Share

Az illatos hunyor teleltetése

Az illatos hunyor a tél igazi hőse a kertben, hiszen fittyet hány a hidegre, és gyakran már akkor virágba borul, amikor a tájat még hótakaró fedi. Kiváló fagytűrő képessége miatt a teleltetése a legtöbb hazai kertben nem igényel különösebb bonyolult beavatkozást. Azonban a „teleltetés” kifejezés ebben az esetben nem a növény fagymentes helyre való menekítését jelenti, hanem azokat a gondozási lépéseket, amelyekkel segítjük, hogy a növény sértetlenül és erővel telve vészelje át a zord hónapokat, és tavasszal a legszebb formájában tündökölhessen. A megfelelő őszi felkészítés és a téli védelem biztosítja, hogy a fagy, a hideg szél és a téli csapadék ne tegyen kárt a növényben. Ismerjük meg azokat a teendőket, amelyekkel hozzájárulhatunk hunyorunk sikeres átteleléséhez.

Az illatos hunyor egy rendkívül szívós, a Kárpát-medencében is őshonos évelő, amely tökéletesen alkalmazkodott a mi éghajlatunkhoz. Föld alatti gyöktörzse (rizómája) és a földfelszín közelében lévő rügyei kiválóan bírják a komolyabb mínuszokat is, különösen, ha a talajt egy természetes hótakaró vagy egy általunk létrehozott mulcsréteg szigeteli. A növény félörökzöld vagy örökzöld levelei szintén viszonylag jól tűrik a fagyot, bár a kemény, hótakaró nélküli teleken, az úgynevezett fekete fagyok idején károsodhatnak, megbarnulhatnak vagy elfagyhatnak.

A sikeres teleltetés alapjait már ősszel le kell fektetnünk. A legfontosabb feladat a növény tövének védelme. A lombhullás után, de még a tartós fagyok beállta előtt, terítsünk a hunyor töve köré egy 5-10 cm vastag réteg szerves mulcsot. Erre a célra a legkiválóbb a komposztált avar (lombföld), a darált fakéreg vagy a szalma. Ez a takaróréteg több funkciót is ellát: szigeteli a talajt, megvédi a gyökérzetet a hirtelen hőmérséklet-ingadozásoktól és a mélyre hatoló fagytól, tavasszal pedig lebomolva értékes tápanyagokkal gazdagítja a földet.

Fontos, hogy a mulcsot a növény töve köré terítsük, de magát a növekedési központot, a koronát ne temessük be teljesen, mert az a befulladásához és rothadásához vezethet. A talajtakarás különösen a fiatal, frissen ültetett tövek esetében létfontosságú, amelyek gyökérzete még nem hatolt elég mélyre, és emiatt érzékenyebb a fagyokra. Egy jól beállt, idősebb tő akár takarás nélkül is gond nélkül átvészeli a telet, de a gondoskodást mindenképpen meghálálja.

A cserépben nevelt illatos hunyorok teleltetése valamivel több odafigyelést igényel, mivel a gyökérzetük sokkal inkább ki van téve a hidegnek, mint a szabadföldbe ültetett társaiké. A cserép földje sokkal gyorsabban és mélyebben átfagyhat, ami a gyökerek károsodásához vezethet. Ezért a cserepes példányokat mindenképpen védeni kell a téli viszontagságoktól. Soha ne hagyjuk őket a kert egy nyílt, széljárta pontján.

AJÁNLÓ ➜  Az illatos hunyor fényigénye

Az őszi felkészítés kulcslépései

A hunyor sikeres áttelelése már a nyár végén, ősz elején elkezdődik. Ebben az időszakban a növény a következő évi virágzáshoz szükséges energiát raktározza el a gyöktörzsébe. Fontos, hogy ebben a periódusban már ne bolygassuk, ne ültessük át, és kerüljük az erős metszést. Hagyjuk, hogy a növény zavartalanul felkészülhessen a nyugalmi időszakra. Az öntözést a hőmérséklet csökkenésével és a csapadékosabb időjárás beköszöntével fokozatosan csökkentsük, de ne hagyjuk, hogy a talaj teljesen kiszáradjon a fagyok beállta előtt.

