Share

Az égszínkék keltike teleltetése

Az égszínkék keltike teleltetése a legtöbb kertbarát számára nem okoz különösebb fejtörést, mivel a növény a mérsékelt égövi klímához jól alkalmazkodott, és megfelelő körülmények között teljesen télálló. A Kína hegyvidéki területeiről származó évelő a föld alatti rizómáiban (gyöktörzseiben) vészeli át a hideg hónapokat, amelyek elegendő tápanyagot és energiát raktároznak a tavaszi kihajtáshoz. A sikeres áttelelés kulcsa nem a bonyolult takarási technikákban rejlik, hanem a nyári és őszi időszakban nyújtott megfelelő gondoskodásban, valamint a téli csapadéktól való védelemben. Egy egészséges, jól beérett rizóma sokkal jobban ellenáll a téli viszontagságoknak, mint egy legyengült, rosszul táplált növény.

A teleltetésre való felkészülés már a nyár folyamán megkezdődik. Amikor a növény a virágzás után visszahúzódik, hagyni kell, hogy a lombozata teljesen elsárguljon és elszáradjon. Ebben a folyamatban a levelekből a tápanyagok visszahúzódnak a rizómákba, feltöltve azokat a téli túléléshez szükséges energiával. A lombozat korai eltávolítása gyengíti a növényt és csökkenti a télállóságát. A nyári nyugalmi időszakban a túlöntözés kerülése szintén kritikus, mivel a vizes közegben a rizómák rothadásnak indulhatnak, és nem tudnak megfelelően felkészülni a hidegre.

A legfontosabb téli veszélyt a keltikék számára nem is a hideg, hanem a túlzott téli nedvesség, a pangó víz jelenti. A fagyott, majd felengedő, vízzel telített talajban a rizómák könnyen megfulladhatnak és elrothadhatnak. Ezért elengedhetetlen, hogy a növényt eleve jó vízelvezetésű talajba ültessük. A téli védelem fő célja tehát a talaj túlzott átázásának megakadályozása, különösen a csapadékosabb teleken.

A konténerben nevelt növények teleltetése némileg több odafigyelést igényel, mivel a cserépben lévő kis mennyiségű föld jobban ki van téve a hőingadozásnak és a teljes átfagyásnak. Bár a növény maga télálló, a gyökérzete a cserépben sérülékenyebb. A cserepes keltikéket ezért érdemes védett helyen teleltetni, hogy megóvjuk őket a legszélsőségesebb téli körülményektől és a fagy okozta kiszáradástól.

Felkészülés a télre a kertben

A szabadföldbe ültetett égszínkék keltikék téli felkészítése egy egyszerű, de fontos folyamat. Az ősz folyamán, miután a növény lombozata teljesen elszáradt és visszahúzódott, a maradványokat távolítsuk el az ágyásból. Ezzel csökkentjük a gombás betegségek és a kártevők áttelelésének esélyét. Fontos, hogy a növény helyét jelöljük meg egy pálcával vagy címkével, hogy tavasszal, a kerti munkák során véletlenül se sértsük meg a felszín alatt pihenő, törékeny rizómákat.

A legfontosabb védelmi intézkedés egy vastag, 8-10 cm-es mulcsréteg felhordása a növény helye fölé az első komolyabb fagyok beállta előtt. Erre a célra kiválóan alkalmas a száraz, komposztált lomb, a fenyőkéreg, a szalma vagy a fenyőgally. Ez a takaróréteg több funkciót is ellát: szigetel, mérsékli a talaj hőingadozását, megvédi a rizómákat a hirtelen, mélyre hatoló fagyoktól, és ami a legfontosabb, segít megakadályozni a talaj túlzott átázását és a téli csapadék okozta eróziót.

AJÁNLÓ ➜  Az égszínkék keltike gondozása

A jó vízelvezetésű talaj elengedhetetlen a sikeres teleléshez. Ha a kertünk talaja kötött, agyagos, és hajlamos a vízmegállásra, már az ültetéskor gondoskodni kell a javításáról. Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, egy enyhén megemelt ágyás kialakítása megoldást jelenthet, mivel onnan a felesleges víz könnyebben el tud folyni. A téli pangó víz a keltike legádázabb ellensége, sokkal több növényt visz el, mint maga a fagy.

