Share

Az ezüstös kakassarkantyú ültetése és szaporítása

Az ezüstös kakassarkantyú, tudományos nevén Plectranthus argentatus, egy lenyűgöző megjelenésű, Délkelet-Ausztráliából származó félcserje, amely bársonyos, ezüstösen molyhos leveleivel hívja fel magára a figyelmet. Díszértékét elsősorban lombozata adja, amely kiváló kontrasztot képez más, sötétebb levelű vagy élénkebb virágú növényekkel szemben. Elterjedt felhasználása dézsás növényként, balkonládákban vagy egynyári virágágyások szegélyeként jellemző a mérsékelt égövi kertekben. Megfelelő gondozás mellett gyorsan fejlődő, bokros habitusú növénnyé cseperedik, amely egész nyáron át díszíti környezetét.

A növény a Lamiaceae (árvacsalánfélék) családjába tartozik, rokonságban állva számos ismert fűszer- és dísznövénnyel, mint például a menta vagy a kakukkfű. Jellemzően 50-80 cm magasságot és hasonló szélességet ér el egy szezon alatt, de eredeti élőhelyén ennél nagyobbra is megnőhet. Levelei tojásdadok, szélük csipkés-fűrészes, felületüket pedig sűrű, ezüstös szőrzet borítja, amely nemcsak esztétikai szempontból jelentős, hanem a növény párologtatását is csökkenti, segítve az átmeneti szárazság elviselését. A levelek megdörzsölve enyhén aromás illatot áraszthatnak.

Virágzása általában a nyár második felére, illetve ősz elejére esik, amikor a hajtásvégeken apró, halványkék vagy levendulaszínű virágokból álló fürtvirágzatok jelennek meg. Bár a virágok önmagukban nem túlságosan feltűnőek, összességükben tovább növelik a növény díszítőértékét, vonzva a beporzó rovarokat is. A virágzás azonban másodlagos jelentőségű a látványos lombozathoz képest, amely a növény fő vonzerejét képezi a kertészek és kertbarátok körében.

Az ezüstös kakassarkantyú fagyérzékeny évelő, ezért Magyarországon leggyakrabban egynyáriként nevelik, bár megfelelő körülmények között átteleltethető. Kiválóan alkalmas vegyes beültetésekbe, ahol textúrájával és színével gazdagítja a kompozíciót. Jól mutat szoliterként nagyobb dézsákban, de ágyásokban csoportosan ültetve talajtakaróként is funkcionálhat, elnyomva a gyomokat sűrű lombozatával.

Az ideális termőhely és talajigény

Az ezüstös kakassarkantyú optimális fejlődéséhez a teljes napos vagy legfeljebb félárnyékos fekvés biztosítása elengedhetetlen. A bőséges napfény hatására leveleinek ezüstös színe intenzívebbé válik, és a növény habitusa is tömöttebb, bokrosabb lesz. Árnyékosabb körülmények között a hajtások megnyúlhatnak, a lombozat ritkábbá válhat, és a jellegzetes ezüstös árnyalat is halványulhat. Fontos tehát olyan helyet választani számára a kertben vagy a teraszon, ahol legalább napi 6 órán át közvetlen napfény éri.

Hőmérsékleti igényeit tekintve melegkedvelő növényről van szó, amely a nyári hónapokban fejlődik a legintenzívebben. A fagyokat nem tűri, már az enyhe, 0°C körüli hőmérséklet is károsíthatja a leveleket és a hajtásokat. Kiültetésével ezért mindenképpen meg kell várni a tavaszi fagyveszély elmúltát, ami jellemzően május közepére tehető a hazai klímán. Az átteleltetésre szánt példányokat pedig még az első őszi fagyok beállta előtt biztonságos helyre kell vinni.

A talajjal szemben támasztott legfontosabb követelmény a jó vízáteresztő képesség. Az ezüstös kakassarkantyú nem tolerálja a pangó vizet, amely gyökérrothadáshoz vezethet. Ideális számára a laza szerkezetű, humuszban gazdag, enyhén savanyú vagy semleges kémhatású (pH 6,0-7,0) talaj. Nehéz, agyagos talajok esetén elengedhetetlen a talajjavítás homok, perlit és érett komposzt bekeverésével a megfelelő vízelvezetés biztosítása érdekében.

