Share

Az égőszerelem gondozása

Az égőszerelem (Silene chalcedonica) egy igazán feltűnő évelő virág, amely élénk skarlátvörös virágaival bármelyik kertet képes feldobni. Sűrű, gömb alakú virágzataival a nyár közepétől egészen az ősz elejéig gyönyörködtet. Gondozása nem túl bonyolult, de néhány dologra érdemes odafigyelni, hogy igazán pompásan fejlődjön. Ha szeretnéd, hogy a kerted ékessége legyen, tarts velem, és megmutatom, hogyan gondozd ezt a csodás növényt!

A tökéletes hely kiválasztása

Az égőszerelem igazi napimádó, ezért olyan helyet keress neki a kertben, ahol legalább hat órán keresztül éri a közvetlen napfény. Enyhe árnyékot is elvisel, de a virágzás bősége és a színek intenzitása a napos helyeken lesz a legszebb. Ha túl árnyékos helyre ülteted, a növény megnyúlhat, és kevesebb virágot hoz. Gondold át alaposan a helyét, mert a későbbiekben nem szereti, ha átültetik.

A talaj tekintetében az égőszerelem nem túl válogatós, de a jó vízelvezetésű, közepesen tápanyagdús talajt kedveli leginkább. A pangó víz a gyökerek rothadásához vezethet, ezért kerüld a túlságosan kötött, agyagos talajokat. Ha a kertedben ilyen a talaj, érdemes fellazítani egy kis komposzttal vagy homokkal. A túlságosan laza, homokos talajban viszont nem tudja megtartani a nedvességet, ami szintén problémát okozhat.

Az égőszerelem jól alkalmazkodik a különböző talaj pH-értékekhez, de az enyhén savas vagy semleges talajban érzi magát a legjobban. Ha nagyon lúgos a talaj, érdemes egy kis tőzeggel savanyítani. A talaj pH-értékét egyszerű tesztekkel ellenőrizheted, amelyeket kertészeti áruházakban szerezhetsz be. A talajvizsgálat eredménye alapján könnyedén eldöntheted, hogy szükséges-e bármilyen beavatkozás.

Mielőtt elültetnéd az égőszerelemet, alaposan készítsd elő a talajt. Távolítsd el a gyomokat, köveket és egyéb szennyeződéseket. Áss egy akkora gödröt, hogy a növény gyökérzete kényelmesen elférjen benne. Ha több tövet ültetsz, hagyj közöttük legalább 30-40 centiméter távolságot, hogy legyen elég helyük a fejlődéshez. A megfelelő ültetési távolság biztosítja a jó légáramlást, ami segít megelőzni a gombás betegségeket.

Az ültetés fortélyai

Az égőszerelem ültetésének ideális időpontja a tavasz vagy az ősz. Tavasszal, a fagyok elmúltával, amikor a talaj már felmelegedett, elkezdheted az ültetést. Ősszel, szeptember-október környékén is ültethetsz, hogy a növénynek legyen ideje begyökeresedni a tél beállta előtt. Kerüld a nyári forróságban való ültetést, mert a nagy meleg megviselheti a frissen ültetett növényt.

Az ültetés előtt alaposan öntözd be a növényt a cserepében. Óvatosan vedd ki a növényt a cserépből, ügyelve arra, hogy ne sérüljenek a gyökerek. Ha a gyökerek nagyon összegabalyodtak, óvatosan lazítsd meg őket egy kicsit. Ez segíti a gyökerek növekedését az új helyükön.

Helyezd a növényt az előkészített ültetőgödörbe, ügyelve arra, hogy a gyökérnyak a talaj szintjével egy magasságban legyen. Töltsd fel a gödröt földdel, majd óvatosan nyomkodd meg a talajt a növény körül. Alaposan öntözd meg az elültetett növényt, hogy a talaj jól átnedvesedjen, és a gyökerek kapcsolatba kerüljenek a talajjal. Az első hetekben rendszeresen öntözd, hogy elősegítsd a begyökeresedést.

Az ültetés után érdemes mulcsozni a talajt a növény körül. A mulcs segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, megakadályozza a gyomok növekedését, és télen védi a gyökereket a fagytól. Mulcsként használhatsz fakérget, komposztot vagy szalmát. Ügyelj arra, hogy a mulcs ne érjen közvetlenül a növény szárához, mert az rothadást okozhat.