A hótakaró a legjobb természetes szigetelés. Ha a tél folyamán vastag, tartós hótakaró borítja a kertet, a keltikék tökéletes védelemben részesülnek, és a mulcsozásnak is kisebb a jelentősége. A hó megvédi a talajt a mély átfagyástól és az erős, szárító szelekről. Probléma akkor adódik, ha a tél enyhe, csapadékos, de hómentes, mert ekkor a legnagyobb a rothadás veszélye.

A téli nedvesség elleni védelem

Mint már említettük, a téli nedvesség sokkal nagyobb veszélyt jelent az égszínkék keltike számára, mint a hideg. A fagyott, majd felengedő és vízzel telített talajban a rizómák oxigénhiányos állapotba kerülnek, ami a szövetek elhalásához és rothadásához vezet. Ennek megelőzése a teleltetési stratégia központi eleme kell, hogy legyen. A jó vízelvezetésű talajba történő ültetés az első és legfontosabb lépés.

A mulcsréteg nemcsak szigetel, hanem segít a csapadék egy részét is felfogni és eloszlatni, megakadályozva, hogy az egy ponton, koncentráltan szivárogjon a talajba. A lazább szerkezetű mulcsok, mint a fenyőgally vagy a szalma, jobban szellőznek és kevésbé hajlamosak az átázásra, mint a finomra aprított levelek. A mulcsot az első fagyok után terítsük le, hogy ne nyújtson búvóhelyet a rágcsálóknak.

Különösen értékes vagy érzékenyebb fajták esetében, vagy ha a kertünk kifejezetten vízállásos helyen fekszik, további védelmi intézkedéseket is tehetünk. Egy, a növény fölé helyezett üveglap, egy darab pala vagy egy fordított cserép, amelyeket téglákkal támasztunk alá a megfelelő szellőzés érdekében, elvezeti a közvetlenül a növényre hulló csapadékot. Ez a módszer hatékonyan szárazon tartja a növény közvetlen környezetét, miközben a levegő szabadon járhat alatta.

Tavasszal, a fagyok elmúltával és a talaj felmelegedésével, amint az első hajtások megjelennek, a téli takarást óvatosan el kell távolítani. A túl sokáig a növényen hagyott vastag mulcsréteg gátolhatja a kihajtást és a nedves, melegedő közegben rothadást idézhet elő. A mulcsot fokozatosan, több lépésben is eltávolíthatjuk, ahogy az időjárás egyre melegebbre fordul.

AJÁNLÓ ➜  Az égszínkék keltike fényigénye

Konténeres növények teleltetése

A cserépben vagy más konténerben nevelt égszínkék keltikék teleltetése nagyobb körültekintést igényel. A cserépben lévő földmennyiség kicsi, így a gyökérzóna sokkal jobban ki van téve a szélsőséges hőmérséklet-ingadozásoknak. Egy kemény, fagyos éjszakán a cserép földje teljesen átfagyhat, ami károsíthatja a rizómákat és a gyökereket. A fagyott talajból a növény nem tud vizet felvenni, így a téli szél és nap hatására könnyen kiszáradhat (fiziológiai szárazság).

A legbiztonságosabb módszer a cserepes növények védett helyen történő teleltetése. Erre a célra tökéletesen megfelel egy fűtetlen veranda, egy hideg üvegház, egy fagymentes pince vagy garázs. A teleltetés helyszíne legyen hűvös (0-5 °C), hogy a növény nyugalmi állapotban maradjon, de ne legyen kitéve tartós, kemény fagynak. A teleltetés alatt a fény nem lényeges, mivel a növénynek nincs lombja.

Ha nincs lehetőségünk a növényeket beltérbe vinni, akkor a szabadban kell őket védeni. A cserepeket állítsuk szorosan egymás mellé egy védett, szélcsendes helyre, például egy házfal déli vagy nyugati oldalához. A cserepeket magukat is szigetelni kell. Állítsuk őket egy hungarocell lapra, és burkoljuk be őket jutazsákkal, buborékfóliával vagy más szigetelőanyaggal. A növények tövét és a cserép felszínét takarjuk vastagon lombbal vagy szalmával.

Egy másik hatékony módszer, ha a cserepet a kert egy félreeső részén a földbe süllyesztjük egészen a pereméig. A környező talaj kiváló szigetelést biztosít a cserép oldala és alja számára. A talaj felszínét ezután a szabadföldi növényekhez hasonlóan vastagon mulcsozzuk. Bármelyik módszert is választjuk, a téli öntözésről ne feledkezzünk meg. A konténeres növényeket fagymentes napokon, nagyon ritkán, éppen csak annyira kell megöntözni, hogy a földjük ne száradjon ki teljesen.

