely kiválasztásával kezdődik, ahol a fényigény maradéktalanul teljesül. Mielőtt elültetnéd a palántákat, figyeld meg a kertedet a nap különböző szakaszaiban. Térképezd fel, mely területek kapják a legtöbb közvetlen napsütést, különösen a déli órákban, 10 és 16 óra között, amikor a legerősebb a besugárzás. Kerüld azokat a helyeket, amelyeket a ház, a kerítés, a fák vagy a magasabb szomszédos növények a nap jelentős részében beárnyékolnak.

A déli fekvésű lejtők különösen ideálisak, mivel ezeket a területeket a nap sugarai meredekebb szögben érik, ami intenzívebb besugárzást és gyorsabb talajfelmelegedést eredményez. A lejtős terület a vízelvezetést is javítja, ami szintén kedvező a batáta számára. Ha a kerted sík, akkor is a legnyitottabb, legnaposabb részt válaszd, amely távol van minden potenciális árnyékvetőtől. Egy kisebb fa árnyéka is jelentősen csökkentheti a termést, ha az a nap legfontosabb óráiban vetül a területre.

Ne feledkezz meg a vetésforgóról sem a helyszín kiválasztásakor. Az édesburgonya számára olyan területet jelölj ki, ahol az előző 3-4 évben nem termett batáta, burgonya, paradicsom, paprika vagy padlizsán. Ezek a növények a burgonyafélék családjába tartoznak (kivéve a batátát, ami a szulákfélékhez tartozik), de sok közös talajból fertőző betegségük és kártevőjük van. A helyes vetésforgó betartása segít megelőzni ezeknek a kórokozóknak a felszaporodását és egy egészségesebb állományt eredményez.

A talaj minősége a másik fontos szempont a fény mellett. A kiválasztott napos területen a talaj legyen laza, jó vízelvezetésű és szerves anyagokban gazdag. Ha a talajod kötött és agyagos, a bakhátak kialakítása elengedhetetlen. A bakhátak nemcsak a talajszerkezetet és a vízelvezetést javítják, hanem a felszínüket is jobban éri a nap, így gyorsabban felmelegednek, ami a trópusi eredetű édesburgonyának különösen kedvez a hűvösebb tavaszi időszakban.

Fényhiány és annak hatása a gumóképződésre

A fényhiány az egyik leggyakoribb oka a sikertelen édesburgonya-termesztésnek, különösen a kiskertekben, ahol a hely korlátozott és az árnyékoló tényezők gyakoriak. Ha az édesburgonya nem kap elegendő fényt, a növény „túlélő üzemmódba” kapcsol. Az elsődleges célja a vegetatív növekedés, a fény felé való törekvés lesz, hogy maximalizálja a korlátozottan rendelkezésre álló erőforrás hasznosítását. Ennek eredménye a már említett etioláció: a szárak megnyúlnak, a levelek sárgásak és ritkásak lesznek.

Ez a vegetatív fókusz közvetlenül a gumóképződés rovására megy. A fotoszintézis során megtermelt energia nem a tárológyökerekbe vándorol, hanem a lombozat növesztésére és fenntartására fordítódik. Lényegében a növény hiába növeszt nagy lombozatot, ha az nem képes elegendő „felesleget” termelni, amit a gumókban raktározhatna el. Az árnyékban nevelt batáta ezért gyakran csak vékony, ceruza vastagságú gyökereket fejleszt, amelyek soha nem vastagodnak meg valódi gumókká.

AJÁNLÓ ➜  Az édesburgonya gondozása

A fényhiány a gumók minőségét is befolyásolja. Még ha fejlődnek is kisebb gumók, azoknak a szárazanyag- és keményítőtartalma általában alacsonyabb, az ízük kevésbé édes és a tárolhatóságuk is rosszabb. A bőséges napfény elengedhetetlen a cukrok és más ízanyagok képződéséhez, amelyek a batáta jellegzetes, zamatos ízét adják. Az árnyékban termett gumók gyakran jellegtelenek, vizesek.

Fontos megérteni, hogy a folyamat nem visszafordítható. Ha a tenyészidőszak kritikus, gumóképződési szakaszában a növény nem kap elég fényt, a későbbiekben, még ha javulnak is a körülmények, már nem fogja tudni bepótolni a lemaradást. A bőséges termés alapjait a nyár közepén kell lerakni a folyamatos, intenzív napsütés biztosításával. Ezért a helyes termőhely-választás már az ültetés előtt eldönti a szezon sikerét.