Öntözés: a mértékletesség művészete

Az égőszerelem öntözése során a legfontosabb a mértékletesség. Bár szereti a nedvességet, a túlöntözés éppolyan káros lehet, mint a szárazság. A pangó víz gyökérrothadáshoz vezethet, ami a növény pusztulását okozhatja. Az öntözés gyakorisága és mennyisége függ az időjárástól, a talaj típusától és a növény korától.

A legjobb, ha a talaj felső rétegét hagyod kissé kiszáradni két öntözés között. Ezt egyszerűen ellenőrizheted, ha az ujjadat belenyomod a talajba. Ha a talaj felső 2-3 centimétere száraz, akkor itt az ideje az öntözésnek. A túlságosan száraz talajban a növény hervadásnak indulhat, és a virágzás is gyengébb lesz.

Az öntözéshez lehetőleg esővizet vagy állott vizet használj. A klóros csapvíz nem tesz jót a növénynek. Az öntözést végezd a reggeli vagy esti órákban, hogy elkerüld a párolgás miatti vízveszteséget. Ne öntözd a leveleket, mert a nedves levélfelület kedvez a gombás betegségek kialakulásának.

Az idősebb, jól begyökeresedett növények jobban tűrik a szárazságot, mint a fiatalok. A nyári forróságban azonban még a tapasztalt égőszerelemnek is több vízre lehet szüksége. Ilyenkor érdemes gyakrabban ellenőrizni a talaj nedvességtartalmát, és szükség esetén növelni az öntözés gyakoriságát. Figyeld a növény jelzéseit, mert azok a legjobban mutatják, hogy mire van szüksége.

Tápanyagellátás: a virágzás titka

Az égőszerelem nem igényel túlzottan sok tápanyagot, de a bőséges virágzáshoz és az egészséges növekedéshez szüksége van némi utánpótlásra. A tápanyagellátást érdemes tavasszal kezdeni, amikor a növény aktív növekedési időszaka kezdődik. Használhatsz szerves trágyát, például komposztot vagy marhatrágyát, vagy műtrágyát, amely kifejezetten virágzó növények számára készült.

AJÁNLÓ ➜  Az égőszerelem tápanyagigénye és trágyázása

A szerves trágyák lassan bomlanak le, és fokozatosan látják el a növényt tápanyagokkal. Emellett javítják a talaj szerkezetét és vízháztartását is. A komposztot vagy marhatrágyát dolgozd be a talaj felső rétegébe a növény körül. Ügyelj arra, hogy ne érintkezzen közvetlenül a növénnyel, mert az égési sérüléseket okozhat.

A műtrágyák gyorsabban hatnak, és pontosabban szabályozható a tápanyagok mennyisége. Válassz olyan műtrágyát, amelynek magasabb a foszfor- és káliumtartalma, mint a nitrogéntartalma. A foszfor elősegíti a virágzást, a kálium pedig erősíti a növényt. A nitrogén túlzott mennyisége a levélzet túlzott növekedését eredményezheti, a virágzás rovására.

A tápanyag-utánpótlást a virágzási időszakban is folytathatod, de ilyenkor már csak kisebb adagokban adagold a tápanyagot. A virágzás után, ősszel már nincs szükség tápanyag-utánpótlásra, mert a növény nyugalmi időszaka következik. A túlzott tápanyag-utánpótlás gyengítheti a növényt, és fogékonyabbá teheti a betegségekre.

Metszés: a formás megjelenésért

Az égőszerelem metszése nem igényel különösebb szakértelmet, de néhány egyszerű lépéssel szebb és dúsabb virágzást érhetsz el. Az elnyílt virágokat rendszeresen távolítsd el, hogy a növény ne az energiáját a magérlelésre fordítsa, hanem új virágok fejlesztésére. Az elnyílt virágokat a szárukkal együtt vágd le, közvetlenül az első levélpár felett.

Az elszáradt, beteg vagy sérült hajtásokat is távolítsd el. Ezek nemcsak rontják a növény összképét, hanem a betegségek terjedésének is kedveznek. A metszéshez használj éles és tiszta metszőollót, hogy elkerüld a fertőzéseket. A metszőollót minden használat előtt és után fertőtlenítsd.

