Share

Az üstökös gyöngyike teleltetése

Az üstökös gyöngyike, mint a Földközi-tenger vidékéről származó növény, hazánk éghajlati viszonyai között általában megbízhatóan télálló, különösen az ország enyhébb telű vidékein. A sikeres áttelelés kulcsa azonban nem csupán a fagytűrésben rejlik, hanem a téli időszakban a túlzott nedvességtől való védelemben is. A téli csapadék, a hólé olvadása által okozott pangó víz sokkal nagyobb veszélyt jelent a hagymákra, mint maga a hideg. Megfelelő előkészületekkel és a növény természetes ciklusának ismeretével biztosíthatjuk, hogy a hagymák sértetlenül vészeljék át a telet, és tavasszal újult erővel kezdjenek a hajtásnövekedésbe.

A teleltetésre való felkészülés már a nyár végén, ősz elején megkezdődik. A virágzást és a levelek visszahúzódását követő nyugalmi időszakban a hagyma a talajban pihen. Fontos, hogy ez a közeg a lehető legszárazabb legyen, ezért a nyári öntözést kerülni kell. Az ősz beköszöntével a hagyma újra aktivizálódik, és megkezdi a gyökérzetének fejlesztését, amely a tavaszi induláshoz elengedhetetlen. A jó vízelvezetésű talaj itt is kulcsfontosságú, mert az őszi esőzések során a felesleges víznek el kell tudnia szivárogni, különben a gyökeresedés helyett a rothadás indul meg.

A szabadföldbe ültetett állományok teleltetése viszonylag egyszerű. A legfontosabb teendő a talaj felszínének letakarása egy szellős, vízlepergető réteggel, miután a talaj már kissé átfagyott. Erre a célra kiválóan alkalmas a lomb, a fenyőgally vagy a szalma. Ez a takaróréteg több célt is szolgál: egyrészt szigetel a kemény fagyok ellen, másrészt megakadályozza a talaj mélyebb rétegeinek átfagyását és a téli csapadék közvetlen beszivárgását, harmadrészt pedig gátolja a kora tavaszi, hirtelen felmelegedés okozta idő előtti kihajtást.

A takarást csak az első komolyabb fagyok beállta után érdemes elvégezni, hogy a talajban élő rágcsálók, például a pockok ne fészkeljék be magukat a meleg takaró alá. A takaróanyag vastagsága legyen körülbelül 10-15 centiméter. Tavasszal, a fagyveszély elmúltával, de még a hajtások intenzív növekedése előtt a takarást fokozatosan el kell távolítani, hogy a talaj felmelegedhessen és a hajtások a fényre törhessenek. A túl későn eltávolított takaró alatt a hajtások megnyúlhatnak, elvékonyodhatnak és a hirtelen fény sokkot okozhat nekik.

A szabadföldi teleltetés fortélyai

A szabadföldben nevelt üstökös gyöngyike teleltetésének sikeressége nagyban függ a megfelelő termőhelytől. A déli fekvésű, enyhén lejtős területek, sziklakertek ideálisak, mivel ezeken a helyeken a téli csapadék könnyebben elfolyik, és a talaj gyorsabban felmelegszik tavasszal. A mély fekvésű, fagyzugos kertrészek, ahol a hideg levegő megül, és a víz összegyűlik, kerülendők. Ha a kertünk talaja kötött, agyagos, már az ültetéskor gondoskodni kell a talajszerkezet javításáról homok és komposzt bedolgozásával, vagy megemelt ágyás kialakításával.

AJÁNLÓ ➜  Az üstökös gyöngyike metszése és visszavágása

A téli takarás, bár nem minden esetben létfontosságú, különösen ajánlott az ország hidegebb, csapadékosabb részein, illetve frissen ültetett állományok esetében. A legjobb takaróanyag a szellős, laza szerkezetű lomb, például a tölgyfa vagy a bükkfa levele, amely nem tömörödik össze és nem fülled be. A fenyőgallyak szintén kiválóak, mert a tűlevelek között a levegő jól jár, és a gallyak megakadályozzák a hótakaró összetömörödését a növények felett. A szalmát vagy a fűnyesedéket óvatosabban használjuk, mert ezek nedvesen összeállhatnak és rothadást idézhetnek elő.

