Share

A barackmoly (Anarsia lineatella) elleni védekezés

A barackmoly (Anarsia lineatella) egy apró, szürkésbarna lepke, amely a barackfélék, főleg a kajszibarack és az őszibarack, egyik legjelentősebb kártevője. A kifejlett lepke szárnyfesztávolsága 12-16 mm. A lárva, egy hernyó, fehéres-sárgás színű, fekete fejjel, és akár 10-12 mm hosszúra is megnőhet. Évente általában három nemzedéke van, de meleg, száraz években egy negyedik is kifejlődhet. A kártétel főként a lárvák nevéhez fűződik, amik a hajtások belsejében, vagy a gyümölcsökben rágnak, jelentős minőségromlást és mennyiségi veszteséget okozva.

A lárvák telelnek át a fák kérgének repedéseiben, vagy a talaj felső rétegében, egy selyemszálból szőtt gubóban, hibernákulumban. Tavasszal, a rügyfakadás idején aktivizálódnak, és a fiatal hajtásokba furakodnak be. A hernyók a hajtás belsejében rágnak, ami a hajtáscsúcs hervadásához és elszáradásához vezet. Ezt követően a lárvák kirágják magukat, és a fa kérgén, vagy a talajon bábozódnak.

Az első nemzedék lepkéi április-májusban rajzanak. A nőstények a petéiket a levelekre, hajtásokra, majd később a gyümölcsökre rakják. A kikelő hernyók a gyümölcsökbe furakodnak, a magház, és a gyümölcshús környékén járatokat készítenek. A kártétel nyomán a gyümölcsök korán érnek, rothadásnak indulnak, és gyakran lehullanak a fáról. A megrágott gyümölcsök sokkal fogékonyabbá válnak a másodlagos kórokozók, például a monília fertőzésére is.

A második és harmadik nemzedék rajzása július-augusztusban, illetve szeptemberben történik. Ezek lárvái is a gyümölcsökben károsítanak, rontva azok minőségét és eltarthatóságát. Az utolsó nemzedék lárvái, miután kirágták magukat a gyümölcsökből, telelőre vonulnak, befejezve ezzel az éves ciklusukat. A kártétel mértéke függ az időjárástól, a fák állapotától, és a termesztéstechnológiai eljárásoktól.

A barackmoly kártételének felismerése

A barackmoly kártételének korai felismerése kulcsfontosságú a hatékony védekezéshez. A legszembetűnőbb tünet a hajtáscsúcsok hervadása és elszáradása tavasszal. Ezt a lárvák rágása okozza, akik a hajtások belsejében készítenek járatokat. A hajtásokon kívülrő apró rágásnyomokat és ürüléknyomokat fedezhetsz fel, melyek egyértelmű jelei a kártevő jelenlétének. Ha a lárvák már a hajtás belsejében rágnak, akkor azt látod, hogy a hajtás növekedése leáll, a levelek hervadnak, és a hajtáscsúcs megbarnul, elszárad.

A gyümölcsökön a kártétel sokkal nehezebben észrevehető a kezdeti stádiumban. A fiatal gyümölcsökön apró lyukak láthatók, melyeket a befurakodó hernyók hagynak maguk után. Később, ahogy a hernyó a gyümölcs belsejében rág, a lyukak körül a gyümölcshús puhává válik, barnulni kezd, és gyakran mézgás váladék szivárog a sérült részekből. A megtámadott gyümölcsök gyakran korábban érnek, deformálódnak, és a rágásnyomok környékén rothadásnak indulnak.

A kártétel helyétől függően a gyümölcsön különböző tünetek figyelhetők meg. Ha a hernyó a kocsánynál hatol be, a gyümölcs korai érését és hullását okozza. Ha a gyümölcs oldalán rág be, a rágás helyén mélyedések, deformációk alakulnak ki. A gyümölcs belsejében a magház és a gyümölcshús között járatokat készít a hernyó, ami a gyümölcs minőségromlásához, és tárolhatóságának csökkenéséhez vezet.