Az őszi gondozás egyik legfontosabb eleme a környezet rendbetétele. Távolítsuk el a hunyor körüli gyomokat és a lehullott, beteg leveleket más növényekről, hogy csökkentsük a kórokozók áttelelésének esélyét. Ez a fajta kerti higiénia segít megelőzni a tavaszi gombás fertőzéseket. Az egészséges, saját leveleit azonban hagyjuk a növényen, ezek a tél folyamán is asszimilálnak, amikor a körülmények engedik, és védik a középen megbúvó virágrügyeket.

A már említett mulcsozás az őszi felkészítés alfája és ómegája. A szerves talajtakaró nemcsak a hidegtől véd, hanem a téli csapadék okozta talajtömörödést és kimosódást is megakadályozza. A mulcsréteg alatt a talajélet aktívabb marad, ami hozzájárul a talaj jó szerkezetének megőrzéséhez. A legjobb, ha a takarást az első komolyabb fagyok előtt, de már a hűvösebb, nyirkosabb idő beálltával végezzük el, általában október végén, novemberben.

Az őszi tápanyag-utánpótlás szintén a felkészítés része lehet. Egy vékony réteg érett komposzt vagy lassan lebomló szerves trágya a mulcsréteg alá terítve biztosítja, hogy tavasszal, az ébredéskor azonnal rendelkezésre álljanak a szükséges tápanyagok. Kerüljük azonban a gyorsan ható, magas nitrogéntartalmú műtrágyák őszi kijuttatását, mert azok új hajtásnövekedésre serkentenék a növényt, amelyek a fagyok beálltával biztosan elfagynának, gyengítve ezzel a növényt.

A hótakaró szerepe és a téli védelem

A természet a legjobb kertész, és a hunyor teleltetésében a leghatékonyabb védelmet a tartós, vastag hótakaró jelenti. A hóréteg egy kiváló hőszigetelő, amely megvédi a talajt és a növény földközeli részeit a mélyre hatoló fagyoktól és a hideg, szárító széltől. A hó alatt a talaj hőmérséklete gyakran fagypont körül vagy csak kevéssel alatta marad, még akkor is, ha a levegő hőmérséklete mínusz 15-20 Celsius-fok alá süllyed. Ez az egyenletes, viszonylag enyhe hőmérséklet ideális a hunyor számára a téli pihenéshez.

Ha a tél hóban szegény, de hideg, a levelek és a felszínhez közeli virágrügyek nagyobb veszélynek vannak kitéve. Az úgynevezett fekete fagy, amikor erős hideg van hótakaró nélkül, komoly károkat okozhat a lombozatban, amely megbarnul, megperzselődik. Bár ez általában nem végzetes a növény számára, hiszen tavasszal új leveleket hoz, esztétikailag nem szép látvány, és a növényt is megterheli. Az ősszel kijuttatott vastag mulcsréteg ilyenkor tölti be igazán a hótakarót helyettesítő védelmi szerepét.

AJÁNLÓ ➜  Az illatos hunyor betegségei és kártevői

A téli fagyok idején a hunyor levelei és virágszárai gyakran elfekszenek a földön, teljesen élettelennek tűnve. Ez egy természetes védekező mechanizmus a növény részéről, amellyel a sejtek víztartalmát igyekszik megóvni a megfagyástól. Ne ijedjünk meg ettől a látványtól! Amint az idő enyhül, és a hőmérséklet fagypont fölé emelkedik, a növény „feltámad”, a szárak és levelek újra felegyenesednek, és folytatják a virágzást, mintha mi sem történt volna.

A téli időszakban, különösen a hómentes, fagyos, de napos és szeles napokon a növényt a téli kiszáradás veszélye fenyegeti. Bár a talaj fagyott, a nap és a szél párologtat a leveleken keresztül, és a növény nem tudja a fagyott talajból pótolni az elvesztett vizet. A mulcsozás és a szélvédett fekvés segít csökkenteni ezt a veszélyt. Enyhe, fagymentes téli napokon, ha a talaj nagyon száraznak tűnik, egy kis mennyiségű, langyos vízzel történő öntözés jót tehet a növénynek.