A takarás időzítése kritikus. Ha túl korán, még a fagyok előtt takarunk, a talaj melegen és nedvesen maradhat, ami kedvez a gombás betegségeknek és a rágcsálóknak. Várjuk meg az első éjszakai fagyokat, amikor a talaj felszíne már kissé megkeményedik. A takaróanyagot lazán terítsük a növények helye fölé, nem kell agyonnyomkodni. A cél a hőszigetelés és a vízlepergetés, nem a hermetikus lezárás.

Tavasszal, általában március környékén, amikor az erős fagyok veszélye már elmúlt, a takarást el kell kezdeni eltávolítani. Ezt ne egyetlen mozdulattal tegyük, hanem fokozatosan, néhány nap vagy egy hét leforgása alatt. Először csak lazítsuk fel a takarót, majd egy részét vegyük le, hogy a növények fokozatosan szokjanak hozzá a fényhez és a kinti hőmérséklethez. A teljes eltávolításra akkor kerüljön sor, amikor a hajtások már elkezdenek kibújni a földből.

A cserepes növények teleltetése

A cserépben nevelt üstökös gyöngyike teleltetése nagyobb odafigyelést igényel, mivel a hagymák sokkal jobban ki vannak téve a hidegnek, mint a szabadföldben. A cserép vékony fala nem nyújt elegendő szigetelést, és a benne lévő kevés föld könnyen, teljesen átfagyhat, ami a hagymák károsodásához vagy pusztulásához vezethet. Ezért a cserepes növényeket mindenképpen védeni kell a kemény mínuszoktól. A legbiztonságosabb megoldás a fagymentes, de hűvös helyen történő teleltetés.

Ideális teleltető hely egy fűtetlen garázs, pince, lépcsőház vagy egy fagymentes fészer, ahol a hőmérséklet stabilan 0 és 10 Celsius-fok között marad. Fontos, hogy a helyiség sötét vagy legalábbis félhomályos legyen, hogy a növény ne kezdjen idő előtt hajtani. A teleltetés során a növény nyugalomban van, ezért csak minimális öntözést igényel. Elég havonta egyszer-kétszer egy kevés vizet adni neki, éppen csak annyit, hogy a földje ne száradjon ki teljesen porszerűre. A túlöntözés a teleltetés alatt is rothadáshoz vezet.

AJÁNLÓ ➜  Az üstökös gyöngyike gondozása

Ha nincs lehetőségünk fagymentes helyen teleltetni, megpróbálkozhatunk a szabadban való átteleltetéssel is, de ehhez komoly védelmet kell biztosítani. A cserepet állítsuk egy védett fal mellé, lehetőleg déli oldalon. Csomagoljuk be az edényt több réteg jutazsákkal, buborékfóliával vagy más szigetelőanyaggal. A cserepet magát állítsuk egy hungarocell lapra vagy egy deszkára, hogy alulról se érje a fagy. A föld felszínét takarjuk vastagon lombbal vagy fenyőgallyal. Ezzel a módszerrel a gyökérzónát megvédhetjük az átfagyástól.

A cserepes növényeket tavasszal, a fagyveszély elmúltával lehet ismét kitenni a végleges helyükre. A teleltető helyiségből először egy árnyékosabb, védettebb helyre tegyük őket, hogy fokozatosan szokjanak hozzá a kinti körülményekhez, a fényhez és a hőmérséklet-ingadozáshoz. Néhány nap után kerülhetnek a naposabb, végleges helyükre. Az öntözést is fokozatosan növeljük, ahogy a növény megkezdi a tavaszi növekedést.

A teleltetés alatti problémák és elhárításuk

A teleltetés során a leggyakoribb probléma a rothadás, amelyet a túlzott nedvesség okoz. Szabadföldben ez a rossz vízelvezetésű talaj és a téli csapadék következménye, míg cserépben a túlöntözésé. A rothadás megelőzhető a megfelelő helyválasztással, a talaj javításával és a téli takarással, illetve a cserepes növények esetében a minimálisra csökkentett öntözéssel. Ha tavasszal a hagyma nem hajt ki, és a helyét megbontva puha, pépes hagymát találunk, azt sajnos már nem lehet megmenteni.