A kártétel megállapításához alaposan vizsgáld meg a fákat, különös figyelmet fordítva a hajtásokra és a gyümölcsökre. A kora tavaszi időszakban a hervadó hajtáscsúcsok, a nyári hónapokban pedig a gyümölcsökön megjelenő rágásnyomok és lyukak jelzik a barackmoly jelenlétét. A pontos diagnózis érdekében érdemes a megrágott hajtásokat és gyümölcsöket felvágni, és megkeresni a lárvákat, vagy azok jellegzetes rágásnyomait.

Megelőző intézkedések

A barackmoly elleni védekezés egyik alappillére a megelőzés. Ez magában foglalja a helyes agrotechnikai eljárásokat, a faápolást, és a kártevő életciklusának megzavarását célzó módszereket. A megelőző intézkedések célja, hogy megakadályozzuk a kártevő elszaporodását, és minimalizáljuk a kártétel mértékét. Egyik fontos lépés a lehullott lomb és a fán maradt, fertőzött gyümölcsök, az úgynevezett múmiák összegyűjtése és megsemmisítése, mivel ezekben a lárvák áttelelhetnek.

A fák rendszeres metszése, a lombkorona szellőssé tétele szintén fontos, mivel a barackmoly a sűrű, árnyékos helyeket kedveli. A metszés során távolítsuk el a sérült, beteg, és a kártevővel fertőzött hajtásokat is. A megfelelő metszés elősegíti a fa jó kondíciójának fenntartását, ami által ellenállóbbá válik a kártevőkkel és betegségekkel szemben. A metszés mellett fontos a rendszeres tápanyag-utánpótlás is, amely segíti a fák egészséges fejlődését.

A talajmunkálatok, mint például az őszi mélyszántás, segítenek a talajban telelő lárvák számának csökkentésében. A talajmunkák megzavarják a lárvák nyugalmát, és a felszínre hozott bábokat a téli fagyok és a ragadozók könnyebben elpusztítják. Azonban fontos tudni, hogy a talajmunka önmagában nem elegendő, és egyéb védekezési módszerekkel kell kombinálni.

A feromoncsapdák használata hatékony módszer a rajzás megfigyelésére és a hím egyedek gyérítésére. A csapdák a nőstények által kibocsátott szexferomont tartalmazzák, ami odacsalogatja a hímeket, amik beleragadnak a csapdába, így nem tudnak párosodni. A csapdák segítségével pontosan meghatározható a rajzás kezdete és csúcspontja, ami alapján időzíthetők a védekezési beavatkozások. A csapdázás önmagában nem nyújt teljes védelmet, de jelentősen hozzájárul a kártevő populációjának csökkentéséhez.

Biológiai és fizikai védekezés

A biológiai védekezés a természetes ellenségek, ragadozók és parazitoidok felhasználását jelenti a kártevő populációjának szabályozására. A barackmoly esetében számos természetes ellenség ismert, amelyek hozzájárulhatnak a kártevő egyedszámának csökkentéséhez. Ezek közé tartoznak a ragadozó rovarok, például a fátyolkák, a katicabogarak, és a ragadozó poloskák, amelyek a barackmoly tojásait és lárváit fogyasztják. A fátyolkák lárvái például nagy mennyiségű tojást és fiatal lárvát képesek elpusztítani.

Emellett a parazitoid fürkészdarazsak is fontos szerepet játszhatnak a barackmoly elleni biológiai védekezésben. A fürkészdarazsak a tojásaikat a barackmoly lárváiba rakják, és a kikelő darázslárvák a gazdaállat testében fejlődnek, elpusztítva azt. A kereskedelmi forgalomban kapható Trichogramma fajok tojásfürkészek, amik a barackmoly tojásaiban fejlődnek, megakadályozva a hernyók kikelését. A Trichogramma fajok kijuttatása a rajzás kezdetén a leghatékonyabb, és a rajzás időtartama alatt többször megismételhető.