Ha az égőszerelem nagyon felnyurgult, vagy formátlanná vált, tavasszal, a növekedési időszak elején erőteljesebben is visszavághatod. A hajtásokat vágd vissza a talaj felett körülbelül 10-15 centiméterre. Ez serkenti az új hajtások növekedését, és bokrosabb, tömöttebb növényt eredményez. Az erőteljes visszavágást ne végezd túl gyakran, mert az gyengítheti a növényt.

A nyár végén, az utolsó virágzást követően érdemes egy enyhe formázó metszést végezni. Ekkor távolítsd el az elszáradt virágszárakat, és igazítsd meg a növény formáját. Ez segít felkészíteni a növényt a téli pihenőre. Az őszi metszés során ne vágd vissza túlságosan a növényt, mert az csökkentheti a télállóságát.

Szaporítás: új növények nevelése

Az égőszerelem szaporítása többféleképpen is lehetséges. A legegyszerűbb módszer a tőosztás, de magról is szaporítható, illetve dugványozással is próbálkozhatsz. A tőosztást tavasszal vagy ősszel végezd, amikor a növény nyugalmi állapotban van. Óvatosan ásd ki a növényt, és egy éles késsel vagy ásóval oszd több részre a gyöktörzset. Ügyelj arra, hogy minden részen legyenek gyökerek és hajtások is.

A magvetés egy kicsit időigényesebb, de izgalmas folyamat. A magokat kora tavasszal, február-március környékén vesd el beltérben, palántanevelő tálcába. Használj jó minőségű, steril palántaföldet. A magokat ne takard be földdel, csak enyhén nyomkodd a talaj felszínéhez. A palántanevelő tálcát takard le átlátszó fóliával vagy üveglappal, hogy biztosítsd a párás környezetet.

A magok csírázásához melegre és fényre van szükség. Helyezd a palántanevelő tálcát világos, meleg helyre, de óvd a közvetlen napsütéstől. A talajt tartsd nedvesen, de ne öntözd túl. A magok általában 2-4 hét alatt csíráznak ki. Amikor a palánták elérték a 5-10 centiméteres magasságot, ültesd át őket külön cserepekbe. A szabadföldbe csak a fagyok elmúltával ültesd ki őket.

A dugványozás egy másik lehetséges szaporítási módszer. Nyár elején, a virágzás előtt vágj le 10-15 centiméteres hajtásdugványokat a növényről. Távolítsd el az alsó leveleket, és ültesd a dugványokat nedves homok és tőzeg keverékébe. A dugványokat takard le átlátszó fóliával, és tartsd meleg, világos helyen. A dugványok általában 4-6 hét alatt gyökeresednek meg.

Teleltetés: felkészülés a hidegre

Az égőszerelem alapvetően télálló évelő növény, de a fiatal, frissen ültetett tövek, valamint a szélsőséges időjárási körülmények között élő növények védelmet igényelhetnek a téli hideg ellen. A teleltetés során a legfontosabb, hogy megóvd a gyökereket a fagytól, és megakadályozd, hogy a növény kiszáradjon. A fagyvédelem különösen fontos a hidegebb éghajlatú területeken, valamint a hosszan tartó, kemény fagyok esetén.

A legegyszerűbb védekezési mód, ha a növény töve körül vastagon mulcsozod a talajt. Használhatsz szalmát, fakérget, lombot vagy komposztot. A mulcsréteg vastagsága legyen legalább 10-15 centiméter. A mulcs segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, és szigetelő rétegként védi a gyökereket a fagytól. Ügyelj arra, hogy a mulcs ne érjen közvetlenül a növény szárához, mert az rothadást okozhat.

A fiatal növényeket érdemes takarni lombbal vagy fenyőágakkal. A takarás segít megvédeni a növényt a hideg szelektől, és megakadályozza a túlzott kiszáradást. A takarást csak akkor távolítsd el, amikor a fagyveszély már elmúlt, és a növény növekedésnek indult. A túl korai eltávolítás károsíthatja a friss hajtásokat.

Ha az égőszerelemet cserépben neveled, a teleltetés során helyezd a cserepet védett helyre, például egy fagymentes garázsba vagy pincébe. A cserepes növények gyökerei kevésbé védettek a fagytól, mint a szabadföldben élőké. A cserépben nevelt növényeket télen csak ritkán öntözd, de figyelj arra, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen. A túlzott öntözés télen gyökérrothadáshoz vezethet.