A télállóságot befolyásoló tényezők

Az égszínkék keltike télállósága nem egyetlen, állandó érték, hanem több tényező komplex összjátéka. A genetikai adottságok mellett a növény kondíciója és a környezeti feltételek is jelentősen befolyásolják, hogy mennyire viseli jól a telet. Egy erős, egészséges, a vegetációs időszakban optimális körülmények között nevelt növény sokkal jobban felkészül a hideg hónapokra.

A növény kora is számít. A frissen ültetett, fiatal növények, amelyek gyökérzete még nem hatolt mélyre és nem erősödött meg, érzékenyebbek lehetnek a fagyra. Az első egy-két évben ezért érdemes különös gondot fordítani a téli takarásukra. Az idősebb, jól begyökeresedett, nagy rizómákkal rendelkező tövek sokkal ellenállóbbak és kevesebb védelmet igényelnek.

A talaj típusa és nedvességtartalma, ahogy azt már többször hangsúlyoztuk, kritikus fontosságú. Egy laza, jó vízelvezetésű, szerves anyagokban gazdag talajban a növény sokkal jobban viseli a telet, mint egy hideg, vizes, tömörödött agyagtalajban. A túlzott őszi nitrogéntrágyázás szintén rontja a télállóságot, mivel laza, vízzel teli szöveteket eredményez, amelyek könnyen elfagynak. Az őszi tápanyag-utánpótlásban a káliumnak kell dominálnia, ami a sejtfalak megerősítését és a fagyállóságot segíti elő.

AJÁNLÓ ➜  Az égszínkék keltike metszése és visszavágása

A mikroklíma is fontos szerepet játszik. Egy szélvédett, déli fekvésű kertrészben, egy épületfal közelében a hőmérséklet télen is néhány fokkal magasabb lehet, mint a kert nyitott, fagyzugos részén. A téli napfény, különösen, ha a talaj fagyott, szintén stresszt jelenthet a növény számára, mert párologtatásra készteti, miközben az nem tud vizet felvenni. A mulcsréteg és a fenyőgallyas takarás ez ellen is védelmet nyújt.

Tavaszi teendők a sikeres áttelelés után

A tél elmúltával, amint a hőmérséklet tartósan fagypont fölé emelkedik és a talaj kezd felengedni, eljön az ideje a téli védelem fokozatos eltávolításának. Ne siessük el ezt a műveletet, mert egy kései, erős fagy még kárt tehet a korán előbújó hajtásokban. Figyeljük az időjárás-előrejelzést, és a takarást több lépésben, néhány nap vagy egy hét leforgása alatt szedjük le, hogy a növény hozzászokjon a változó körülményekhez.

Először a felső, durvább takaróréteget (pl. fenyőgallyak) távolítsuk el, majd néhány nap múlva a finomabb mulcsréteget is vékonyítsuk meg, vagy húzzuk félre a hajtások várható megjelenési helyéről. A mulcs egy részét a növény körül a talajon hagyhatjuk, mivel az a továbbiakban is segít a nedvesség megőrzésében és a gyomok visszaszorításában. Ez a művelet utat enged a melengető tavaszi napsugaraknak, hogy felmelegítsék a talajt és ösztönözzék a rizómákat a kihajtásra.

A konténerben teleltetett növényeket is fokozatosan kell visszaszoktatni a kinti körülményekhez. Először csak nappalra, árnyékos helyre tegyük ki őket, majd néhány nap után már maradhatnak éjszakára is, ha nem várható fagy. A közvetlen napfényre csak akkor tegyük őket, ha már megerősödtek a hajtások. A téli pihenő után az első öntözés legyen óvatos, csak akkor locsoljunk, ha a földjük már kezd kiszáradni.

A sikeres áttelelést követően, a hajtások megjelenésével megkezdődhet a növény tavaszi gondozása. Ez az időszak a legalkalmasabb egy enyhe tápanyag-utánpótlásra, például egy vékony réteg komposzt elterítésére a tő körül. Figyeljünk a megjelenő csigákra, amelyek előszeretettel fogyasztják a zsenge, friss hajtásokat. A gondos téli védelem és a tavaszi odafigyelés meghozza gyümölcsét, és az égszínkék keltike ismét bőséges virágzással fogja meghálálni a törődést.

Ez is érdekelni fog...