A fizikai védekezés mechanikai módszerek alkalmazását jelenti a kártevő távoltartására vagy elpusztítására. Ilyen módszer például a hernyófészkek mechanikai eltávolítása a fákról. A hernyófészkek, amelyekben a telelő lárvák csoportosan találhatóak, tavasszal könnyen felismerhetők és eltávolíthatók. Ez a módszer különösen kis ültetvényekben és házikertekben lehet hatékony, de csak a kártevő egyedszámának gyérítésére alkalmas.

Egyes kutatások ígéretes eredményeket mutatnak a kaolin részecskefilm alkalmazásával kapcsolatban. A kaolin egy természetes agyagásvány, amelyet vízben feloldva a fákra permeteznek. A kaolin bevonat fizikai akadályt képez a kártevők számára, megnehezíti a mozgásukat és a táplálkozásukat. A kaolin bevonat emellett csökkenti a napégés okozta károkat is, és javítja a gyümölcsök minőségét. A kaolin alkalmazása a biológiai védekezés egyik ígéretes módszere lehet, de további kutatások szükségesek a hatékonyságának pontos meghatározásához.

Vegyszeres védekezés

A vegyszeres védekezés a leggyakrabban alkalmazott módszer a barackmoly elleni küzdelemben. A vegyszerek alkalmazása gyors és hatékony megoldást jelenthet, azonban fontos a felelősségteljes és körültekintő használatuk. A vegyszerek kiválasztásánál figyelembe kell venni a kártevő fejlettségi állapotát, a környezeti feltételeket, és a hasznos szervezeteket. A védekezést a rajzás megfigyelése alapján, a lárvakelés kezdetére kell időzíteni, hogy a fiatal lárvákat még a hajtásokba vagy gyümölcsökbe történő berágásuk előtt elpusztítsuk.

A kontakt hatású rovarölő szerek, mint például a piretroidok, a lárvák és az imágók ellen is hatékonyak, de rövid hatástartammal rendelkeznek. Ezek a szerek gyorsan lebomlanak, így kevésbé terhelik a környezetet, de a védekezést a rajzás időtartama alatt többször is meg kell ismételni. Fontos, hogy a piretroidok széles hatásspektrummal rendelkeznek, ezért nemcsak a barackmolyt, hanem más, hasznos rovarokat is elpusztítják, ezért használatuk körültekintést igényel.

A felszívódó rovarölő szerek, mint például a neonikotinoidok, hosszabb hatástartammal rendelkeznek, és a növény nedvkeringésébe kerülve a lárvákat a hajtásokban és a gyümölcsökben is elpusztítják. Ezek a szerek hatékonyak a rejtett életmódú lárvák ellen, de a méhekre és más beporzó rovarokra is veszélyesek lehetnek, ezért virágzás idején nem használhatók. A felszívódó szerek alkalmazása előtt mérlegelni kell a környezeti kockázatokat, és a rezisztencia kialakulásának megelőzése érdekében fontos a hatóanyagok rotációja.

A lárvaspecifikus rovarölő szerek, mint például a kitinszintézis-gátlók és a vedlésszabályozók, a lárvák fejlődését gátolják, megakadályozva a vedlést és a bábbá alakulást. Ezek a szerek szelektívebbek, kevésbé károsítják a hasznos szervezeteket, de a hatásuk lassabban érvényesül. A lárvaspecifikus szereket a rajzás megfigyelése alapján, a tojásrakás idején kell kijuttatni, hogy a fiatal lárvákat még a kártétel megkezdése előtt elpusztítsák. A lárvaspecifikus szerek alkalmazása a fenntartható növényvédelem fontos eszköze lehet, de a hatékonyságuk függ a pontos időzítéstől és a kártevő populációjának ismeretétől.

Fotó forrása: Ilia UstyantsevCC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Ez is érdekelni fog...