AJÁNLÓ ➜  Az égőszerelem ültetése és szaporítása

Az idősebb, jól begyökeresedett növények általában nem igényelnek különösebb téli védelmet, de a szélsőséges időjárási körülmények között náluk is érdemes lehet mulcsozni a talajt a gyökerek körül. A megfelelő teleltetéssel biztosíthatod, hogy az égőszerelem a következő tavasszal ismét teljes pompájában virágozzon. A gondoskodás meghálálja magát, és a növény évről évre szebb lesz.

Betegségek és kártevők: a védekezés fortélyai

Az égőszerelem viszonylag ellenálló növény, de mint minden élőlény, időnként megbetegedhet, vagy kártevők támadhatják meg. A leggyakoribb problémák közé tartoznak a gombás betegségek, például a lisztharmat, a rozsda és a levélfoltosság. Ezek a betegségek általában a nedves, párás időjárás, a rossz légáramlás és a túlzott öntözés következtében alakulnak ki. A gombás betegségek megelőzése érdekében fontos, hogy biztosítsd a megfelelő ültetési távolságot, a jó vízelvezetést, és kerüld a levelek öntözését.

A lisztharmat fehéres, lisztszerű bevonatot képez a leveleken, a szárakon és a virágokon. A rozsda narancssárga, vörösesbarna vagy sárga foltokat okoz a levelek fonákán, míg a levélfoltosság sötétbarna vagy fekete foltok formájában jelentkezik a leveleken. Ha észleled a gombás betegségek jeleit, távolítsd el az érintett növényi részeket, és permetezd le a növényt gombaölő szerrel. A gombaölő szerek kiválasztásakor ügyelj arra, hogy olyat válassz, amely engedélyezett a dísznövények kezelésére.

A kártevők közül a levéltetvek, a takácsatkák és a tripszek okozhatnak problémát az égőszerelem számára. A levéltetvek apró, zöld, fekete vagy sárga rovarok, amelyek a növény nedveit szívogatják, és ezzel gyengítik a növényt. A takácsatkák apró pókszabásúak, amelyek finom hálót szőnek a levelek fonákán, és szintén a növény nedveivel táplálkoznak. A tripszek apró, szárnyas rovarok, amelyek szívogatásukkal ezüstös foltokat okoznak a leveleken.

A kártevők ellen többféleképpen is védekezhetsz. A levéltetvek ellen hatásos lehet a csalánlével vagy szappanos vízzel történő permetezés. A takácsatkák és a tripszek ellen használhatsz rovarölő szereket, de ezeket csak indokolt esetben alkalmazd, mert károsíthatják a hasznos rovarokat is. A kártevők elleni védekezésben fontos a megelőzés, ezért rendszeresen ellenőrizd a növényt, és ha észleled a kártevők jelenlétét, azonnal cselekedj.

Fontos, hogy a betegségek és kártevők elleni védekezés során mindig tartsd be a vegyszerek használatára vonatkozó biztonsági előírásokat. Viselj védőkesztyűt és védőszemüveget, és ügyelj arra, hogy a vegyszer ne kerüljön a bőrödre vagy a szemedbe. A vegyszereket tárold biztonságos helyen, gyermekek és háziállatok elől elzárva. A vegyszerek használata előtt mindig olvasd el a használati utasítást, és tartsd be az abban foglaltakat.

A betegségek és kártevők elleni leghatékonyabb védekezés a megelőzés. Ha biztosítod az égőszerelem számára az optimális életkörülményeket – a megfelelő napfényt, a jó vízelvezetést, a tápanyagellátást és a rendszeres metszést –, akkor a növény erősebb és ellenállóbb lesz a betegségekkel és kártevőkkel szemben. Az egészséges növény kevésbé fogékony a problémákra, és könnyebben megbirkózik a kihívásokkal.

Az égőszerelem társítása más növényekkel

Az égőszerelem látványos virágai remekül mutatnak más évelők és egynyáriak társaságában. A kerttervezés során érdemes olyan növényeket választani mellé, amelyek hasonló igényekkel rendelkeznek, és kiegészítik egymást színben, formában és textúrában. A megfelelő társításokkal harmonikus és izgalmas kertrészeket hozhatsz létre. Az égőszerelem élénk színeivel remekül kombinálhatóak a lágyabb, pasztellszínű virágok, de akár kontrasztos színpárokat is kialakíthatsz.