A fotoperiodizmus szerepe

A fotoperiodizmus az a jelenség, ahogyan a növények reagálnak a nappalok és éjszakák hosszának változására. Sok növényfaj virágzását, gumóképződését vagy nyugalmi állapotba vonulását a kritikus nappalhosszúság elérése váltja ki. Az édesburgonya virágzásbiológiai szempontból egy klasszikus rövidnappalos növény, ami azt jelenti, hogy a virágindukcióhoz rövid nappalokra (általában 11 óránál kevesebb megvilágítás) és hosszú, zavartalan éjszakákra van szüksége. Ez az oka annak, hogy a mérsékelt égövön, a hosszú nyári nappalok alatt ritkán virágzik.

A gumóképződés szempontjából azonban a helyzet összetettebb. Bár a rövid nappalok elősegíthetik a gumóképződés megindulását, a gumók intenzív növekedéséhez és a magas hozam eléréséhez a növénynek a lehető legtöbb energiára van szüksége, amit a hosszú nyári nappalok alatti intenzív fotoszintézis biztosít. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nyár közepén, a hosszú nappalok alatt a növény hatalmas lombozatot fejleszt és elkezdi a gumók kezdeményeinek kialakítását. Ahogy a nyár végén és ősszel a nappalok rövidülnek, a növény a hangsúlyt egyre inkább a gumók „feltöltésére” helyezi.

Ez a kettősség teszi az édesburgonyát jól alkalmazkodóvá a mérsékelt égövi termesztéshez. A hosszú nappalok alatt felépített erős lombozat biztosítja a „gyárat” a cukortermeléshez, a nyár végi, kora őszi rövidülő nappalok pedig jelzést adnak a növénynek, hogy a megtermelt energiát a tárológyökerekbe szállítsa. A sikeres termesztéshez tehát egy hosszú, meleg és napfényes tenyészidőszakra van szükség, amely magában foglalja mind a hosszú nyári nappalokat, mind a későbbi, rövidülő nappalos periódust.

AJÁNLÓ ➜  Az édesburgonya betegségei és kártevői

A mesterséges megvilágítással történő palántanevelés során a fotoperiódus szabályozásával lehet játszani. A hosszú nappalos kezelés (napi 14-16 óra fény) erőteljes vegetatív növekedést, míg a rövid nappalos kezelés zömökebb, kompaktabb palánták kialakulását segítheti elő. A szabadföldi termesztésben azonban a természetes nappalhosszúság változásaihoz kell alkalmazkodnunk, és a legfontosabb, hogy a növény a lehető legtöbb napfényt kapja a teljes tenyészidőszak alatt.

Mesterséges árnyékolás: szükséges rossz?

Bár az édesburgonya alapvetően napimádó, előfordulhatnak olyan extrém körülmények, amikor a túlzott napsugárzás és hőstressz már káros lehet. A nyári kánikula csúcsán, amikor a hőmérséklet tartósan 35 ∘C fölé emelkedik, a növény fotoszintézise lelassulhat vagy akár le is állhat, és a lombozat megperzselődhet. Különösen a fiatal, frissen kiültetett palánták érzékenyek a tűző napra és a hősokkra. Ilyen esetekben egy átmeneti, könnyű árnyékolás segíthet átvészelni a kritikus időszakot.

A kiültetést követő első héten, amíg a palánták gyökérzete meg nem erősödik, egy 30-50%-os árnyékolást biztosító háló vagy akár egy-egy nagyobb levél (pl. rebarbara) palánták fölé helyezése megvédheti őket a kiégéstől. Ez a védelem segít csökkenteni a párologtatást és a kiültetési stresszt, elősegítve a gyorsabb megeredést. Amint a növények növekedésnek indulnak és új leveleket hoznak, az árnyékolást fokozatosan el kell távolítani, hogy hozzájussanak a fejlődésükhöz szükséges teljes napfényhez.

A tenyészidőszak későbbi szakaszában a mesterséges árnyékolás általában nem szükséges, sőt, inkább káros, mivel csökkenti a termés mennyiségét. A fejlett, nagy lombozatú növény bizonyos mértékig önmagát is árnyékolja, a sűrű levéltakaró védi a talajt a túlzott felmelegedéstől és a kiszáradástól. A megfelelő öntözés és a talaj takarása (mulcsozás) sokkal hatékonyabb módszerek a hőstressz enyhítésére, mint az árnyékolás, mivel ezek a gyökérzóna hőmérsékletét és nedvességtartalmát optimalizálják anélkül, hogy a fény mennyiségét csökkentenék.

Összességében tehát az árnyékolás csak egy nagyon rövid ideig, a palánták megeredésének kritikus fázisában lehet indokolt, szélsőséges időjárási körülmények között. A tenyészidőszak túlnyomó részében az édesburgonya számára a „több fény, több termés” elve érvényesül. A cél mindig az, hogy a lehető legtöbb, akadálytalan napsütést biztosítsuk a növény számára a bőséges és jó minőségű gumók elérése érdekében.

Ez is érdekelni fog...