Share

Az illatos lonc metszése és visszavágása

Az illatos lonc metszése egyike a legfontosabb gondozási műveleteknek, amely alapvetően meghatározza a cserje formáját, méretét, egészségét és nem utolsósorban a virágzási hajlandóságát. Sokan félnek a metszőollóhoz nyúlni, pedig egy szakszerűen és jó időben elvégzett beavatkozással csodákat tehetünk a növénnyel, míg a metszés elhanyagolása egy idő után egy felkopaszodó, kusza, gyéren virágzó bokrot eredményez. A helyes metszési technika elsajátítása nem ördöngösség, csupán a növény növekedési sajátosságainak és a metszés céljának megértését igényli. Ez a cikk végigvezet a metszés legfontosabb lépésein, hogy loncod évről évre megújulva, a legszebb formájában díszíthesse a kertedet.

A metszés célja és alapelvei

A metszésnek több alapvető célja is van, amelyek mind a növény jólétét és esztétikai értékét szolgálják. Az első és legfontosabb cél az egészség megőrzése. Ennek érdekében el kell távolítani minden beteg, sérült, elszáradt vagy fagykárt szenvedett ágat. Ezek a részek nemcsak csúfítják a bokrot, hanem fertőzési forrást is jelentenek, kaput nyitva a különböző kórokozók és kártevők számára. A rendszeres tisztogató metszés alapvető növényhigiéniai feladat.

A második cél a cserje formájának és méretének alakítása. Az illatos lonc hajlamos lehet rendezetlenül, szétterülve nőni, ha magára hagyják. A metszéssel kordában tarthatjuk a méretét, és egy szép, kompakt, formás bokrot nevelhetünk belőle, amely jól illeszkedik a kert kompozíciójába. A metszés segít megelőzni a cserje felkopaszodását és a belsejének besűrűsödését is. A túl sűrű ágrendszer gátolja a fény és a levegő bejutását a bokor belsejébe, ami a belső részek elhalásához és a gombás betegségek megjelenéséhez vezethet.

A harmadik, és sokak számára legfontosabb cél a virágzás serkentése. Az illatos lonc a virágait az előző évi, azaz egyéves vesszőkön hozza. A metszés során eltávolítjuk a már letermett, idősebb ágakat, ezzel arra ösztönözve a növényt, hogy új, erős hajtásokat fejlesszen. Ezeken az új hajtásokon fognak megjelenni a következő téli szezon virágai. A megfelelő metszés tehát közvetlenül hozzájárul a bőségesebb virághozamhoz, és folyamatosan megújítja a cserje virágzó részeit.

A metszés alapelve, hogy mindig tiszta, éles szerszámokat használjunk, hogy a vágási felület sima és roncsolásmentes legyen, ami elősegíti a gyors sebgyógyulást. A metszőollót, ágvágót vagy fűrészt minden használat előtt és után érdemes fertőtleníteni, például alkohollal vagy hipós oldattal, hogy megelőzzük a betegségek terjesztését. A vágásokat mindig egy rügy vagy egy oldalág felett, enyhén ferdén ejtsük meg, úgy, hogy a vágási felület a rügytől elfelé lejtsen, így a víz le tud róla folyni.

AJÁNLÓ ➜  Az illatos lonc ültetése és szaporítása

A metszés optimális időpontja

Az illatos lonc metszésének legfontosabb szabálya a helyes időzítés. Mivel a virágokat az előző évi hajtásokon hozza, a tél végi vagy kora tavaszi drasztikus metszés a virágzás teljes elvesztésével járna az adott évben. Ezért a fő alakító és ifjító metszés legideálisabb időpontja közvetlenül a téli-kora tavaszi virágzás befejezése után van. Ez általában a tavasz közepére, április-május környékére esik. Ekkor a növénynek még bőven van ideje a vegetációs időszak hátralévő részében új hajtásokat növeszteni, amelyek a következő télen virágozni fognak.