Remek választás lehet az égőszerelem mellé a fehér margaréta (Leucanthemum x superbum), amelynek egyszerű, de elegáns virágai szépen kiemelik az égőszerelem vibráló színét. A kék szamárkenyér (Echinops ritro) gömb alakú virágzataival izgalmas kontrasztot alkot az égőszerelem sűrű virágzatával. A sárga cickafark (Achillea filipendulina) ernyős virágzataival pedig melegséget és vidámságot csempész a kertbe. Ezek a növények mind hasonló igényekkel rendelkeznek, mint az égőszerelem, így gondozásuk is egyszerűbb lesz.

Az egynyáriak közül a lila verbéna (Verbena bonariensis) légies megjelenésével könnyedséget visz az összeállításba, míg a narancssárga körömvirág (Calendula officinalis) meleg színeivel harmonizál az égőszerelem vörösével. A fehér petúnia (Petunia x hybrida) pedig klasszikus választás, amely szinte minden virághoz illik. Az egynyáriak előnye, hogy minden évben változtathatod az összeállítást, így mindig új és izgalmas látványt nyújt a kert.

A társítások során ügyelj arra, hogy a növények ne nyomják el egymást. Az égőszerelem hajlamos lehet a terjeszkedésre, ezért olyan növényeket válassz mellé, amelyek bírják a versenyt. A túl sűrű ültetés gátolhatja a légáramlást, ami kedvez a gombás betegségek kialakulásának. A megfelelő távolságok betartásával biztosíthatod, hogy minden növény elegendő helyhez és fényhez jusson. A harmonikus kert titka a gondos tervezés és a növények igényeinek figyelembevétele.

Az égőszerelem a kert különböző részein

Az égőszerelem sokoldalúságának köszönhetően a kert számos pontján jól mutat. Ültetheted évelőágyásokba, sziklakertekbe, vegyes virágágyásokba, de akár cserépben vagy dézsában is nevelheted. A különböző helyszínek más-más lehetőségeket kínálnak, és más-más hatást érhetsz el velük. Az évelőágyásokban az égőszerelem látványos színfoltot képez, és magasságának köszönhetően a háttérben is jól érvényesül.

AJÁNLÓ ➜  Az égőszerelem betegségei és kártevői

A sziklakertekben az égőszerelem jól mutat a sziklák és kövek között, és élénk színeivel feldobja a szürke környezetet. A sziklakertekben fontos, hogy jó vízelvezetésű talajba ültesd, mert a pangó víz károsíthatja a gyökereket. A sziklakertben társíthatod alacsonyabb termetű, szárazságtűrő növényekkel, például varjúhájakkal (Sedum) vagy kövirózsákkal (Sempervivum). Ezek a növények jól bírják a napos, száraz körülményeket, és kiegészítik az égőszerelem megjelenését.

A vegyes virágágyásokban az égőszerelem más évelőkkel és egynyáriakkal együtt ültetve igazán látványos kompozíciót alkothat. A vegyes ágyásokban bátran kísérletezhetsz a színekkel és formákkal, és létrehozhatsz egyedi, személyre szabott kertrészt. A virágágyások tervezésekor ügyelj arra, hogy a növények virágzási ideje eltérő legyen, így egész nyáron át tartó virágpompában gyönyörködhetsz. Az égőszerelem a nyár közepétől virágzik, ezért olyan növényeket válassz mellé, amelyek korábban vagy később virágoznak.

Ha nincs kerted, vagy csak kevés helyed van, az égőszerelemet cserépben vagy dézsában is nevelheted. A cserepes növényeket könnyen mozgathatod, és a teraszon, erkélyen vagy akár a lakásban is elhelyezheted őket. A cserépben nevelt égőszerelemnek rendszeres öntözésre és tápanyag-utánpótlásra van szüksége, mert a cserépben korlátozott a gyökerek számára elérhető hely és tápanyag. Válassz olyan cserepet, amelynek az alján vízelvezető nyílások vannak, hogy elkerüld a pangó víz kialakulását.