Cserepes hunyorok teleltetése

A cserépben vagy dézsában nevelt illatos hunyorok teleltetése fokozott figyelmet igényel, mivel a gyökérzetük sokkal sebezhetőbb a hideggel szemben. A cserép vékony fala nem nyújt elegendő szigetelést, és a benne lévő kevés föld könnyen, teljes mélységében átfagyhat. Ez a gyökerek elhalásához vezethet, ami a növény pusztulását okozza. A cserepes hunyorokat ezért nem szabad a szabad ég alatt, védtelenül hagyni a tél folyamán.

A legbiztonságosabb megoldás, ha a cserepet a földbe süllyesztjük. Válasszunk a kertben egy védett, árnyékos helyet, ássunk egy gödröt, amelybe a cserép kényelmesen belefér, és helyezzük bele úgy, hogy a cserép pereme a talaj szintjével egy magasságban legyen. A cserép körüli rést töltsük fel földdel vagy avarral. Így a föld vastag szigetelő rétege megvédi a gyökérzetet a közvetlen fagytól. Tavasszal, a fagyok elmúltával a cserepet egyszerűen kiemelhetjük a helyéről.

Ha nincs lehetőségünk a cserép besüllyesztésére, akkor más módon kell gondoskodnunk a szigetelésről. Állítsuk a cserepet egy védett helyre, például egy fal vagy egy sűrű sövény tövébe, ahol védve van a hideg szelektől. A cserepet kívülről tekerjük körbe több réteg jutazsákkal, buborékfóliával vagy más hőszigetelő anyaggal. A cserepet állítsuk egy falapra vagy hungarocell táblára, hogy alulról se érje a fagy. A cserép tetején lévő földet vastagon takarjuk avarral vagy fakéreggel.

AJÁNLÓ ➜  Az illatos hunyor gondozása

Egy másik lehetőség a növény fagymentes, de hűvös és világos helyen történő teleltetése, például egy fűtetlen üvegházban, verandán vagy egy hideg pincében, ahol a hőmérséklet 0 és 5 Celsius-fok között van. Fontos, hogy a teleltető hely ne legyen túl meleg és sötét, mert az a növény idő előtti, gyenge hajtásnövekedéséhez vezethet. A téli tárolás során csak minimálisan öntözzük, éppen csak annyira, hogy a földje ne száradjon ki teljesen.

A tél végi ébredés segítése

Ahogy a tél a végéhez közeledik, és a nappalok hosszabbodnak, az illatos hunyor is lassan éledezni kezd. Gyakran már februárban, az első enyhébb napokon megjelennek a jellegzetes, bókoló virágbimbók. Ebben az átmeneti időszakban van még néhány teendőnk, amellyel segíthetjük a növény tavaszi startját és biztosíthatjuk a látványos virágzást. A legfontosabb feladat a régi, áttelelt levelek eltávolítása.

Ez a művelet, amelyet általában február végén, március elején végzünk, több célt is szolgál. Egyrészt esztétikait: a régi, gyakran foltos, szakadt vagy fagy által megviselt levelek eltávolításával a virágok sokkal jobban érvényesülnek, a látvány letisztultabb és szebb lesz. Másrészt növényvédelmit: a régi leveleken telelhetnek át a gombás betegségek, például a fekete foltosság spórái. Eltávolításukkal megakadályozzuk, hogy a fertőzés átterjedjen az új, friss hajtásokra és a virágokra.

A leveleket egy éles, tiszta metszőollóval vágjuk le, egészen a tövüknél. Ügyeljünk arra, hogy a kibújóban lévő új hajtásokat és virágbimbókat ne sértsük meg. A levágott leveleket ne hagyjuk a növény tövében, hanem gyűjtsük össze és semmisítsük meg, különösen, ha fertőzésre utaló jeleket látunk rajtuk. A levélvágás után a növény töve körüli mulcsréteget is érdemes kicsit meglazítani, hogy a talaj jobban szellőzzön és felmelegedjen.

Ha az időjárás enyhe és száraz, a tél végi ébredés időszakában már szükség lehet egy kis öntözésre, hogy a növény elegendő nedvességhez jusson a virágok kineveléséhez. A tél végi, kora tavaszi gondoskodás meghálálja magát: a megtisztított, ápolt hunyor tő teljes pompájában fogja köszönteni a tavaszt, és bőséges virágzással ajándékoz meg minket a tél szürkesége után.

Fotó forrása: Flickr / Szerző: renagrisa / Licence: CC BY-NC-ND 2.0

Ez is érdekelni fog...