A virágzás utáni metszés során bátran visszavághatjuk a letermett, elvirágzott vesszőket. Ezzel nemcsak a cserje méretét kontrolláljuk, hanem energiát is spórolunk a növénynek, amelyet így nem a felesleges magképzésre, hanem az új hajtások fejlesztésére fordíthat. A tavaszi metszés kiváló alkalom a cserje formájának kialakítására és a lombozat szellőssé tételére is. A metszés után a növényt érdemes alaposan megöntözni és tápanyaggal ellátni, hogy segítsük a regenerálódását és az új növekedés megindulását.

Bár a fő metszést tavasszal végezzük, kisebb beavatkozásokra máskor is szükség lehet. A tél végén, kora tavasszal, a rügyfakadás előtt elvégezhetünk egy tisztogató metszést. Ilyenkor jól láthatóak és könnyen eltávolíthatóak a tél folyamán elfagyott, elszáradt vagy a hó súlya alatt letört ágak. Ezzel a beavatkozással ne várjunk a virágzás végéig, mert a beteg részek gyengítik a növényt. Fontos, hogy ilyenkor valóban csak a sérült részeket távolítsuk el, az egészséges, virágzásra képes vesszőket hagyjuk békén.

A nyár folyamán is szükség lehet egy-egy korrekciós vágásra. Ha a növény túl erőteljesen növekszik, vagy egy-egy hajtás rossz irányba tör, azt bármikor eltávolíthatjuk. A nyár közepétől, végétől azonban már kerüljük a jelentősebb metszést, hogy a frissen növő hajtásoknak legyen idejük beérni, megfásodni a tél beállta előtt. A nyár végi metszés gyenge, fagyérzékeny hajtásokat eredményezhet, ami a növény télállóságát rontja.

A különböző metszési technikák

A fenntartó metszés célja a cserje méretének, formájának és egészségének évről évre történő megőrzése. Ezt a metszést végezzük el minden évben a virágzás után. Első lépésként távolítsuk el a már említett beteg, sérült, elszáradt ágakat (tisztogató metszés). Ezt követően ritkítsuk meg a bokrot: vágjuk ki tőből azokat a hajtásokat, amelyek túl sűrűn állnak, befelé nőnek vagy keresztezik egymást. Általános szabályként a cserje ágainak körülbelül egyharmadát távolíthatjuk el évente anélkül, hogy az a növényt túlságosan megviselné.

AJÁNLÓ ➜  Az illatos lonc vízigénye és öntözése

A ritkító metszés után következhet a letermett vesszők visszavágása. Azokat az ágakat, amelyek virágoztak, vágjuk vissza egy erős, kifelé néző oldalhajtásig vagy rügyig. Ezzel serkentjük az elágazódást és a kompakt növekedést. Ne féljünk akár a felére vagy harmadára is visszavágni ezeket a vesszőket. A cél, hogy a növény a megmaradó rügyekből új, virágzóképes hajtásokat növesszen. Ez a technika biztosítja a folyamatos megújulást.

Az ifjító metszésre akkor van szükség, ha egy idősebb, elhanyagolt, felkopaszodott és gyéren virágzó cserjét szeretnénk újra formába hozni. Ezt kétféleképpen tehetjük meg. A fokozatos ifjítás során három év alatt újítjuk meg a teljes bokrot. Minden évben, tavasszal, vágjuk ki tőből a legidősebb, legvastagabb ágak egyharmadát. A harmadik év végére az egész cserje kicserélődik fiatal, életerős vesszőkre, miközben a növény folyamatosan díszít és virágzik is, bár némileg kevesebbet.

A radikális ifjító metszés egy drasztikusabb beavatkozás, amelyet csak végső esetben alkalmazzunk. Ennek során kora tavasszal, a rügyfakadás előtt az egész bokrot visszavágjuk a talajszint felett 15-20 centiméterre. A növény erre a gyökérnyakból vagy a megmaradt csonkokból induló erőteljes hajtásnövekedéssel reagál. Ezzel a módszerrel egy teljesen új bokrot nevelhetünk, de számolnunk kell azzal, hogy a metszést követő egy-két évben a virágzás elmarad.