Érdekességek az égőszerelemről

Az égőszerelem nemcsak szépségével, hanem történelmével és népi hiedelmeivel is lenyűgöző növény. Régi idők óta kedvelt kerti virág, és számos kultúrában különleges jelentéssel bírt. Az égőszerelem neve is utal a virágok élénk, lángoló színére, amely a szenvedélyt és a szerelmet szimbolizálja. A népi gyógyászatban is használták, bár mérgező növény, ezért óvatosan kell bánni vele.

Az égőszerelem angol neve, Maltese cross (máltai kereszt), a virágok formájára utal, amelyek hasonlítanak a máltai lovagrend keresztjéhez. A növényt a középkorban a keresztes lovagok hozták be Európába a Közel-Keletről. A máltai lovagok szimbóluma volt a bátorság, a hűség és az önfeláldozás, és ezeket az értékeket kapcsolták az égőszerelemhez is. A növényt gyakran ültették kolostorok és várak kertjeibe.

A népi hiedelem szerint az égőszerelem szerelmi varázslatokhoz is használható. Úgy tartották, hogy ha valaki égőszerelem virágot visel a ruháján, az szerencsét hoz a szerelemben, és vonzóvá teszi a másik nem számára. A virágokat gyakran használták esküvői csokrokban is, hogy boldogságot és szerelmet hozzanak az ifjú párnak. A népi hiedelmek persze nem helyettesítik a tudományos ismereteket, de érdekes betekintést nyújtanak a növény kulturális jelentőségébe.

Az égőszerelem nemcsak a kertekben, hanem a művészetekben is megjelent. Számos festményen és versben megörökítették a virágok szépségét és szimbolikus jelentését. Az égőszerelem inspirációt adott művészeknek és költőknek egyaránt, és a mai napig kedvelt motívum a művészetekben. Az égőszerelem tehát nemcsak egy szép virág, hanem egyben kulturális örökségünk része is.

Az égőszerelem gondozásának összefoglalása

Az égőszerelem gondozása nem ördöngösség, de néhány alapvető szabályt érdemes betartani, hogy a növény egészségesen fejlődjön és bőségesen virágozzon. A legfontosabb a megfelelő hely kiválasztása, a rendszeres, de mértékletes öntözés, a tápanyag-utánpótlás és a metszés. Ha ezeket a lépéseket követed, az égőszerelem hosszú éveken át kerted dísze lehet. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a növény minden része mérgező, különösen a gyökere.

Ügyelj arra, hogy az égőszerelem napos helyre kerüljön, ahol legalább hat órán keresztül éri a közvetlen napfény. A talaj legyen jó vízelvezetésű, közepesen tápanyagdús, és enyhén savas vagy semleges kémhatású. A pangó vizet kerülni kell, mert az gyökérrothadáshoz vezethet. Az ültetés ideális időpontja a tavasz vagy az ősz. Ültetés után alaposan öntözd meg a növényt, és mulcsozd a talajt a gyökerek körül.

Az öntözés során a mértékletesség a kulcs. A talaj felső rétegét hagyd kissé kiszáradni két öntözés között. Az öntözéshez lehetőleg esővizet vagy állott vizet használj. A tápanyag-utánpótlást tavasszal kezdd, és a virágzási időszakban is folytathatod, de kisebb adagokban. Használhatsz szerves trágyát vagy műtrágyát, amely kifejezetten virágzó növények számára készült.

A metszés során távolítsd el az elnyílt virágokat, az elszáradt hajtásokat, és szükség esetén formázd meg a növényt. A szaporítás történhet tőosztással, magvetéssel vagy dugványozással. A teleltetés során védd a gyökereket a fagytól mulcsozással, a fiatal növényeket pedig takarással. A betegségek és kártevők ellen a megelőzés a leghatékonyabb védekezés, de szükség esetén használhatsz gombaölő vagy rovarölő szereket.

Ha ezeket az egyszerű tanácsokat megfogadod, az égőszerelem garantáltan meghálálja a gondoskodást, és évről évre gyönyörű virágaival ajándékoz meg. Ne feledd, a kertészkedés nemcsak munka, hanem öröm és kikapcsolódás is. Élvezd a természet szépségét, és gyönyörködj az égőszerelem lángoló virágaiban!

Ez is érdekelni fog...