AJÁNLÓ ➜  Az ezüstös kakassarkantyú metszése és visszavágása

Konténeres nevelés esetén kiemelten fontos a jó minőségű, laza virágföld használata, amely tartalmaz perlitet vagy más szerkezetjavító anyagot. A cserép vagy láda alján mindenképpen legyenek vízelvezető nyílások, hogy a felesleges öntözővíz szabadon távozhasson. A megfelelő talajszerkezet és vízelvezetés kulcsfontosságú a növény egészséges fejlődése és a gyökérbetegségek megelőzése szempontjából.

Az ültetés folyamata lépésről lépésre

Az ezüstös kakassarkantyú kiültetésének legkedvezőbb időpontja a tavaszi fagyok biztos elmúltával érkezik el, általában május hónapban. Ebben az időszakban a talaj már kellőképpen felmelegedett, ami elősegíti a gyökerek gyors megindulását és a növény zökkenőmentes begyökeresedését az új helyén. Ültetés előtt célszerű egészséges, erőteljes palántákat választani, amelyeken nem láthatóak betegség vagy kártevő jelenlétére utaló jelek. Amennyiben saját szaporítású növényekről van szó, azoknak már megfelelő gyökérzettel kell rendelkezniük.

A szabadföldi ültetéshez a kiválasztott helyen a növény gyökérlabdájánál valamivel nagyobb és mélyebb ültetőgödröt kell ásni. A gödör alján lévő talajt érdemes fellazítani, hogy a gyökerek könnyebben terjedhessenek. Amennyiben a talaj minősége indokolja, ilyenkor lehetőség van érett komposzt vagy más szerves anyag bekeverésére a kiemelt földhöz. Konténeres ültetés esetén válasszunk a növény méretéhez illő, vízelvezető nyílással ellátott edényt, és töltsük meg jó minőségű virágfölddel.

A növényt óvatosan emeljük ki a nevelőedényből, ügyelve a gyökérlabda épségére. Ha a gyökerek túlságosan összetekeredtek (gyökérspirál), óvatosan lazítsuk meg őket az ujjaikkal, hogy serkentsük az új irányba történő növekedést. Helyezzük a növényt az előkészített ültetőgödörbe vagy konténerbe úgy, hogy a gyökérlabda teteje egy szintben legyen a környező talaj felszínével. Semmiképpen ne ültessük mélyebbre, mert az a szártő rothadásához vezethet.

Az ültetést követően töltsük vissza a földet a gyökérlabda köré, és óvatosan tömörítsük meg a talajt, hogy megszüntessük a légüregeket és stabilizáljuk a növényt. Közvetlenül az ültetés után alaposan öntözzük be a növényt, hogy a talaj megfelelően a gyökerek köré ülepedjen. A talaj nedvességének megőrzése és a gyomosodás csökkentése érdekében célszerű a növény töve körül vékony rétegben mulcsot (pl. fenyőkérget, faaprítékot) elteríteni, de ügyeljünk rá, hogy a mulcs ne érintkezzen közvetlenül a növény szárával.

Öntözés és tápanyag-utánpótlás

Az ezüstös kakassarkantyú vízigénye közepesnek mondható; fontos a talaj egyenletes nedvességének fenntartása, különösen a nyári hőségben és a begyökeresedés időszakában. Az öntözések között hagyjuk a talaj felső rétegét kissé kiszáradni, de ne engedjük, hogy a növény teljesen kiszáradjon, mert az levélhulláshoz és a növekedés leállásához vezethet. A túlöntözés és a pangó víz kerülendő, mivel ezek gyökérrothadást okozhatnak, ezért a jó vízelvezetésű talaj alapvető fontosságú. Az öntözést lehetőleg a reggeli órákban végezzük, közvetlenül a talajra juttatva a vizet, hogy a levelek minél hamarabb megszáradjanak, csökkentve a gombás betegségek kockázatát.