Sövényként nevelt lonc metszése

Az illatos lonc kiválóan alkalmas nyíratlan vagy lazán nyírt, természetes hatású sövény kialakítására is, különösen a téli illata miatt. A sövényként nevelt lonc metszése némileg eltér a szoliterként tartott bokorétól, de az alapelvek hasonlóak. A legfontosabb különbség, hogy itt a cél egy sűrű, zárt felület kialakítása, miközben a virágzást is szeretnénk megőrizni. Ezt a kettős célt egy átgondolt metszési stratégiával érhetjük el.

Az ültetést követő első néhány évben az alapok lerakása a cél. A fiatal növényeket az első év tavaszán érdemes erősebben visszavágni, hogy elágazódásra és sűrűsödésre ösztönözzük őket. A következő években hagyjuk, hogy a sövény fokozatosan elérje a kívánt magasságot, de közben az oldalhajtásokat rendszeresen vágjuk vissza, hogy a sövény kellően tömött legyen. A sövény metszését szintén a virágzás után, tavasszal végezzük.

A már kialakult sövény metszésekor ne használjunk sövénynyírót, mert az válogatás nélkül minden hajtást levág, beleértve azokat is, amelyek a következő évben virágoznának. Ehelyett kézi metszőollóval, szelektíven dolgozzunk. A virágzás után ritkítsuk meg a sövényt, távolítsuk el az idős, elvirágzott ágakat, és vágjuk vissza a túlságosan kiálló hajtásokat a kívánt formára. Ez a módszer időigényesebb, de megőrzi a sövény természetes jellegét és biztosítja a virágzást.

AJÁNLÓ ➜  Az illatos lonc fényigénye

Az idős, elhanyagolt loncsövény is megújítható a korábban ismertetett ifjító metszéssel. A fokozatos ifjítás itt is alkalmazható, évente eltávolítva a legöregebb szárak egy részét. A radikális visszavágás is egy lehetőség, ha nem bánjuk, hogy a sövény egy-két évig nem fog takarni és virágozni. Egy ilyen drasztikus beavatkozás után a sövényt újra fel kell nevelni, a fiatal hajtásokat visszacsípve a sűrű elágazódás érdekében.

Speciális esetek és gyakori hibák

A metszés során előfordulhatnak speciális helyzetek, amelyek egyedi megoldást kívánnak. Ilyen például, ha a növény fagykárt szenvedett. Ebben az esetben a tavaszi metszéssel várjuk meg, amíg a rügyek elkezdenek duzzadni, mert ekkor válik egyértelművé, hogy mely részek élnek és melyek fagytak el. Az elhalt, barna, élettelen részeket vágjuk vissza egészen az első élő rügyig vagy hajtásig, még akkor is, ha ez egy erőteljesebb visszametszést jelent.

Egy gyakori hiba a túlzottan félénk metszés. Sokan csak a hajtások csúcsát csípik vissza, ami a cserje felső részének besűrűsödéséhez és az alsó részek felkopaszodásához vezet. Ne féljünk mélyebben a cserje belsejébe nyúlni és tőből eltávolítani a felesleges vagy idős ágakat. Ez a ritkító metszés elengedhetetlen a növény hosszú távú egészségéhez és a jó virágzóképesség fenntartásához. A metszés után a bokor lehet, hogy átmenetileg „kopasznak” tűnik, de hamarosan új, erős hajtásokkal hálálja meg a gondoskodást.

A másik véglet a túlzottan drasztikus, minden évben végzett erős visszametszés. Bár az illatos lonc jól tűri a metszést, a folyamatos, túlzott visszavágás gyengítheti a növényt, és a virágzás rovására mehet. A cél a fenntartható egyensúly megtalálása a növekedés kordában tartása és a növény természetes formájának megőrzése között. A „kevesebb néha több” elve itt is érvényesülhet.

Végül, a leggyakoribb hiba a rossz időzítés, azaz a virágzás előtti metszés. Ez szinte biztosan a téli virágok elvesztéséhez vezet. Jegyezzük meg a legfontosabb szabályt: az illatos loncot a virágai elhervadása után, tavasszal metsszük! Ezzel az egyetlen egyszerű szabállyal már a legnagyobb hibát elkerülhetjük, és jó eséllyel egy egészséges, bőségesen virágzó cserjében gyönyörködhetünk évről évre.

Fotó forrása: Zeynel CebeciCC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...