Egy másik veszélyforrás a téli időszakban a rágcsálók, különösen a pockok és egerek kártétele. Ezek az állatok a talajban vagy a téli takaró alatt keresnek menedéket és táplálékot, és előszeretettel rágják meg a hagymákat. A védekezés egyik módja, ha a hagymákat ültetéskor sűrű dróthálóból készült kosárba helyezzük, amely megvédi őket a rágcsálóktól. A téli takarás későbbi, a fagyok beállta utáni elvégzése szintén csökkenti a beköltözésük esélyét. A macskák jelenléte vagy a kereskedelemben kapható rágcsálóriasztók használata is segíthet.

A cserepes növények teleltetése során előfordulhat a hagymák kiszáradása, ha teljesen elfeledkezünk az öntözésről. Bár a növény nyugalomban van, a föld teljes kiszáradása a gyökerek elhalásához és a hagyma összezsugorodásához vezethet. Ezért fontos a havi egy-két alkalommal történő, minimális vízpótlás. A cél nem a föld nedvesen tartása, csupán annak megakadályozása, hogy teljesen porszerűvé váljon.

AJÁNLÓ ➜  Az üstökös gyöngyike fényigénye

A túl meleg teleltető helyiségben a növény idő előtt, már januárban vagy februárban elkezdhet hajtani. A gyenge fényben ezek a hajtások sárgásak, vékonyak és megnyúltak lesznek. Ha ez megtörténik, a növényt egy világosabb, de továbbra is hűvös helyre kell tenni, például egy ablak közelébe. Ne vigyük azonnal meleg szobába, mert a hirtelen hőmérséklet-változás sokkot okozhat. A tavaszi kiültetéssel várjuk meg a fagyok elmúltát, és a növényt fokozatosan szoktassuk a kinti körülményekhez. Az ilyen korán kihajtott növények abban az évben gyengébben virágozhatnak.

Felkészülés a következő szezonra

A sikeres teleltetés után a tavasz a megújulás időszaka. A szabadföldi növények esetében az első és legfontosabb teendő a téli takaróanyag időben történő, fokozatos eltávolítása. Amint a takarót levettük, a talaj felszínét óvatosan, egy kézi kultivátorral vagy gereblyével lazítsuk fel, hogy javítsuk a levegőzöttségét és segítsük a felmelegedését. Ezzel egyidőben az esetlegesen áttelelt gyomokat is eltávolíthatjuk.

Ez az időszak a legalkalmasabb a tavaszi tápanyag-utánpótlásra is. A növények köré szórjunk egy kiegyensúlyozott, lassan oldódó, hagymás növényeknek szánt műtrágyát, vagy terítsünk a tövek köré egy vékony réteg érett komposztot. A tápanyagokat egy sekély kapálással dolgozzuk be a talajba, majd öntözzük meg a területet. Ez a tavaszi „indító” trágyázás biztosítja a szükséges energiát az erőteljes hajtás- és virágképződéshez.

A cserepes növényeket a teleltetőből való kihozatal után érdemes átvizsgálni. Ha a cserép már túl kicsi, vagy a földje kimerültnek tűnik, ez a legjobb időszak az átültetésre. A hagymákat óvatosan vegyük ki a cserépből, és ültessük őket friss, jó minőségű, laza szerkezetű virágföldbe. Az átültetés során a fiókhagymákat is leválaszthatjuk, és külön cserépbe ültethetjük. Az átültetés után alaposan öntözzük be a növényt.

A tavaszi időszakban rendszeresen ellenőrizzük a növényeket a betegségek és kártevők korai jeleit kutatva. A friss, zsenge hajtások vonzzák a levéltetveket és a csigákat, ezért érdemes résen lenni. A megelőző intézkedésekkel, a gondos teleltetéssel és a tavaszi felkészítéssel megteremthetjük az alapjait egy újabb sikeres szezonnak, és biztosíthatjuk, hogy az üstökös gyöngyike ismét teljes pompájában díszítse a kertünket vagy az erkélyünket.

Ez is érdekelni fog...