AJÁNLÓ ➜  Az ezüstös kakassarkantyú betegségei és kártevői

Az öntözés gyakoriságát számos tényező befolyásolja, beleértve a környezeti hőmérsékletet, a páratartalmat, a csapadék mennyiségét, a talaj típusát, valamint azt, hogy a növény szabadföldben vagy konténerben nevelkedik-e. A konténeres növények általában gyakoribb öntözést igényelnek, mivel a kisebb talajtömeg gyorsabban kiszárad. Mindig ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát az ujjunkkal vagy egy nedvességmérővel, mielőtt újra öntöznénk. Figyeljünk a növény jelzéseire: a kókadt levelek vízhiányra utalhatnak, míg a sárguló, lankadt levelek túlöntözés jelei is lehetnek.

A tápanyag-utánpótlás tekintetében az ezüstös kakassarkantyú nem kifejezetten igényes, de a folyamatos, erőteljes növekedés és a dús lombozat fenntartása érdekében meghálálja a rendszeres tápoldatozást a vegetációs időszakban. Használjunk kiegyensúlyozott, általános célú folyékony tápoldatot vagy lassan oldódó műtrágyát a csomagoláson feltüntetett utasítások szerint. A folyékony tápoldatot általában 2-4 hetente javasolt alkalmazni az öntözővízzel együtt, kora tavasztól késő nyárig.

Kerüljük a túlzott tápanyag-utánpótlás, különösen a magas nitrogéntartalmú trágyák túladagolását, mert az laza, megnyúlt hajtásokat és a betegségekre való fokozott fogékonyságot eredményezhet. A túltrágyázás a gyökerek megégését is okozhatja. A növekedési időszak végén, ősszel csökkentsük, majd hagyjuk abba a tápoldatozást, hogy a növény felkészülhessen a nyugalmi időszakra vagy az átteleltetésre. Figyeljük a növény állapotát; a tápanyaghiány jelei (pl. fakó, sárguló levelek) esetén mérsékelten növelhetjük a tápanyag adagját.

A szaporítás módszerei

Az ezüstös kakassarkantyú szaporításának legelterjedtebb és legegyszerűbb módja a hajtásdugványozás. Ez a vegetatív szaporítási eljárás lehetővé teszi, hogy az anyanövénnyel genetikailag teljesen megegyező utódokat neveljünk, megőrizve annak minden kedvező tulajdonságát, beleértve a jellegzetes ezüstös levélszínt is. A dugványozásra legalkalmasabb időszak a késő tavasztól nyár közepéig tartó periódus, amikor a növény aktív növekedési fázisban van, de sikeresen gyökereztethetünk kora ősszel vett dugványokat is, különösen, ha azokat átteleltetés céljából készítjük.

A dugványok készítéséhez válasszunk egészséges, erőteljes, nem virágzó hajtásokat az anyanövényről. Egy éles késsel vagy metszőollóval vágjunk le kb. 10-15 cm hosszú hajtásvégeket, a vágást közvetlenül egy levélcsomó (nódusz) alatt ejtve meg. Az alsó 1-2 levélpárt távolítsuk el a szárról, mivel ezek a földbe kerülve rothadást indíthatnak el, és a gyökérképződés is jellemzően a nóduszoknál indul meg. A nagyobb leveleket félbevághatjuk a párologtatás csökkentése érdekében. Bár nem feltétlenül szükséges, a dugványok végét gyökereztető hormonporba márthatjuk a gyökeresedés serkentése és gyorsítása érdekében.

A prepared dugványokat többféle közegben gyökereztethetjük. Egyik lehetőség, hogy egyszerűen egy pohár vízbe állítjuk őket, ügyelve arra, hogy a víz csak a levéltelen szárrészt érje. A vizet rendszeresen cserélni kell. Egy másik, gyakran sikeresebb módszer a dugványok laza, jó vízáteresztő képességű közegbe (pl. tőzeg és perlit keveréke, vermikulit, speciális dugványföld) történő tűzdelése. A közeget tartsuk folyamatosan enyhén nyirkosan, de ne túl vizesen. A magas páratartalom elősegíti a gyökeresedést, ezért a dugványokkal teli cserepet vagy tálcát érdemes átlátszó műanyag zacskóval vagy fóliával lefedni, vagy szaporítóládába helyezni.

AJÁNLÓ ➜  Az ezüstös kakassarkantyú fényigénye

A dugványokat helyezzük világos, de közvetlen napfénytől védett, meleg helyre. A gyökeresedés általában 2-4 hetet vesz igénybe, a körülményektől függően. Amikor a dugványok már jól látható gyökérzetet fejlesztettek (ezt a vízben állóknál könnyű ellenőrizni, a közegben lévőknél pedig az óvatos meghúzásra érzett ellenállás vagy az új hajtások megjelenése jelzi), óvatosan ültessük át őket külön cserepekbe, jó minőségű virágföldbe. Ezt követően fokozatosan szoktassuk őket a normál páratartalomhoz és a végleges helyüknek megfelelő fényviszonyokhoz. Bár a magvetés is lehetséges, ez ritkábban alkalmazott módszer, és a fajtára jellemző tulajdonságok sem mindig öröklődnek ilyenkor.

Növényvédelem és átteleltetés

Az ezüstös kakassarkantyú viszonylag ellenálló növény, de bizonyos kártevők és betegségek időnként megtámadhatják, különösen legyengült állapotban vagy kedvezőtlen környezeti feltételek mellett. A leggyakoribb kártevők közé tartoznak a levéltetvek, a takácsatkák, a liszteskék (üvegházi molytetű) és a pajzstetvek, főként meleg, száraz időben vagy zárt térben (pl. átteleltetés során) fordulhatnak elő. Fontos a növények rendszeres ellenőrzése, különösen a levelek fonákján és a fiatal hajtásokon, hogy a fertőzést korai szakaszban észleljük.

A kártevők elleni védekezés során törekedjünk a környezetbarát módszerek előnyben részesítésére. Kisebb fertőzés esetén a kártevők vízsugárral lemoshatók, vagy kézzel eltávolíthatók. Hatékony lehet a káliszappan vagy neem olaj alapú permetezőszerek alkalmazása is. Súlyosabb fertőzés esetén indokolt lehet rovarölő szerek használata, de mindig tartsuk be a használati utasítást és a biztonsági előírásokat. Az egészséges, jó kondícióban tartott növények kevésbé fogékonyak a kártevők támadására.

A betegségek közül leginkább a túlöntözés vagy a rossz légmozgás következtében kialakuló gombás fertőzések, mint például a gyökérrothadás vagy a lisztharmat jelenthetnek problémát. A megelőzés kulcsa a megfelelő öntözési gyakorlat betartása, a jó vízelvezetésű talaj biztosítása, valamint a növények közötti megfelelő távolság fenntartása a jó légáramlás érdekében. Az elhalt vagy beteg növényi részeket azonnal távolítsuk el és semmisítsük meg. Szükség esetén gombaölő szerekkel (fungicidekkel) végezhetünk permetezést.

Mivel az ezüstös kakassarkantyú fagyérzékeny, a mérsékelt égövi klímán, így Magyarországon is, speciális figyelmet igényel az átteleltetése. Az egyik lehetőség, hogy egynyáriként kezeljük, és minden tavasszal új palántákat ültetünk. Alternatívaként a nyár végén vagy kora ősszel dugványokat készíthetünk, amelyeket világos, fagymentes helyen (pl. ablakpárkányon) nevelünk tovább tavaszig. Egy másik módszer a dézsás növények bevitele fagymentes, világos helyiségbe (pl. fűtött üvegház, télikert, világos lépcsőház) az első fagyok előtt. Ilyenkor az öntözést jelentősen csökkenteni kell, csak annyi vizet kapjon a növény, hogy a földje ne száradjon ki teljesen. Tavasszal, a fagyveszély elmúltával a növényeket vissza lehet metszeni és újra kiültetni a szabadba.

Fotó forrása: CasliberCC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...